شرایط و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در ژاپن

فهرست
• نمونه ی فرم ثبت نام در دانشگاه های ژاپنapplication-for-admission-japan
شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه های ژاپن
• چرا تحصیل در ژاپن؟
• شرایط اخذ ویزای تحصیلی ژاپن
• شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ژاپن
• لیست دانشگاه های برتر ژاپن
مقدمه:
اگر شما سوالاتی در باب شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه های ژاپن دارید، توصیه میکنیم سایت های معتبر دانشگاه ها ی ژاپن را جهت کسب اطلاع از شرایط و مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش دانشگاه های ژاپن مطالعه نمایید.
اکنون در ادامۀ مقاله به فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های ژاپن می پردازیم و آن را تشریح می کنیم. شما میتوانید زمان ارائه ی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه های ژاپن و همچنین شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه های ژاپن را در این متون مطالعه نمایید.
در کشور ژاپن صدها دانشگاه خصوصی، عمومی و دانشگاه های ملی وجود دارد و جهت ارائۀ پذیرش دانشجویی ژاپن یکی از پر رقابت ترین فرآیندهای اخذ پذیرش در دنیا رو دارا است البته باید به این نکته بپردازیم که در باب دانشجویان بین المللی ایا این رقابتی بودن اخذ پذیرش ساده می باشد یا خیر و اینکه آیا شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی جهت پذیرش از دانشگاه های ژاپن مانند دانشجویان ژاپنی نیاز به گذراندن امتحاناتی می باشید یا خیر.
ذکر این نکته الزامی است که هر دانشگاهی جهت ارائۀ پذیرش مدارکی متفاوتی را ممکن است از متقاضیان تحصیل در دانشگاه ژاپن طلب کنند. بنابراین بهترین مسیر جهت مشاهدۀ مدارک و شرایط مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه های ژاپن وب سایت خود آن دانشگاه می باشد.
نکتۀ مهم اینکه چه مدارکی جهت ثبت نام در دانشگاه های ژاپن مورد نیاز است. که در ادامه توضیحاتی را در این باب خواهیم داشت. اگر شما متقاضی تحصیل در دانشگاه های ژاپن هستید و هزینه های تحصیل خود را به طور شخصی خودتان قرار است فراهم کنید و کمک هزینه یا فاند از سوی دولت ژاپن ندارید، بنابراین روند مشخص و خاصی برای ثبت نام در دانشگاه های ژاپن برای شما فراهم شده است که آزمون ورودی نیز خواهید داشت نکته اینکه اگر شما واجد شرایط اخذ بورسیه و کمک هزینۀ تحصیلی دولتی ژاپن هستید نیاز است گام های ثبت نام در دانشگاه های ژاپن را پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر طبق مراحل مندرج در وب سایت آن دانشگاه را طی نمائید.
جهت شروع برای ثبت نام در دانشگاه های ژاپن شما باید یک دیپلم ۱۲ ساله حداقل داشته باشید. ترجمه و ارائۀ مدرک دیپلم ۱۲ ساله و ریز نمرات آن و مهمور به مهرهای مربوطه الزامی است. از نظر قوانین حقوقی مهاجرت به کشور ژاپن شما نباید منعی جهت ورود تحصیلی به کشور ژاپن داشته باشید و تمامی مدارک ترجمه شدۀ شما باید دال بر اجازۀ ورود تحصیلی شما به کشور ژاپن باشد. در صورتی که شما دانشجوی بین المللی به حساب می آیید جهت ورود به دانشگاه های ژاپن معمولاً باید آزمون EJU مخفف آزمون پذیرش دانشگاه های ژاپن مخصوص دانشجوهای اینترنشنال را pass نمائید، که توسط سازمان خدمات دانشجویی کشور ژاپن این آزمون طراحی شده است.
