برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقاطع مختلف چگونه اقدام کنیم؟

مهاجرت تحصیلی به آمریکا 2 مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا یکی از روش های جذاب مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان است. دانشگاه های آمریکایی به دلیل کیفیت آموزشی بالا در دنیا زبانزد هستند و هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی فراوانی هستند. ایرانیان زیادی نیز هر ساله برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا اقدام می نمایند. اما تنش های سال های اخیر در بین ایران و آمریکا سبب شده است که برای متقاضیان نگرانی هایی در این زمینه به وجود آید. بسیاری از ویزاهای آمریکا برای ایرانیان منع شده است اما خوشبختانه شما همچنان می توانید ویزای تحصیلی آمریکا را کسب نمایید.

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا در یک نگاه

مهاجرت تحصیلی به آمریکا 1 مهاجرت تحصیلی به آمریکا

در بخش دیدگاه ها نیز می توانید سوالات خود را مطرح نمایید و در زمانی کوتاه پاسخ بگیرید.

شرایط عمومی مهاجرت تحصیلی به آمریکا چیست؟

در ابتدای بحث مهاجرت تحصیلی به آمریکا لازم است که در خصوص این کشور توضیحات اولیه ای ارائه گردد. اگر آشنایی با کشور آمریکا برای شما جذابیتی ندارد از این بخش گذر کنید و در ادامه مقاله اطلاعات مربوط به تحصیل در آمریکا را مطالعه کنید. ایالات متحده آمریکا در قاره آمریکا، یک جمهوری فدرال متشکل از 50 ایالت، یک منطقه فدرال، 5 سرزمین خودمختار و مجموعه ای از جزایر پراکنده است و از لحاظ گوناگونی ملیت و نژاد متنوع ترین کشور جهان محسوب می شود. آمریکا مجموعا دارای مساحتی معادل 9.8 میلیون کیلومتر مربع و جمعیتی معادل 325 میلیون نفر می باشد. آمریکا چهارمین کشور جهان از لحاظ وسعت و سومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت می باشد. پایتخت این کشور، شهر واشنگتن دی سی و پرجمعیت ترین شهر آن نیز نیویورک است. کشور آمریکا از ناحیه شمالی با کشور کانادا، از ناحیه جنوبی با کشور مکزیک، از ناحیه غربی با اقیانوس آرام و از ناحیه شرقی با اقیانوس اطلس هم مرز است. واحد پول این کشور دلار و زبان رسمی آن نیز انگلیسی می باشد.

کشور آمریکا یکی از بهترین سیستم های آموزشی دنیا را داراست. ایالات متحده آمریکا دارای بهترین کالج ها و دانشگاه ها با بهترین رتبه هاست و مدارک تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری که از دانشگاه های کشور آمریکا صادر می شوند در کل دنیا مورد تایید و شناخته شده هستند. همچنین ایالات متحده آمریکا برترین و قوی ترین دانشگاه های دنیا را در خود جای داده است، به همین دلیل باعث شده است که افراد زیادی تمایل به  مهاجرت تحصیلی به آمریکا داشته باشند، اما باید در نظر داشت که تحصیل در دانشگاه های آمریکا و دریافت پذیرش از دانشگاه های آمریکا موردی است که واقعا باید با احتیاط صورت گیرد زیرا در حال حاضر سفارت آمریکا در سراسر دنیا به ایرانیان بسیار سخت گیری نموده و باید این مورد لحاظ گردد.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا 4 مهاجرت تحصیلی به آمریکا

در این ویدئو خواهید آموخت:

چطور برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنیم.

چگونه احتمال ریجکتی ویزا را کاهش دهیم.

برای انتخاب دانشگاه چه نکاتی را در نظر بگیرم.

برای مصاحبه سفارت چه نکاتی را رعایت کنیم.

روابط سیاسی با آمریکا چه تاثیری بر ویزای تحصیلی گذاشته است.

فایل صوتی موسسه ملک پور در باب تحصیل در آمریکا

audio مهاجرت تحصیلی به آمریکا

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب تحصیل در آمریکا

video مهاجرت تحصیلی به آمریکا

آیا می توان برای فرزندان در مدارس آمریکا پذیرش گرفت؟

مهاجرت تحصیلی به آمریکا از طریق تحصیل در مدارس به آسانی امکان پذیر نمی باشد. مدارس ابتدایی در کشور آمریکا شامل پنج سال آموزشی از سال اول تا پنجم می باشد که در کل هر دانش آموز آمریکایی ۶ سال ابتدایی می گذراند که یک سال مهد کودک را نیز شامل می شود. شروع سال تحصیلی از ماه سپتامبر می باشد و دانش آموزان می توانند در مدارس دولتی و مدارس خصوصی این کشور تحصیل نمایند. تحصیل در مدارس آمریکا در مقطع دبستان 6 سال (1 سال مهد کودک و 5 سال تحصیل) و در مقطع متوسطه یا مقطع میانی 3 سال و در مقطع دبیرسان نیز 4 سال به طول می انجامد.

