معرفی دانشگاه کمپیناس برزیل

 

مقدمه:

این مقاله جهت تمامی شما عزیزان همیشه همراه سایت موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور نوشته و تقدیم شما عزیزان می­گردد و قصد دارد، دانشگاه کمپیناس برزیل را به شما معرفی نماید. دانشگاه کمپیناس که معمولاً آن را به نام unicabp می­نامند، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی، در ایالت سائوپائولو برزیل است که یکی از بهترین دانشگاه­های کشور برزیل و نیز آمریکای لا تین محسوب می­شود. دانشگاه کمپیناس که در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد، برخلاف دیگر دانشگاه­های سطح بالای برزیل که معمولاً با ادغام و تحکیم مدارس و موسساتی که قبلاً وجود داشته تشکیل می­شدند؛ از ابتدا به عنوان یک مرکز تحقیقاتی تاسیس شد. تحقیقات دانشگاه کمپیناس بر نیمی ازدانشجویان تحصیلات تکمیلی که بیشترین سهم را در تمام دانشگاه­های بزرگ برزیل دارند، و بر تعداد زیادی از برنامه­های تحصیلات تکمیلی که ارائه می­دهد: ۱۷۳ در مقایسه با ۷۰ برنامه در مقطع کارشناسی؛ متمرکز شده است. دانشگاه کمپیناس هم­چنین چندید دوره بدون اعطای مدرک ارائه می­دهد که حدود ۸۰۰۰ دانش­ آموز از طرق مدارس توسعه­ای آن، ثبت نام می­کنند. کمپ اصلی دانشگاه کمپیناس حدود ۳٫۵ کیلومتر مربع است که در منطقه barao در ۱۲ کیلومتری دانشگاه کمپیناس و در مدت کوتاهی بعد از ایجاد دانشگاه ساخته شده است. بودجه دانشگاه کمپیناس تقریبا به طور کامل از دولت درافت می­شود و مانند سایر دانشگاه­های برزیل، هیچ شهریه­ای بابت برنامه­های کارشناسی و کارشناسی ارشد، دریافت نمی­شود. دانشگاه کمپیناس مسئول ۱۵ درصد تحقیقات برزیل است و در سال ۲۰۱۵ توسط وزارت آموزش و پرورش، بهترین دانشگاه کشور شناخته شده است.

 

تاریخ

 • تاسیس

در اوایل سال ۱۹۶۰، دولت ایالت سائوپائولو تصمیم گرفت، یک مرکز تحقیقاتی جدید برای توسعه و صنعتی کردن منطقه ایجاد نماید. دانشکده پزشکی کمپیناس، توسط قانون در سال ۱۹۵۹ ایجاد شد ولی اجرای واقعی آن هرگز صورت نپذیرفت. دانشگاه جدید، در ۲۸ دسامبر سال ۱۹۶۲ توسط قانون؛ ایجاد شد اما عملکرد موثر آن از سال ۱۹۶۶ آغاز شد. پیش از آن تنها دانشکده پزشکی آن، انجام وظیفه می­کرد. در ۲۰ می ۱۹۶۳، اولین سخنرانی در این دانشگاه انجام شد و در سال ۱۹۶۵، کمیسیون برنامه­ ریزی دانشگاه، برای ایجاد کمپ­های جدید به دنبال مکان می­گشت. یک منطقه وسیع حدود ۱۱۰ هکتار در منطقه barao شهرستان کمپیناس، توسط خانواده آلمیدا پرادو اهدا شد. تا آن زمان، barao یک روستای کوچک بود که توسط زمین­های کشاورزی؛ به خصوص زمین­های نیشکر، احاطه شده بود. در نتیجه این تغییرات منطقه­ای، پیشرفت­های چشمگیری به وجود آمد که در نتیجه آن، محله­های جدیدی، برنامه ریزی و ایجاد شد که غالباً توسط خانواده آلمیدا پرادو انجام شده است.

در ۵ اکتبر سال ۱۹۶۶، کار برای ایجاد کمپ­های جدید آغاز شد و اولین ساختمانی که کامل شد، موسسه زیست شناسی بود و پس از آن ساختمان­های اداری ایجاد شدند. به موازات کمپ­های جدید، واحدهای جدیدی نیز در دیگر شهرستان­ها و در جوار مدارس محلی ایجاد شد. دانشکده دندانپزشکی Piracicaba در سال ۱۹۶۷ و دانشکده مهندسی Limeira در سال ۱۹۶۹، ایجاد شدند.