دانشگاه ها اکثراً علاوه بر فرم درخواست ثبت نام، نیاز به یک انگیزه نامه یا State of Purpose_SOP، همچنین نیاز به ارائۀ مدرک زبان ژاپنی یا نمرۀ TOFEL و یا IELTS می باشند، همچنین نیاز به دو عدد توصیه نامه از اساتید دانشگاه_ Recommendation Letter یا مقطع قبلی شما نیاز به ارائه می باشد.
پس از این مراحل نیاز به توضیحات در باب ویزای تحصیلی کشور ژاپن می باشد. به محض اینکه شما پذیرش از دانشگاه های ژاپن اخذ نمودید از شما خواسته می شود فرمی را پر نمائید که گواهی واجد شرایط بودن شما جهت مراجعه به سفارت می باشد. در این مسیر کپی پاسپورت معتبر که منقضی نشده است، مدارک مربوط به پشتوانه های مالی و پرینت موجودی حساب که بیانگر این است که شما در طول دورۀ تحصیل خود هزینۀ زندگی و تحصیل خود را دارید نیاز است که ارائه شود. پس از ارائۀ این مدارک مرکز تأیید دانشجویی کشور ژاپن که در هر دانشگاهی شعبه ای دارد و معروف به Student service for visa department می باشد، گواهی واجد شرایط بودن شما را ممهور کرده ،تایید می نماید و جهت ارائه به سفارت به شما تحویل می دهد.
پس از آنکه گواهی واجد شرایط بودن خود را از دانشگاه و بخش student service و بخش ویزای دانشگاه دریافت نمودید اکنون نیاز است برای ملاقات با سفارت ژاپن در کشور خود اقدام نمائید. جهت این موضوع و برای ارائۀ مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کشور ژاپن لازم است مدارک زیر را داشته باشید:
• تمامی فرم های مربوط به application دانشگاه
• پاسپورت معتبر
• فرم application ویزای دانشجویی
• یک قطعه عکس
• گواهی واجد شرایط بودن شما که می بایست اصل باشد که پیش از این به شرح این گواهی پرداختیم
دقت بفرمائید که هر چه قدر شما سریع تر و صحیح تر مدارک مذکور را فراهم نمائید پروسۀ زمانی اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی ژاپن برای شما تسریع می گردد.
گام آخر اخذ مدرک زبان ژاپنی در صورت نیاز هست. نمرۀ N2 برای زبان ژاپنی نیاز هست. در برخی از دانشگاه ها مثل دانشگاه Keio، دانشگاه UTokyo و دانشگاه Waseda با نمرۀ زبان ژاپنی N1 که نیز می توانید ورود پیدا کنید.
هزینۀ شهریۀ دانشگاه های ژاپن بین ۵۰۰٫۰۰۰ ین و ۱۰۰٫۰۰۰ ین می باشد البته گران بودن یک دانشگاه مبین با کیفیت بودن آن نیست و پیشنهاد می شود به نسبت استطاعت مالی خود و بررسی کیفیت دانشکده های یک دانشگاه آن را انتخاب نمائید.
تقریباً در تمام دانشگاه های ژاپن امکان اخذ بورسیه موجود می باشد. مخصوصاً اینکه تعداد زیادی کمک هزینۀ تحصیلی و فاند فقط جهت دانشجویان اینترنشنال وجود دارد بنابراین رقابت جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های ژاپن بسیار قوی و بالا می باشد. بورسیۀ معروفی به نام بورسیۀ وزارت علوم ژاپن وجود دارد که شما توسط وزارت علوم کشور مبدا می توانید برای آن اقدام نمائید. این بورسیه شامل کلیۀ هزینه های شهریۀ دانشگاه، فرم درخواست در هر سال، امکانات زندگی، اسکان و اقامت و هزینه های جزئی زندگی دانشجویی می باشد.
