معرفی دانشگاه پیر ماری کوری

معرفی دانشگاه پیر ماری کوری

دانشگاه پیر و ماری کوری  و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه پیر و ماری کوری 2018، رشته های تحصیلی در دانشگاه پیر و  ماری کوری 2018 ، مقاطع تحصیلی در دانشگاه پیر و ماری کوری  ، فرانسه – مهاجرت تحصیلی به فرانسه  تحصیل در فرانسه  دانشگاه پیر و ماری کوری–  رشته های تحصیلی در دانشگاه پیر و ماری کوری–  هزینه تحصیل در دانشگاه پیر و ماری کوری – نحوه پذیرش و مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه پیر و ماری کوری را در این مقاله آورده ایم : آیا شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارید؟ آیا دانشگاه خود را انتخاب نموده اید؟ آیا با دانشگاه پیر و ماری کوری در فرانسه آشنایی دارید؟ از نحوه پذیرش دانشگاه پیر و ماری کوری  و مدارک درخواستی این دانشگاه اطلاعی دارید؟ موسسه حقوقی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

 

تحصیل در فرانسه بالاخص تحصیل در دانشگاههای مطرح و شاخص فرانسه از رویاهای بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیاست. دانشگاههای فرانسه دارای رنکینگ بالایی در سطح جهانی می باشند. به عنوان مثال در رتبه بندی که توسط سایت  Shanghai یا ARWU  (سایتی که دانشگاههای جهان را رتبه بندی می کند) که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفته است، دانشگاه پیر و ماری کوری (دانشگاه پاریس ۶) ، رتبه اول فرانسه و نیز رتبه ششم اروپا و چهارم در جهان بعد از دانشگاههای پرینستون, هاروارد و برکلی را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه پیر و ماری کوری به فرانسوی UPMC-Sorbonne Universités  ، یکی از شعب سیزده گانه دانشگاه پاریس است که در میدان ژوسیو کنار رود سن واقع شده است. دانشگاه پیر و ماری کوری سابقاً به عنوان دانشکده علوم دانشگاه سوربن پاریس فعالیت می کرده است که سابقه تاریخی این دانشگاه به سال ۱۱۰۹ میلادی برمی‌ گردد. در سال ۱۹۷۱ و با وقوع جنبش مه ۱۹۶۸ دانشگاه سوربون پاریس به ۱۳ دانشگاه تقسیم می شود و دانشگاه پیر و ماری کوری به عنوان دانشگاه پاریس ۶ تاسیس می شود. در تقسیمات دانشگاه سوربون (دانشگاه پاریس)، دانشکده‌های فنی مهندسی این دانشگاه، دانشگاه پیر و ماری کوری (دانشگاه پاریس ۶) را تشکیل می‌دهند. نام این دانشگاه اقتباسی از نام دو دانشمند فرانسوی فارغ التحصیل و استاد دانشکده علوم دانشگاه سوربن (دانشگاه پاریس ۶ در حال حاضر)، پیر کوری و ماری کوری می باشد. دانشگاه پیر و ماری کوری، به عنوان بزرگترین دانشگاه فرانسه در رشته های مختلفی، همچنین پزشکی پذیرش دانشجو دارد. هزینه های تحصیل در دانشگاه پیر و ماری کوری باتوجه به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متفاوت است.

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

 پذیرش در دانشگاه پیر و ماری کوری

نحوه پذیرش دانشجو از یکی از کشورهای اروپایی

 • پذیرش در اولین سال لیسانس L1

دانشجویان فرانسوی یا اروپایی با مدرک دیپلم که خواستار ادامه تحصیل در مقطع لیسانس می باشند بایستی درخواست خود را به صورت آنلاین ار ۲۰ ژانویه تا ۲۰ مارس به ثبت برسانند و با توجه به علایق خود دوره های مورد تقاضای خود را انتخاب نمایند.

