مهاجرت به بلاروس و بررسی شرایط آن

 • مهاجرت به بلاروس و شرایط عمومی آن
 • مهاجرت به بلاروس از طریق کار
 • مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل
 • مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به بلاروس و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت به بلاروس از طریق ازدواج
 • مهاجرت به بلاروس از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به بلاروس و هزینه های زندگی در بلاروس
 • مهاجرت به بلاروس و اخذ تابعیت بلاروس
 • مهاجرت به بلاروس و سخن پایانی
مهاجرت به بلاروس مهاجرت به بلاروس

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

مهاجرت به بلاروس و مقدمه ای بر آن

مهاجرت به بلاروس ، راه های مهاجرت به بلاروس و دریافت اقامت و تابعیت بلاروس در این مقاله به صورت علمی و دقیق مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. تمامی نکات و ابهامات مطرح در زمینه اقامت بلاروس و مهاجرت به این کشور در این مقاله بصورت ساده و خلاصه اشاره و توضیح داده شده است. آیا مهاجرت به بلاروس می تواند گزینه مناسبی باشد؟ آیا با راه های دریافت اقامت و تابعیت در این کشور آشنا هستید؟ آیا کار کردن در این کشور منجر به اقامت شما در این کشور خواهد شد؟ آیا هزینه های پایین این کشور می تواند تعیین کننده مقصد مناسبی برای شما باشد؟ این مقاله که توسط کارشناسان امر مهاجرت به نگارش درآمده است، امید دارد تا پاسخگوی تمامی سوالات و ابهامات شما در باب مهاجرت به بلاروس باشد . شما همواره در صورت نیاز به اطلاعات کامل و جامع در زمینه مهاجرت می توانید با متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور ، همکار موسسه MIE تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

فایل صوتی موسسه ملک پور در باب اقامت بلاروس

video مهاجرت به بلاروس

مهاجرت به بلاروس و شرایط عمومی آن

مهاجرت به بلاروس و اخذ اقامت و تابعیت این کشور از طرق مختلف به دلیل هزینه های پایین زندگی و تحصیل مورد توجه علاقه مندان مهاجرت قرار گرفته است.  بلاروس با کشورهای روسیه، لهستان، اوکراین، لتونی و لیتوانی هم مرز می باشد. از شهرهای مهم آن می توان به مینسک، برست، گرودنو، موگلیف و ویتبسک اشاره کرد که مینسک پایتخت این کشور می باشد. این کشور به 6 استان تقسیم شده است که هر شهر به عنوان یک مرکز اداری نامیده شده است. زبان های رسمی این کشور روسی و بلاروسی می باشد. نظام سیاسی آن بر اساس جمهوریست و می توان گفت که از نظام اقتصادی نسبتا پایداری برخوردار است. 83 در صد از جمعیت این کشور بلاروسی هستند که به ترتیب بعد از آن قومیت های روسی، لهستانی و اوکراینی بزرگترین قومیت های این کشور هستند. کشور بلاروس دارای جمعیتی در حدود 10 میلیون نفر و وسعتی بالغ بر 207.600 کیلومتر مربع می باشد. واحد پولی این کشور نیز روبل بلاروس است. متقاضیان برای مهاجرت به این کشور طبق شرایط خود  باید در ابتدا ویزا دریافت کنند. برای دریافت ویزای ورود به این کشور باید مدارک مورد نیاز آن را تهیه نمود. همانطور که پیشتر گفته شد، عمده ترین دلیل مهاجرت به این کشور برخورداری از هزینه های پایین زندگی می باشد که در ادامه مقاله سعی داریم  به این موضوع و تمامی روش های مهاجرت به این کشور بیردازیم.

