ویزای سرمایه گذاری ژاپن

این مقاله در جهت اطلاع شما عزیزان همیشه همراه وبسایت موسسه حقوقی ملک پور نوشته وتقدیم شما سروران گرامی میگردد .به طور کلی اطلاعاتی در رابطه با سرمایه گذاری در ژاپن به شما دوستان ارائه می گردد.
آیا در مورد مهاجرت از طریق سرمایه گذاری اطلاعاتی دارید ؟آیا تمایل به سرمایه گذاری در ژاپن دارید ؟ آیا می دانید سرمایه گذاری در ژاپن چرا مهم است ؟ آیا می دانید فرایند سرمایه گذاری در ژاپن چگونه است؟
اگرمایل به کسب اطلاعات بیشترهستید با ما همراه باشید و در صورت هر گونه شبهه و سوالات بیشتر در مورد سرمایه گذاری در ژاپن از طرق قانونی می توانید با مشاوران و وکلای برجسته امر حقوق بین الملل در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.
مقدمه :در این مقاله سعی بر این است که تمام فرایند سرمایه گذاری در ژاپن توضیح داده شود .ویزای سرمایه گذاری ژاپن را مدیر کسب و کار نامیده اند .با این حال این ویزا به عنوان مدیر ویزای کسب و کار و یا همان ویزای سرمایه گذاری ژاپن عنوان کرده اند . البته بیشتر به سبک ویزای سرمایه گذاری ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا ویزای سرمایه گذاری در ژاپن مهم است :

ویزای سرمایه گذاری ژاپن برای متقاضیانی است که در ژاپن سرمایه گذاری کرده و یا نقش مدیر ارشد در کسب و کار ژاپن را دارند.ویزای سرمایه گذاری ژاپن به دلایل زیر بسیار مهم است :
این ویزا به متقاضیانی اختصاص داده می شود که نقش های ارشد مدیریتی در ژاپن دارند .به عنوان مثال :فردی که به ژاپن فرستاده می شود و رئیس یکی از شرکت های فرعی از یک کمپانی خارجی است به احتمال زیاد از ویزای سرمایه گذاری ژاپن استفاده می کند.
ویزا های سرمایه گذاری ژاپن برای طبقاتی که خودشان خود اشتغال یا self-sponsor هستند استفاده می شود.
همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که ویزای سرمایه گذاری ژاپن یکی از محدود راه های است که به متقاضیان اجازه می دهد تا در ژاپن خانه داشته باشند و یا از دیگر کمک های دولت بهرمند شوند.

هفت مرحله برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در ژاپن وجود دارد:

به منظور اخذ ویزای سرمایه گذاری در ژاپن و کار در ژاپن متقاضی باید هفت مرحله از فرایند زیر را تکمیل کند:
مرحله اول :
اعلام نیاز های اولیه متقاضی برای بدست آوردن ویزای سرمایه گذاری ژاپن:
اعلام نکات زیر برای درخواست ویزای سرمایه گذاری ژاپن ضروری است البته باید به این نکته توجه داشت که الزامات دقیق اخذ ویزای سرمایه گذاری به شرایط و موقعیت متقاضی بستگی دارد .در صورتی که متقاضی یک کسب وکار جدید در ژاپن را آغاز کند شخص نیاز به انجام موارد زیر دارد:
باید یک دفتر در ژاپن داشته باشد.
کسب و کار متقاضی حداقل باید ظرفیت استخدام دو کارمند (علاوه بر مدیر و عوامل اجرایی آن ) رابه صورت تمام وقت داشته باشد کارمندان باید ژاپنی یا اتباع خارجی مقیم دائم ژاپن باشند همسر و فرزندان اتباع ژاپنی یا اتباع مقیم دائم ژاپن نیز می توانند استخدام شوند.
در صورتی که متقاضی مدیریت کسب و کار در ژاپن را داشته باشد باید موارد زیر را رعایت کند :
او باید حداقل سه سال تجربه کارهای مدیریتی داشته باشد این سه ساله را نیز می تواند به مطلعات در سطح کارشناسی ارشد و یا بالاتردر زمینه عملکرد کسب و کار و یا مدیریت را نیز داشته باشد.
حقوق متقاضی نباید کمتر از اتباع ژاپنی که کارهای مشابه را انجام می دهند ،باشد.
مرحله دوم:
جمع آوری مدارک مورد نیاز برای حمایت از ویزای سرمایه گذاری ژاپن:
هنگامی که نکات اولیه در مرحله اول مورد تایید شده باشد متقاضی می تواند فعالیت های مورد نظر خود را در ژاپن شروع کند.
سه مجموعه از فعالیت های مجاز برای دارندگان ویزای سرمایه گذاری ژاپن به شرح زیر است :
فعالیت هایی مجاز هستند که برای کسب و کار در ژاپن بهره برداری داشته باشد
فعالیت های مربوطه مرتبط با نوع سرمایه گذاری و فعالیت مدیران در ژاپن باشد
عملیات یا مدیریت کسب وکار توسط خارجیان در ژاپن تاسیس شود.
مرحله سوم :
جمع آوری اسناد ومدارک خاص مورد نیاز برای حمایت از فرم نرم افزاری درخواست ویزای سرمایه گذاری ژاپن :
هنگامی که متقاضی فعالیت های پیشنهادی خود را سازگار با فعالیت در ژاپن ذکر کرده است نیاز دارد تا اسناد زیر را آماده کند.
این مدارک شامل :