 • ۱۹۹۰- ۱۹۷۰: رشد و بحران

در طول دو دهه بعد، دانشگاه به سرعت گسترش یافت. کمپ به سرعت به ۱۹ دانشکده و موسسه گسترش پیدا کرد. پس از تکمیل کمپ، دانشکده علوم پزشکی ( که قبلاً در دانشکده پزشکی کمپیناس بود ) به پردیس جدید منتقل شد و بیمارستان آموزشی آن، به بزرگ­ترین بیمارستان دولتی منطقه تبدیل شد. توسعه محوطه دانشگاه با ساخت موسسات و ساختمان­های جدید در هر سال، به سرعت گسترش یافت. اما در اواخر سال ۱۹۷۰، دانشگاه با یک بحران مواجه شد. در طول زمان گسترش آن، آیین نامه دانشگاه که بیشتر از دانشگاه سائوپائولو گرفته شده بود و فاقد مقررات رسمی داخلی بود، به عنوان یک نیروی تعدیل کننده بین احزاب با منافع متضاد، خصوصاً جامعه دانشگاهی چپ و دولت این ایالت، که توسط رژیم نظامی محافظه کار کشور تعیین شده بود؛ عمل می­کرد. پس از مرگ زفرینو ( بنیانگزار دانشکده پزشکی دانشگاه سائپائولو و از برنامه­ ریزان دانشگاه کمپیناس ) در سال ۱۹۸۱، یک درگیری میان ارگان هماهنگ کننده دانشگاه که با حمایت دولت ایجادش ده بود با شورای دستور العمل دانشگاه؛ متشکل از مدیران موسسات مختلف، به وجود آمد. رییس دانشگاه قواعد جدیدی وضع کرد که اختیارت ارگان هماهنگ کننده دانشگاه را کم کرد. به عنوان مقابله به مثل، دولت این ایالت، ۶ عضو شورای دستور العمل دانشگاه را برکنار کرد و به جای آنها افرادی از شورای آموزش و پرورش دولت و وفادار به فرماندار، منصوب کرد. تنش بین جامعه دانشگاهی با مشاوران انتصابی دولت و وزیر آموزش و پرورش و رییس انجمن دانشکده، افزایش یافت. با اخراج چند تن از سران موسسات و مدیریت­ها، کارگران اداری با حمایت دانشجویان و استادان دست به اعتصاب زدند و با اقدامات این اعتصاب، فرماندار در اکتبر ۱۹۸۱، به طور رسمی در دانشگاه مداخله کرد. با وجود مداخله پلیس، دانشگاه همچنان به اعتصاب خود ادامه داد. در اوایل سال ۱۹۸۲، سران منصوب موسسات، موفق به شکست بن بست بین نیروهای داخلی و خارجی شدند و مذاکره برای انتخاب رییس دانشگاه از میان لیست نامزدها آغاز شد. در نهایت jose aristodemo pinotti رییس سابق دانشکده علوم پزشکی، توسط جامعه دانشگاهی انتخاب شد و فرماندار این انتصاب را پذیرفت. هفته بعد و در تاریخ ۱۹ آوریل ۱۹۸۲، مداخله برداشته شده و فعالیت­های علمی از سر گرفته شد. بعد از سپری شدن بحران، دانشگاه کمپیناس یک دوره بازسازی و تجدید را به خود دید. در سال ۱۹۸۳ آیین نامه بازنویسی شد که شامل تضمین استقلال جامعه دانشگاهی و ساختار مدیریت جدید برای دانشگاه بود. در سال ۱۹۸۶، شورای دانشگاه به جای شورای دستورالعمل پیشین، به عنوان بدنه اصلی دانشگاه ایجاد شد. در آخرین سال­های دهه ۱۹۸۰، یک فرمول جدیدی برای امتحان پذیرش دانشگاه، توسعه آزمایشگاه­ها و تکمیل اولین واحد خوابگاه دانشجویی، ایجاد شد.

 • سال ۱۹۹۰ به بعد

دانشگاه کمپیناس در سال ۱۹۹۰ یک دوره تثبیت را با ایجاد یک ساختار جدید اداری با تضمین رشد مداوم و استقلال آن، گذراند. یک افزایش برنامه شب برای جایگزین نمودن دانشجویان کم درآمدی که در طول روز مجبور به کار کردن هستند و افزایش استفاده از کلاس­های درس و زیرساخت­های موجود و رسیدن به یک سوم از کل مکان­های در دسترس، به وجود آمد. هم­چنین این دوره شاهد پیشرفت تکنولوژی منطقه حول محور دانشگاه کمپیناس و راه اندازی آزمایشگاه­های تحقیقاتی و مراکز تولید در منطقه توسط تعداد زیادی از دانشجویان فارغ­التحصیل مجرب در هر سال، منجر به باز شدن موسسه رایانه در سال ۱۹۹۶ شد. در سال ۲۰۰۰، نه تنها دانشگاه کمپیناس خود را به عنوان یک مرکز تحقیقات و آموزش پیشرو در آمریکای لاتین تثبیت کرد بلکه در کنار دیگر دانشگاه­های دولتی برزیل با هزینه دستمزد و حقوق بالا ( بیش از ۹۰ درصد بودجه کل دانشگاه، تحمیل سرمایه گذاری و توسعه محدود ؛ چالش­های جدیدی را نیز به آورد. همین بزرگ­ترین رکود اقتصادی برزیل که از سال ۲۰۱۴ با آن رو به رو است را بدتر کرده است.

