یکی از نمونه مجازات های جایگزین ، پرداخت دیه می باشد که با کمک وکیل دیه میتوان ازشرایط آن آگاه شد. در این صورت فرد از مجازات های بالاترمانند ؛ اعدام، زندانی شدن و… در امان می‌ماند.

در صورتی که گرفتار مشکلی هستید که مجبور به پرداخت دیه شده اید و یا در موقعیتی هستید که می خواهید دیه دریافت نمایید. مشاوره با وکیل دیه راهگشای مشکل شما خواهد بود.

تعریف دیه

در تعریفی که قانونگذار در کتاب قانون آورده است، دیه عبارت است از مال معینی که برای مجازات افرادی که مرتکب جرمی به صورت عمدی و یا غیر عمدی شده اند معین شده است. میزان دیه مطابق با عرف و شرایط روز سنجیده می شود.

به عبارتی دیه تحت عنوان خون بها تعریف شده است و در صورتی از سوی دادگاه انتخاب می شود که یا جرم فرد به صورت غیر عمدی اتفاق افتاده باشد و یا حتی اگر به صورت عمدی نیز اتفاق افتاده است، اولیای دم یا همان افرادی که دیه را به ارث می برند درخواست دیه کرده باشند. در این صورت مجرم و خانواده وی موظف به پرداخت دیه می باشد.

ارش و تعیین دیه در پزشکی قانونی

در تعریفی که برای ارش در کتاب قانون آمده است ، اینگونه بیان شده که ارش عبارت است از دیه ای که بر اساس نوع جرم و کیفیت جرم و همچنین تاثیر آن بر سلامت مجنی علیه و … مقدارش تعیین می گردد؛ تعیین این میزان مطابق با نظر کارشناس مربوطه انجام می شود. ولی در اکثر موارد تعیین خسارت وارد شده از طریق پزشکی قانونی صورت می گیرد.

مراجع صالح برای رسیدگی به پرونده های دیه

هنگام شکایت و درخواست دیه کمک گرفتن از وکیل دیه می تواند موجب سهولت امر و سرعت رسیدگی به درخواست شود. معمولاً رسیدگی به پرونده های دیه در دادسرا یا همان دادگاه کیفری صورت می گیرد. در دادگاه کیفری نیازی به ارائه ی دادخواست و پرداخت هزینه به صورت جداگانه نیست؛ ولی اگر فردی به دلیل عدم آگاهی کافی و عدم مشاوره و کمک گرفتن از وکیل دیه در دادگاه حقوقی درخواست دیه نماید، موظف به تنظیم دادخواست و پرداخت هزینه به صورت جداگانه برای رسیدگی به پرونده خواهد شد.

مجازات های مشمول دیه

وکیل دیه در صورتی می‌تواند از دادگاه مورد نظر تقاضای جایگزینی مجازات مجرم مربوطه از طریق دیه را کند که شخص مرتکب جرم های زیر شده باشد:

– قتل شبه عمد : یعنی فرد مورد نظر در هنگام انجام آن قصد کشتن و به قتل رساندن طرف مقابل را نداشته است ولی منجر به کشته شدن فرد شده است. در قانون از آن تحت عنوان قتل شبه عمد یاد می کنند و مشمول دیه می شود.

– فوت در جرائم رانندگی : تمامی حوادثی که از طریق جرائم رانندگی به وجود آمده است و به طریقی یا منجر به فوت شخص تصادفی شده است و یا منجر به آسیب رساندن به بخشی از بدن وی شده است که در این صورت مطابق قوانین وضع شده میزان دیه تعیین می گردد.

خسارت های مازاد بر دیه

در برخی موارد به دلیل شرایط پیش آمده فردی که مشمول دیه شده است ،علاوه بر دیه هزینه های بسیار زیادی را برای موارد درمانی، دارو، بیمارستانی و … متحمل شده است که در چنین مواردی می تواند با کمک وکیل دیه از دادگاه مربوطه تقاضای خسارت های مازاد بر دیه را نماید.

اگرچه برخی از افراد قانون گذار در این مورد اختلاف نظر دارند ولی در صورتی که از سوی شخص ضرر دیده این درخواست اعلام شود موظف به رسیدگی هستند.