مدارس خصوصی هزینه های تحصیل بالایی را شامل می شود و البته شامل امکانات تحصیلی و آموزشی بسیار بالایی می باشد، اما مدارس دولتی برای دانش آموزان آمریکایی رایگان است و سیستم نظام آموزشی آن ها به نسبت مدارس خصوصی معمولی و نرمال می باشد. حدود 85 تا 90 درصد دانش آموزان آمریکایی در مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان تحصیل می نمایند. دانش آموزان بین المللی به راحتی در مدارس آمریکا پذیرش نخواهند شد و معمولا دانش آموزان غیر آمریکایی نمی توانند در مدارس این کشور تحصیل نمایند مگر زمانی که به عنوان همراه با والدین خود به این کشور وارد شده باشند و والدین آن ها اقامت آمریکا را به طرق مختلف به دست آورده باشند که در این صورت فرزندان آن ها می توانند به در مدارس دولتی این کشور به تحصیل بپردازند. شما در بخش دیدگاه ها می توانید سوالات خود را مطرح کنید و در زمانی کوتاه پاسخ بگیرید. 

شرایط و مراحل پذیرش در مقطع کارشناسی چیست؟

ممکن است مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع کارشناسی مورد تقاضای افراد باشد. دانشجویان پس از گذراندن دوازده سال تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه وارد دوره کارشناسی در دانشگاه ها می شوند. بنابراین دانشجویان خارجی که مایل به ورود به دانشگاه های آمریکایی و تحصیل درآمریکا هستند باید مدرک معادل دیپلم دبیرستان را اخذ کرده باشند. دانش آموزان می توانند یا یک دوره دو ساله برای فوق دیپلم (در صورتی دیپلم 11 ساله داشته باشند) و یا یک دوره ۴ ساله برای لیسانس (زمانی که دیپلم 12 ساله را داشته باشند) را انتخاب کنند، پس از آن دانشجویان الزاما تا سال دوم کالج باید یک رشته مورد نظر را انتخاب نمایند. از مدارک مهم برای پذیرش در این مقطع مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس حدود 6 می باشد. معدل افرادی که زیر 16 باشد بهتر است که در ابتدا دوره فوق دیپلم 2 ساله را پذیرش بگیرند و پس از آن وارد مقطع کارشناسی شوند. دانشجویان در رشته های مدیریت، حقوق، مهندسی، علوم پایه و زیستی و رشته های علوم تربیتی و آموزشی می توانند تحصیل کنند. برای تحصیل در آمریکا، یک آزمونی قبل از ورود به مقطع کارشناسی برای دانشجویان لازم است که در زیر آن را توضیح خواهیم داد:

 • آزمون استدلالی SAT

  این آزمون برای پذیرش دوره کارشناسی دانشگاه های آمریکا مورد نیاز است. این آزمون تعیین می کند که دانشجو چگونه توانایی های خود را به کار گیرد.

 • آزمون موضوعی SAT

  این آزمون برای سنجش توانایی های دانشجویان در یک زمینه خاص و به کارگیری این دانش است.

 • آزمون SAT

  این آزمون ۴ توانایی دانشجویان را برسی می کند که شامل زبان انگلیسی، ریاضی، خواندن و علوم پایه که یک بخش اختیاری به نام نوشتار هم دارد می شود. نمره این آزمون میزان آمادگی برای ورود به کالج دانشجویان را می­ آزماید.

تحصیل لیسانس در کشور آمریکا

شرایط و مراحل پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد چیست؟

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آمریکا می توانند برای مقطع کارشناسی ارشد نیز اقدام کنند. دانشجویان برای ورود به این مقطع مستلزم گذراندن ۱۶ سال تحصیلات رسمی هستند یعنی باید دوازده سال مدرسه ابتدایی و متوسطه و چهار سال مقطع کارشناسی را گذرانده باشند. مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا دو ساله است. دانشجویان در رشته های مختلف می توانند از دانشگاه های مختلف این کشور در این مقطع پذیرش دریافت نمایند. اما دانشجویان عموما باید یک سری آزمون های دیگر را قبل از ورود به مقطع کارشناسی ارشد بگذرانند که این آزمون ها به شرح زیر می باشند.

 • آزمون TOEFL و مدرک زبان انگلیسی

  دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد درایالات متحده آمریکا را دارند توانایی آنها در ۴ مهارت گوش دادن،خواندن، نوشتن و صحبت کردن ارزیابی می شود تا بتوانند مدرک زبان آیلتس حدود 6 را ارائه نمایند.

