مهاجرت به ترکمنستان

مهاجرت به ترکمنستان به جهت اینکه ترکمنستان یکی از کشورهای مرزی ایران است و به دلیل تشابهات فرهنگی و اقلیمی مورد علاقه بسیاری از ایرانیان است. لذا در رابطه با مهاجرت به ترکمنستان سؤالات زیادی مطرح می شود. در این مقاله شرایط مهاجرت به ترکمنستان و اطلاعات عمومی و جغرافیایی کشور ترکمنستان مطرح می شود. این مقاله در رابطه با مهاجرت به ترکمنستان توسط کارشناسان و متخصصین مؤسسه حقوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه MIE اتریش) ارائه گردیده است. ترکمنستان در بخش آسیای مرکزی قرار دارد و از جنوب با کشور ایران هم مرز است. پایتخت این کشور شهر عشق آباد است و زبان رسمی کشور ترکمنستان زبان ترکمنی است. این کشور کشوری خشک و بیابانی است و به همین خاطر اکثر مردم این کشور در قسمت جنوب این کشور و کناره دریای خزر زندگی می کنند. این کشور جزء چهار کشورهای اصلی تولید کننده نفت است. واحد پولی این کشور منات است. جمعیت این کشور حدود 5.516.000 نفر است. در بخش مهاجرت کشور ترکمنستان 11 نوع ویزا اعلام شده است: ویزای کاری، ویزای شخصی، ویزای درمانی، ویزای رانندگان، ویزای ترانزیت، ویزای خروج، ویزای تحصیلی، ویزای تجاری، ویزای اداری، ویزای دیپلماتیک و ویزای گردشگری.

حال روشهای مهاجرت به ترکمنستان و امکان اخذ اقامت این کشور را توضیح خواهیم داد:

مهاجرت به ترکمنستان از طریق کار

در سالهای اخیر پیشرفت در صنایع نفت و گاز و نساجی به کاهش نرخ بیکاری کمک شایانی کرده است. اگر متقاضی متخصص در امور مورد نیاز ترکمنستان باشد می تواند برای ویزای کار ترکمنستان اقدام نماید. بیشترین فرصتهای شغلی در بخش استخراج نفت و گاز وجود دارد. برای اخذ ویزای کار ترکمنستان باید از کارفرمای این کشور دعوتنامه داشته باشید. نوع ویزای کار Multi است و هزینه آن 35 تا 525 دلار است که از ده روز تا یکسال  نسبت به نوع قرارداد کاری صادر می شود. حداقل حقوق یک کارمند در ترکمنستان 535 منات در ماه است. با توجه به قوانین اقامتی این کشور تضمینی برای اخذ اقامت دائم و تابعیت از طریق ویزای کار وجود ندارد و احتمال اتمام مدت اقامت با انقضای تاریخ قرارداد کار وجود دارد. جهت کاریابی و اخذ دعوتنامه کاری می توانید به سایت های کاریابی این کشور مراجعه کنید که ما برخی از این منابع و صفحات را در بخش ویزای کار ترکمنستان و اقامت کاری ترکمنستان در اختیار شما قرار داده ایم.

مهاجرت به ترکمنستان از طریق سرمایه گذاری

در صورت ثبت شرکت در ترکمنستان می توانید اقامت این کشور را اخذ نمایید. جهت سرمایه گذاری در ترکمنستان می توانید در زمینه های کشاورزی، صنعت و تجارت فعالیت داشته باشید. انجام هرگونه فعالیت تولیدی یا خدماتی نیاز به ثبت شرکت دارد. شرکتها به دو صورت در ترکمنستان ثبت می شوند: شرکت شعبه، شرکت مستقل

