معرفی شرکتهای تجاری

شرکت های تجاری – انواع شرکت های تجاری – خصایص شرکت های تجاری – عناصر تشکیل دهنده ی شرکت های تجاری شرکت های شکلی- شرکت های موضوعی- شرکت  تعاونی- شرکت سهامی عام و خاص-شرکت با مسئولیت محدود-شرکت های تضامنی-شرکت نسبی-شرکت مختلط سهامی-شرکت مختلط غیر سهامی

در ابتدا بهتر است بدانیم که درست است که انواع شرکت های تجاری در قانون تجارت بیان شده است اما تعریف شرکت های تجاری در قانون تجارت موجود نمی باشد در این مقاله موسسه ی حقوقی ملک پور به تفصیل هم به تعریف شرکت های تجاری می پردازد تا شما عزیزان با مفهوم شرکت های تجارتی آشنا شده و پس از آن به ذکر انواع شرکت های تجاری پرداخته و به خصاص و ویژگی های مورد نیاز برای تشکیل شرکت های تجاری می پردازیم  تا شما عزیزان اگر قصد تشکیل هر یک از انواع شرکت های تجاری را دارا می باشید با دید باز انتخاب نمایید.( این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملک پور می باشد.)

شرکت تجاری چیست؟شرکت های تجاری کدامند؟خصایص شرکت های تجاری چیست؟ عناصر تشکیل دهنده ی شرکت های تجاری کدامند؟

 

 

با وجود اینکه شرکت های تجارتی در قانون تجارت تعریف نشده است اما در این مقاله به تعریف شرکت های تجارتی می پردازیم :

شرکت تجارتی ، قراردادی است که به موجب آن دو یا چند نفر توافق می کنند سرمایه مستقلی را که از جمع آورده های آنها تشکیل می شود،ایجاد کنند و به موسسه ای که برای انجام مقصود خاصی تشکیل می گردد ، اختصاص دهند و در منافع و زیانهای احتمالی حاصل از به کارگیری سرمایه سهیم شوند.

در واقع شرکت های شکلی شرکت هایی می باشند که چه  معاملات تجارتی ذاتی را انجام دهند چه ندهند تجاری محسوب می شوند اما شرکت های موضوعی باید به انجام معاملات تجاری ذاتی بپردازند تا تجاری محسوب شوند.(این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملک پور می باشد )

که شرکت های شکلی عبارتند از : شرکت سهامی عام، شرکت سهامی خاص

و شرکت های موضوعی عبارتند از: شرکت  با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی ، شرکت نسبی، شرکت مختلط سهامی ، شرکت مختلط غیر سهامی

 

 خصایص شرکت های تجاری

بهتر است بدانیم در قانون تجارت  بیشتر به موضوع و ماهیت شرکت های تجاری اهمیت می دهیم تا اینکه از لحاظ شکلی آن را مقایسه نماییم و ببینیم که آیا کار تجاری انجام می دهد یانه  و در این قانون شرکت یک عمل حقوقی است و به این سبب لازم است ماهیت آن شناخته شود به ویژه اینکه بعضی از اشخاص بدون آنکه شرکتی تشکیل دهند  در عمل به گونه ای رفتار می کنند که نشان می دهد معاملاتی که انجام می دهند برای همه ی آنها و نفع و زیان معاملات متوجه یک یک آنهاست بدون آنکه در این مورد توافق کرده باشند که اینگونه شرکت ها را در کشور فرانسه به شرکت های عملا موجود تعبیر می کنند که دارای شخصیت حقوقی نیستند.