همانطور که پیش از این توضیح داده شد، جهت ورود به دانشگاه های ژاپن معمولاً تست و آزمونی گرفته می شود. و تقریباً ۴۰% از افرادی که در این آزمون شرکت می نمایند طبق تعیین اولویت داشگاه های خود پذیرفته نمی شوند بنابراین این افراد اگر برای مقطع لیسانس اقدام کرده باشند یک سال اضافه تر تحصیل می کنند. یعنی لیسانس آنها در حقیقت ۵ ساله خواهد شد. یک سال به عنوان Pre univercity مجدداً و نهایتاً ۴ سال لیسانس خواهند داشت. در واقع شخصی که سر آزمون ورودی دانشگاه حضور پیدا می کند به هیچ عنوان رد نمی شود فقط نسبت به نمره ای که می آورد تعداد سال های تحصیل او تعیین می گردد. اگر پذیرفته شود یک لیسانس فوری خواهند داشت، اگر پذیرفته نشود در آزمون ورودی یک لیسانس ۵ ساله در بر خواهد داشت.
نکته اینجاست که دانشگاه های معروفی مانند دانشگاه UTokyo ممکن است آزمون ورودی آنها به جای یک مرحله چند مرحله داشته باشد.
یکی از نکات مهم جهت اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی کشور ژاپن این است که حتماً می بایست دو قطعه عکس سه در چهار پاسپورتی ارائه دهید. همچنین لازم است بدانید جهت ثبت نام در دانشگاه های ژاپن در سه فصل پاییز، بهار و تابستان در تاریخ هایی که در ادامه به شما اطلاع داده می شود می توانید مدارک خود را ارسال نموده و ثبت نام نمائید.
فرم کامل درخواست به همراه مدارک کامل می بایست تا قبل از ساعت ۵ عصر که تایم کاری آن روز می باشد به دست دانشگاه برسد. البته روزهای Deadline در ادامه توضیح داده خواهد شد.
نکتۀ جالب در اخذ پذیرش و روادید دانشجویی کشور ژاپن این است که اگر در زمان مناسب مدارک آماده را ارائه نمائید به دانشگاه مدت زمان اخذ پذیرش دانشگاه های ژاپن دو الی چهار هفته بوده و اگر بلافاصله برای این ویزا اقدام نمائید ۲ الی ۴ هفتۀ دیگر نیز طول می کشد بنابراین زیر دو ماه شما می توانید پذیرش و ویزای کشور ژاپن را بگیرید. البته باز باید عرض نمائیم که اگر در زمان مناسب و ذکر شده اقدام نمائید. بر فرض مثال اگر شما متقاضی ثبت نام در ترم پاییز دانشگاه های ژاپن هستید مدارک خود را جهت پذیرش و ویزا از ۱ ژئن تا ۱۵ جولای می توانید ارائه دهید. اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه های ژاپن در ترم بهار هستید از ۱ اکتبر تا ۱۵ نوامبر می توانید مدارک مربوط به پذیرش و روادید را ارئه دهید.اگر شما متقاضی ورود به دانشگاه های ژاپن در ترم تابستان هستید از ۱۵ فوریه تا ۱ آپریل می توانید مدارک خود را ارائه دهید.
زمان مناسب جهت اقدام برای اخذ بورسیۀ دانشگاه های ژاپن در ترم پاییز از ۱ مارچ تا ۱ ژوئن هست. در ترم بهار فقط ۱ سپتامبر می باشد. همچنین در ترم تابستان از ۱ دسامبر تا ۱ مارچ می باشد.

