مهاجرت به چک از طریق تحصیل:

آیا به دنبال تحصیل در چک می باشید؟ آیا در باب مهاجرت به چک از طریق تحصیل سوالاتی برای شما پیش آمده است و ذهن شما را درگیر کرده است؟ در این مقاله و در ادامه در باب شرایط تحصیل در چک تمامی اطلاعات مورد نیاز برای متقاضیان این راه شرح داده می شود. امروزه اشخاص بسیاری تمایل دارند در کشور چک تحصیل کنند و به کشور چک مهاجرت کنند و از طریق ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر ویزای تحصیلی چک را دریافت کنند. چنانچه به دنبال اطلاعات جامع و کامل در باب مهاجرت به چک از طریق تحصیل می باشید حتما این مقاله را به دقت مطالعه بفرمایید، در این مقاله سعی بر این امر است که  اطلاعات مهم و دقیق در باب تحصیل در چک و ویزای تحصیلی چک در اختیار علاقه مندان این راه قرار گیرد و شخص با اخذ اطلاعات دقیق در این مقاله بتواند با دید بازتر جهت اخذ ویزای تحصیلی چک اقدام نماید.

کشور چک کشوری است که امروزه در اروپای مرکزی و به عبارتی در قلب اروپا واقع گردیده است و کشور چک جزء کشورهای کوهستانی اروپای مرکزی می باشد و در میان کشورهایی مانند لهستان، مجارستان، اوکراین، آلمان و… قرار گرفته است. پایتخت کشور چک پراگ می باشد و زبان رسمی این کشور چکی می باشد که از زبان های سلاوی گرفته شده است ولی اکثر مردم به زبان انگلیسی هم صحبت می کنند. کشور چک کشوری است قدرتمند و فعال که اقتصاد این کشور بر پایه کشاورزی و صنعت قرار گرفته است. آب و هوای مساعد، فضای کوهستانی و طبیعت و چشمه های طبیعی از جذابیت های کشور چک می باشد. چنانچه اشخاصی هستند که تمایل دارند برای ادامه تحصیل و اخذ مدرک اروپایی به کشور چک مهاجرت کنند و در این راه نیازمند اطلاعات دقیق، جامع و کامل هستند برای اینکه با دید روشن و با کسب اطلاعات کافی اقدام به این امر نمایند این امکان را دارند که برای اخذ اطلاعات دقیق تر و بهره مندی از اطلاعات تکمیلی با وکلای برتر و مشاورین با تجربه موسسه حقوقی ملک پور و مشاورین دفاتر همکار موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایند و مشاوره لازم در باب کشور چک اخذ نمایند.

امروزه بالغ بر ۴۲ هزار نفر از دانشجویان خارجی و اینترنشنال در کشور چک در حال تحصیل هستند که این امر بیانگر مقصدی محبوب برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی می باشد و قابل ذکر است در سال ۲۰۱۴ در اروپا آماری منتشر گردید که نشانگر این مورد بود که کشور چک در میان تمامی کشورهای اروپایی از نظر محبوبیت در نظر دانشجوهای خارجی و حتی اروپایی رتبه ۱۲ را به خود اختصاص داده است. موارد بسیاری در کشور چک وجود دارد که این کشور را به عنوان یکی از بهترین  کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است به طور مثال دانشگاه هایی در سطح بسیار بالا با شهرتی دیرینه، نمایان شدن مفهوم منحصر به فرد و امور تخصصی، شهریه تحصیل مقرون به صرفه و هزینه های زندگی کم در مقاسیه با سطح علمی و امکانات موجود و مهتر از همه زندگی فرهنگی پر جنب و جوش در قلب اروپا که این موارد در مجموع، کشور چک را محیطی ایده آل برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی به وجود آورده است.