 • اگر شما مایل به ادامه تحصیل در رشته علوم اجتماعی یا علوم زمینی باشید بایستی دوره ی BGPC که شامل (بیولوژی، ژئولوژی، فیزیک و شیمی) می باشد را انتخاب نمایید.
 • اگر شما مایل به ادامه تحصیل در رشته ریاضی علوم کامپیوتر باشید بایستی دوره ی MIME که شامل (ریاضی، انفورماتیک، مکانیک و الکترونیک) می باشد را انتخاب نمایید.
 • اگر شما مایل به ادامه تحصیل در رشته فیزیک و شیمی هستید بایستی دوره ی PCME که شامل (فیزیک، شیمی، مکانیک و الکترونیک) می باشد را انتخاب نمایید.

 

 • پذیرش در دومین سال لیسانس L2

برای ثبت نام در سال دوم لیسانس نیز بایستی اینترنتی از طریق سایت دانشگاه از تقریباً ائاسط آوریل اقدام نمایید. برای این منظور به قسمت   «Candidat étranger titulaire d’un diplôme étranger de l’Espace européen» رفته  و درخواست خود را ثبت نمایید و به آدرسی که به شما نشان می دهد ارسال نمایید. برای هرگونه اطلاعات بیشتر و یا سوال پیرامون ثبت نام نیز می توانید با بخش آموزش تماس حاصل فرمایید.

 

 

 • پذیرش در سومین سال لیسانس L3، فوق لیسانس (Master 1) یا (Master 2)

درخواست شما مبنی بر ادامه تحصیل در این دانشگاه به منزله گرفتن ویزای دانشجویی نیست و همچنین به هنگام درخواست نیز نیازی به مدرک زبان ندارید. شما می توانید به صورت آنلاین و از طریق سایت دانشگاه از ماه مه تا ژوئن برای دوره ی (L3, M1) و از اواخر مه تا اواسط جولای نیز برای دوره (M2) درخواست دهید.

 

توجه: دانشگاه پیر و ماری کحوری هیچ برنامه درسی در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی ارائه نمی دهد و دانشجویان بایستی مدرک زبان سطح B2  در آزمون های TCF  یا DELF را به دانشگاه ارائه دهند تا قادر به گذراندن دوره ها باشند.

 

در فرم درخواستی که دانلود کردید دوره لیسانس یا فوق لیسانس را مشخص کنید . سپس یک نام کاربری و پسورد برای شما فرستاده می شود که شما می توانید آنلاین روند درخواست خود را پیگیری نمایید. این درخواست به منشی بخش های دوره لیسانس و فوق لیسانس ارسال می شود و اگر شما پذیرفته شوید، یک تاییدیه دریافت خواهید کرد که بایستی آن را تایید نمایید.

 

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

 

 

       نحوه پذیرش دانشجو از یکی از کشورهای غیر اروپایی

 • پذیرش در اولین سال لیسانس L1

دانشجویان خارجی که زبان کشور انها فرانسوی نیست و مایل به ادامه تحصیل در دانشگاههای فرانسوی هستند از جمله دانشگاه پیر و ماری کوری بایستی دارای سطح B2 در یکی از آزمون های TCF  یا DELF باشند و به اندازه کافی به زبان فرانسوی کسلط باشند تا قادر به گذراندن دوره ها باشند. دانشگاه پیر و ماری کوری در مقطع لیسانس هیچ برنامه درسی به زبان انگلیسی ارائه نمی دهد.

 • متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم فرانسوی هستند، چه در فرانسه ساکن باشند چه در خارج از فرانسه، بایستی بین تاریخ ۲۰ ژانویه تا ۲۰ مارس با بخش پذیرش (ADP) تماس حاصل نمایند.
 • متقاضیانی که ملیت فراغنسوی ندارند و دارای مدرک دیپلم غیر فرانسوی هستند، بایستی بین تاریخ ۱۵ نوامبر و ۲۲ ژانویه فرم درخواست پذیرش خود را پر نمایند.

 

 • آماده کردن درخواست

بین تاریخ ۱۵ نوامبر و ۲۲ زانویه قبل از آغاز سپتامبر شما بایستی فرم درخواست خود را از (DAP) Demande d Admission Prealable دریافت نموده باشید و سپس روند درخواست خود را طی نمایید.

 

اگر ملیت فرانسوی ندارید و در فرانسه هم زندگی نمی کنید:  دانشجویان خارجی که ساکن یکی از ۳۱ کشور ی هستند که در آنجا دفتر محلی پردیس فرانسه وجود دارد بایستی درخواست پذیرش خود را در دانشگاه ماری کوری با استفاده از رویه ی CEF  از طریق سازمان (www.”name of the country”.campusfrance.org) تا قبل از ۲۲ زانویه درخواست نمایند.