پردیس­ها

 • پردیس اصلی

پردیس اصلی دانشگاه کمپیناس در barao در ۱۲ کیلومتری مرکز کمپیناس واقع شده است. در حال حاضر این منطقه ۳۵۰ هکتار را اشغال کرده است که توسط تپه­ها احاطه شده است و از سمت غرب به منطقه شهری barao و از سمت جنوب و شرق به زمین­های کشاورزی و از سمت شمالی به یک دریاچه و یک پارک صنعتی جدید که در سال ۲۰۰۰ ساخته شده است، می­رسد.

 

 • طراحی

پردیس­ها با کتابخانه اصلی و ساختمان خدمات دانشجویی و رستوران در میدان دایره­ای مرکزی و بسیاری از ساختمان­های دانشگاهی، یک طراحی منحصر به فرد دارند. مناطق مختلف مطالعه در بخش­های بزرگ­تری دسته بندی شده­اند اما در جوارمناطق دیگر هستند که با آن­ها شباهت دارند. ساختمان­های فلسفه مرز میان علوم انسانی، ریاضیات و اقتصاد هستند در حالیکه دانشکده مهندسی مواد با ساختمان شیمی و زیست شناسی هم مرز است. معمار طراح دانشگاه و دانشکده­ها شخصی به نام jao carlos bross بوده است. خیابان­ها نیز با همکاری قابل توجه رشته­ها نام گذاری شدند.

 • مرکز پزشکی

ساخت و ساز پردیس اصلی ساختمان­ بیمارستان آموزشی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه کمپیناس در سال ۱۹۷۵ آغاز و بیمارستان؛ اولین کلینیک و تسهیلات بیماران را در سال ۱۹۷۹ افتتاح کرد اما در سال ۱۹۸۵، زمانیکه دانشکده علوم پزشکی به از دانشکده زایمان دانشگاه کمپیناس به پردیس جدید منتقل شد؛ به طور کامل عملیاتی شد. بیمارستان تقریباً ۱۰۰۰ تخت دارد و در خدمت نیم میلیون نفر است که هر ساله، از طریق سیستم بهداشت عمومی واحد برزیل sus به طور متوسط ۴۰ جراحی و ۱۳ زایمان در هر روز انجام می­دهد. در سال ۲۰۰۰، بیمارستان از یک یک مرکز مراقبت­های اولیه و ثانویه به یک مرکز تخصصی سطح ۳ تغییر یافت که پرونده­های پیچیده از دیگر بیمارستان­ها و درمانگاه­ها از منطقه دریافت می­کرد. اما هنوز ۶۰ درصد بیماران در بیمارستان از مواردی هستند که می­توانند در مراکز بهداشت محلی به آنها رسیدگی شود. بیمارستان به طور مستقیم ۳۱۰۰ خدمه دارد و به عنوان یک مرکز برای آموزش و اقامت دانشجویان دانشگاه و مهدکودک و گفتار درمانی دانشکده دانشگاه، عمل می­کند.

 • آزمایشگاه synchrotron ( دستگاه تقویت و تسریع ذرات باردار الکترونیکی )

در حالیکه این آزمایشگاه بخشی از دانشگاه نیست، اما یک موسسه تحقیقاتی متمرکز بر فیزیک، زیست شناسی ساختاری و فناوری نانو است که با دانشگاه کمپیناس روابط نزدیکی دارد و به عنوان بخشی از مرکز ملی تحقیقات در مواد انرژی عمل می­کند. این آزمایشگاه در سال ۱۹۸۳ واقع در کنار پردیس اصلی؛ طراحی شد و در سال ۱۹۹۷ شروع به کار کرد. Synchrotron در برزیل ساخته شده و در مطالعات رشته­های مختلف؛ فیزیک، شمی، زیست شناسی و مطالعات بیولوژیکی، استفاده می­شود.