اکثر رشته ها در مقاطع مختلف مانند لیسانس، فوق لیسانس و حتی دکترا در دانشگاه های معتبر چک برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود و با توجه به اینکه کشور چک از نظر سطح علمی جزء یکی از بهترین کشورهای اروپایی قرار گرفته است و امروزه مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی و حتی دانشجویان اروپایی قرار گرفته است، خدمات آموزشی بسیار پیشرفته و مدرنی برای متقاضیان به وجود آورده است. کشور چک از جمله کشورهای اروپایی در اتحادیه اروپا می باشد که شرایط را برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی مهیا ساخته است و ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که کشور چک از نظر نظام آموزشی برترین رتبه را در اتحادیه اروپا دارا است. با تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور چک و با اخذ مدرک تحصیلی در مقطع بالاتر از یکی از کشورهای اروپایی عالی رتبه مانند چک این امکان برای متقاضیان به وجود می آید که موقیت کاری و شغلی بهتری پیدا کنند و یا برای تخصص در بهترین کشورهای دنیا اقدام کنند. دورها های پزشکی در کشور چک در حدود ۶ سال به طول می انجامد و دیگر رشته ها مانند دندانپزشکی و داروسازی در حدود ۵ سال پروسه تحصیل زمان خواهد برد.

پروسه تحصیلی آکادمیک مقطع لیسانس در کشور چک در حدود ۳ الی ۴ سال طول خواهد کشید و تعداد واحدهایی که دانشجویان می بایست بگذرانند در حدود ۱۴۰ تا ۱۸۰ واحد می باشد و می بایست پس از اتمام دوره تحصیل می بایست پایان نامه ارائه دهند و پس از مورد قبول واقع شدن پایان نامه و پس از موفقیت در آزمون دولتی می توانند یا ادامه تحصیل دهند در مقطع مستر و یا وارد بازار کار شوند هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در کشور چک بسته به رشته و دانشگاه انتخابی شخص متفاوت می باشد و هزینه تحصیل حداقل از سه هزار یورو تا هفت الی هشت هزار یورو در سال می باشد به طور مثال رشته مهندسی برق که پروسه تحصیل در مقطع لیسانس در این رشته سه سال طول می کشد سه هزار یورو در سال می باشد و برای رشته مهندسی مکانیک نیز هزینه تحصیل سالی سه هزار یورو می باشد  و مثالی دیگر، رشته سیستم اطلاعات و مدیریت در دانشگاه تکنیک چک سالیانه در حدود ۵۲۰۰ یورو می باشد. دوره مستر در این کشور در حدود دو سال زمان می برد و در این مقطع رشته های مختلفی نیز ارائه می شود هزینه تحصیل در مقطع مستر در این کشور در حدود سه هزار یورو تا هشت هزار یورو سالیانه می باشد و مانند مقطع لیسانس با توجه به رشته و دانشگاه هزینه تحصیل در مقطع مستر متفاوت می باشد به طور مثال مهندسی جامدات در حدود دو سال زمان خواهد برد و هزینه تحصیل در حدود ۵۲۰۰ یورو سالیانه می باشد و مهندسی سخت افزار ۴۵۰۰ یورو در سال می باشد. دوره phd در کشور چک در حدود سه تا چهار سال زمان می برد و هزینه تحصیل نیز با توجه به شرایطی که در مطالب فوق ذکر گردید متغیر می باشد به طور مثال رشته بافت شناسی،آناتومی در مقطع phd در دانشگاه چارلز قدیمی ترین دانشگاه چک در حدود ۱۸۰۰ یورو در سال می باشد در مقطع دکترا می بایست شخص مصاحبه کند و به عبارتی در مصاحبه و آزمون ورودی دانشگاه شرکت کند و نمره مورد قبول دریافت نماید.

هزینه زندگی دانشجویان در کشور چک حدود ۳۵۰ تا ۷۵۰ دلار می شود که این هزینه شامل همه هزینه هایaccommodation  ، غذا و حمل ونقل می باشد البته قیمت های مذکور بسته به سطح زندگی و عادات شخص و همچنین محل شکونت وی متفاوت است به طور مثال خوابگاه دانشجویان در حدود ۱۵۰ دلار در ماه هزینه دارد و اگر شخص،  اتاق خصوصی در یک flat داشته باشد و این نوع اقامت را مد نظر داشته باشد هزینه اقامت وی در حدود ۲۵۰ دلار در ماه می باشد و اگر شخص از نظر سطح زندگی در سطح بالایی باشد و تمایل داشته باشد به صورت کاملا مجزا در یک flat خصوصی ساکن باشد و دوره تحصیل خود را بگذراند در حدود ۴۵۰ دلار در ماه هزینه اقامت وی می باشد که تمامی این موارد و محل اقامت به سلیقه شخص و شرایط وی بستگی دارد که برای دوره تحصیل خود در کشور چک چه محل اقامتی را در نظر می گیرد.