مهاجرت به بلاروس از طریق کار

مهاجرت به بلاروس بخصوص از طریق کار همیشه یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود. افرادی که قصد مهاجرت از طریق کار به این کشور را دارند باید در ابتدا مجوز کار کسب نمایند. از این رو می توان گفت مهاجرت کاری به کشور بلاروس همانند کثیری از کشورهای دیگر از این قائده مستثنا نیست. مجوز کار یا مجوز مخصوص (Special Permission) توسط اداره کار بلاروس به متقاضی کار در این کشور اعطا می گردد. عموماً می توان گفت تمام افرادی که قصد کار کردن در این کشور را دارند به جز شهروندان کشورهای روسیه و اوکراین به این مجوز نیاز خواهند داشت، چرا که شهروندان این دو کشور از دریافت مجوز کار در بلاروس معاف می باشند.

روند اخذ این مجوز بدین شکل می باشد که متقاضیان کار در ابتدا باید با کارفرمایان در این کشور وارد مکاتبه کرده و موافقت کارفرمای مربوطه را جهت کار در این کشور و معرفی برای اخذ ویزای کار بلاروس اخذ نمایند. در صورتی که کارفرمایان موافق به جذب نیروی کار خارجی و استخدام آنان شوند می توانند درخواست خود را برای جذب وی به اداره کار بلاروس ارائه دهند. عموماً این مجوز برای 1 سال به متقاضیان کار در این کشور صادر می گردد، اما اگر افراد دارای حرفه و تخصص خاصی باشند ممکن است این مجوز برای 2  سال نیز صادر گردد. افرادی که به مدت 5 سال در بلاروس کار کنند و مالیات پرداخت نمایند می توانند در خواست اقامت دائم این کشور را ارائه دهند.

با توجه به نرخ بیکاری در بلاروس، متقاضیان از کشورهای مختلف قصد کار در این کشور را دارند که به ایشان پیشنهاد می شود در ابتدا به شرایط زندگی و اقامت در این کشور اشراف پیدا کرده و سپس برای این امر اقدام نمایند.

در نمودار زیر میانگین درآمد و دستمزد در بلاروس را از سال 2014 الی اواخر 2018 در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم:

1 7 مهاجرت به بلاروس

میزان دستمزد در بلاروس

همینطور در نمودار زیر نرخ بیکاری در چند سال اخیر در بلاروس مشهود بر شرایط مناسب برای کار در این کشور است.

2 3 مهاجرت به بلاروس

نرخ بیکاری بلاروس

یکی از نکات بسیار مهم در امر مهاجرت از طریق کار در بلاروس امکان اخذ اقامت و تابعیت در این کشور از طریق کار می باشد. متقاضیان کار در بلاروس برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند از طریق لینک زیر اطلاعات بیشتری را کسب نمایند.

اخذ ویزای کار بلاروس

مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل

در ابتدا باید گفت که مهاجرت از طریق تحصیل به بلاروس تنها در صورت تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری پس از فارغ التحصیلی در این کشور و با داشتن شرایطی که برای اخذ اقامت از طریق کار در این کشور در بخش قبلی بیان شد قابلیت تبدیل به اقامت دائم و تابعیت بلاروس را خواهد داشت. مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل برای دانشجویان بین المللی و دانشجویانی که از آسیا قصد اقدام دارند یکی از گزینه های مهاجرت به این کشور محسوب می شود. بلاروس در صدد به وجود آوردن شرایط مناسب برای جذب دانشجویان بین المللی بوده و توانسته با هزینه های پایین دانشجویان بسیاری را به سمت خود جذب کند.

با توجه به این که بلاروس نزدیک به کشورهای اروپایی است می تواند گزینه مناسبی  برای ادامه تحصیل در این کشور باشد. همینطور به دلیل دشواری های بسیار کم برای اخذ پذیرش یکی از گزینه های مناسب برای دانشجویان محسوب می شود. تحصیل در این کشور بیشتر به زبان روسی امکان پذیر است، البته دانشگاه های پزشکی و مهندسی در این کشور وجود دارد که تحصیل در آن ها به زبان انگلیسی امکان پذیر است. بلاروس با 48 دانشگاه که اکثر آنها در مینسک پایتخت این کشور می باشد مستقر شده است. 4 دانشگاه بلاروس رنک بالایی دارند و جز برترین دانشگاه های جهانی محسوب می شوند. این دانشگاه ها عبارتند از :