 • limeria

در اواخر سال ۱۹۶۰، دانشگاه کمپیناس وارد شهر limeria در ۵۰ کیلومتری کمپیناس شد. زمانی که دانشگاه جوان ( تازه تاسیس ) دانشکده مهندسی را جذب کرد که دانشکده مهندسی عمران شد. دانشگاه کمپیناس با ایجاد واحد فناوری بهداشتی، دوره­های فناوری را در سال ۱۹۷۴ ارائه کرد. دوره طوری طراحی شد که با آموزش در طول روز در تاسیسات قدیمی دانشکده مهندسی عمران در شهر LIMERIA؛ طی ۲ سال پایان یابد. سپس در سال ۱۹۷۶، دوره ساخت فناوری با ساختمان مشخص یا روش ساخت و ساز از خاک، به وجود آمد. در حالیکه این دانشکده، درنهایت در سال ۱۹۸۹ به دانشگاه کمپیناس منتقل شد، برنامه­های جدیدی در دانشگاه limeria راه اندازی شد و دانشکده فناوری limeria(ceset) که هم اکنون نیز وجود دارد و در نزدیکی مرکز شهر واقع شده است که بر آموزش عالی فنی متمرکز شده است. در سال ۲۰۰۸، دانشگاه کمپیناس تصمیم گرفت که در limeria یک دانشکده جدید تاسیس کند و دانشکده علوم کاربردی را به ایجاد کرد که برنامه­هایی مانند، مدیریت عمومی، مدیریت کسب و کار، تغذیه و مهندسی صنایع ارائه می­دهد. اندازه کل کلاس، برای دانشکده جدید برای مقطع کارشناسی، ۴۸۰ دانشجو در هر سال است.

 • Piracicaba

در سال ۱۹۶۷، دانشگاه کمپیناس جذب مدرسه دندان شدکه در سال ۱۹۵۵ تاسیس شده بود و در ۵۰ کیلومتری شمال غرب پردیس اصلی در کمپیناس واقع بود. با بیش از ۱۰۰۰ دانشجو، مدرسه ابتدا در یک ساختمان تاریخی در مرکز شهر واقع شده بود و در سال ۱۹۷۰ یک دانشکده جدید با مساحت ۶۰ هکتار ساخته شد.

 • paulinia

در شهر همجوار paulinia، دانشگاه یک مرکز تحقیقات چند رشته با تمرکز بر علوم زیستی راه انداخت که در سال ۱۹۸۶ با دانشگاه متحد و یکپارچه شد. بدین وسیله دانشگاه تحقیقات خود مخصوصاً بر علوم کشاورزی پرداخت. تحقیقات معمولاً توسط اشخاص خارجی مانند شرکت­ها و دانشگاه­های دیگر تامین می­شود.

 • cotuca ، cotil

علاوه بر برنامه­های آموزش عالی، دانشگاه کمپیناس مسئول اجرا و تامین مالی دو دبیرستان فنی؛ دبیرستان فنی کمپیناس ( cotuca ) و دبیرستان فنی limeria ( cotil )، می­باشد. cutacua به مدت ۵۰ سال در یک ساختان تاریخی که نزدیک مرکز شهر در سال ۱۹۱۸ ساخته شده بود، قرار داشت و دانشگاه کمپیناس یک مدت کوتاه تا قبل از اینکه دانشکده فعلی ساخته شود، در آن حضور داشت. در سال ۲۰۱۴ به پردیس اصلی منتقل شد. هر دو دبیرستان در شمار بهترین دبیرستان­های کشور هستند و پذیرش آنها از طریق یک امتحان به شدت رقابتی میان دانش­ آموزان راهنمایی، صورت می­گیرد.

سازمان­ها و مدیریت

شبیه به سایر موسسات برزیل، دانشگاه کمپیناس از چندین واحد نیمه مستقل تشکیل شده است که مدارس و موسسات نامیده می­شوند. هر واحد توسط یک مدیر دانشکده ، معادل یک رییس؛ که توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان انتخاب می­شوند، اداره می­شوند. مدیریت دانشگاه کمپیناس همانند سایر دانشگاه­های دولتی برزیل است. شورای دانشگاه نهاد تصمیم گیرنده تصمیمات عالی دانشگاه است که شامل همه روسا، چند تن از نمایندگان جامعه دانشگاهی، دانشجویان، کارکنان اداری و جامعه خارجی است. شورا ۴ الی ۵ مرتبه در سال برای تصمیات عالی مانند تصویب بودجه، تشکیل می­شود و در فرآیندهای اداری داخلی، حرف آخر را می­زند. مانند رییس دانشگاه در کشورهای انگلیسی زبان، مدیریت عادی به عهده ریاست است.

ریاست دانشگاه

ریاست دانشگاه، توسط فرماندار ایالت سائوپائولو از میان سه نامزدی که توسط جامعه دانشگاهی شامل دانشجویان و کارمندان اداری، انتخاب

می­کند. به طور سنتی، فرماندار نامزدی که بیشارین آراء را دارد، انتخاب می­کند منتها قدرت انتخاب شخصی غیر از این را نیز دارد. طول مدت ریاست ۴ سال است و نمی­تواند ۲ دوره متوالی ریاست دانشگاه را به عهده داشته باشد. اولین رئیس دانشگاه کمپیناس، زفرینو بود که تا زمان بازنشستگی اجباری­اش؛ به مدت ۱۲ سال ریاست دانشگاه را به عهده داشت.