 • آزمون GRE

  دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (تحصیلات تکمیلی) در رشته های مهندسی دارند، می بایست این آزمون را پاس کنند. این آزمون توسط موسسه ETS برگزاری می شود و برای سنجش مهارت های زبانی، استدلال کمی، تفکر انتقادی و نوشتار تحلیلی دانشجویان تنظیم شده است.

 • آزمون GMAT

  این آزمون، آزمون پذیرش رشته مدیریتی در مقطع کارشناسی ارشد است که یک آزمون استاندارد برای متقاضیان رشته MBA می باشد. این آزمون ابتدا برای استفاده موسسات و دانشگاه های آمریکا که رشته های مدیریت و تجارت را ارائه می دادند وضع شده بود اما اکنون این آزمون به عنوان معیار پذیرش دانشجویان در سطح جهانی توسط بیش از ۱۷۰۰ دانشگاه استفاده می شود.

 • آزمون LSAT

   این آزمون مختص پذیرش دانشجویان حقوق است. این یک آزمون استاندارد است که برای اخذ پذیرش دانشکده های عضو LSAC الزامی می باشد. این آزمون ۴ بار در سال برگزار می شود.

 • آزمون MCAT

  نام دیگر این آزمون، آزمون پذیرش کالج های پزشکی است. این آزمون توسط انجمن کالج های پزشکی آمریکا با همراهی دانشکده های پزشکی آمریکا برگزار می شود که بخشی از فرایند پذیرش دانشکده های پزشکی بوده است.

برای اپلای در مقطع دکتری در کشور آمریکا چگونه اقدام کنیم؟

راه دیگر مهاجرت تحصیلی به آمریکا، تحصیل در مقطع دکترا در این کشور است. نکته بسیار مهم در این خصوص این است که افراد باید یک پروپوزال قوی و مدرک زبان بالا داشته باشند. معمولا برای پذیرش در این مقطع آیلتس بالای 7 مورد نیاز است. موضوع دیگر داشتن یک سوپروایزر (استاد راهنما) است که در اخذ پذیرش مقطع دکترا بسیار مهم می باشد. طول دوره تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا حدود 4 سال تا 6 سال می باشد. نکات دیگری که در این خصوص لازم است که آن ها آگاه باشید در زیر بیان می گردد:

مقطع دکتری در آمریکا یک مقطع پژوهشی می باشد که بالاترین اعتبار مدرک اعطایی در این کشور را داراست. اخذ مدرک دکتری در ایالات متحده آمریکا مستلزم سه تا شش سال  تحصیل مستمر می باشد. دانشگاه های آمریکا به دو گروه ایالتی  (state school)  و خصوصی (private school) تقسیم می شوند. دانشگاه های ایالتی (دولتی) معمولا ارزانتر هستند اما این امکان وجود دارد که برای پذیرش دانشجویان خارجی محدودیت ظرفیت داشته باشند

دانشگاه های آمریکا را می توان بر اساس اینکه مراکز تحقیقاتی هستند یا خیر به دو گروه تقسیم نمود.

 • گروه اول

  دانشگاه هایی که علاوه برتدریس مراکز تحقیقاتی هم هستند و دانشجویان دکتری را قبول می کنند.

 • گروه دوم

  دانشگاه هایی که فقط به تدریس می پردازند و دوره های تحصیلی دو ساله یا چهار ساله دارند، مدارکشان حداکثر تا مقطع لیسانس می باشد.  ایالات متحده آمریکا بیشترین پذیرش دانشجو را در ترم پائیز (سپتامبر، اکتبر) می گیرد و اکثر کمک هزینه های تحصیلی در این ترم اعطا می شود. دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در آمریکا و مهاجرت تحصیلی به آمریکا هستند می بایست آزمون های تعریف شده توسط آموزش و پرورش کشور آمریکا را پاس کنند.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور آمریکا

برای دریافت بورسیه تحصیلی چه نکاتی مهم است؟

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آمریکا در بسیاری از موارد ممکن است به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی باشند. اما دریافت بورسیه تحصیلی همانند مقطع دکترا مستلزم شرایط خیلی خاصی از جمله مدرک زبان با نمره بالا، سطح نمرات خیلی بالا، معدل بالا، پروپوزال قوی، مقالات ISI، توصیه نامه استاد و داشتن سوپروایز (استاد راهنما) می باشد. کشور آمریکا در مقاطع مختلف تحصیلی ممکن است کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه ارائه نماید. در مقطع لیسانس افراد باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با نمرات بالا و معدل بالا و مدرک زبان تافل یا آیلتس را ارائه نمایند و از نظر فاصله تحصیلی نیز، سن و فاصله تحصیلی بالایی نداشته باشند. در این صورت می توانند پس از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، درخواست کمک هزینه تحصیلی نیز درخواست دهند. در مقطع فوق لیسانس و دکترا نیز افراد در رشته های مدیریت باید GMAT و در رشته های مهندسی باید GRE با رتبه حداقل 70 و در رشته حقوق نیز باید بتوانند LSAT را ارائه نمایند. در حال حاضر دریافت بورسیه بسیار شرایط سخت و دشواری دارد اما اگر دانشجویان بتوانند مدارک فوق را ارائه دهند شانس اقدام خود را می توانند امتحان کنند.