 • دانشگاه ملی بلاروس
 • دانشگاه دولتی بلاروس
 • دانشگاه دانکا کوپلاگروندو بلاروس
 • دانشگاه دولتی مخابرات و رادیو الکترونیک بلاروس

افرادی که قصد دارند به زبان روسی در این کشور تحصیل کنند می توانند دوره زبان روسی را در این کشور بگذرانند. این دوره ها حدود 1800 دلار هزینه خواهد داشت. هزینه تحصیل در رشته های غیر پزشکی در بلاروس (مقطع کارشناسی) سالیانه بین 2000 الی 3500 دلار  و در رشته های پزشکی سالیانه 4500 دلار هزینه خواهد بود. به ترتیب هزینه های تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در رشته های غیر پزشکی بین 4 الی 5 هزار دلار و در مقطع دکتری بین 5 الی 6 هزار دلار خواهد بود.

در باب هزینه های زندگی تحصیل در بلاروس در مقایسه با کشورهایی همچون روسیه از هزینه های کمتری بر خوردار است. در صورت استفاده از خوابگاه های دانشجویی مبلغی معادل 400 الی 500 دلار ماهانه هزینه زندگی برای دانشجویان به همراه خواهد داشت.

تحصیل در بلاروس

مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت  به بلاروس از طریق سرمایه گذاری این امکان را برای متقاضیان فراهم می کند که آنان بتوانند از طرق مختلف سرمایه گذاری همچون خرید ملک و یا ثبت شرکت در این کشور در ابتدا اقامت موقت و بعد از آن اقامت دائم خود و خانواده شان را تحت شرایطی به دست آورند. از این رو نمی توان گفت که سرمایه گذاری در بلاروس مستقیما باعث اخذ تابعیت در این کشور می شود. یکی از شاخصه های مهم سرمایه گذاری در بلاروس فعالیت تجاری آزادانه با کشورهای عضو EEU می باشد. در این مقاله روش های مختلف سرمایه گذاری را شرح خواهیم داد. قانون اساسی بلاروس برای سرمایه گذاران خارجی از 12 ژانویه 2013 تصویب شد، بعد از آن سرمایه گذاران خارجی می توانند با شرایط مساوی در باب تجارت و به راحتی در این کشور سرمایه گذاری نمایند.

سرمایه گذاری در بلاروس

مهاجرت به بلاروس و اخذ تابعیت از طریق تولد

اخذ تابعیت و پاسپورت از طریق تولد طبق قوانین حقوقی بین الملل معمولاً از دو روش امکان پذیر است، تبعیت از قانون خاک یا خون. می توان گفت در بیشتر کشورهای دنیا اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد از طریق قانون خون امکان پذیر است. بلاروس نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد و افرادی که در این کشور به دنیا می آیند برای اخذ اقامت و تابعیت حتما باید والدینش تابعیت این کشور را داشته باشند. البته باید ذکر کرد که فرزندان فارغ از اینکه در کجا به دنیا آمده اند در صورتی که والدینشان تابعیت بلاروس را داشته باشند، این تابعیت به فرزند نیز منتقل می شود.

چنانچه فرزندی که والدینش تابعیت کشور دیگری را داشته باشند اما فرزند در خاک بلاروس به دنیا آید، وی تابعیت بلاروس را به دست نخواهد آورد. در نظر داشته باشید بلاروس برای جلوگیری از بی تابعیتی افراد، در صورتی که تابعیت و شهروندی والدین کودک قابل اهراز نباشد، به فرزند تابعیت این کشور را اعطا می کند.

تولد در بلاروس

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب تولد

video مهاجرت به بلاروس

مهاجرت به بلاروس از طریق ازدواج

مهاجرت به بلاروس از طریق ازدواج یکی از راه های کسب اقامت در این کشور می باشد. به عنوان یک قاعده کلی، ازدواج زمانی به طور رسمی مورد تائید دولت بلاروس قرار می گیرد که به یکی از روش های زیر صورت گرفته باشد و از قوانین این کشور پیروی کرده باشند:

شهروندان بلاروس اگر در خارج از خاک این کشور ازدواج کرده باشند اما ازدواج آنان در یکی از کنسولگری های این کشور به ثبت رسیده باشد، مورد تائید دولت بلاروس قرار می گیرد.

