پاسپورت ایتالیا و بررسی روش های اخذ آن

 • پاسپورت ایتالیا و شرایط عمومی
 • پاسپورت ایتالیا و اعتبار آن
 • پاسپورت ایتالیا و روش های اخذ پاسپورت ایتالیا
 • پاسپورت ایتالیا از طریق کار
 • پاسپورت ایتالیا از طریق تحصیل
 • پاسپورت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت ایتالیا از طریق تولد
 • پاسپورت ایتالیا از طریق ازدواج
 • پاسپورت ایتالیا از طریق پناهندگی
 • پاسپورت ایتالیا و نکات مهم در باب پاسپورت ایتالیا
 • پاسپورت ایتالیا و وکیل معتبر برای امور مهم
پاسپورت ایتالیا 1 پاسپورت ایتالیا

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

پاسپورت ایتالیا و مقدمه ای بر آن

پاسپورت ایتالیا، راه های اخذ تابعیت ایتالیا و شرایط مهاجرت به ایتالیا در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. آیا تولد فرزند در ایتالیا منجر به دریافت پاسپورت این کشور برای وی خواهد شد؟ آیا امکان اخذ پاسپورت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری وجود دارد؟ در این نوشتار سعی ما بر این است که به کلیه سوالات شما در زمینه پاسپورت ایتالیا پاسخ دهیم. شما می توانید برای اخذ اطلاعات تکمیلی در این مورد با مشاوران و کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور؛ تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. همچنین می توانید سوالات خود در این زمینه را در انتهای این مقاله مطرح بفرمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات احتمالی شما باشند.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

پاسپورت ایتالیا و شرایط عمومی

پاسپورت ایتالیا و راه های به دست آن برای تمامی اشخاصی که به این کشور مهاجرت می کنند دارای اهمیت بالایی است. ایتالیا کشوری است که در جنوب قاره اروپا واقع شده و پایتخت آن شهر رم می باشد. ایتالیا پنجمین کشور پر جمعیت اروپا بوده و جمعیت آن حدود 60،600،000 نفر می باشد و مساحت این کشور حدود 301،000 کیلومتر مربع است. واحد پول ایتالیا یورو بوده و زبان رسمی این کشور ایتالیایی است. ایتالیا کشوری است که جاذبه های توریستی بیشماری برای گردشگران دارد، مردم خونگرم و آب هوای آن همواره مور توجه گردشگران بوده است. مهم ترین نکته در انتخاب مقصد برای یک مهاجر این است که مدت زمان و امکان دریافت کارت اقامت و پاسپورت در کشور مور نظر چقدر است؟ اینکه آیا ایتالیا در صدور پاسپورت کشور خود برای مهاجرین تا چه حد سختگیر است؟ این موضوع که مسیر رسیدن به پاسپورت تا چه حد برای مهاجران در ایتالیا هموار است در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.

پاسپورت ایتالیا پاسپورت ایتالیا

پاسپورت ایتالیا و اعتبار آن

برای بررسی اعتبار پاسپورت یک کشور یک فاکتور بسیار مهم در نظر گرفته می شود و آن این است که پاسپورت کشور مورد نظر امکان سفر بدون ویزا به چه کشورهایی را فراهم می آورد؟ پاسپورت کشور ها بر حسب تعداد کشورهایی که می توان بدون ویزا به آن ها سفر کرد در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. در آخرین وضعیت بررسی اعتبار پاسپورت های جهان کشور ایتالیا در رده چهارم این دسته بندی در کنار کشور های دانمارک، سوئد و فنلاند قرار گرفته است. دارندگان پاسپورت ایتالیا و دیگر کشور های این دسته می توانند به ۱۸۷ کشور جهان بدون ویزا سفر نمایند. می توان گفت که ایتالیا از نظر اعتبار پاسپورت در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد.

نیازمندی های اخذ ویزا جهت سفر به کشورهای دیگر، برای دارندگان پاسپورت ایتالیا در تصویر زیر نمایش داده شده است.

پاسپورت ایتالیا پاسپورت ایتالیا

ایتالیا
تردد آزاد
بدون نیاز به ویزا
ویزا در زمان ورود
ویزای الکترونیکی
ویزا در زمان ورود و ویزای الکترونیکی
اخذ ویزا قبل از اقدام به سفر

پاسپورت ایتالیا و روش های اخذ پاسپورت ایتالیا

به کشور ایتالیا نیز مانند سایر کشورهای جهان می توان از طریق 6 روش اصلی مهاجرت نمود. این روش ها شامل تحصیل، کار، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و پناهندگی می باشد. البته ذکر این نکته ضروری می باشد که پاسپورت ایتالیا از طریق روش های ذکر شده، به صورت مستقیم و بلافصله قابل اتخاذ نمی باشد و باید فرآیند و اصول ملزوم طی شود که بتوان پاسپورت ایتالیا را اخذ نمود. در ادامه به این راه های مختلف اخذ پاسپورت ایتالیا اشاره خواهیم نمود و نکات مهم و اصلی بیان خواهد شد.