بورسیه تحصیلی در آمریکا

هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در آمریکا به چه میزان است؟

هزینه تحصیل در کشور آمریکا در مهاجرت تحصیلی به آمریکا بنا بر نوع دانشگاه متفاوت می باشد. تحصیل در دانشگاه های خصوصی و غیر انتفاعی حدودا ۶۰،۰۰۰ دلار می باشد که این هزینه بسیار گران است و دانشجویانی که می خواهند هزینه تحصیلشان مقرون به صرفه تر باشه می توانند برای تحصیل، دانشگاه های ایالتی یا دولتی را انتخاب کنند که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها برای دانشجویانی که مقیم آمریکا هستند حدود ۹۱۳۹ دلار و برای دانشجویان دیگر هزینه ها متفاوت تر می باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی حدود 15،000 تا 22،000 هزار دلار آمریکا، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی در حدود 18،000 تا 25،000 هزار دلار آمریکا، هزینه تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللی در حدود 18،000 تا 25،000 هزار دلار آمریکا و هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی حدود 35،000 تا 50،000 هزار دلار آمریکا خواهد بود. در ادامه به بررسی هزینه های زندگی در آمریکا می پردازیم، هزینه های زندگی در کشور آمریکا حدود 73 درصد از هزینه های زندگی در ایران بالاتر است، همچنین هزینه های اجاره در ایالات متحده آمریکا حدود 183 درصد از اجاره در ایران بالاتر است.

ایالات و شهرهای آمریکا هزینه های زندگی به صورت سالیانه
بوستون (ماساچوست) میامی ( فلوریدا) حدود 20 تا 25 هزار دلار
آتلانتا حدود 18 تا 20 هزار دلار
فیلادلفیا 20 تا 22 هزار دلار
واشنگتن دی سی و نیویورک 22 تا 30 هزار دلار
لس آنجلس  (کالیفرنیا) 22 تا 30 هزار دلار
سانفرانسیسکو 20 تا 26 هزار دلار
سیاتل (واشنگتن) 23 تا 26 هزار دلار
شیکاگو 16 تا 22 هزار دلار
اوهایو 18 تا 23 هزار دلار
دیترویت (میشیگان) 19 تا 22 هزار دلار
دالاس (تگزاس) 20 تا 24 هزار دلار

هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا

پاسپورت آمریکا 5 1 مهاجرت تحصیلی به آمریکا

آیا می توان هنگام تحصیل در آمریکا کار دانشجویی داشت؟

در مهاجرت تحصیلی به آمریکا نکته مهم مورد نظر برای دانشجویان، کار ضمن تحصیل در این کشور است. دانشجویان در این کشور می توانند هم در داخل دانشگاه و هم در خارج از دانشگاه به کار دانشجویی مشغول شوند. برای کار داخل دانشگاه نیازی به اخذ اجازه از اداره مهاجرت آمریکا نیست، اما زمانی بخواهند که در خارج از دانشگاه کار دانشجویی انجام دهند باید از اداره مهاجرت آمریکا اجازه کار را دریافت نمایند. طبق قانونی مشابهی که در تمام کشورها وجود دارد، به این صورت که دانشجویان در مقطع لیسانس حدود 10 ساعت در هفته اجازه دارند که کار دانشجویی انجام بدهند، در مقطع فوق لیسانس نیز حدود 20 ساعت اجازه کار پاره وقت دانشجویی دارند، برای مقطع دکترا نیز تا حدود 30 ساعت در هفته اجازه دارند که به صورت پاره وقت کار کنند. افراد می توانند از طریق سایت های کاریابی این کشور یک کار مناسب را پیدا نمایند. نکته مهم اینجاست که افراد به راحتی نمی توانند ویزای تحصیلی آمریکا را دریافت کنند و در حال حاضر دارای پیچیدگی ها و دشواری های خود است.