اگر ازدواج بین یک شهروند خارجی و یک  شهروند بلاروس در خارج از کشور بلاروس انجام شود و به ثبت برسد و مطابق با قوانینی که دولت بلاروس اعلام کرده انجام شود مورد تائید دولت بلاروس قرار می گیرد.

از این رو برای اینکه افراد بتوانند اقامت این کشور را به دست آورند، همسر وی که تبعه بلاروس محسوب می شود باید یک درآمد ثابت ارائه دهد که در این صورت همسرش بتواند به وی در بلاروس ملحق شود که با گذشت 7 سال از اقامت وی در این کشور می تواند در خواست خود را برای پاسپورت ارائه دهد.

ازدواج در بلاروس

مهاجرت به بلاروس از طریق پناهندگی

مهاجرت به بلاروس از طریق پناهندگی طبق قوانین کنواسین ژنو امکان پذیر می باشد اما شامل هر فردی نمی شود. در این قسمت از مقاله سعی شده  اطلاعات شما متقاضیان را در باب پناهندگی به بلاروس افرایش دهیم. موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE هیچ گونه خدماتی و حتی مشاوره ای در زمینه پناهندگی ندارد و این مقاله صرفاً جهت افزایش آگاهی شما متقاضیان گرامی در باب خطرات پناهندگی نگاشته شده است. مهاجرت به بلاروس طرق مختلفی دارد که پناهندگی یکی از روش های موجود می باشد. پناهندگی هیچ گاه مورد تائید وکلای معتبر مهاجرتی نمی باشد.

بلاروس از سال ۱۹۵۴ عضو کنواسیون ژنو می باشد. تمام کشورهایی که عضو کنواسیون ژنو می باشند، مسئولت هایی در جانب پناهجویان به کشورشان خواهند داشت. اعضای کنواسین ژنو موظف به حمایت از پناهجویان می باشند. تعریف کنواسیون ژنو از پناهندگان به این صورت است که افرادی که ترس از کشته شدن، شکنجه شدن و مورد آزار اذیت قرار گرفتن بخاطر عقاید، نژاد، مذهب، ملیت در کشور خود داشته باشند و یا به دلایل قابل ذکر خارج از قوم و کشورشان حضور دارند و قصد بازگشت به کشورشان را ندارند.

افرادی که به صورت قانونی وارد بلاروس شده اند و از داخل خاک بلاروس درخواست خود را مبنی بر پناهندگی در این کشور اعلام کنند، می بایست به اداره و دفاتر مهاجرتی مراجعه نمایند اما اگر متقاضیان از آن دسته افراد باشند که به صورت غیر قانونی وارد خاک بلاروس شده اند می بایست با مراجعه به گارد مرزی و پلیس در خواست خود را اعلام می کند. افراد می توانند درخواست مصاحبه برای دریافت پناهجویی داشته باشند که تمام مراحل بررسی پرونده توسط سرویس های مهاجرتی دولت بلاروس انجام می گیرد و در صورت مقرض شدن و دروغین بودن، پرونده رد خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست پناهندگی در بلاروس:

 • مدارک شناسایی اعم از پاسپورت و کارت شناسایی
 • مدارک تحصیلی در صورت موجود بودن آن
 • دیگر اسناد معتبر مانند گواهی تولد، گواهی ازدواج
 • اسنادی دال بر عضویت در گروه ها و انجمن هایی چون سازمان های دولتی، اخزاب سیاسی و ...