موسسات و دانشکده­ها

دانشگاه کمپیناس متشکل از ۲۴ واحد شامل ۱۰ موسسه و ۱۴ دانشکده است. این دانشگاه هم­­چنین، خانه ۲۲ مرکز میان رشته­ای است که انجام تحقیقات و توسعه در موضوعات مختلف را بر عهده دارند. دانشکده­ها و موسسات عبارتند از:

 • دانشکده علوم پزشکی ● دانشکده مهندسی عمران، معماری و شهرسازی
 • دانشکده علوم کاربردی                 ● دانشکده فناوری  limeriA
 • دانشکده دندان PIRACICABA                           ● موسسه شیمی
 • دانشکده آموزش و پرورش                                   ● موسسه فیزیک gleb wataghin
 • دانشکده تربیت بدنی                                             ● موسسه زیست شناسی
 • دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر ● موسسه رایانه
 • دانشکده مهندسی شیمی ● موسسه ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی صنایع غذایی ● موسسه اقتصاد
 • دانشکده پرستاری                ● موسسه فلسفه و علوم انسانی
 • دانشکده مهندسی مکانی        ● موسسه مطالعات زبان
 • دانشکده فنی و مهندسی کشاورزی                                   ● موسسه هنر
 • دانشکده علوم دارویی                           ● موسسه علوم زمین

دانشگاه کمپیناس هم­چنین مسئول ۲ دبیرستان فنی، cotuca و دبیرستان فنیlimeria می­باشد.

بودجه و اطلاعات مالی

مانند دیگر دانشگا­های دولتی برزیل، دانشگاه کمپیناس نیز بودجه خود را از دولت؛ در این مورد؛ ایالت سائوپائولو، تامین می­کند.     بودجه غالباً از مالیات فروش و و البته یک درصد کمی نیز از کمک­های مالی به دست آمده از پرداخت برنامه­های توسعه و حامیان مالی، تامین می شود. مشکلی که دانشگاه کمپیناس و دیگر دانشگاه­های دولتی برزیل با آن مواجه هستند، وابستگی بالا به شرایط اقتصادی است که به طور مستقیم تحت تاثیر درآمد مالیاتی است در حالیکه بسیاری از هزینه­ها، به خصوص حقوق و دستمزد در شاخص تورم قرار دارند. نه به عنوان انتقاد ولی در دانشگاه مشابه ( در دانشگاه سائوپائولو لیست حقوق و پرداختی­ها بیش از ۱۰۶ درصد کل بودجه دانشگاه در سال ۲۰۱۴ به حساب آمده است )، دانشگاه کمپیناس با یک بحران مالی رو به رو است و انتظار می­رود حقوق و دستمزدها کاهش یابد چراکه ۸۵ درصد کل بودجه را به خود اختصاص داده­اند؛ در حالیکه انتظار می­رود حقوق با توجه به نرخ تورم، افزایش یابند.

آکادمیک

در دانشگاه کمپیناس، مطالعات آکادمیک، معمولاً به ۴ حوزه اصلی تقسیم می­شوند: علوم عینی شامل علوم رسمی و فیزیکی، علوم انسانی؛ تقریباً معادل علوم اجتماعی شامل هنر، علوم حیاتی تقریباً معادل علوم زیستی، فناوری ازجمله مطالعات مهندسی و … . این تقسیم بندی انعکاس؛ ساختار دانشگاه­ها و طراحی دانشکده­ها می­باشد.

برنامه­های مقطع کارشناسی

دانشگاه کمپیناس، ۷۰ برنامه مختلف مقطع کارشناسی تقریباً شامل همه علوم؛ ارائه می­دهد. اتمام برنامه کارشناسی یکی از مدرک­های bachelor یا licentiate را می­دهد؛ اگرچه بعضی برنامه­ها، هر دو مدرک را می­دهند. بر اساس سیستم آموزشی برزیل، هیچ فارغ­التحصیلی مستلزم تمرین حرفه­ نمی­باشند از جمله حقوق و پزشکی. بنابراین طول مدت برنامه­های کارشناسی برای ارائه تمام آموزش­های لازم، متفاوت است. بیشتر برنامه­های کارشناسی دانشگاه کمپیناس در مجموع ۴ ساله، برنامه­های مهندسی معمولاً ۵ ساله و پزشکی ۶ ساله است.