کار ضمن تحصیل در آمریکا

برای اخذ ویزای همراه دانشجویی در آمریکا چه الزاماتی وجود دارد؟

در مهاجرت تحصیلی به آمریکا بحث بردن ویزای همراه نیز برای متقاضیان مطرح است. دانشجویانی که به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا دست پیدا کرده اند می توانند برای همراهان خود که شامل همسر و فرزندان زیر 21 سال می شود نیز اقدام نمایند، اما اخذ ویزای همراه برای فرزندان بالای 21 سال که مجرد می باشند به مدت زمان طولانی (شاید بیش از 6 ماه) نیاز است، همچنین افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند بر خلاف افرادی که شهروندی آمریکا را دارند به مدت زمان بیشتری برای الحاق و اخذ ویزای همراه خود احتیاج دارند. به این معنی که افرادی که تابعیت و شهروندی کشور آمریکا را دارند زودتر می توانند برای الحاق همراهان خود به نتیجه برسند.
نکته بسیار مهم دیگر در خصوص اخذ ویزای همراه این است که اگر متقاضیان دارای بیماری سخت و لاعلاج و یا دارای سابقه کیفری جنایی باشد، ویزای همراه برای آن ها صادر نمی گردد. همچنین شخص اصلی اگر بتواند ساپورت مالی مناسبی را برای حمایت همراهان خود در کشور آمریکا نشان دهد و نشان دهد که برای گذران زندگی و هزینه های زندگی به دولت آمریکا هیچ گونه احتیاجی ندارد، در این صورت شانس اخذ ویزای همراه برای آن ها ازایش می یابد.

دانشگاه های برتر آمریکا کدامند؟

در خصوص مهاجرت تحصیلی به آمریکا می توان بیان نمود که این کشور دارای دانشگاه های برتری در سطح دنیا می باشد که متقاضیان و نخبگان زیادی برای تحصیل در این دانشگاه ها اقدام می نمایند. لازم به ذکر است افرادی که از بهترین دانشگاه های آمریکا فارغ التحصیل می شوند می توانند در مشاغل گوناگون پردرآمد استخدام شده و وارد بازار کار مناسب شوند و درآمد بالایی داشته باشند. دانشگاه های ایالتی و غیر ایالتی بساری در آمریکا وجود دارند که در سطح دنیا و بین الملل نیز دارای بهترین رنکینگ و رتبه ها می باشند. در زیر به معرفی برخی از این دانشگاه ها می پردازیم. این مطلب توسط موسسه حقوقی ملک تهیه و گردآوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن شرعا و قانونا مجاز نمی باشد.

نام دانشگاه ها درباره دانشگاه ها

 

دانشگاه هارواردHarvard university این دانشگاه در سال 1636 در ایالت ماساچوست و شهر کمبریج ساخته شد. دانشگاه هاروارد اولین دانشگاه آموزشی خصوصی در کشور آمریکا بود. همچنین همیشه در سطح بین المللی در رتبه 10 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.
 دانشگاه استنفورد آمریکا  (Stanford University) دانشگاه استنفورد در ایالت کالیفرنیا در حوالی شهر سانفرانسیسکو ساخته شده است که در رتبه 10 دانشگاه برتر دنیا و جزء سومین دانشگاه ثروتمند دنیا می باشد.
 دانشگاه ام آی تی (Massachusetts Institute of Technology) دانشگاه ام آی تی در ایالت ماساچوست در شهر کمبریج در سال 1861 ساخته شد که دارای دانشکده ها و کالج های مختلفی می باشد و رشت های مختلفی در این دانشگاه تدریس می شود.
دانشگاه کلمبیا (Columbia University) این دانشگاه در ایالت نیویوک و در شهر نیویورک قرار دارد که در رشته های مختلف پزشکی و مهندسی و هنر و رشته حقوق دانشجو می پذیرد. این دانشگاه پنجمین دانشگاه قدیمی آمریکا محسوب می شود.
 دانشگاه برکلی (University of California, Berkeley ) دانشگاه برکلی در شهر برکلی و در ایالت کالیفرنیا قرار دارد که سال 1868 ساخته شد. این دانشگاه بورسیه های تحصیلی بسیاری را ارائه می نماید.
دانشگاه شیکاگو (University of Chicago) این دانشگاه در شهر شیکاگو و در ایالت ایلینویز در سال 1890 ساخته شد. این دانشگاه نیز در لیست دانشگاه های برتر آمریکا قرار دارد.
 دانشگاه پرینستون (Princeton University  ) این دانشگاه در ایالت نیوجرسی و در شهر پرینستون در سال 1746 ساخته شد. در ابتدا یک کالج بود که پس از آن با ایجاد دانشکده های مختلفی به یک دانشگاه بزرگ تغییر عنوان پیدا کرد.
دانشگاه کرنل (Cornell University ) این دانشگاه در ایالت نیویورک و در شهر ایتاکا در سال 1865 ساخته شد. این دانشگاه نیز در رشته های مختلف و زیادی از سراسر دنیا دانشجو می پذیرد.

