معرفی دانشگاه های مجارستان

 

دانشگاه های مجارستان در سال 2018 دانشجو در تمامی رشته ها میپذیرند و پذیرش دانشگاه های مجارستان را بدون مدرک زبان نیز میتوانید بگیرید ، آیا با کشور مجارستان آشنایی دارید؟ آیا تمایل دارید در ارتباط با معرفی دانشگاه های مجارستان اطلاعات کسب نمایید؟ آیا با رشته های دانشگاه های کشور مجارستان آشنایی دارید؟ معرفی دانشگاه های مجارستان چه کمکی به متقاضیان تحصیل در این کشور می نماید؟ شهریه دانشگاه های مجارستان چقدر می باشد؟ آیا معرفی دانشگاه های مجارستان راهنمای خوبی برای انتخاب مناسب متقاضیان تحصیل در مجارستان و مهاجرت به مجارستان می باشد؟ در این مقاله تلاش نموده ایم با همکاری وکیل مهاجرت به معرفی دانشگاه های مجارستان، رشته های ارائه شده در آن، شهریه های دانشگاه های مجارستان و اطلاعاتی در ارتباط با خود کشور مجارستان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

کشور مجارستان از کشورهای زیبا در مرکز اروپا می باشد که جمعیتی ۱۰ میلیون نفری دارد و عضو اتحادیه اروپا می باشد. به دلایل مختلف از جمله زبان تدریس به انگلیسی، اعتبار و قدمت دیرینه دانشگاه ها، هزینه های زندگی معقول، امکانات بسیار مناسب، کیفیت بالا و بسیاری از موارد دیگر کشور مجارستان مورد نظر بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است. می توان گفت پایخت این کشور شهر بوداپست است که از زیباترین شهرهای اروپا محسوب می شود. واحد پول کشور مجارستان فورینت (یک دلار: ۳۳۰ فورینت / یک یورو: ۲۴۰ فورینت) می باشد.

از دانشگاه های کشور مجارستان، ۴ دانشگاه علوم پزشکی و ۱ دانشگاه علوم فنی و مهندسی مورد تائید کشور ایران می باشد. متقاضیان تحصیل در کشور مجارستان در ابتدا باید یک سال دوره کالج بگذرانند که از دو ترم تحصیلی در ماه های سپتامبر و جولای تشکیل شده است که باید دانشجویان رشته پزشکی دروس زیست، شیمی، فیزیولوژی، آناتومی و زبان و دانشجویان رشته فنی و مهندسی دروس ریاضی، مکانیک، رسم، فنی و زبان بگذرانند.

دانشجویان خارجی می توانند در تمامی رشته های پزشکی یا فنی مهندسی مشغول به تحصیل شوند، معرفی دانشگاه های مجارستان که در این رشته ها دروس ارائه می نمایند می تواند راهنمای خوبی برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور باشد. می توان گفت تنها دانشگاه ۶ زبانه اروپا که رشته های فنی و مهندسی را به زبان های انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی، آلمانی، مجاری و روسی ارائه می کند دانشگاه فنی مجارستان می باشد که هر یک از دانشجویان می توانند زبان تحصیل خود را انتخاب کنند، هم چنین این دانشگاه از راکتور تحقیقاتی برخوردار می باشد که فرصت های تحقیقاتی بسیاری را در اختیار دانشجویان فیزیک این دانشگاه قرار می دهد. از دیگر دانشگاه های رنک خوب کشور مجارستان دانشگاه فنی بوداپست مجارستان می باشد که دارای اساتید کار آزموده و حرفه ای و ۹ جایزه نوبل می باشد. دانشجویان رشته های فنی و مهندسی در اواسط تحصیلات خود (پس از گذراندن ۳۶ واحد)، با معدل و نمرات خوب و رعایت شرایط و قوانین مربوطه می توانند به ادامه تحصیل در سایر کشورها از جمله ایران بپردازند.

 

اکنون به معرفی دانشگاه های مجارستان می پردازیم، دانشگاه های مجارستان عبارتند از:

 • دانشگاه بین المللی فنی و مهندسی بوداپست (Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Mechanical Engineering)

این دانشگاه در سال ۱۷۸۲ تاسیس شده است که از معروف ترین دانشگاه های فنی و مهندسی در اروپای مرکزی می باشد. در این دانشگاه دروس به ۶ زبان زنده دنیا (زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، روسی، مجاری) تدریس می گردد.