بعد از بررسی پرونده و تعیین وضعیت پناهجو، یک گواهی دال بر گواهی پناهندگی دریافت می کنند.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

مهاجرت به بلاروس و هزینه های زندگی در بلاروس

بلاروس را می توان از ارزان ترین کشورهای حال حاضر برشمرد که هم هزینه تحصیل و هم هزینه زندگی در این کشور پایین است. البته این موضوع حمل بر توصیه موسسه حقوقی ملک پور مبنی بر اخذ اقامت و تابعیت این کشور محسوب نمی شود، چرا که گزینه های بهتری برای مهاجرت نسبت به بلاروس مانند اتریش و آلمان جهت زندگی و اقامت وجود دارند. در این بخش می خواهیم به هزینه های  اقلام ضروری و جزئیات هزینه زندگی در کشور بلاروس بپردازیم.

اقلام ضروری هزینه ها به دلار می باشد
غذا در رستوران های ارزان 7.04 دلار
غذا برای دو نفر در رستوران های متوسط 30 دلار
نوشابه 0.33 لیتری 0.8
آب 0.33 لیتری 0.51
شیر 1 لیتری 0.69
برنج 1کیلوگرم 1.15
تخم مرغ 12 عدد 1.15
پنیر 1 کیلو گرم 5.96
گوشت قرمز 1 کیلو گرم 6.52
بلیط 1 طرفه (حمل ونقل محلی) 0.30
تاکسی 1 کیلومتر 0.28
بنزین 1 لیتر 0.69

این داده ها طی 12 ماه گذشته از 224 متصدی مختلف به روز رسانی شده است.

هزینه های زندگی در بلاروس

مهاجرت به بلاروس و اخذ تابعیت بلاروس

مهاجرت به بلاروس به طور کلی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. روش هایی که در این مقاله به آن پرداختیم با رعایت استاندارد های لازم در نهایت به اخذ اقامت و تابعیت در این کشور منتهی می شود. به عنوان مثال با تحصیل در بلاروس نمی توانید اقامت دائم در این کشور را به دست آورید و یا با سرمایه گذاری در این کشور به طور مستقیم منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت نخواهد شد. افرادی که بتوانند پس از تحصیل شغل مناسبی را در این کشور داشته باشند و مالیات پرداخت کنند، پس از 5 سال می توانند در خواست اقامت دائم را داشته باشند. از طرفی افرادی که به قصد سرمایه گذاری در این کشور اقدام به عمل آورند، در صورتی که سوددهی و پیشرفت اقتصادی در این کشور داشته باشند پس از 7 سال اقامت دائم در بلاروس می توانند در خواست پاسپورت خود را ثبت نمایند.

نکاتی که برای اخذ تابعیت الزامی می باشد:

 • دانش زبان بلاروسی یا روسی
 • 7 سال اقامت دائم در بلاروس
 • رد و ابطال تابعیت گذشته شخص به دلیل عدم قبول دوتابعیتی در بلاروس
 • اثبات درآمد مکفی
 • اثبات ادغام در جامعه و فرهنگ بلاروس
مهاجرت به بلاروس و سخن پایانی

مهاجرت به بلاروس، راه های مهاجرت به بلاروس و دریافت اقامت و تابعیت بلاروس در این مقاله به طور علمی مورد بررسی قرار گرفت. در صورت کلی می توان گفت به دلیل هزینه های پایین تحصیل و هزینه های کم زندگی بسیاری از دانشجویان تمایل به ادامه تحصیل بالاخص ادامه تحصیل در رشته های پزشکی را در این کشور دارند. بلاروس، روسیه و لهستان می تواند گزینه های مناسبی برای دانشجویان در این زمینه باشد، اما پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی برای انتخاب مسیر مهاجرت از طریق صحبت با وکلای خبره و مشاورین ارشد موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش مشاوره رایگان دریافت نمایید تا بتوانید کشورهای دیگری را نیز به مقیاس گذاشته و از شرایط آنان آگاه شوید. مقایسه کشورها و برخورداری از شرایط می تواند در انتخاب مسیر شما بسیار موثر واقع شود. بدین دلیل که ورود به کشورهای دیگر صرفاً نمی تواند امر مهمی تلقی باشد. همچنین می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح نمایید تا در کوتاه ترین زمان پاسخ آن را دریافت کنید.