۱-اسناد عمومی :

ارائه طرح کسب وکار( A Business Plan): ویزای سرمایه گذاری ژاپن نیازی به طرح طولانی و پیچیده ندارد .فقط کافی است پایه های اساسی را پوشش دهی کند که شامل توضیحات در مورد طرح و توسعه برنامه و روش های عملیاتی و مدیریتی و امور مالی دفتر می باشد .نکته قابل توجه این است که تمام این توضیحات باید به زبان ژاپنی ترجمه شده باشد.
کپی از مدارک ثبت شرکت در ژاپن (tohon tokibo):هنگامی که یک شرکت ژاپنی رسما ثبت شود یک گواهی ثبت شرکت به نام (tohon tokibo) در دسترس امور حقوقی ژاپنی به نام (“houmukyoku)داده می شود . در این مرحله مسائل دفتر حقوقی مهمترین ارتباط با این شرکت را دارد از جمله ثبت محل شرکت ، اسامی مدیران ،و آدرس دفتر و غیره داده می شود .
بیانه ای در رابطه با سود وزیان شرکت:این مرحله نیاز به یک حسابدار ژاپنی دارد که بتواند عملیات مالی شرکت را مشخص و درج کند.
گواهی استخدام تعداد کارمندان تمام وقت شرکت غیر از خود متقاضی ویزای سرمایه گذاری ژاپن :باید به صورت نرم افزاری ثبت شود و در حالت ایده آل سرمایه گذار باید دو کارمند تمام وقت ژاپنی را استخدام کند و باید گواهی استخدام نیرو را در پایتخت حداقل JPY5 میلیون نفر پخش کند .
اطلاعات دستمزد و حقوق کارمندان :شامل اطلاعاتی در باب دستمزد کارمندان ،مالیاتهای تکلیفی و کسر بیمه اجتماعی و بیمه کار است .توجه داشته باشید قطعا شما نیاز به یک حسابدار حرفه ای برای جمع آوری این داده ها دارید.
دیاگرام از دفتر کار (همراه با عکس باید باشد):این فرایند یکی از جنبه های کلیدی نرم افزارویزای سرمایه گذار ژاپن است .دلیل انجام این فرایند ارتباط با دفتر کار است و از همه مهمتر نشان دهد که دفتر مجازی نیست .با این حال دفتر خدماتی به طور کلی راه حل خوبی است .

۲-اسناد فردی بسته به وضعیت سرمایه گذار برای مقامات ژاپنی :