رشته های ارائه شده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشکده های این دانشگاه عبارت است از:

دانشکده معماری: رشته های طراحی ساخت، ساختمان، طراحی منطقه ای و شهری و …..

دانشکده مهندسی شیمی: رشته های شیمی آلی و بیولوژیک، پلاستیک صنعتی، داروهاس صنعتی، تکنولوژی غذایی، بیولوژی صنعتی و …..

دانشکده مهندسی عمران: رشته های راه و راه آهن، سازه، هیدرولیک و ….

دانشکده مهندسی الکترونیک و انفورماتیک: رشته های مخابرات، قدرت، میکروالکترونیک، کنترل و تجهیزات، مهندسی نرم افزار، مهندسی سخت افزار، مهندسی کامپیوتر و ….

دانشکده مهندسی مکانیک: رشته های تولید، طراحی ماشین، مدیریت صنعتی، مهندسی صنایع غذایی و شیمیایی،‌ ریاضیات در مهندسی و ….

دانشکده حمل و نقل: رشته های مهندسی حمل و نقل و زیر مجموعه های آن

دانشکده علوم طبیعی و اجتماعی: رشته های مهندسی هسته ای، تکنولوژی هسته ای، تربیت معلم، روانشناسی، اقتصاد و ….

دانشکده علوم اقتصادی: رشته های روانشناسی، مدیریت، ارتباطات، مدیریت بازرگانی، اقتصاد و ….

 

در مقطع کارشناسی به طور سالیانه شهریه ۶۰۰۰ یورو و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به طور سالیانه شهریه ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو می باشد که در دو قسط در ابتدای هر ترم تحصیلی دریافت می گردد.

 

 • دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس (University of Miskolc)

از قدیمی ترین دانشگاه ها در جنوب کشور مجارستان در شهر میشکولس، نزدیکی مرز کشور کرواسی، دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس می باشد. دانشجویان در این دانشگاه می توانند در گروه فنی و مهندسی و رشته های موسیقی، هنر و حقوق به تحصیل مشغول شوند. دروس در دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس به دو زبان انگلیسی و مجاری ارائه می گردد.

برخی از رشته های ارائه شده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه عبارت است از:

رشته های فنی و مهندسی که به دو زبان مجاری و انگلیسی ارائه می شود.

رشته ی کامپیوتر که به زبان انگلیسی به متقاضیان ارائه می گردد

رشته ی موسیقی که به دو زبان مجاری و انگلیسی به متقاضیان ارائه می گردد.

رشته ی حقوق که به دو زبان مجاری و انگلیسی ارائه می شود.

رشته ی علوم انسانی که به زبان های انگلیسی، مجاری و …. ارائه می شود.

و ….

 

در مقطع کارشناسی به طور سالیانه شهریه ۶۰۰۰ یورو و در کالج پیش دانشگاهی شهریه ۵۰۰۰ یورو می باشد. هزینه های زندگی و مسکن در شهر میشکولس مجارستان برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مجارستان نسبت به پایتخت کشور مجارستان ۱۰ تا ۳۰ درصد کمتر می باشد به طوری که هزینه های زندگی دانشجویان به صورت ماهیانه ۴۰۰ دلار تخمین زده شده است و دانشجویان با پرداخت ۲۵۰ یورو می توانند برای اجاره مسکن اقدام نمایند.

 

 • کالج بین المللی بوداپست (College International Budapest)

کالج بین المللی بوداپست از قدیمی ترین مراکز برگزار کننده دوره های پیش دانشگاهی و آماده سازی پیش پزشکی، اقتصاد و … و از معتبر ترین کالج های اروپای مرکزی است که در سال ۱۹۹۰ در شهر بوداپست تاسیس شد.

این کالج برای پذیرش دانشجویان در رشته های مختلف آزمون ورودی دارد که به جزئیات هر یک از آن ها اشاره می کنیم:

آزمون ورودی رشته های علوم پزشکی: این آزمون شامل دو بخش کتبی و شفاهی می شود که در بخش کتبی در دروس زیست شناسی و شیمی ۲۰ سوال و در درس زبان انگلیسی ۶۰ سوال مطرح می شود و در بخش شفاهی از متقاضیان در ارتباط با دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک اطلاعات دریافت می گردد.