پاسپورت ایتالیا از طریق کار

برای اینکه پاسپورت ایتالیا را از طریق کار دریافت نمایید، در ابتدا باید ویزای کار ایتالیا را به دست آوردید. برای به دست آوردن ویزای کار ایتالیا شما در ابتدا باید از طرف یک کارفرما یا شرکت ایتالیایی دعوت به کار شوید. برای این کار باید مدارک تحصیلی و کاری خود را به شرکت مورد نظر ارایه نمایید و در صورت تایید از طرف کارفرما چنانچه شخصی برای شغل مورد نظر در ایتالیا و اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد، کارفرما می تواند شما را برای کار در ایتالیا دعوت نماید. این کار بسیار سخت و دشوار است چرا که بدون داشتن ویزا و اجازه قانونی برای کار، گرفتن شغل در اروپا کار بسیار پیچیده ای است. کارفرما باید بتواند اداره مهاجرت را متقاعد نماید که در کشور مورد نظر شخص حایز شرایط وجود ندارد و می تواند فرد خارجی را دعوت به کار نماید. که البته با توجه به نرخ بالای بیکاری در ایتالیا امری بس دشوار است. اما در صورت داشتن پیشنهاد شغلی از ایتالیا با ارایه دعوتنامه کاری از طرف کارفرمای ایتالیایی و مدارک تحصیلی و تخصصی می توانید از سفارت ایتالیا ویزای کار ایتالیا را اخذ نمایید.

پس از ۵ سال کار تمام وقت و پرداخت مالیات در کشور ایتالیا می توان برای دریافت کارت اقامت دائم ایتالیا اقدام کرد و پس از اقامت دائم پس از گذشت ۵ سال می توان برای دریافت پاسپورت ایتالیا اقدام نمود. در نمودار نرخ بیکاری در کشور ایتالیا را مشاهده می فرمایید.

پاسپورت ایتالیا 1 پاسپورت ایتالیا

کار در ایتالیا

پاسپورت ایتالیا از طریق تحصیل

روش دیگری که به وسیله آن می توانید اقامت دائم و در نهایت پاسپورت کشور ایتالیا را به دست آورید طریق تحصیل در ایتالیا است. البته باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید که تحصیل در کشور ایتالیا به تنهایی هرگز باعث دریافت اقامت و پاسپورت ایتالیا نخواهد شد و پس از تحصیل شما باید کار تمام وقت در ایتالیا پیدا کنید و اقامت کاری بگیرید و یا از روش های سرمایه گذاری و یا سایر برنامه های اقامتی برای اخذ اقامت ایتالیا اقدام نمایید. تحصیل در کشور ایتالیا در تمامی مقاطع برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی

  تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا در اکثر رشته ها به زبان ایتالیایی است و در رشته های بسیار محدود نظیر مدیریت، توریسم و هتلداری به زبان انگلیسی ارائه می گردد. البته در ایتالیا امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد؛ البته می توان گفت شانس بسیار کمی برای دانشجویان بین المللی در قبولی در آزمون پزشکی وجود دارد.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اکثر رشته ها به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد.

 • تحصیل در مقطع دکترا

  در مقطع دکتری نیز امکان تحصیل به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی وجود دارد که البته برای پذیرش و تحصیل در مقطع دکتری داشتن یک استاد راهنما اجباری است.

ایتالیا دارای بورس های استانی است که این بورسیه به دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه های اقامت و تحصیل در ایتالیا را نداشته باشند تعلق می گیرد. با توجه به هزینه های پایین تحصیل و امکان دریافت بورس های تحصیلی هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای تحصیل کشور ایتالیا را انتخاب می کنند که پس از فارغ التحصیلی شانس بسیار کمی برای پیدا کردن شغل مناسب و اقامت کاری در ایتالیا دارند. اکثر فارغ التحصیلان در ایتالیا پس از اتمام تحصیل مجبور هستند به کشور دیگری مهاجرت کنند.

برخی از دانشگاه های برتر ایتالیا به همراه رنکینگ جهانی آن ها در جدول زیر معرفی شده است.