شرکت شعبه امکان تولید و فعالیت مستقل در ترکمنستان را ندارد و صرفأ جهت انجام امور حقوقی و خدماتی شرکت مادر ثبت می شود. از این رو شرکت شعبه دارایی مستقل ندارد و اکثر شرکتها به صورت شخصیت حقوقی محلی مستقل ثبت می شود. شرکت مستقل محلی به دو صورت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود ثبت می شود. سرمایه مورد نیاز برای شرکت سهامی حداقل 482 دلار است. عمده شرکت ها در نوع شرکت با مسئولیت محدود ثبت می شوند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای شرکت با مسئولیت محدود 1000 دلار است. افرادی که در ترکمنستان اقدام به ثبت شرکت می کنند می بایست مالیات پرداخت نمایند اما ملزم به استخدام نیرو در شرکت با مسئولیت محدود نیستند و فرد نسبت یه نوع بیزینس خود می بایست تجهیزات و نیروی کار داشته باشند. البته جهت اخذ اقامت و تمدید اقامت می بایست در ترکمنستان حضور داشته باشند و شرکت فعالیت قانونی خود را اثبات نماید.

مهاجرت به ترکمنستان از طریق تحصیل

مرکز آموزش کشور ترکمنستان عشق آباد است. هر مؤسسه و مرکز مختص به آموزش رشته های خاص است. مؤسساتی مانند دانشگاه دولتی پزشکی ترکمنستان، دانشگاه پلی تکنیک ترکمنستان، مؤسسه دولتی حمل و نقل ترکمنستان، مؤسسه اقتصاد ترکمنستان، آکادمی هنر و مؤسسه گردشگری و ورزش ترکمنستان از معروف ترین مؤسسات آموزشی این کشور هستند. برخی از مؤسسات و دانشگاهها مانند دانشگاه بین المللی Turkmen-Turkey به طور مستقیم صنایع کلیدی را آموزش می دهند. در این دانشگاه رشته های مهندسی کامپیوتر، روابط بین الملل، مهندسی عمران، نساجی، ریاضیات و انگلیسی آموزش داده می شود. هزینه تحصیل در ترکمنستان نسبت و به دانشگاه و مؤسسه متفاوت است اما هزینه دانشگاهها ارزان است. دانشجویانی که برای تحصیل در این کشور اقدام به اخذ ویزا و اقامت می کنند تا پایان دوره تحصیل می توانند در ترکمنستان حضور داشته باشند و پس از آن در صورت تأیید کارفرما می توانند اقامت کاری اخذ نمایند.

مهاجرت به ترکمنستان از طریق ازدواج

افرادی که زن یا مرد تبعه ترکمنستان ازدواج می کنند می توانند اقامت این کشور را اخذ نمایند. فرد تبعه این کشور می بایست اثبات نماید توانایی پرداخت هزینه زندگی و معیشت خود و همسرش را در ترکمنستان دارد و درآمد ماهیانه وی متناسب با پرداخت این هزینه هاست. جهت درخواست ویزای ازدواج مدارکی من جمله سند ازدواج، اسکن پاسپورت طرفین، گواهی تمکن مالی شخص ترکمن و گواهی تجرد مورد نیاز است. لازم به ذکر است که یکی از روشهایی که شانس بالایی برای اخذ اقامت ترکمنستان دارد ازدواج با یک شخص ترکمن است و از طریق سایر روشهای مهاجرتی تضمینی برای اخذ اقامت و تابعیت ترکمنستان نیست.

با توجه اینکه کشور ترکمنستان در دسته کشورهای مهاجرپذیر قرار ندارد و شانس اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور پایین است در زمینه ویزاها و روشهایی که اعلام شد در نظر داشته باشید که تضمینی برای اعطای اقامت از دولت ترکمنستان نیست. البته ترکمنستان جزء کشورهای ارزان است و مالیات بسیار کمی برای خارجیان اعلام می شود لذا این مهم ترین دلیل انتخاب ترکمنستان برای تحصیل، کار یا سرمایه گذاری در ترکمنستان است. با توجه به این توضیحات پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام جهت مهاجرت به ترکمنستان و یا سایر کشورها با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملکپور در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس بگیرید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.