آزمون ورودی رشته دامپزشکی: این آزمون مانند آزمون ورودی رشته های علوم پزشکی به دو بخش کتبی و شفاهی تقسیم می شود.

آزمون ورودی رشته روانشناسی: این آزمون از مصاحبه شفاهی در ارتباط با انگیزه متقاضی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تشکیل شده است.

آزمون ورودی رشته بهداشت و درمان: این آزمون از مصاحبه شفاهی در ارتباط با انگیزه متقاضی از انتخاب این رشته و آزمون کتبی شامل زبان انگلیسی تشکیل شده است.

کالج بین المللی بوداپست دو برنامه پیش دانشگاهی عادی و فشرده دارد که برنامه پیش دانشگاهی عادی در ۷ اکتبر و برنامه فشرده در ۷ ژانویه شروع می شود. در این کالج دوره های پیش دانشگاهی در رشته های علوم پزشکی، علوم اقتصاد، مهندسی و زبان انگلیسی عمومی ارائه می شود.

شهریه دوره های یکساله پیش دانشگاهی در این کالج ۶۰۰۰ یورو و هزینه زندگی در این شهر به صورت ماهیانه ۴۰۰ دلار می باشد.

 

 • دانشگاه علوم پزشکی سملوایز بوداپست (Semmelweis Medical University)

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز از پرقدمت ترین و معتبرترین دانشگاه های علوم پزشکی مرکز اروپا در پایتخت کشور مجارستان می باشد که در سال ۱۶۳۵ بنیان گذاری شد و به نام پروفسور سملوایز کاشف وایتکس نام گزاری گشت. این دانشگاه مورد تایید ایران بوده و زبان تحصیل در آن انگلیسی، آلمانی و مجاری می باشد. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز اولین دانشگاه مجارستان است که در سال ۱۹۸۳ شروع به ارائه دوره های بین المللی به زبان آلمانی در دانشکده پزشکی نمود و در سال ۱۹۸۷ آموزش به زبان انگلیسی را آغاز کرد.

رشته های ارائه شده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه عبارت است از:

رشته ی پزشکی

رشته ی دندان پزشکی

رشته ی داروسازی

رشته ی پرستاری

رشته ی مامایی

رشته ی فیزیوتراپی

رشته ی تربیت بدنی

 

از شروط ورود به دانشگاه علوم پزشکی سملوایز بوداپست مجارستان قبولی درآزمون کتبی ورودی زیست شناسی، شیمی و زبان انگلیسی و قبولی درمصاحبه شفاهی می باشد. در صورت عدم قبولی متقاضی در آزمون ورودی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان سپری نمودن دوره کالج یک ساله پیش دانشگاهی علوم پزشکی برای وی الزامی می باشد که تا مقطع دکترا به زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود.

در رشته ی تربیت بدنی و علوم ورزش به طور سالیانه شهریه ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو، در رشته ی مربی گری فوتبال، والیبال و بسکتبال به طور سالانه شهریه ۶۵۰۰ تا ۷۵۰۰ یورو، در رشته ی فیزیوتراپی، پرستاری و مامایی به طور سالانه شهریه ۶۵۰۰ یورو، دررشته ی پزشکی به طور سالانه شهریه ۱۶۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار، در رشته ی دندان پزشکی به طور سالیانه شهریه ۱۸۰۰۰ دلار (بالای ۳۰۰۰ دلار هزینه سالیانه مواد و لوازم) و دررشته ی داروسازی به طور سالانه شهریه ۱۲۰۰۰ دلار می باشد. هزینه زندگی به صورت ماهانه ۴۰۰ دلار تخمین زده شده است.

 

 • دانشگاه علوم پزشکی آلبرت سنت جورجی در سگد (Medical University of Szeged)

شهر سگد شهر کوچکی می باشد در امتداد رودخانه دانوب که حدود ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. دانشگاه علوم پزشکی سگد آلبرت سنت جورجی که رتبه ۲۰۰ را داراست در سال ۱۷۷۵ توسط پروفسور آلبرت سنت جورجی تاسیس شد. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی و مجارستانی می باشد.

