مهاجرت به عمان از طریق ازدواج

مهاجرت به عمان از طریق ازدواج از جمله سوالاتی است که امروزه مورد سوال بسیاری از متقاضیان مهاجرت به عمان است . باید توجه داشته باشید که در قوانین بین الملل خصوصی ازدواج یکی از طرق اخذ اقامت و تابعیت است ولکن قوانین مهاجرتی کشور ها متفاوت است ، لذا مهاجرت به عمان از طریق ازدواج نیز در کنار تحصیل در عمان ، کار در عمان ، سرمایه گذاری در عمان ، ثبت شرکت در عمان یکی از مهمترین طرق اخذ اقامت در عمان است .

در اینکه قوانین مهاجرتی عمان مخصوصاً مهاجرت به عمان از طریق ازدواج یک امر حقوقی است شکی نیست و باید در نظر داشته باشید که برای اخذ الاعات کامل و شفاف از قوانین داخلی باید به وکیل مهاجرتی متخصص مراجعه نمایید و به صورت دقیق در زمینه ی مهاجرت به عمان از طریق ازدواج قوانین را بدانید و تلاش شده است در این مقاله موسسه حقوقی ملکپور با همکاری موسسه ام آی ای اتریش به صورت کامل اطلاعات مهاجرت به عمان از طریق ازدواج را به نظر شما بزرگواران برساند .

کشور های عربی تقریباً نظام حقوقی مشابهی دارند و یکی از آن شباهت ها این نظام های حقوقی سن بلوغ ازدواج است ، لذا در کشور عمان نیز سن بلوغ ازدواج اخیراً بالا رفته است . اکنون یکی از شرایط مهاجرت به عمان از طریق ازدواج این است که شخصی که تابعیت عمان را دارد باید بالای ۲۰ سال باشد .

بیشتر در کشور هایی از جمله عمان ازدواج به صورت کاملاً قبیله ای و قومی انجام می شود و هنوز این رسم و رسوم ها در بسیاری از شهر ها و قوم های عمان وجود دارد و مرسوم است ، ولکن در دنیای امروز قوانین سبب شده است تا رسم و رسومات قومی و قبیله ای قدیم تاثیر بسیاری در مقابل افرادی که قصد مهاجرت به عمان از طریق ازدواج را نداشته باشد .

در ابتدا باید متقاضی مهاجرت به عمان از طریق ازدواج توافقات رسمی خود را با پدر خانواده انجام دهد . لذا معمولا این توافقات مادی از جمله جهیزیه و غیره بوده و تاثیر بسزایی ندارد ولی نکته حائز اهمیت اینجا است که اگر شخصی که تابعیت عمان را دارد زن است ، مردی کهه قصد مهاجرت به عمان از طریق ازدواج باید رضایت کامل پدر زن خود را اخذ نماید .

از دیگر مراحلی که نیاز است شخص متقاضی مهاجرت به عمان از طریق ازدواج در نظر داشته باشد این است که باید در مراسم رسمی ازدواج خود دو نفر شاهد را داشته باشد تا بتواند به ازدواج خود رسمیت ببخشد .  شهادت دو نفر سبب می شود که اسناد رسمی این عمل حقوقی کامل شود . همانطور که می دانید در اسلام این امکان وجود دارد که هر مرد ۴ همسر داشته باشد و یکی از شروط داشتن زوجه های متعدد این است که مرد باید تساوی را بین زوجین خود رعایت نماید ، نکته حائز اهمیت اینجا است که باید شخص متقاضی مهاجرت به عمان از طریق ازدواج و طرف مقابل زمان ازدواج مجرد باشند ، حال یا اینکه ازدواجی نداشتند و یا اینکه طلاق گرفته باشند و گواهی طلاق را داشته باشند و یا اینکه همسر وی فوت کرده باشد و گواهی فوت را داشته باشند .

شخص متقاضی مهاجرت به عمان از طریق ازدواج باید ۶ ماه متداوم و یا ۸ ماه غیر متداوم در یک سال در کشور عمان حضور داشته باشد . یکی دیگر از شرایط اخذ اقامت در کشور عمان این است که شخص متقاضی باید ۱۸ ماه در سه سال اقامت در این کشور حضور داشته باشند . لذا در غیر این صورت برای تمدید اقامت یک ساله و یا سه ساله خود را از دست می دهد .

نکته حائز اهمیت اینجا است که شخص متقاضی مهاجرت به عمان از طریق ازدواج اگر در زمان اقامت در این کشور مرتکب جرمی شود و آن جرم در کشور عمان هم جرم باشد از جمله سرقت و شخص مهاجر نیز در این کشور محکوم شود ، این تبعه از این کشور اخراج خواهد شد و دیگر تا دو سال نمی توانند تقاضای مهاجرت به عمان را دهند . یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که هر دو طرف باید حداقل ۱۴ روز قبل از مراسم ازدواج خود در کشور عمان حضور داشته باشند .