موارد صدور گواهی نامه و میزان سرمایه گذاری توسط متقاضی .
اسناد و مدارکی که نقش سرمایه گذار را در ارتباط با موارد پاداش و مدت زمان آن رامشخص کند
گواهی فارغ التحصیلی سرمایه گذار که نشان دهد در رشته های مدیریتی و اجرایی فعالیت داشته است
نکته :توجه داشته باشید از لحاط فنی ترجمه این اسناد به زبان ژاپنی الزامی نیست اما تجربه ما نشان داده است که ترجمه تمام اسناد به زبان ژاپنی کیفیت نر م افزاری تقاضا شما را بالا می برد و زمان دستیابی به تاییدیه نهایی در ارتیاط با سرمایه گذاری را به حداقل می رساند.
متخصصان مهاجرت موسسه حقوقی ملک پور در زمینه اخذ ویزای ژاپن می توانند شما را در زمینه ترجمه و تهیه تمام مدارک مورد نیاز برای ویزای سرمایه گذاری ژاپن کمک کنند.
فرصت های مالیاتی ژاپن برای طرح هایی که سرمایه گذاران ارائه می دهند :
به طور معمول ژاپن فرصت های مالیاتی بسیار مهمی را برای متقاضیان ویزای سرمایه گذاری ژاپن ارائه می دهد.موارد بسیاری از قبیل : کارفرما برای خرید مسکن ،کمک هزینه برای رفت و آمدوبودجه مرخصی برای کارفرما که می تواند در مالیات های فردی خود صرفه جویی قابل توجهی داشته باشد.
برای سرمایه گدارانی که تجار تشان خارج از ژاپن است برای جبران پرداخت های مالیاتی می توانند از پرداخت های دریایی استفاده کنند.
علاوه برا این در صورتی که متقاضی به طور مستقیم با کمپانی ژاپنی و طرح های سازمانی ارتباط داشته باشد نیاز به تعهدات پرداختی مالیاتی می باشد
مرحله چهارم :
هنگامی که فعالیت های سرمایه گذارتایید شده و تمام مدارک مراحل ۲ و۳ ارائه داده شود گام بعدی اعمال گواهی انحصاری واجد شرایط برای سرمایه گذاری در ژاپن یا COE می باشد COE توسط مقامات اداره مهاجرتی ژاپن صادر می شود گواهی واجد شرایط برای اشتغال متقاضی در ژاپن در موارد فعالیت های مرتبط با ویزای سرمایه گذاری است .یک طرح کاربردی برای ویزای سرمایه گذاری فرد باید به اداره مهاجرت ژاپن regional immigration office in Japan ارسال شود فرم COE را نمی توان از طریق پست یا سفارت خارج از ژاپن ارسال کرد.
اگر متقاضی شخصا در ژاپن حضور ندارد قانون ژاپن به شما اجازه می دهد تا یک متخصص مهاجرت به نمایندگی از متقاضی فرم COE را برای ویزای سرمایه گذاری ارائه دهد.
متقاضیان مهاجرت می توانند تمام گواهی ویزای سرمایه گذاری ژاپن و تمام مراحل مرتیط با آماده سازی و ارائه طرح های کاری وگواهی COE(certificate of Eligibility ) برای ویزای سرمایه گذاری ژاپن ارسال می کند.
زمان پردازش برای COE ویزای سرمایه گذاری ژاپن به طور کلی ۴ تا ۶ هفته است
مرحله ششم :
اخذ ویزای سرمایه گذاری ژاپن ووضعیت اقامت “Status of Residence) SOR ( در ژاپن :
هنگامی که یک متقاضی ویزای سرمایه گذاری COE را به دست می آورد گام بعدی این است که COE ویزای سرمایه گذاری رابه “وضعیت اقامت ” تبدیل کند .وضعیت اقامت را به نام “Status of Residence))SOR به صورت مختصر شناخته می شود
سرمایه گذاری که SOR را اخذ می کند می توانند در ژاپن زندگی و کار کند
دو روش برای تبدیل COE به سرمایه گذاری SOR وجود دارد:
تبدیل گواهی پذیرش سرمایه گذاری COE از طریق مراجعه به سفارت ژاپن و یا کنسول در خارج از ژاپن:
این مسیر سنتی و عرفی برای بدست آوردن SOR سرمایه گذاری ژاپن است . این روند به طور کلی دو تا سه روز کاری طول می کشد.
متقاضی پس از آن به ژاپن سفرکرده ومی تواند “وضعیت اقامت ” SOR سرمایه گذار در بندر ورود را اخذ کند .
۲-تبدیل یک تغییر وضعیت به SOR سرمایه گذار در ژاپن :
در برخی موارد، ممکن است یک جایگزین برای دارنده گواهی پذیرش سرمایه گذاری در ژاپن برای ورود به ژاپن تحت برنامه ای لغو و یا به هر شکل دیگری مانند ورود کوتاه مدت باشد. متقاضی پس از اعمال SOR سرمایه گذاری از طریق یک تغییر وضعیت به اداره مهاجرت منطقه ای در ژاپن مراجعه می کند.
تغییر وضعیت حدود دو هفته طول می کشد. در آن زمان، ممکن است متقاضی به خارج از ژاپن سفر کند.
جایی که از مسیرتغییر وضعیت استفاده شده است، متخصصان مهاجرت گواهی ویزا ژاپن می تواند اقدامات لازم را در اداره مهاجرت منطقه ای ژاپن انجام دهند .