رشته های ارائه شده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه عبارت است از:

رشته ی پزشکی

رشته ی دندان پزشکی

رشته ی داروسازی

مقطع پیش دانشگاهی

 

در رشته پزشکی به طور سالیانه شهریه ۱۶۰۰۰ دلار، در رشته ی دندان پزشکی به طور سالانه شهریه ۱۶۰۰۰ دلار(بالای ۱۰۰۰ دلار هزینه سالیانه مواد و لوازم)، در رشته ی داروسازی به طور سالانه شهریه بالای ۱۰۰۰۰ یورو  و هزینه دوره ی پیش دانشگاهی ۶۰۰۰ یورو می باشد. هزینه زندگی به صورت ماهانه ۴۰۰ یورو می باشد.

 

 • دانشگاه علوم پزشکی پچ (Pecs Medical University)

دانشگاه علوم پزشکی پچ در مجارستان از قدیمی ترین دانشگاه ها در مرکز شهر پچ می باشد که ۶۴۲ سال قدمت دارد و توسط پادشاه لویس در سال ۱۳۶۷ میلادی تاسیس شده است .این دانشگاه از پیشرفته ترین و معروف ترین دانشگاه های تحقیقاتی با امکانات بسیار در جهان می باشد که سالیانه دانشجویان بسیاری را از سرتاسر جهان برای تحصیل در این کشور علاقه مند می نماید. شهر پچ با ۱۸۰ هزار نفر جمعیت در ۲۲۰ کیلومتری بوداپست قرار گرفته است. افرادی که علاقه مند به گذراندن دوره های پزشکی، دندان پزشکی و دارو سازی در دانشگاه علوم پزشکی پچ مجارستان می باشد باید برای دوره پزشکی مدت ۶ سال و برای دوره های دندان پزشکی و دارو سازی ۵ سال به تحصیل مشغول شوند. آغاز سال تحصیلی آن ها ماه های سپتامبر و ژانویه می باشد.

رشته های ارائه شده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه رشته های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پیش دانشگاهی پزشکی به زبان انگلیسی، علوم پزشکی به زبان آلمانی، هنرهای نمایشی و موسیقی می باشد.

در رشته پزشکی به طور سالیانه شهریه ۱۶۰۰۰ دلار، در رشته ی دندان پزشکی به طور سالانه شهریه ۱۶۰۰۰ دلار، در رشته ی داروسازی به طور سالانه شهریه ۱۰۰۰۰ دلار، در دوره های یکساله زبان انگلیسی شهریه ۸۰۰۰ دلار، در رشته های علوم پزشکی به زبان آلمانی شهریه ۱۰۰۰۰ یورو و هزینه دوره ی پیش دانشگاهی ۸۰۰۰ یورو می باشد. هزینه زندگی به صورت ماهانه ۶۰۰ یورو می باشد.

 

 • دانشگاه اتوش لورند در بوداپست (Etvos Lorand University)

این دانشگاه در سال ۱۶۳۵ در شهر بوداپست مجارستان توسط پیتر پازمانی تاسیس شد که در ابتدا تنها دانشکده هنر و الهیات بود و در سال های آتی دانشکده حقوق و دانشکده پزشکی در آن تاسیس شد. زبان تدریس در دانشگاه اتوش لورند بوداپست  زبان های انگلیسی و مجاری می باشد.

برخی از رشته های ارائه شده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه عبارتند از:

رشته ی روان شناسی

رشته ی زیست شناسی

رشته ی ادبیات

رشته زبان شناسی

و …..

 

شهریه دوره پیش دانشگاهی به طور سالیانه ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو، شهریه مقطع کارشناسی در دانشگاه اتوش لورند ۵۰۰۰ تا ۸۵۰۰ یورو، شهریه مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اتوش لورند ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو و شهریه دکترا در این دانشگاه ۹۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ یورو می باشد. هزینه ی زندگی به طور متوسط، ماهیانه ۴۰۰ دلار تخمین زده شده است.

 

 • دانشگاه دامپزشکی سنت اشتوان در بوداپست (St Vincent University of Hungary)

رشته ی ارائه شده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا  در این دانشگاه رشته ی دامپزشکی به زبان انگلیسی می باشد که شهریه آن ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو می باشد، شهریه دوره پیش دانشگاهی نیز ۶۰۰۰ یورو عنوان شده است. هزینه ی زندگی به طور متوسط ۴۰۰ دلار به صورت ماهیانه می باشد که بسته به سبک زندگی متقاضی تغییراتی می کند.

 

 • کالج مک دانیل بوداپست (Mcdaniel College Europe)

کالج مک دانیل بوداپست شعبه دانشگاه وستمینستر آمریکا در سال ۱۹۹۴ در بوداپست تاسیس شد.