سال تحصیلی، معمولاً در اواخر فوریه شروع و در اوایل دسامبر؛ با شروع تابستان در برزیل، تمام می­شود. یک سال به دو ترم تقسیم می­شود. اگرچه برای هر برنامه آموزشی، یک برنامه پیشنهادی وجود دارد ولی دانشجویان برای انتخاب کلاس­ها در طول ترم آزاد هستند. تخصیص کلاس نیز بر اساس معدل است. دانشجویان با معدل بالاتر برای انتخاب کلاس اولویت دارند. شایسته است که دانشجویان یک برنامه واحد را بپذیرند و انتظار می­رود تمام برنامه­ها را  برای تکمیل، در طول تعداد ترم­هایی که تعیین شده انجام دهند؛ اگرچه آنها می­توانند تا ۵۰ درصد بیشتر از اندازه اداری طول دهند. در حالیکه هر برنامه معمولاً توسط یک دانشکده یا موسسه مدیریت می­شود ( استثنا مانند مهندسی کامپیوتر که توسط موسسه رایانه و دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر مدیریت می­شود )، کلاس­ها معمولاً  در موسسات  و دانشکده­های مختلف برگزار می­شوند.

اندازه کلاس­ها در هر سال، محدود به ۳۰ تا ۶۰ دانشجو برای هر برنامه است اما بعضی برنامه­ها می­توانند بیش از ۱۰۰ دانشجو در هر سال داشته باشند و بر اساس سال پذیرش نام می­گیرند. مثلاً کلاس ۲۰۱۵ شامل دانشجویانی است که در سال ۲۰۱۵ وارد دانشگاه شده­اند. مراسم فارغ­التحصیلی گسترده در دانشگاه وجود ندارد و هر موسسه یا دانشکده به تنهایی آن را برگزار می­کند.

برنامه ­های کارشناسی ارشد

دانشگاه کمپیناس ۱۵۳ برنامه کارشناسی ارشد ارائه می­دهد که تقریباً حدود ۱۶ هزار دانشجو هستند که یک سوم آن از خارج از سائوپائولو و ۵ درصد آن دانشجویان بین­المللی هستند. مانند دانشجویان برنامه کارشناسی، دانشجویان برنامه کارشناسی ارشد نیز شهریه­ای پرداخت نمی­کنند. در حالیکه برنامه­ها توسط ریاست هماهنگ می­شود، موسسات در فرآیند پذیرش و زمان آن، آزاد هستند.

استاد

دانشگاه کمپیناس نزدیک به ۱۸۰۰ استاد، همگی حداقل با مدرک دکترا استخدام کرده است. مقام استادان، در ۳ ردیف عمده تقسیم می­شوند:

 • دکتر پروفسور ( معادل استادیار )؛ باید درجه دکترا یا معادل آن داشته باشند.
 • دانشیار؛ باید مدرک liver docente داشته باشند که معادل habilitation آلمان است.
 • استاد شاغل ( استاد افتخاری )؛ رتبه بالا، تنها m6 مجاز به نگه داشتم این موقعیت هستند مانند رییس دانشکده یا دانشگاه.

استخدام از طریق آزمون استخدام مدنی است؛ شامل آزمون کتبی، آزمون تدریس، آنالیز تاریخچه دانشگاه و دگیر معیارهای اضافی می­باشد. همین روند برای تغییر روند استادان مورد نیاز است. استادی که به دنبال تصدی یک موقعیت است باید با دیگر نامزدها از طریق فرآیند امتحان  به رقابت بپردازد. شروع حقوق ماهیانه برای یک دستیار استاد حدود ۱۰ هزار دلار و برای یک موقعیت رسمی حدود ۱۵ هزار دلار است. دانشگاه کمپیناس با  تمرکز بر تحقیقات تمام وقت، در میان تمام دانشگاه­های برزیل منحصر به فرد است و در حال حاضر حدود ۱۰۰ محقق تمام وقت در دانشگاه وجود دارد.

سیستم کتابخانه

سیستم کتابخانه دانشگاه شامل یک کتابخانه بزرگ مرکزی و ۲۷ کتابخانه ماهواره­ای دیگر واقع در موسسات است که مسکن بیش از ۱ میلیون جلد، علاوه بر صدها هزار کتاب و مجله علمی است. سیستم با جمع چند کتابخانه مستقل در سراسر دانشگاه، به طور رسمی در سال ۱۹۸۳ ایجاد شد. کتابخانه بزرگ مرکزی، ۶ سال بعد در سال ۱۹۸۹ افتتاح شد. سیستم کتابخانه خودکار بوده و مجموعه­های آن در دسترس هستند و قابل جستجو در اینترنت هستند. بخش دیجیتال کتابخانه یک پایگاه اطلاعاتی با بیش از ۲۵۰۰۰ پایان نامه است که در دانشگاه ارائه شده است و به خوبی به بزرگ­ترین کتابخانه الکترونیکی مجلات آکادمیک جهان در دسترس است. هم­چنین شامل چند کتابخانه تاریخی و آرشیو رسانه با تمرکز بر موضوعات و نویسندگان خاص می­باشد؛ مثل مجموعه افتخارات سزار لات و … .