 

 

عناصر تشکیل دهنده ی شرکت

الف- همکاری دو یا چند نفر

ب-ماهیت حقوقی شرکت

 

الف-همکاری دو یا چند نفر:در شرکت به مفهوم حقوق مدنی وجود حداقل دو نفر شرکت را تشکیل می دهد اما در شرکت به مفهوم تجاری این تعداد تفاوت دارد و بستگی به شرکت مورد نظر دارد. که به عنوان مثال در شرکت تجاری سهامی عام وجود حداقل پنج نفر و برای شرکت سهامی خاص  وجود حداقل سه نفر لازم می باشد.(این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملک پور می باشد)

در این همکاری علاوه بر تعداد که ذکر نمودیم باید افراد هر کدام همراه خود حصه ای را وارد شرکت نمایند که به آورده تعبیر می شود و همان سرمایه ی فردی شرکا می باشد که جمع آن با آورده های دیگر شرکا ، سرمایه ی شرکت را تشکیل خواهد داد.

در قانون تجارت اشخاص می توانند علاوه بر آورده ی نقدی،  آورده غیر نقدی نیز همراه خود داشته باشند .سهام غیر نقدی سهامی است که در ازای آن به جای وجه نقد چیزی از قبیل کارخانه و اعتبارنامه و غیره داده می شود.البته منظور از سهم غیر نقدی ، آورده ی غیرنقدی است .

آورده ها به دو قسمت تقسیم می شوند:۱- آورده ها ی نقدی  ۲- آورده های غیرنقدی

اول –آورده های نقدی : فردی که تعهد به پرداخت آورده ی نقدی به شرکت دارد باید حتما در موعد مقرر آورده ی خود را تحویل دهد در غیر اینصورت مانند این است که دین خود را نپرداخته و فرد به پرداخت اصل و فروع دین محکوم می شود. تعد به پرداخت آورده در شرکت های مختلف با هم تفاوت دارد . در شرکت های سهامی و مختلط سهامی پرداخت کل آورده ی تعهد شده در شرکت حین تشکیل شرکت لازم نمی باشد. اما در سایر شرکت ها باید برای تشکیل شرکت کل سرمایه ی نقدی آن پرداخت شده باشد.

دوم-آورده های غیر نقدی: آورده غیر نقدی ممکن است به صورت مال مادی ، مال غیر مادی و یا صنعت (فعالیت،کار،هنر) باشد.

مال مادی  به دو قسمت منقول و غیر منقول تقسیم می شود که ویژگی آن قابل لمس بودن آن است. افراد همنین می توانند با آوردن مالکیت مال یا به همراه آوردن منفعت مال در شرکت به عنوان شریک همکاری نمایند.

مال مادی باید حین ورود به شرکت تقویم شود.تقویم اموال مادی در  شرکت هایی که مسئولیت شرکا در آنها محدود است ،اهمیت بیشتری دارد اما در شرکتهای تضامنی چندان مهم نیست چرا که مسئولیت کلیه ی شرکا در مقابل اشخاص ثالث تضامنی می باشد.( این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملک پور می باشد)

 

ب- ماهیت حقوقی شرکت: به موجب یک نظریه ی قدیمی شرکت چیزی جز یک قرارداد نیست.این امر مخصوصا در مورد شرکت های مدنی صدق می کند. بعضی شرکت را سازمانی می دانند. در صورتی که شرکت هیچکدام از این یک نمی باشد .

شرکت در واقع تاسیس حقوقی خاصی است که قانونگذار در اختیار افراد گذاشته است تا امکانات مالی خود را در یک جا جمع نمایند و با همکاری مشترک آن را افزایش دهند  مدتها این تاسیس حقوقی در قالب قرارداد قرار می گرفت. در حال حاضر شرکت ها را نمی توان صرفا یک قرارداد دانست زیرا نقش سنتی قرارداد تثبیت روابط طرفین است و در صورتی کفایت می کند که طرفین قرارداد برای مدت کوتاه با یکدیگر همراه باشند.

در نهایت می توان گفت باید قبل از اقدام به ثبت و تاسیس شرکت حتما اطلاعات لازمه را در اینمورد کسب نمایید . موسسه ی حقوقی ملک پور می تواند شما هموطنان عزیز را در این زمینه راهنمایی نماید.

 

منابع

شرکت های تجاری جلد اول دکتر ربیعا اسکینی

قانون تجارت

کتاب تجارت در نظم دکتر فرشید فرحناکیان

 

نگارنده: سپیده ایمانعلی زاده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.