 

معرفی دانشگاه هاروارد

مهاجرت تحصیلی به آمریکا 5 مهاجرت تحصیلی به آمریکا

چه مدارکی برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا مورد نیاز است؟

در مهاجرت تحصیلی به آمریکا مدارک خاصی مورد نیاز است که در ادامه این مقاله به این مدارک اشاره می کنیم. برای مقطع کارشناسی متقاضیان دوره لیسانس لازم است که ریز نمرات دوره دبیرستان و نمرات آزمون زبان انگلیسی را ارائه دهد. انگیزه نامه، توصیه نامه برای تحصیلات تکمیلی، متقاضیان باید مدرکی که نشان دهنده سوابق تحصیلی فرد باشد از جمله ریز نمرات تحصیلات کارشناسی و نمرات دوره دبیرستان را می بایست ارائه دهند. در ابتدا در خصوص انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا توضیحاتی ارائه می دهیم.

 • ویزای F1

  معروف ترین ویزای دانشجویی در کشور  آمریکا ویزای F1 است. دانشجویان متقاضی تحصیل در کالج و دانشگاه های آمریکا باید برای دریافت این ویزا اقدام کنند. دانشجویان خارجی می توانند برای  همسر و فرزند زیر ۲۱ سال خود نیز درخواست ویزای (F2) دهند. این نوع ویزا اصولا برای دوره های تحصیلی طولانی مدت بیش از ۶ ماه می باشد. دوره های تحصیلی کوتاه مدت موقت، متناسب با محل دعوت کننده و نوع دوره تحصیلی شامل ویزای B1 می شوند. متقاضیان برای دریافت این ویزا میبایست پس از دریافت I-20 فرم DS-160  را تکمیل نمایند.

 • ویزای M1

  شرایط کلی ویزای M1 مانند ویزای F1 است، اما تنها تفاوتی که با ویزای M1 دارد این است که فقط برخی از رشته های خاص فنی حرفه ای را شامل می شود.  دانشجویان متقاضی این ویزا نیز می توانند همسر و فرزند زیر ۲۱ سال خود رابا تقاضای ویزای M2 به همراه خود به کشور آمریکا بیاورند. برای این نوع ویزا نیز باید فرم DS-160 تکمیل شود.

 • ویزای J1

  این نوع ویزا به ویزای فرصت مطالعاتی مشهور است، مخصوص متقاضیانی می باشد که برای تحقیق و یا تدریس در دانشگاه ها وارد آمریکا می شوند. مدت اعتبار این ویزا براساس طول مدت دوره در آمریکا متغیر است اما طبق قانون آمریکا فرد متقاضی باید پس از دو سال خاک آمریکا را ترک کند و دوباره برای ورود به کشور آمریکا مجددا اقدام کند. فرد متقاضی می تواند همسر و فرزند زیر ۲۱ سال خود را با درخواست ویزای  J2 وارد کشور آمریکا کند. برای این نوع ویزا نیز همانند تمامی ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا، می بایست فرم DS-160 پر شود. در تمامی این ویزا ها فرد باید تمکن مالی خود را نشان دهد و ثابت کند که قصد بازگشت به کشور خود را پس از دوره تحصیلی دارد. در حالی که آمریکا به متقاضیانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند پذیرش مخصوص به دوره زبان انگلیسی را ارائه می دهد، اما سفارت آمریکا سخت گیری بیشتری درخصوص دادن ویزا به متقاضیانی که مدرک انگلیسی ندارند دارد.

مهم ترین مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به شرح زیر است.

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه آن ها
 • ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل مورد نیاز برای هر مقطع تحصیلی
 • ارائه تمام صفحات پاسپورت متقاضی
 • ارائه رزومه انگلیسی
 • ارائه توصیه نامه اساتید

  حداقل 3 توصیه نامه برای مقطع فوق لیسانس و حداقل4 توصیه نامه برای مقطع دکترا

 • ارائه انگیزه نامه قوی تحصیلی
 • ارائه تاییدیه مقالات داخلی و ISI برای مقطع فوق لیسانس و دکترا
 • ارائه پروپوزال تحقیقاتی قوی در رشته انتخابی
 • ارائه تمکن مالی مناسب
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه و ارائه پذیرش اساتید دانشگاه های مورد نظر در مقطع فوق لیسانس و دکترا
 • ارائه عدم سوء پیشینه و ارائه گواهی نامه سلامت
 • ارائه اجاره نامه و بیمه نامه
تحصیل رایگان در آمریکا