نام دانشگاه رنک جهانی شهر مقر
Sant’Anna School of Advanced Studies =153 Pisa
Scuola Normale Superiore di Pisa =161 Pisa
University of Bologna 180 Bologna
University of Padua 201–250 Padova
Vita-Salute San Raffaele University 201–250 Milano
Sapienza University of Rome 251–300 Rome
University of Trento 251–300 Trento
University of Milan 301–350 Milano
University of Naples Federico II 301–350 Napoli

تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

پاسپورت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت و در نهایت پاسپورت ایتالیا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا است. برنامه های سرمایه گذاری در ایتالیا به صورت ثبت شرکت و کارآفرینی و یا خرید اوراق قرضه است. شما می توانید با مبلغ حداقل ۲ میلیون یورو از طریق خرید اوراق قرضه دولتی کارت اقامت دو ساله از ایتالیا دریافت نمایید، پس از سال دوم این اقامت برای ۳ سال تمدید می شود و در انتهای سال پنجم می توانید برای اقامت دائم ایتالیا اقدام نمایید. پس از دریافت کارت اقامت دائم، پس از ۵ سال می توانید برای اخذ پاسپورت ایتالیا اقدام نمایید. در این روش سرمایه گذاری کارت اقامت برای فرد اصلی، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال وی صادر می شود.

دانشجویانی که از ایتالیا فارغ التحصیل می شوند می توانند برای تمدید کارت اقامت از روش سرمایه گذاری با ثبت شرکت و کارآفرینی اقدام نمایند. در این روش هزینه مشخصی تعیین نشده است و با توجه به نوع کار سرمایه مورد نیاز متغیر خواهد بود و شخص باید با ارائه طرح تجاری سود آوری تجارت خود را اثبات نماید. در این روش اقامت به شکل سالیانه تمدید می شود که در انتهای سال پنجم می توان برای کارت اقامت دائم ایتالیا اقدام نمود.

برای بررسی شرایط سرمایه گذاری در ایتالیا و امنیت سرمایه گذاری در این کشور در نمودار های زیر نرخ رشد اقتصادی و نرخ مصادره اموال بررسی شده است. نرخ رشد اقتصادی نشان دهنده درصد رشد نسبت به سال اخیر می باشد و نرخ مصادره اموال میزان ریسک از جهت مصادره اموال خارجیان را نشان می دهد که عدد 1 بیان گر کمترین خطر از این جانب می باشد.

نمودار خطر مصادره اموال در ایتالیا

پاسپورت ایتالیا 3 پاسپورت ایتالیا

نمودار رشد اقتصادی در ایتالیا

پاسپورت ایتالیا 2 پاسپورت ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا

پاسپورت ایتالیا از طریق تولد

در مورد دریافت پاسپورت ایتالیا از طریق تولد ابتدا باید به این نکته مهم اشاره کرد، که ایتالیا در اعطای تابعیت کشور خود از چه قانونی پیروی می کند. به طور کلی کشورها را در اعطای تابعیت از طریق تولد می توان به دو دسته تقیسم کرد؛ کشورهایی که از قانون خاک پیروی می کنند و کشورهایی که از قانون خون پیروی می کنند. ایتالیا در اعطای تابعیت از قانون خون پیروی می کند. بنا بر اصل خون تنها کودکی که از پدر یا مادر ایتالیایی متولد شود پاسپورت و تابعیت ایتالیایی خواهد داشت. همچنین طفلی که از پدر و مادر نامشخص در ایتالیا متولد شود می تواند پاسپورت و تابعیت ایتالیایی داشته باشد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد قواعد تولد

video پاسپورت ایتالیا
تولد در ایتالیا

پاسپورت ایتالیا از طریق ازدواج

بنا بر قانون کشور ایتالیا اگر یک زن و یا مرد که شهروند ایتالیا باشد، پاسپورت ایتالیا را داشته باشد، با یک زن و یا مرد غیر ایتالیایی ازدواج نماید می تواند برای اقامت همسر خود اقدام نماید. ارایه مدارک دال بر تجرد هر دو طرف و همچنین پاسپورت معتبر الزامی است. ازدواج می تواند در کشور ایتالیا در کلیسا و یا شهرداری انجام و ثبت شود و یا در کشور دیگری انجام پذیرد که در این صورت می توان با ارایه مدارک لازم به سفارت ایتالیا درخواست ویزا داد و پس از ورود به خاک ایتالیا برای دریافت کارت اقامت اقدام نمود. لازم به ذکر است که کارت اقامت دایم پس از گذشت ۳ سال از ازدواج برای فرد غیر ایتالیایی صادر می شود و پس از آن می تواند بعد از گذشت ۵ سال برای دریافت پاسپورت ایتالیا اقدام نماید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

video پاسپورت ایتالیا
مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

پاسپورت ایتالیا از طریق پناهندگی

 • موسسه حقوقی ملک پور به هیچ عنوان مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی را توصیه نمی کند، چرا که همواره شما می توانید از راه های قانونی و بی خطر برای مهاجرت به ایتالیا اقدام نمایید.