برخی از رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در این کالج عبارتند از:

رشته ی اقتصاد

رشته ی مدیریت بازرگانی

رشته ی علوم سیاسی

رشته ی علوم سیاسی و اقتصاد

رشته ی ارتباطات

رشته ی تاریخ هنر

رشته ی مطالعات ارتباطات بین الملل

رشته ی روزنامه نگاری و رسانه های جدید

رشته ی روان شناسی

رشته ی هنرهای تجسمی

و …..

 

علاوه بر رشته های فوق دوره های علوم پایه (پیش پزشکی) برای داوطلبان رشته های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، شیمی و زیست شناسی، دوره های علوم اقتصادی (پیش مدیریت و پیش بازرگانی)، دوره های علوم مهندسی (پیش مهندسی و فنی) و دوره آمادگی زبان انگلیسی نیز در این کالج ارائه می شود. شهریه در مقطع کارشناسی به طور سالیانه ۷۰۰۰ یورو و شهریه دوره پیش دانشگاهی ۶۰۰۰ یورو می باشد. هزینه ی زندگی به طور متوسط، ماهیانه ۴۰۰ دلار تخمین زده شده است.

 

 • کالج سوینبرن بوداپست (Swinburne College Budapest)

کالج سوینبرن بوداپست شعبه ای از دانشگاه سوینبرن استرالیا در بوداپست می باشد.

برخی از رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در این کالج عبارتند از:

رشته ی مدیریت توریسم

رشته ی مدیریت اطلاعات (IT)

رشته ی حسابرسی

و ……

 

شهریه در مقطع کارشناسی به طور سالیانه ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو می باشد. هزینه ی زندگی به طور متوسط، ماهیانه ۴۰۰ دلار تخمین زده شده است.

 

 • کالج چمپلین بوداپست (Budapest Champlin College)

کالج چمپلین بوداپست شعبه ای از دانشگاه ورمونت آمریکا در بوداپست می باشد.

برخی از رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در این کالج عبارتند از:

رشته ی مدیریت

رشته ی نت ورک (Net Work) و مخابرات

رشته ی مدیریت هتل داری و رستوران

و …..

 

شهریه در مقطع کارشناسی به طور سالیانه ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو می باشد. هزینه ی زندگی به طور متوسط، ماهیانه ۴۰۰ دلار تخمین زده شده است.

 

 • دانشگاه علوم پزشکی دبرسن (Deboros University of Medical Sciences)

در دانشگاه علوم پزشکی دبرسن رشته های پزشکی و دندان پزشکی به صورت عملی و تئوری به زبان انگلیسی و مطابق استاندارد های بین المللی ارائه می شود. مدارک ارائه شده توسط این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران و دانشگاه های کشورهای دیگر می باشد.

برخی از رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی در این کالج عبارتند از:

رشته ی پزشکی

رشته ی دندان پزشکی

دوره ی پیش دانشگاهی پزشکی

 

شهریه دوره پیش دانشگاهی ۵۰۰۰ یورو و شهریه دوره های پزشکی و دندان پزشکی ۸۰۰۰ دلار آمریکا به طور سالیانه می باشد. هزینه ی زندگی به طور متوسط، ماهیانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار تخمین زده شده است.

این دانشگاه به منظور تشویق دانشجویان ممتاز ۲۵ درصد تخفیف برای آن ها در نظر گرفته است.

 

زمان ثبت نام دانشگاه های مجارستان ترم های مهر و بهمن می باشد که متقاضی باید حداقل ۳ ماه پیش از شروع ترم برای آن اقدام نماید.

به طور کلی معرفی دانشگاه های مجارستان اطلاعات کاملی به متقاضیان تحصیل در دانشگاه های این کشور می دهد و به آن ها کمک می کند با توجه به رشته ها و شهریه های مختلف دانشگاه های کشور مجارستان بهترین گزینه را برای ادامه تحصیل در کشور مجارستان انتخاب نمایند. در این مقاله تلاش شد اطلاعاتی در ارتباط با معرفی دانشگاه های مجارستان در اختیار شما عزیزان قرار گیرد. شما می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه معرفی دانشگاه های مجارستان و تحصیل در کشور مجارستان با موسسه مشاوره ایmie  (همکار موسسه حقوقی ملک پور) در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نموده و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.