پذیرش

 • برنامه­های مقطع کارشناسی

مانند دیگر دانشگاه­های دولتی برزیل، پذیرش مقطع کارشناسی مشروط به پذیرش در یک آزمون سراسری به نام vestibular است. در حالیکه دیگر دانشگاه­های عمومی برزیل، مخصوصاً آنهاییکه به صورت فدرالی اداره می­شوند با استفاده از آزمون دبیرستان ملی به عنوان آزمون ورودی استفاده می­کنند، دانشگاه کمپیناس امتحان سالانه خود را که توسط کمیسیون vestibular در ۲ دوره است، برگزار می­کند. دور اول در ماه نوامبر است و شامل ۹۰ سوال دانش عمومی چند گزینه­ای است. دانشجویان متقاضی پذیرش در برنامه­هایی که نیاز به مهارت خاص است مانند رقص، موسیقی و …، قبل از مرحله اول یک آزمون تخصصی می­دهند.

انتخاب در فرآیند پذیرش به طور ویژه است. متقاضیانی که در دور اول، حداقل نمره را کسب کردند، در دور دوم که طی ۳ روز متوالی در ماه ژانویه برگزار می­شود، شرکت کنند و باید به ۴۸ سوال؛ پاسخ کوتاه بدهند. علاوه بر این، دو مقاله طولانی در موضوعی که هیئت مدیره ارزیابی انتخاب کرده­اند ارائه دهند.

آزمون دانشگاه کمپیناس بسیار رقابتی است و به عنوان یکی از سخت­ترین آزمون­ها در برزیل شناخته می­شود. در سال ۲۰۱۵، ۷۷۱۴۵ متقاضی پذیرش، فقط برای ۳۳۲۰ مکان در دسترس، با ۲۳ نامزد برای پذیرش در هر موقعیت در یک برنامه کارشناسی؛ وجود داشت. نرخ پذیرش ۴٫۳ درصد است. آزمون شامل همه موضوعاتی است که در نظام آموزش متوسطه برزیل درس داده می­شود؛ شامل پرتغالی، ریاضیات، تاریخ برزیل و جهان، جغرافیا، زیست شناسی، فیزیک، شیمی، جامعه شناسی، فلسفه، هنر و زبان انگلیسی. سوالات آزمون به طور کلی میان رشته­ای است.

رقابتی­ترین برنامه­های کارشناسی عبارتند از؛ پزشکی با نرخ پذیرش۰٫۵ درصد، معماری و شهرسازی با ۰٫۶ درصد و ارتباطات با ۲ درصد. چنین رقابتی منجر می­شود که دانش آموزان در طول آخرین سال دبیرستان، دوره­های مقدماتی به نام cursinhos به پرتغالی، می­گذرانند که توسط بخش خصوصی ارائه می­شود یا برخی انجمن­ها یا سازمان­ها آن را مدیریت می­کنند. بسیاری از این دوره­ها مخصوصاً برای رشته­هایی که بسیار رقابتی هستند مانند پزشکی, بسیار گران هستند. این امر برای پیدا کردن دانشجو برای رشته­های پزشکی، مهندسی و دیگر برنامه­ها امری معمول است. اکرچه روند انتخاب بدون در نظر گرفتن طبقات اجتماعی است اما بهترین دبیرستان­ها و مدارس مقدماتی در برزیل خصوصی و بسیار گران هستند و همین امر نشان دهنده اکثریت پذیرش در دانشگاه­های دولتی است که منجر به افزایش نابرابری در کشور می­شود. برای جبران این امر، دانشگاه کمپیناس در سال ۲۰۰۴، برنامه paiis به پرتغالی، ارائه دهد، بدین صورت که به دانش آموزان بالا ( منظور از نظر سطح درسی ) که از مدارس دولتی هستند، یک امتیاز در نمره کلی آزمون ورودی می­دهند. در حالیکه به عوامل قومی و نژادی متمرکز نیست، همه ساله با ابتکار عمل paiis تعداد پذیرش از اقلیت­ها از مدارس عمومی برزیل، به خصوص سیاه و سفید و بومی که به لحاظ تاریخی شکننده­ترین گروه اجتماعی در برزیل هستند؛ افزایش یافته است.

 • برنامه­های کارشناسی ارشد

بر خلاف پذیرش کارشناسی، هیچ فرآیند پذیرشی در کارشناسی ارشد برای دانشجویان وجود ندارد. هر موسسه دانشگاه کمپیناس، در داخل خود، یک روش­ که شامل یک امتحان پذیرش برگزار می­کند که می­تواند برای دانشگاه کمپیناس به طور خاص یا یک امتحان استاندارد در سراسر کشور مانند؛ ( anpec به پرتغالی، برای اقتصاد و pascomp به پرتغالی برای علوم کامپیوتر باشد ). علاوه بر این آزمون، فرآیند شامل تجزیه و تحلیل تاریخ علمی، مصاحبه و در بسیاری موارد؛ نیاز به ارائه یک پروژه تحقیقاتی در طول مطالعات کارشناسی ارشد است.