چگونه پس از پایان تحصیل در آمریکا کار کنیم؟

در مهاجرت تحصیلی به آمریکا اکثریت متقاضیان به دنبال این هستند که پس از فارغ التحصیلی کار پیدا کنند و وارد بازار کار شوند. معمولا شرایط پیدا کردن کار پس از تحصیل بستگی به توانایی و تخصص شخص متقاضی در خصوص رشته تحصیلی خود می باشد. دانشجویان باید به زبان انگلیسی مسلط بوده و بتوانند توانایی و مهارت خود را به کارفرمایان به اثبات برسانند. البته لازم به ذکر است که کارفرمایان برای جذب نیروی کار به اتباع آمریکایی بیشتر گرایش دارند تا افراد غیر آمریکایی. اما این نکته نیز مهم است که افراد خارجی که در دانشگاه های آمریکا فارغ التحصیل شده باشند نسبت به افراد خارجی که بدون اخذ مدرک دانشگاهی از دانشگاه های آمریکا به عنوان یک نیروی کار وارد آمریکا شده اند از شانس بیشتری برای پیدا کردن کار برخوردار هستند.

افراد فارغ التحصیل می توانند از طریق کاریابی اینترنتی و یا از طریق بنگاه های کاریابی به صورت مستقیم جویای کار باشند تا بتوانند در زمان مناسبی کار موردنظر خود را پیدا نمایند. به طور معمول دانشجو باید ظرف 60 پس از اتمام تحصیلات باید خاک آمریکا را ترک کند، مگر اینکه بتواند کار پیدا کند که بتواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند. یعنی مدت زمان و مهلت افراد برای پیدا کردن کار حدود 2 ماه پس از فارغ التحصیلی است. در این راستا نرخ بیکاری کشور آمریکا را برسی می کنیم. از سال 2010 تا سال 2018 نرخ بیکاری در این کشور سیر نزولی پیدا کرد. یعنی از حدود 10 درصد به زیر 4 درصد رسید. نمودار زیر بیانگر این موضوع است.

پاسپورت آمریکا 2 مهاجرت تحصیلی به آمریکا

شرایط کار پس از تحصیل در آمریکا

پاسپورت آمریکا 7 مهاجرت تحصیلی به آمریکا

چگونه از طریق تحصیل تابعیت آمریکا را به دست آوریم؟

افرادی که از طریق مهاجرت تحصیلی به آمریکا وارد شده اند عموماً قصد دارند که به اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل دست پیدا کنند. این افراد برای رسیدن به این هدف یا می باسیت پس از فارغ التحصیلی در آمریکا کار پیدا کنند، یا سرمایه گذاری کنند و یا با یک تبعه آمریکایی ازدواج نمایند که در این میان بهترین راه پیدا کردن شغل مرتبط می باشد، زیرا برای سرمایه گذاری سرمایه بالایی مورد نیاز است. افرادی که بتوانند یک شغل مرتبط و مناسب پیدا کنند، پس از چند سال پرداخت مالیات می توانند به اخذ اقامت دائم و گرین کارت آمریکا و پس از آن به اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور دست پیدا نمایند. اما به یاد داشته باشید که شرایط پیدا کردن کار نیز برای افراد غیر آمریکایی ممکن است یک مقداری سخت باشد. مدت زمان رسیدن به اقامت دائم آمریکا بسته به نوع اقامت موقت افراد متغیر است اما افرادی که اقامت دائم را دریافت کردند پس از گذشت 5 سال از اقامت دائم می توانند پاسپورت و تابعیت آمریکا را به دست آورند.

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
سخنی پایانی بر مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا و تمام شرایط آن را به صورت دقیق و علمی در این مقاله مورد تحلیل و ارزیابی قرار دادیم. نکته خیلی مهمی که وجود دارد این است که در حال حاضر مهاجرت تحصیلی به آمریکا با سختی ها و پیچیدگی های خاصی مواجه است و توصیه مهم این است که افراد اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارند می توانند کشورهای دیگر از جمله کانادا یا کشورهای اروپایی از جمله اتریش، دانمارک، هلند، سوئیس، فنلاند و… را انتخاب نمایند و پس از آن برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا اقدام نمایند. شما عزیزان همواره می توانید برای مهاجرت به تمام کشورهای برتر دنیا با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE در سراسر دنیا تماس حاصل نموده و با کارشناسان و متخصصان و وکلای این موسسه به صورت تخصصیو رایگان مشاوره دریافت نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را در زمینه مهاجرت تحصیلی به آمریکا در بخش دیدگاه های همین مقاله مطرح نمایید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

207 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. Delsa گفته:

  سلام،خسته نباشید
  من دانشجوی مقطع کارشناسی رشته زبان و ادبیات انگلیسی هستم در دانشگاه شهید بهشتی تهران
  عمه من و خانوادش سال هاست که ساکن کالیفرنیا هستن
  من میخوام برای دوره ی ارشد ویزای تحصیلی بگیرم
  داشتن یک فامیل نزدیک چقدر در پیشروی این فرآیند موثر هست؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   سلام. داشتن اقوام در آمریکا تنها یک امتیاز برای شما محسوب میشه که بعنوان اسپانسر ازشون استفاده کنید در صورت موافقت ایشون ولی باید برای تحصیل در آمریکا شرایطش رو داشته باشید تا بتونید اقدام کنید. با موسسه تماس بگیرید تا شما رو بیشتر راهنمایی کنند.

