اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد

آیا به فکر اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد می باشید؟ آیا این سوال برای شما پیش آمده که تولد کودک در خاک کشور بلژیک منجر به اخذ تابعیت این کشور خواهد شد؟ آیا راههای اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد را نمی دانید؟ در این مقاله سعی به پاسخگویی به این سوالات برای اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد را داریم. تابعیت (ملیت) رابطه ای است سیاسی، معنوی فی مابین اشخاص و خاک آن کشور. می توان گفت که یکی از راههای اخذ تابعیت یک کشور، تابعیت از طریق تولد فرد می باشد. این نوع تابعیت از دو روش اصلی خاک و خون حاصل می گردد.

به عنوان مثال طبق ماده ۹۷۶ قانون مدنی (بند۲) چنان چه فردی پدر ایرانی داشته باشد بدون در نظر گرفتن محل تولد وی، این فرد ایرانی محسوب می گردد. یعنی کشور ایران برای اخذ تابعیت، سیستم خون را انتخاب نموده است. در مقابل سیستم خون، سیستم خاک بیان می کند که فردی که در خاک آن کشور متولد می شود تابعیت آن کشور را اخذ می کند. می توان گفت که تقریبا ۹۰ درصد از کشورهای اروپایی سیستم خون را انتخاب نموده اند از جمله کشور بلژیک که سیستم خون را به عنوان سیستم اصلی پذیرفته و سیستم خاک را به عنوان سیستم فرعی برای جلوگیری از بی تابعیت بودن افراد در نظر گرفته است.در ذیل به بخشی از قوانین اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد  که از جانب قانون تابعیت بلژیک تنظیم شده است می پردازیم.

شما یک تبعه بلژیکی هستید در صورتیکه:

  • در بلژیک به دنیا آمده باشید و تا قبل از ۱۸ سالگی و یا سن رشد هیچ تابعیتی نداشته باشید.
  • در بلژیک به دنیا آمده باشید و تا قبل از ۱۸ سالگی هر تابعیت دیگر خود را از دست داده باشید.
  • در بلژیک از والدینی که تابعیت دیگری دارند اما در بلژیک به دنیا آمده اند متولد شده باشید و والدین شما به مدت حداقل ۵ سال در طول ۱۰ سال ماقبل تولد شما در بلژیک زندگی کرده باشند.
  • در بلژیک از والدین و یا پدر و مادر خوانده ای که تابعیت دیگری دارند و متولد بلژیک می باشند، متولد شده باشید. محل اصلی سکونت والدین و یا پدر و مادر خوانده شما باید حداقل ۵ سال درطول ۱۰ سال ماقبل تولد شما در بلژیک بوده باشد. در این صورت شما تابعیت بلژیک را خواهید گرفت مگر اینکه ۱۸ ساله باشید و یا به سن رشد رسیده باشید.
  • در بلژیک از والدین و یا پدر و مادر خوانده غیر بلژیکی متولد شده باشید که آنها قبل از تولد ۱۲ سالگی شما مدرکی را دال بر گارانتی و تضمین تابعیت بلژیکی شما ارائه داده باشند.محل اصلی سکونت والدین و یا پدر و مادر خوانده شما در طول ۱۰ سال ماقبل ارائه مدرک، بلژیک بوده باشد و حداقل یکی از آنها بلید اجازه ماندن در کشور بلژیک را در زمان ارائه مدرک داشته باشند. علاوه بر آن شما باید در زمان تولد در کشور بلژیک زندکی کنید.

 

در آخر پس از بیان بخشی از قوانین اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد شاید این سوال برای شما پیش آید که چگونه و از چه راهی می توانید برای این امر اقدام نمایید. امروزه موسسات بسیاری در کشور در زمینه ی اخذ تابعیت فعالیت می کنند. موسسه حقوقی ملک پور با وکلای حقوقی با تجربه و مشاوران کارآمد حاضر به پاسخ گویی به سوالات شما در زمینه ی اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد می باشند. شما می توانید برای مشاوره تلفنی رایگان و همچنین مشاوره حضوری در زمینه مهاجرت از طریق اطلاعات  زیر با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

نگارنده:معصومه فرجی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.