فرم ثبت نام در دانشگاه های ژاپن

Undergraduate Program Admissions Application Form:
Write in ENGLISH and fill in all spaces. If the question does not apply to you, write N/A (not applicable) in the space provided. Do not leave anything blank. بگذارید.N/A در صورتی که سوالی از نظر شما پاسخ ندارد روبروی آن ■ PERSONAL INFORMATION 1. اطلاعات فردی:
Legal Name Given (First) ____________________________ (Middle) ______________________________ Family (Last) _______________________________ 2. Current Address ________________________________________________________________________________________________________ _______________________________ Postal Code __________________________________ Country _________________________________ 3. Permanent Address If different from Current Address آدرس دائم _______________________________________________________________________________________________________________________ _______________________________ Postal Code __________________________________ Country ________________________________ 4. Phone Number Country Code ___________ City Code ___________ Local Number ______________ – ______________________ 5. Fax Number Country Code ___________ City Code ___________ Local Number ______________ – ______________________ 6. Mobile Phone Number Country Code ___________ City Code ___________ Local Number ______________ – ______________________ 7. Primary E-mail Address ___________________________________ Secondary E-mail Address ___________________________________ 8. Date of Birth (m) __________ / (d) __________ / (y) __________ 9. Parent/Guardian Information اطلاعات والدین، یا قیم قانونی a. Relationship: □ Father □ Mother □ Guardian □ None □ Other _________________ b. Legal Name Given (First) ______________________(Middle) _______________________ Family (Last) ______________________ c. Mailing Address ادرس پستی_ _____________________________________________________________________________________________________ _______________________________ Postal Code __________________________________ Country _________________________________ d. Phone Number Country Code ___________ City Code ___________ Local Number ______________ – ______________________ e. E-mail Address ___________________________________ 10. Disciplinary Violation / Criminal Record a. Disciplinary Violation Have you ever been found responsible for a disciplinary violation at any high school, college or university you attended, whether related to academic or behavioral misconduct that resulted in your probation, suspension or dismissal from the institution? □ Yes □ No b. Misdemeanor, Felony or Other Crimes Have you ever been convicted of a misdemeanor, felony or other crime? – نقض انضباطی یا سوء پیشینه
– آیا تا به حال نقض انضباطی یا سوء پیشینه در هر مدرسه، کالج یا دانشگاهی داشته اید؟چه مربوط به سوء رفتار علمی و یا رفتاری که منجر به تعلیق یا اخراج شما از موسسه شده باشد؟ □ Yes □ No c. Explanation of Incident(s) If you have answered “yes” to either question, please explain the incident(s), date(s), of occurrence and resolution of the incident(s) (fine, suspension, probation, etc.) on a separate sheet of paper آیا تا به حال به جنایت یا جرم دیگری محکوم شده اید؟ . ۱۱٫ Nationality (Country of Citizenship) ملیت __________________________________________________________________ ۱۲٫ Do you have dual citizenship or permanent resident status in the United States? آیا شما تابعیت دوم کشوری دیگر، یا اقامت آمریکا را دارید؟
□ Yes □ No 13. Do you need to apply for or switch to a student visa sponsored by the University? آیا نباز به تغییر صندلی دانشجویی خود به این دانشگاه دارید □ Yes □ No 14. Current Japanese visa status _____________ Date of expiration stated on your residence card درصوتی که در حال حاضر اقامت یا ویزای ژاپن را دارید اطلاعات آن را ذکرنمایید: (m) _____ / (d) _____ / (y) _____ □ None 15. Gender □ Male □ Female 16. Native Language زبان مادری□ English □ Other _____________________________________2______________________ 17. Occupation شغل__________________________________________________________ ■ TYPE OF ADMISSION / TIME OF ENTRY زمان درخواستی شروع ترم ۱۸٫ Type of Admission □ Degree-seeking □ Non-degree-seeking □ Summer-Only Please review the Matriculation Policy and Procedure section of the website. 19. Intended Degree Program مقطع مورد نظر شما کدام است؟□ Bachelor’s Degree □ Associate Degree If undecided, check Bachelor’s Degree 20. Intended Major □ Art □ Asian Studies □ Communication Studies □ Communication Studies (3+2) □ Economics □ General Studies □ International Affairs □ Computer Science (2+2) □ International Business Studies □ Japanese Language □ Political Science □ Psychological Studies □ Undeclared Check one. You may apply to change your major after entering TUJ. Native speakers of Japanese are not permitted to pursue the Japanese major. 