مدارک لازم برای اخذ دیه

مدارکی که وکیل دیه به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ارائه می دهد عبارتند از:

 • تصویری از دادنامه که به صورت اختیاری می باشد.
 • تصویری از گزارش مرجع انتظامی که به صورت اختیاری است.
 • تصویر نظریه پزشکی قانونی که به صورت اختیاری می باشد.
 • به همراه داشتن کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه های دادرسی ضروری است.
 • جهت احراز هویت حتما کارت ملی به همراه داشته باشد.
 • در صورتی که هر کدام از مدارک اختیاری وجود نداشته باشد در این صورت وکیل دیه می تواند موارد زیر را ارائه کند:
 • شهادت مطلعین و شهود
 • درخواست استعلام
 • انجام تحقیقات محلی و همین طور معاینات محلی
 • درخواست برای جلب نظر کارشناس مربوطه
 • اتیان سوگند و شماره پرونده استنادی
 • سایر دلایل و منضمات

مزایای مشاوره و استخدام وکیل دیه:

 • وصول دیه با مشاوره و کمک گرفتن از وکیل دیه دارای مزیت های بی شماری می باشد که باعث می شود کمک گرفتن از وکیل برای دست یابی به نتیجه مطلوب، بسیار با صرفه تر و سریع تر باشد.
 • وکیل دیه علم و تخصص کافی در زمینه ی حل و فصل پرونده های حقوقی مختلف بخصوص پرونده های مرتبط با وصول دیات را دارا می باشد.
 • یک وکیل دیه بر جو دادگاه کاملا مسلط بوده و می داند چه زمانی چه بگوید واز چه راه هایی از حقوق موکل خود دفاع کند.
 • وکیل دیه بر موضوع پرونده اشراف کامل داشته و می داند در مقابل هر پرسش قاضی چه دلیل محکمه پسندی را ارائه کند.
 • وکیل دیه بر موضوع پرونده کاملا واقف بوده و با نرخ های مصوب آشنایی دارد.
 • وکیل دیه می تواند با پیگیری به موقع مواعد قانونی پرداخت دیه را به حداقل ممکن برساند.

دانستن این مطلب که وکیل دیه چقدر می تواند به روند گرفتن دیه به شما کمک کند قابل توصیف نیست. وکیل دیه راه و چاه گرفتن دیه را می داند و خوبتر و بهتر از شما روش گرفتن حق را می داند.

تمامی مواردی که در قسمت بالا در مورد دیه ذکر شد، دارای اهمیت بسیاری هستند چرا که بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی و کمک نگرفتن از وکیل دیه متحمل ضررهای بسیاری شده اند. پرونده های زیادی در دادگاه وجود دارد که خانواده ی مجرم یا خانواده ی شخصی که متحمل ضرر و زیان جانی یا مالی شده اند به دلیل عدم آگاهی و عدم مشاوره با وکیل دیه ، قادر به گرفتن حقشان به صورت کامل نشده اند و هم منجر به طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده شده اند.

موسسه حقوقی ملک پور تجربه ای بسیار بالا و عالی در زمینه های مختلف حقوقی از جمله دیه دارد و پرونده های بسیاری را با سرانجامی خوش به پایان رسانده است.

کادر موسسه ما از مشاوران، کارشناسان و وکلای تشکیل شده است که با نهایت تلاش و حداکثر انرژی به رسیدگی به پرونده های شما می پردازد . مؤسسه حقوقی ملک پور در تمامی موارد حقوقی و کیفری با رعایت ریز ترین و اساسی ترین نکات موفقیت را برای پرونده های شما به ارمغان خوهد آورد.

موضوع دیه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و وکیل دیه با تخصصی که دارد می تواند پرونده های مربوط به دیه را در کمترین زمان ممکن و با بیشترین بازدهی به سرانجام رساند.

شما می توانید برای مشاوره گرفتن و یافتن پاسخ پرسش خودتان با شماره های درج شده در سایت ما تماس حاصل کرده و بعد از مشاوره گرفتن از کارشناسان ما با تعیین وقت قبلی به موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نموده و در صورت تمایل ، رسیدگی به پرونده های خودتان را به وکیل دیه بسپارید.