حتی هزینه های تفریح و ورزش و سرگرمی برای دانشجویان به صورت کاملا به صرفه می باشد به طور مثال هزینه استخر در حدود ساعتی ۴ دلار است ، هزینه اجاره دوچرخه در حدود ۱۰ تا ۲۵ دلار روزانه و هزینه سینما در حدود ۵ الی ۱۰ دلار می باشد.

قابل ذکر است خدمات و مراقبت های پزشکی در کشور چک در سطح بسیار بالایی قرار دارد و تکنولوژی نیز در سطح عالیه قرار دارد و نتایج به دست آمده از تحقیقات پزشکان در یک سری از زمینه ها به عنوان رتبه های عالیه در سراسر جهان شناخته می شود، داروهایی که برای سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود بدون نیاز به نسخه در اختیار عموم و اشخصی که نیاز دارند قرار خواهد گرفت.

تمامی موارد و اطلاعات مورد نیاز در باب شرایط تحصیل در کشور چک و هزینه های زندگی و تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور در این مقاله و در تمامی مطالب فوق برای متقاضیان این راه شرح داده شده است. موسسه حقوقی ملک پور به عنوان بزرگترین و معتبرترین موسسه حقوقی در زمینه حقوق بین الملل خصوصی و با بهره گیری از وکلای زبده و با تجربه در زمینه مهاجرت آماده ارائه هر گونه خدمت مشاوره ای در باب امور مهاجرت می باشد همچنین برای اخذ اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمایید.

 

محیا فقهی

8 پاسخ
 1. m.s گفته:

  سلام من قصد دارم واسه تحصيل به چك بروم. ايادانشگاه ها در دوره پيش دانشگاهي زبان چك رو اموزش ميدن؟ قصد من تحصيل به زبان چكى است

  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام
   بله زبان را آموزش میدهند اما سن شما نباید زیاد باشد , پیشنهاد میکنیم برای راهنمایی کامل در این خصوص با دفاتر ما تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 2. ندا گفته:

  سلام و خسته نباشید
  27سالمه و فوق لیسانس پرستاری دارم هر دو مقطع کارشناسی و ارشد از دانشگاه دولتی علوم پزشکی با معدل 17/50. 4سال سابقه کار و بیمه و نیز عضو هیات علمی دانشگاه هستم و دو مقاله isi دارم خواستم امکان تحصیل در کشور چک رو در دوره دکتری پرستاری و اگه بشه همراه فاند تحصیلی رو از شما جویا بشم سپاسگزارم

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 3. Amir گفته:

  باسلام خدمت استاد ملک پور.من چندین بار کامنت گذاشتم اما پاسخی از حضرت عالی دریافت نکردم.من دانشجوی ترم۲ رشته ی شیمی دانشگاه آزاد هستم.معدل دیپلمم۱۹ و پیشم ۱۷ میباشد.زبان انگلیسی در ایران خوندم و در حد متوسط یعنی ۶۰ در صد هستم.میخواستم بدونم شرایطم واسه پزشکی کدوم کشور بهتره؟آزمون ورودی دانشگاه های چک یا اتریش چقد سخته؟؟میشه چنتا نمونه سوال بذارید؟.در ضمن با مووسسه تونم چندینو چند بار تماس گرفتم ۲۰ دقیقه منتظر موندم دست آخر وصل هم نشد.

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب باید از شرایط سنی شما اگاه باشیم جهت راهنمایی دقیق تر اما با مدرک دانشگاه ازاد برای کشور اتریش نمیتوان اقدام نمود.پیشنهاد میکنیم جهت اطلاعات بیشتر با دفاتر همکار ما تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 4. فربد گفته:

  سلام خسته نباشید بیخشید در تمام دانشگاه های مورد تایید کشور چک که سایت دانشگاه نگاه کردم قیمت برای پزشکی و دندان پزشکی از ۹۰۰۰ یورو به بالا بود ولی دیدم در پستی در تلگرام نوشته بودید که بعد از تمام شدن دوره پیش پزشکی هزنیه داتشگاه در حدود ۳۵۰۰ یورو اگر میشه یه اطلاعات جامع بدید ممنونم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.