21. Which semester are you applying for? برای کدام ترم ثبت نام مینمایید؟□ Fall □ Spring □ Summer Year: 20___________________ 22. Have you ever attended Temple University before? آیا سابقا برای این دانشگاه اقدام نموده اید؟ □ Yes □ No If yes, please specify the program you attended _______________________________________________________________________ ■ TEST INFORMATION / EDUCATIONAL BACKGROUND سابقه ی تحصیلی: ۲۳٫ Test Information Which of the following tests have you taken? در کدام یک از آزمون های زیر شرکت نموده اید؟ نمره ی اخذ شده چند بوده است؟ Provide scores. □ SAT Please provide scores for ONE of the two (A or B) below: A. Highest Score taken prior to March 2016 (Critical Reading) _____(Math) _____ (Writing) _____Date (m) ____ / (d) ____ / (y) ____ B. Highest Score taken in or after March 2016 (Evidence-Based Reading and Writing) _____(Math) _____ Date (m) ____ / (d) ____ / (y) ____ □ ACT Highest Composite Score ______________________________________________ Date (m) ______ / (d) _______ / (y) _______ □ TOEFL Highest Score ________________________________________________________ Date (m) ______ / (d) _______ / (y) _______ ( □ Paper-based Test □ Internet-based Test) □ IELTS Highest Score ________________________________________________________ Date (m) ______ / (d) _______ / (y) _______ □ Other Test Name _________________________ Highest Score ____________________ Date (m) ______ / (d) _______ / (y) _______ □ None 24. Secondary Education (High School) Please specify either the institution you are currently attending or the last institution you attended. If you attended more than one institution, please list them on a separate sheet دبیرستانی که اکنون در آد مشغول به تحصیلید و یا آخرین دبیرستانی در آن تحصیل نموده اید را نام ببرید.
اگر بیش از یکی میباشد، آن ها را نام ببرید. School Name _____________________________________________Country_________________________________GPA __________________ □ Currently enrolled at the school above Anticipated Graduation (m) ________ / (y) ________ □ Graduated from the school above Date (m) ________ / (y) ________ □ GED / Kosotsu Nintei Shiken Date (m) ________ / (y) ________ □ Unfinished □ Other (List any final secondary or high school certificate or diploma, e.g., International Baccalaureate, GCE A Levels, etc.) _______________________________________________________________________________________________________________________ 25. Higher Education Please specify either the institution you are currently attending or the last institution you attended. If you attended more than one institution, please list all institutions attended on a separate sheet, including vocational or technical training programs. دبیرستانی که اکنون در آد مشغول به تحصیلید و یا آخرین دبیرستانی در آن تحصیل نموده اید را نام ببرید.
اگر بیش از یکی میباشد، آن ها را نام ببرید Type □ University/College □ Junior College/Community College □ None School Name _______________________________________________________________Country _____________________________________ Name of Degree _____________________________________________________ Credits Completed واحد های گذرانده شده ______________ GPA ________________ □ Currently Enrolled □ Previously Enrolled Last Semester Completed (semester) _____________________ / (y) ________ □ Degree Awarded Date (m) ________ / (y) ________ ■ SCHOLARSHIPS 26. Are you interested in being considered for a merit scholarship? □ Yes □ No Applicants seeking a merit scholarship are encouraged to submit supporting documents such as letters of recommendation from teachers or counselors, copies of awards and honors, work resume, or certificates of achievement. See page 8-9 for scholarship eligibility deadlines and procedures. ■ FOR U.S. CITIZENS AND PERMANENT RESIDENTS ONLY 27. Social Security Number _________________________________________________________________ 28. Do you plan to apply for federal financial aid? □ Yes □ No 29. Are you eligible for GI Bill / Veterans Benefits? □ Yes □ No I understand that if on this application I misrepresent facts or withhold information I may be refused admission or later dismissed or subject to disciplinary action. I also understand that I have a continuing duty to notify the university promptly of any information that would in any way affect this application or my admission status _خلاصه: مسوولیت ارایه ی اطلاعات اشتباه یا ناقص در این فرم با من میباشد و میذیرم در صورت ارایه ی اطلاعات اشتباه یا ناقص پذیرش من مردود خواهد بود. من متعهدم هرگونه تغییر در اطلاعاتم یا تجدید در آن، دانشگاه را جهت فرم ثبت نامم مطلع نمایم.. _____________________________________________ _____________________________________________ ___________________ امضا متقاضی Applicant’s signature Applicant’s name نام متقاضی Date (m/d/y) تاریخ
تمامی حقوق این متون متعلق به سایت رسمی موسسه ی حقوقی ملکپور میباشد و هرگونه کپی برداری از متون آن پیگرد قانونی خواهد داشت.