کارت اقامت ژاپن

اگر شما به محض ورود به فرودگاه ژاپن SOR سرمایه گذاری دریافت کرده اید و یا از طریق ثبت تغییر برنامه وضعیت ،در اداره مهاجرت منطقه ای ژاپن اقدام کرده اید (مرحله ۶ بالا را ببینید)، یک کارت اقامت ژاپن دریافت خواهید کرد.
کارت اقامت ژاپن یک کارت شناسایی رسمی است که شامل یک تراشه IC است. کارت اقامت شامل اطلاعات شخصی مانند نام، آدرس، تاریخ تولد، وضعیت اقامت (در این مورد وضعیت اقامت سرمایه گذار)، مدت اقامت، و غیره است
شما باید کارت اقامت خود را در تمام مدتی که در ژاپن هستید همراه داشته باشید.
مرحله ۷
برای درخواست اجازه ورود مجدد به ژاپن :
تا جولای ۲۰۱۲، اگر شما “وضعیت اقامت ” سرمایه گذاری را بدست آوردید و به طور موقت ژاپن را ترک کرده اید (به عنوان مثال، برای تعطیلات، کسب و کار، و غیره) لازم است برای ورود دوباره به ژاپن اجازه ورود مجدد را قبل از ترک ژاپن کسب کنید.
با این حال، در حال حاضر امکان ترک ژاپن تا ۱۲ ماه بدون مجوز ورود مجدد وجود دارد .
در صورتی احتمال سفر خارج از ژاپن برای بیش از ۱۲ ماه طول بکشد ، متقاضی SOR سرمایه گذار باید اطمینان به اجازه ورود مجدد را حاصل کند . این را می توان در دفتر مهاجرت منطقه ای در ژاپن به دست آورد.
برخی از ملاحظات مهم پس از دریافت ویزای سرمایه گذار ی در ژاپن :
سه امور مالیاتی مهم برای متقاضی که به عنوان زندگی و کار در ژاپن فعالیت دارد باید ذکر شود :
۱٫ مالیات ژاپنی برای دارندگان SOR سرمایه گذار:
مالیات ژاپنی افراد تحت SOR سرمایه گذار و زندگی در ژاپن به طور معمول برای دفاتری است که حداقل بخشی از مسائل مالیاتی ژاپن شامل آنان نیز خواهد داشت.مالیات با کسر هر ماه و تنظیم پایان سال به عنوان بخشی از حقوق و دستمزد در دسامبر انجام می شود.
با این حال، اگر بخشی از درآمد در خارج از ژاپن پرداخت شود، امکان دارد نیاز داشته باشید به ارائه یک اظهارنامه مالیاتی فردی ژاپنی که در ۱۵ مارس برای هر سال صادر می شود .این بسیار مهم است که شما تعهدات مالیاتی ژاپن خود را پرداخت کنید .
مطابق با قوانین مالیاتی ژاپن باید تعهدات مالیاتی خود را به منظور تجدید ویزا پرداخت کنید.
۲٫ مالیات ایالات متحده برای دارندگان سرمایه گذار SOR در ژاپن :
اگر دارنده سرمایه گذار SOR در ژاپن یک شهروند ایالات متحده و یا دارنده کارت سبز است،آنها نیز متعهد به پرداخت مالیات های خود در امریکا هستند اگر چه در زاپن زندگی می کنند.
۳٫ پرداخت مالیات ژاپنی زمانی که دارندهSOR سرمایه گذار، ژاپن را ترک می کند:
قبل از ترک ژاپن، دارنده سرمایه گذار SOR باید به طور کامل مالیات حود را پرداخت کرده و یا با تعیین یک عامل مالیاتی تعهدات خود را انجام دهد.
همچنین باید توجه داشته باشید براساس زندگی هر ساله شما در ژاپن در تاریخ ۱ ژانویه مالیات شما ارزیابی می شود در نتیجه خروج شما قبل تا ۱ ژانویه می تواند در صرفه جویی مالیاتی تاثیر داشته باشد.
در آخر :در صورت هرگونه راهنمایی در زمینه سرمایه گذاری ژاپن می توانید به صورت رایگان با مشاورین تلفنی موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل قرمایید .موسسه حقوقی ملک پور با مشاوران و وکلای مجرب خود در زمینه مهاجرت و حقوق بین الملل آماده ارائه خدمات به شما سروران گرامی هستند.
نگارش :بهار وفایی
منابع :
http://www.japanvisa.com/visas/japan-investor-visa

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.