زندگی دانشجویی

 • مسکن

مانند دیگر دانشگاه­های برزیل، دانشگاه کمپیناس، هیچ خوابگاهی در مقیاس بزرگ در دانشگاه ارائه نمی­دهد و بیشتر دانشجویان در نزدیکی محوطه دانشکده­ها در کمپیناس زندگی می­کنند. یک سنت دانشجویی در برزیل که از دانشگاه­های پرتغالی به ارث برده شده؛ یک خوابگاه ( مسکن ) خصوصی است که در آن دانشجویان؛ خانه­های بزرگ یا آپارتمان­ها را اجاره می­کنند و با هم زندگی می­کنند. علاوه بر این، آپارتمان­هایی در اطراف دانشگاه هستند که اگرچه از خانه­های اشتراکی گران­تر هستند اما امن­تر بوده و طرف قرارداد انعطاف پذیرتر است مثلاً آپارتمان­ها مبله هستند.

 • خوابگاه دانشجویی

دانشگاه کمپیناس، برای دانشجویان کم درآمد؛ خوابگاه­های دانشجویی فراهم می­کند که در سال ۱۹۹۲ در نزدیکی مرکز barao ساخته و در ۴ کیلومتری دانشگاه واقع است و دانشجویان را، رایگان به دانشگاه برده و برمی­گرداند و شامل ۲۲۶ خانه ۶۰ متری با ظرفیت ۴ دانشجو در هر خانه؛ ۲۷ خانه ۴۶ متری برای زوجین با کودکان است؛ اولویت واگذاری هم بر اساس درآمد دانشجویان است.

رستوران­های دانشگاه

چندین رستوران در دانشگاه وجود دارند که با توجه به اینکه از سینی فلزی در این رستوران­ها استفاده می­شود به نام large tray ( سینی بزرگ ) به پرتغالی معروف هستند. رستوران­ها ۳ وعده غذا هر کدام به هزینه ۲ دلار می­دهند که بیش از یک دهه است که با توجه به تورم قوی، قیمت­ها به روز نشده­اند.

رستوران­ها با استفاده از متخصصان و مهندسان مواد غذایی که اغلب از دانشجویان دانشگاه هستند، یک منوی غذایی متعادل با توجه به جمعیت دانشگاه ارائه می­دهند. که بیش از ۱۰۰۰ وعده غذا در روز در پردیس اصلی می­باشد. منو معمولاً از برنج و لوبیا که غذای سنتی برزیل است، یک نوع گوشت ( مرغ، گوشت گاو، گوشت خوک، سوسیس و … )، پروتئین سویا برای گیاه­خواران، سالاد، آب میوه و دسر تشکیل شده است. ۳ رستوران در پردیس اصلی و ۲ رستوران در پردیس limeria و Piracicaba وجود دارد. در همه آنها دسترسی به غذا، مشروط است به کارت هوشمندی که دانشگاه صادر می­کند و فقط محدود به پرداخت غذا است. علاوه بر اینها، چندین رستوران خصوصی دیگر نیز در سراسر محوطه دانشگاه وجود دارد.

ورزش

این دانشگاه شامل مراکز ورزشی بسکتبال، والیبال، یک زمین فوتبال در اندازه کامل، یک استخر شنا و یک ورزشگاه سرپوشیده می­باشد. هیچ برنامه حمایت دانشگاهی برای ورزشکاران وجود ندارد و تمام رقابت­های ورزشی داخلی یا دیگر دانشکده­ها، تماماً توسط دانشجویان برنامه ریزی می­شود. یک لیگ در سطح دانشگاه­ از انجمن­های مختلف ورزشی، مسئول سازماندهی رویدادهای ورزشی داخلی است.

علاوه بر رقابت­های داخلی، مسابقات خارجی متعدد بین چندین دانشگاه در مناطق مختلف وجود دارد. بازی­ها معمولاً در شهر یکی از دانشگاه­های شرکت کننده در یک آخر هفته طولانی برگزار می­شود. دانشجویان در مدارس عمومی، هتل­ها و مزارع جای می­گیرند.

 

 

نتیجه:

با مطالعه این مقاله که متعلق به موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور می­باشد، دانشگاه کمپیناس معرفی شد و بیان شد که این دانشگاه، از دانشگاه­های دولتی معتبر برزیل می­باشد که رایگان بوده و در تمام رشته­ها، برنامه­های لازم به دانشجویان ارائه می­دهد و از سطح کیفی خوبی در برزیل و آمریکای لاتین و جهان؛ برخوردار می­باشد. کسانی که به فکر تحصیل در برزیل می­باشند، این دانشگاه می­تواند گزینه مناسبی برای آنها باشد.

 

 

منابع:

۱- https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Campinas

 

عادله  اسدی

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