قوانین ویزا و ورود به کشور

برای تحصیل در دانشگاه¬های ژاپن ویزای دانشجویی موردنیاز است.
• معمولاً وقتی از دانشگاهی پذیرش می¬گیرید، آن دانشگاه یک گواهی صادر می¬کند.
• به‌محض دریافت، گواهی را به سفارت ژاپن یا کنسولگری برده و درخواست ویزا بدهید.
• به¬علاوه کارت اقامت نیز لازم است.
توضیحاتی شرایط لازم برای پذیرش در مقاطع مختلف:
دانشکده¬های مقدماتی و دانشگاه¬ها (مقطع کارشناسی)
فردی که تحصیلات متوسطه خود (دبیرستان) و تحصیلات مدرسه¬ای ۱۲ ساله یا بیشتر در خارج از ژاپن را تمام کرده واجد شرایط ورود به یک دانشگاه ژاپنی است. دانش¬آموز بزرگ¬تر از ۱۸ سال تحصیل‌کرده در کشوری که تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه کمتر از ۱۲ سال است اگر می‌خواهد واجد شرایط ورود به دانشگاه¬های ژاپن گردد باید یک دوره مقدماتی کالجی تعیین‌شده توسط وزارت آموزش‌وپرورش، فرهنگ، ورزش، علوم و فناوری ژاپن را بگذراند. افرادی که دارای یک دیپلم بین¬المللی هستند و حداقل ۱۸ سال سن دارند واجد شرایط ورود به یک دانشگاه ژاپنی بشمار می¬آیند.
مدارس عالی
دانشجویی که دوره¬های تعیین‌شده‌ی یک موسسه آموزش عالی در خارج از ژاپن و تحصیلات خود را به مدت ۱۶ سال (۱۸ سال برای افرادی که می¬خواهند در مقاطع دکترای پزشکی، دندانپزشکی یا دامپزشکی ثبت¬نام کنند) به پایان رسانده است واجد شرایط ورود به مدارس عالی ژاپنی خواهد بود.
فردی که توانایی علمی دانشگاهی برابر یا بالاتر از سطح مدارس عالی دارند و حداقل ۲۲ ساله است (در مقاطع دکترای پزشکی، دندانپزشکی یا دامپزشکی ۲۴ ساله) نیز واجد شرایط ورود به مدارس عالی ژاپنی بشمار می¬¬آید.
دانشکده¬های فناوری
دانشجویی که تحصیلات متوسطه¬ی خود را خارج از ژاپن به پایان رسانده است در صورت دارا بودن شرایط زیر می¬تواند به یکی از کالج¬های فناوری ژاپن منتقل شود:
• اگر به سن مناسب رسیده باشد
• چنانچه دارای توانایی دانشگاهی برابر با یا بیشتر از مقطعی باشد که قرار است به آن منتقل شود.