باید دقت داشته باشید افرادی که پس از ازدواج با یک شخصی که تابعیت کشور عمان را دارد اگر قصد جدا شدن را دارد باید در نزدیک ترین زمان ممکن کشور عمان را ترک نماید ولی این امکان پذیر است که افراد پس از جدایی یک اسپانسر دیگر داشته باشد تا بتواند با ازدواج با وی و یا از طرق مختلف مهاجرتی از قبیل کار یا تحصیل یا ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری در این کشور اقامت داشته باشد . در نظر داشته باشید تمدید اقامت بعد از مهاجرت به عمان از طریق ازدواج از طرقی که ذکر کردیم در هر حالت امکان پذیر است .

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به عمان از طریق ازدواج

 1. سند اصل گواهی تولد
 2. مجرد بودن طرفین
 3. تکمیل فرم های ازدواج
 4. حضور حداقل ۱۴ روز قبل از مراسم ازدواج

در پایان شایان ذکر است که اینکه طرفین هر کدام فرزند از ازدواج قبلی داشته باشند ، این فرزندان شامل این اقامت و تابعیت نخواهند شد .   لذا افرادی که قصد مهاجرت به عمان از طریق ازدواج را دارند باید دقت کنند که ورود به این کشور از طرق مختلف امکان پذیر است و باید دقت بفرمایید طرق مقرون به صرفه و سهل الوصول تری از جمله تحصیل در عمان ، کار در عمان ، سرمایه گذاری در عمان ، ثبت شرکت در عمان و طرق خاص ورودی امکان پذیر است که پیشنهاد می شود در کنار مهاجرت به عمان از طریق ازدواج می توانید از وکیل مهاجرتی متخصص تمام شرایط را پرس و جو نمایید و همچنین موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) به صورت کامل اطلاعات مهاجرت به عمان از طریق ازدواج را می تواند در اختیار شما بزرگواران قرار دهد .

نگارنده : رضا شریفی

Rating: 4

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 پاسخ
 1. سارا گفته:

  سلام‌خسته نباشید
  سلام
  من یک دختر ۲۵ ساله ایرانی هستم و با پسر مجرد ۲۳ ساله عمانی به اشنا شده ام ( در هند هردو تحصیل میکردیم و هم‌کلاس بودیم ).. شنیده ام که دولت عمان جهت اجازه ازدواج برای مردان عمانی و زنان غیرعمانی شرایط خاصی دارد .. ایا از لحاظ سنی و یا مسائل دیگر به ما اجازه ازدواج خواهند داد؟!! اطلاعی دارید‌
  ممنون‌میشم ج‌بدید

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. در صورتی که بتوانید اثبات نمایید ازدواج شما صوری نیست و مراحل ازدواج شما طبق استاندارد پیش برود با ارائه مدارک و داشتن شرایط مالی از سوی همسر شما جهت تشکیل زندگی مشترک، می توانید در ابتدا اقامت موقت و بعد از گذشت چند سال از زندگی مشترک و عدم وقوع طلاق اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید.
   مقاله زیر را مطالعه نمایید:
   https://malekpour.ir/اقامت-از-طریق-ازدواج/

   در ضمن کشورهای عربی وضعیت اعطای اقامتی بازی ندارند و پیشنهاد می شود قبل از ازدواجتان با سفارت این کشور مشورت نمایید.

   پاسخ
 2. سارا امیری گفته:

  سلام خسته نباشید
  من یک دختر ۲۵ ساله ایرانی هستم و ۴ سال است من با یک پسر ۲۳ ساله عمانی اشنا شده ام و هر دو در هند تحصیل میکردیم .. شنیده ام که دولت عمان جهت اجازه ازدواج برای مردان عمانی و زنان غیرعمانی شرایط خاصی دارد .. ایا از لحاظ سنی و یا مسائل دیگر به ما اجازه ازدواج خواهند داد.؟؟ اطلاعی دارید

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. در صورتی که بتوانید اثبات نمایید ازدواج شما صوری نیست و مراحل ازدواج شما طبق استاندارد پیش برود با ارائه مدارک و داشتن شرایط مالی از سوی همسر شما جهت تشکیل زندگی مشترک، می توانید در ابتدا اقامت موقت و بعد از گذشت چند سال از زندگی مشترک و عدم وقوع طلاق اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید.
   مقاله زیر را مطالعه نمایید:
   https://malekpour.ir/اقامت-از-طریق-ازدواج/

   در ضمن کشورهای عربی وضعیت اعطای اقامتی بازی ندارند و پیشنهاد می شود قبل از ازدواجتان با سفارت این کشور مشورت نمایید.

   پاسخ
 3. عمران گفته:

  سلام میخواستم بدونم پس ازدواج با دختر عمانی امکان این هست که پاسپورت عمانی به ما بدهند؟

  Rating: 3
  پاسخ
 4. سحر گفته:

  سلام
  من یک دختر ۳۰ ساله ایرانی هستم و مدتی است من با یک مرد مجرد ۲۸ ساله عمانی به قصد ازدواج اشنا شده ام .. شنیده ام که دولت عمان جهت اجازه ازدواج برای مردان عمانی و زنان غیرعمانی شرایط خاصی دارد .. ایا از لحاظ سنی و یا مسائل دیگر به ما اجازه ازدواج خواهند داد.

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. اخذ ویزای ازدواج کشور عمان شرایط خاص خود را داراست که برای بررسی آن پیشنهاد میکنیم با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