 

اگر در کشوری ساکن هستید که دفتر پردیس فرانسه در آنجا وجود ندارد شما بایستی فایل سفیدی را به بخش مشارکت و فعالیت فرهنگی سفارت فرانسه  در کشور خود قبل از ۲۲ ژانویه تحویل و به ثبت برسانید.

 

اگر ملیت فرانسوی ندارید اما در فرانسه زندگی می کنید و یا اجازه اقامت قانونی دارید: فرم درخواست سبز رنگی را می توانید از نزدیک ترین دانشگاه دولتی فرانسوی دریافت کنید. در این حالت شما می توانید اجازه اقامت خود را نشان دهید که حداقل باید برای مدت یکسال اعتبار داشته باشد.

 

 • پذیرش

بعد از پر کردن فرم های سفید یا سبز با اطلاعات دقیق، بایستی حداکثر ۳ دانشگاه را انتخاب نمایید و برگه سفید را به بخش فرهنگی سفارت فرانسه در کشور خود و یا برگه سبز را به دانشگاه منتخب خود تحویل دهید. درخواست شما بایستی تا قبل از ۲۲ ژانویه ارسال شود.

 

 • دریافت پاسخ

شما باید تا قبل از ۳۰ ام آوریل از اولین دانشگاه خود پاسخ دریافت نمایید و اگر این پاسخ منفی بود پاسخی از دومین دانشگاه انتخابی تا قبل ۳۱ مه برای شما ارسال می شود و پاسخ سومین دانشگاه نیز تا قبل از ۳۰ ژوئن برای شما ارسال می گردد. اگر جواب هر ۳ داغنشگاه منفی باشد شما دیگر شانسی برای پذیرش ندارید.

 

 • ثبت نام

تا قبل از ۳۱ جولای شما باید نامه تاییدیه ای که دانشگاه برای شما ارسال می کند را تایید و ارسال نمایید تا مراحل پیش ثبت نام خود را انجام دهید و درخواست ویزای دانشجویی کنید.

 

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه پیر و ماری کوری

 

مدارکی که بایستی ضمیمه فرم درخواست خود نمایید به تناسب هر دانشکده می تواند متفاوت باشد اما اغلب دانشکده ها مدارک ذیل را مطالبه می کنند:

 • نسخه ای از ریز نمرات کلیه دروس در طول دوران تحصیل و ترجمه آن ها به زبان فرانسه
 • فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی و ترجمه آن به زبان فرانسه
 • یک CV(شرح حال و سوابق)
 • انگیزه نامه
 • شرح کامل کلیه دوره های آموزشی ای که سابقاً گذرانده اید.
 • ارسال نمره یکی از آزمون های زبان فرانسه، ( دلف یا تی سی اف). سطح آشنایی به زبان فرانسه به تناسب رشته تحصیلی و دانشکده مربوطه، متفاوت است.

 

برخی مدارک نیز ممکن است در بعضی از دانشکده ها درخواست شود مانند:

 • یک نسخه از کپی شناسنامه
 • ترجمه کلیه مدارکی که تا کنون کسب کرده اید ( نه فقط آخرین مدرک) به انضمام ترجمه ریز نمرات مربوط به هر مدرک
 • یک یا چند توصیه نامه از استادانتان در دانشگاهی که درس خوانده اید.
 • چند نمونه از آثار منتشر شده تان
 • خلاصه ای از پایان نامه تان
 • یک یا چند قطعه عکس
 • مبلغی پول که باید به حساب دانشکده ای که پرونده درخواست شما را بررسی می کند واریز شود.