دانشکده آموزش تخصصی
به‌غیراز مؤسسات ژاپنی‌زبان، فرد باید دو شرط زیر را برای ورود به دانشکده آموزش عالی ژاپنی انجام دهد:
۱٫ ۱۲ سال تحصیل مدرسه¬ای در خارج از ژاپن را باید به پایان رسانده باشند (شامل اتمام تحصیلات متوسطه). بااین¬حال ازآنجاکه تحصیلات و آموزش مدرسه¬ای در برخی کشورها ممکن است ۱۰ یا ۱۱ سال به طول بیانجامد؛ این دانشجویان درصورتی‌که حداقل ۱۸ سال داشته باشند پس از اتمام یک دوره مقدماتی کالج برای ورود تعیین‌شده توسط وزارت آموزش‌وپرورش، فرهنگ، ورزش، علم و فناوری ژاپن، واجد شرایط پذیرش خواهند شد.
۲٫ متقاضی باید دارای یکی از سه معیار زیر و توانایی لازم زبان ژاپنی برای تحصیل در دانشکده آموزش تخصصی باشد:
• به مدت شش ماه یا بیشتر در یک موسسه زبان ژاپنی معتبر و به رسمیت شناخته‌شده از سوی انجمن ترویج آموزش زبان ژاپنی و اعلام‌شده از سوی وزیر دادگستری، دوره دیده باشد.
• دارای مهارت سطح ۱ یا ۲ آزمون زبان ژاپنی برگزارشده توسط انجمن بنیاد ژاپن و آموزش بین¬المللی ژاپن باشد.
• دست¬کم یک سال در یک مدرسه ابتدایی، راهنمایی یا دبیرستان ژاپنی تحصیل کرده باشد
مدارک زبان
بسیاری از دانشگاه¬های برجسته به‌ویژه¬ خصوصی¬ها دوره¬های زبان انگلیسی برگزار می¬کنند ولی برای شرکت در این دوره¬ها دانش زبان ژاپنی بیش از دارایی¬های مادی موردنیاز است.
• آن دسته از دانشجویان خارجی که قصد دارند به زبان انگلیسی یا ژاپنی تحصیل کنند، درصورتی¬که یکی از این دو، زبان مادری آن¬ها نباشد باید مدرک مهارت زبانی ارائه دهند.
نظام دانشگاهی
• ژاپن دارای ۸۶ دانشگاه ملی (شامل دانشگاه آزاد) و ۹۵ دانشگاه دولتی محلی است که توسط رؤسا و شهرداران تأسیس شدند. کالج¬های چهارساله باقی¬مانده خصوصی هستند. بیشتر دوره¬های کارشناسی چهار سال به طول می-انجامد و نسبت آموزش انگلیسی رو به افزایش است.
• در رتبه¬بندی جهانی (QS) 15-2014، دانشگاه¬های ژاپنی دو تا از ۵۰ جایگاه برتر را به خود اختصاص دادند؛ دانشگاه توکیو (۳۱ امین) و دانشگاه کیوتو (۳۶ امین). سه دانشگاه ژاپنی دیگر نیز در میان صد دانشگاه برتر رتبه-بندی QS قرار گرفتند؛ دانشگاه اوزاکا رتبه ۵۵، موسسه فنّاوری توکیو رتبه ۶۸ و دانشگاه توهوکو رتبه ۷۱ را به خود اختصاص دادند.
• آغاز سال تحصیلی دانشگاهی در ماه آوریل است و با سه مدت تعطیلات تا مارس ادامه دارد. بااین¬حال بسیاری از دانشگاه¬ها دانشجویان بین¬المللی جدید را در ماه سپتامبر می¬پذیرند.
دولت قصد دارد از دانشجویان بین¬المللی بیشتری استقبال کند. هدف این کشور پذیرش ۳۰۰۰۰۰ دانشجوی بین¬المللی تا سال ۲۰۲۰ است (دانشگاه¬های ژاپن در سال ۲۰۰۳ از مرز ۱۰۰۰۰۰ نیز گذشت ولی سرعت پیشرفت در دهه¬ی اخیر کند بوده است).