   پاسخ
 2. navid گفته:

  من دانش اموز دبیرستانی هستم و می خواستم بپرسم اگر در امریکا اشنایی داشته باشی می شه شرایط گرفتن ویزا و اقامت کوتاه تر بشه ، در ضمن اشنای من دارای یکی از فروشگاه های معتبر در لس انجلس می باشد

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   سلام
   از چه طریقی قصد اقدام دارید.
   در حال حاضر فقط برای ویزای تحصیلی آمریکا میشه اقدام کرد.
   اگر قصد تحصیل در مدرسه دارید، آشنای شما می تونه به عنوان قیم معرفی بشه. در سرعت گرفتن ویزا تاثیری نداره اما شانس دریافت ویزا رو می تونه افزایش بده.

   پاسخ
 3. مهسا گفته:

  سلام،
  من در دانشگاه علوم و تحقیقات در رشته ی علوم کامپیوتر مقطع لیسانس تحصیل میکنم. و سطح نمراتم خیلی نرمال هست و آیلتس با نمره 7 دارم. آیا امکانش هست برای ادامه تحصیل در رشته ای به غیر از علوم کامپیوتر به آمریکا مهاجرت کنم یا صرفا باید در رشته ی لیسانسم ادامه تحصیل بدم؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • اسماعیلی گفته:

   با سلام و وقت بخیر
   اگر قصد ادامه تحصیل داشته باشید می توانید در رشته هایی نظیر مدیریت نیز پذیرش اخذ نمایید اما نکته مهمی که برای ویزای تحصیلی امریکا وجود دارد این است که در حال حاضر ایرانیان ریسک بالایی برای ویزا دارند. ضمن انکه برای پذیرش از دانشگاه علاوه بر نمره زبان شما نیازمند نمره GMAT یا GRE می باشید.

   Rating: 5
   پاسخ
 4. ریباز گفته:

  با سلام . ممنون میشم راهنماییم کنید
  بنده 25 ساله فوق لیسانس مدیریت بازاریابی از دانشگاه آزاد با معدل 19 و آیلتس 8 و پنج مقاله بین المللی و لیسانس مدیریت مالی دانشگاه آزاد با معدل 13.67 آیا باتوجه به اینکه معدل مقطع لیسانسم پایین بوده امکان داره تو مقطع دکترا از کانادا در رشته مدیریت بازاریابی فاند بگیرم؟؟؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام.
   شرایط اخذ بورسیه تحصیلی:
   اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در دانشگاه های خارجی با توحه به میزان بالای درخواست بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان توسط متقاضیان در سراسر جهان، نیازمند داشتن شرایط ویژه علمی، مقالات ISI، رزومه تحصیلی قوی، مدرک زبان با نمره بالا و سایر شرایط مشابه می باشد. همچنین می بایست از استاد دانشگاهی در دانشگاه های کشور مورد نظر تاییدیه داشته باشید. فرم زیر را پر نموده و در صورت داشتن شرایط لازم، با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.
   https://malekpourmie.com/فرم-درخواست-ارزیابی-اخذ-بورسیه

   پاسخ
   • ریباز گفته:

    خیلی عذر میخوام . در کل باتوجه به رزومه تحصیلیم چند درصد امکان داره فول فاند بگیرم در دکترا؟؟؟

    Rating: 5
    پاسخ
    • MIE.Malekpour2 گفته:

     با سلام. گرفتن فول فاند خیلی دشواره و به نوعی باید نخبه باشید یا رزومه علمی تحقیقاتی قوی و مدرک زبان با نمره بالا داشته باشید.

     پاسخ
  • MIE گفته:

   با سلام و عرض ارادت دوست عزیز
   برای پذیرش تحصیلی در آمریکا شخصی که متقاضی می باشد باید شرایط تحصیلی و رزومه قوی ارائه دهد به عنوان مثال مقالات قوی علمی رتبه در المپیادهای بین المللی و یا حتی ثبت اختراع. در غیر اینصورت پذیرش و ویزای شما با ریسک بالایی مواجه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنمایی شوید.

   Rating: 5
   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
Rating: 5