 

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

 

لیست دانشکده های دانشگاه پیر و ماری کوری

دانشکده پزشکی

دانشکده شیمی

دانشکده مهندسی (شامل کامپیوتر، الکترونیک و مکانیک

دانشکده ریاضی

دانشکده فیزیک

دانشکده زیست شناسی

دانشکده علوم زمین و محیط زیست

 

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

 

رشته های مورد پذیرش در دانشگاه پیر و ماری کوری

دانشگاه پیر و ماری کوری، بزرگترین دانشگاه فرانسه است که علوم مختلف و همچنین پزشکی در این دانشگاه تدریس می شود. این دانشگاه مجهز به ۱۲۵ آزمایشگاه می باشد که اکثراً با CNRS (مرکز پژوهش علمی ملی در فرانسه) ، در ارتباط می باشند. محققان این دانشگاه به کرات برنده جایزه نوبل شده اند که از آن جمله می توان به سرژ هاروش برنده جایزه نوبل فیزیک در سال  ۲۰۱۲، فرانسواز باره سینوسی برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۲۰۰۸، کلود کوهن تانوژی برنده جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۹۷، موریس آلیاس برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۸۸، فردریک ژولیو کوری برنده جایزه نوبل شیمی‌ در سال ۱۹۳۵ اشاره کرد.

رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شوند عبارتند از:

شیمی

انفورماتیک

ریاضیات

مکانیک

فیزیک

زمین شناسی

زیست شناسی

علو پایه و علوم تجربی

تغذیه

علوم گیاهی

 

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

 

شهریه تحصیلی دانشگاه پیر و ماری کوری

هزینه های تحصیل در رشته ها و مقاطع مختلف در دانشگاه پیر و ماری کوری متفاوت  است.. کمک هزینه ای که دولت به هر دانشجو هر ساله پرداخت می کند در حدود ۱۰٫۰۰۰ یورو به ازای هر دانشجو است.. هزینه های تحصیل در این دانشگاه با توجه به اینکه در چه مقطعی و چه رشته ای مایل به تحصیل باشید از ۱۸۳ یورو تا ۶۰۶ یورو متغیر می باشد. در ذیل حدود هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف به طور تقریبی گردآوری شده است:

 • دوره کارشناسی ۲۰۰ یورو
 • دوره کارشناسی ارشد ۲۸۰ یورو
 • دوره دکترا۴۰۰ یورو
 • مدارس مهندسی ۶۰۰

لازم به توضیح است که پوشش بیمه ای که برای هر دانشجو در فرانسه و در دانشگاه پیر و ماری کوری بایستی پرداخت شود ۲۱۱ یورو در سال است.

 

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

رتبه بندی دانشگاه پیر و ماری کوری

دانشگاه پیر و ماری کوری  توسط رتبه بندی که سایتhttp://www.shanghairanking.com/ انجام داده است به شکل ذیل رتبه بندی شده است.

 

مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و انتخاب دانشگاهی مناسب در فرانسه یکی از دغدغه های دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در فرانسه را دارند. دانشگاه پیر و ماری کوری، یکی از بهترین دانشگاههای فرانسه و به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه ها در فرانسه می باشد که در رشته های مختلفی، همچنین پزشکی پذیرش دانشجو دارد. هزینه های تحصیل در دانشگاه پیر و ماری کوری باتوجه به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متفاوت است.

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره مندی از وکلای دادگستری و حقوقدانان برجسته شما را در جهت مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه و هرگونه سوال حقوقی پیرامون این موضوع یاری رساند.

شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در دانشگاههای فرانسه و اخذ پذیرش از دانشگاههای فرانسه و ویزای تحصیلی فرانسه و راههای اخذ آن و اخذ اقامت و تابعیت در سایر کشورها با مشاوران و وکلای موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران بصورت رایگان تماس بگیرید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید .

Rating: 5
2 پاسخ
 1. دایانا گفته:

  رتبه کنکور چی؟تاثیری تو پذیرش داره؟و اینکه من فقط یک سال وقت دارم سال بعد کنکور دارم اموزش نسبی زبان انگلیسی و اینکه چند سالی کلاسش رفتم
  نمیدونم واسه پذیرش این یک سال دنبال مدرک و اموزش زبان فرانسوی باشم یا مدرک تافل

  Rating: 5
  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام. معمولا نتیجه کنکور اهمیتی ندارد. با توجه به اینکه دوره های لیسانس اغلب به زبان فرانسوی هستند توصیه می شود به یادگیری این زبان بپردازید. البته شما می توانید پیش از ورود به دانشگاه در کورس زبان نیز پذیرش بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.