پناهندگی از بدترین و پر خطرترین راه های مهاجرت است. پناهجو به شخصی گفته می شود که در کشور خود امنیت جانی و مالی نداشته باشد. مجبور است برای حفظ جان و امنیت خود درخواست پناهندگی دهد و امکان بازگشت به کشور خود را ندارد. در سال های اخیر شرایط پناهنده ها در اکثر کشورهای اروپایی بسیار سخت شده است. ایتالیا با وجود اینکه عضو کشورهای متعهد کنوانسیون ژنو هست اما خدمات مناسبی برای پناهنده ها ندارد. پروسه بررسی پرونده پناهجو در ایتالیا بسیار طولانی است و از لحاظ شهروندی خدمات خوبی را نمی تواند ارایه نماید و پناهجویان در ایتالیا شرایط اقامتی بسیار سختی خواهند داشت.

پناهندگی در ایتالیا

پاسپورت ایتالیا و نکات مهم در باب پاسپورت ایتالیا

در مورد نکات مهمی که در زمینه اعطای پاسپورت ایتالیا به افراد خارجی باید در نظر داشت این است که در روش های فوق الذکر هیچ کدام به صورت آنی و اتوماتیک به فرد پاسپورت ایتالیا اعطا نمی شود و همگی مشمول گذراندن زمان و فرایند خاصی هستند. با توجه به شرایط اقتصادی و نرخ بالای بیکاری در کشور ایتالیا توصیه می شود قبل از اقدام برای مهاجرت به ایتالیا، شرایط خود را در رابطه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا و یا کانادا و استرالیا بررسی نمایید. شما می توانید در کشورهای صنعتی با نرخ بیکاری بسیار پایین که امکان تحصیل رایگان را فراهم نموده اند مانند اتریش و آلمان تحصیل نمایید و پس از اتمام تحصیلات جذب بازار کار شوید و اقامت کاری دریافت نمایید. همانطور که ذکر شد گرفتن ویزای کار ایتالیا بسیار دشوار است، شما می توانید با ویزای جستجوی کار اتریش و آلمان شانس خود را برای کار و اقامت در اروپا امتحان کنید که با توجه به نیاز این کشورها برای جذب نیروی متخصص کار شانس بسیار بالایی برای کاریابی و اقامت کاری خواهید داشت.

پاسپورت ایتالیا و وکیل معتبر برای امور مهم

اگر علاقمند به مهاجرت به کشور ایتالیا هستید باید بدانید که یکی از بهترین راه های مهاجرت به ایتالیا مهاجرت تحصیلی و اقامت تحصیلی است. در این زمینه می توانید ازمشاوره وکلای متخصص در امر مهاجرت استفاده نمایید. وکلای متخصص موسسه حقوقی ملک پور می توانند شما را در اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا یاری کنند. چنانچه علاقمند به دریافت پاسپورت ایتالیا هستید باید راه ها و مسیرهای قانونی و قابل دسترس را بشناسید. کشور ایتالیا با توجه به نرخ بالای بیکاری و شرایط سخت اقامت پس از تحصیل کشور مناسبی برای افرادی که تمایل به دریافت کارت اقامت و پاسپورت هستند نمی باشد، یک وکیل خبره می توان شما را در انتخاب کشور و مسیر درست مهاجرت یاری نماید.

پاسپورت ایتالیا و سخن پایانی

روش های اخذ پاسپورت ایتالیا به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت و مزایا و معایب هر یک به بحث گذاشته شد. چنانچه علاقمند به مهاجرت به ایتالیا و اخذ پاسپورت ایتالیا هستید، قبل از هر گونه اقدام حتما با کارشناسان و مشاوران موسسات حقوقی معتبر تماس بگیرید و شرایط سفارت ایتالیا را در صدور ویزای مورد نظرتان جویا شوید. در رابطه با مهاجرت به ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا با موسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان و وکلای این موسسه بهره مند شوید. در انتها پیشنهاد می شود نظرات، سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را در زمینه پاسپورت ایتالیا در زیر همین مقاله در قسمت دیدگاه یاداشت بفرمایید تا کارشناسان ما بتوانند در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما در این زمینه باشند.