متقاضیان بین¬المللی برای ورود به بیشتر دانشگاه¬های ژاپن باید در آزمون پذیرش دانشگاه ژاپنی برای دانشجویان بین¬المللی (EJU) شرکت کنند. این آزمون در ۱۴ کشور دنیا می¬تواند برگزار شود.
آزمون EJU شامل موضوعات زیر است:
• زبان ژاپنی به¬عنوان زبان خارجی
• علوم (فیزیک، شیمی و زیست¬شناسی)
• ژاپن و جهان
• ریاضیات
متقاضی با توجه به الزامات دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارد موضوعات آزمون را انتخاب می¬کند. این آزمون به زبان انگلیسی و ژاپنی برگزار می¬شود و متقاضی هنگام درخواست می¬تواند زبان آزمون را انتخاب کند (آزمون زبان ژاپنی به¬عنوان زبان خارجی فقط و فقط به ژاپنی برگزار می¬شود).
• جست¬وجو کنید که کدام دانشگاه¬های ژاپنی نمرات آزمون EJU را برای پذیرش دانشجویان بین¬المللی ضروری می-دانند. می¬توانید به این لینک رجوع کنید: list of schools using EJU.
این فهرست الزامات زبان ارزیابی و موضوع آزمون هر دانشگاه را نیز ارائه می¬دهد. به¬علاوه ممکن است از متقاضی مدرک زبان انگلیسی نظیر تافل درخواست شود یا از او بخواهند که در ژاپن در آزمون¬های ورودی دانشگاه شرکت کند.
شهریه و پرداخت هزینه¬های تحصیل خود
شهریه¬ دانشگاه¬های ژاپن نسبتاً ارزان¬تر از انگلستان یا ایالات‌متحده است.
• شهریه¬ی دانشگاه نخبگان توکیو برای یک سال تحصیلی مقطع کارشناسی ۳۵۲۰ پوند و برای یک سال تحصیلات تکمیلی مدرسه دانشجویان حقوق ۵۳۰۰ پوند است و مبلغ ۱۸۰۰ پوند برای پذیرش دریافت می¬شود.
• تعداد زیادی بورسیه تحصیلی نیز به دانشجویان اعطا می¬شود که می¬توانید از طریق این لینک listings درباره¬ی بورسیه¬ها اطلاعات کسب کنید.
خوابگاه دانشجویی
خوابگاه¬های دانشجویی مناسب¬ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین محل برای زندگی است.
• دو بار در سال می¬توان درخواست داد؛ به‌عبارت‌دیگر تقاضاها دو بار در سال بررسی می¬شوند.
• به همه¬ی دانشجویان بین¬المللی خوابگاه اعطا نمی¬شود ولی جایگزین¬هایی نیز وجود دارد.

کار در حین تحصیل

دانشجویان خارجی که قصد دارند به‌صورت نیمه‌وقت کار کنند ابتدا باید درخواست بدهند و تائیدیه دریافت کنند.
• دانشجویان می¬توانند ۲۸ ساعت در هفته کار کنند (۸ ساعت در روز در طول تعطیلات تابستانی و سایر تعطیلات طولانی‌مدت) ولی در مورد نوع مشاغل محدودیت¬هایی وجود دارد به‌عنوان‌مثال مشاغل تفریح برای بزرگ‌سالان ممنوع است (مثلاً در گذرگاه¬های دستگاه¬های بازی یا در بارها و کاباره¬ها).
چرا در ژاپن تحصیل کنیم؟
ژاپن سومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می¬شود و به اقتصاد صنعتی و دموکراسی کامل و منظم مشهور است. برعکس همسایه¬ی نزدیک خود کره جنوبی از چرخه¬های اقتصادی دو دهه¬ی گذشته مصون نبوده است؛ «دهه¬ی سوخته»¬ی ۲۰۰۰-۱۹۹۱ از سوی برخی تحلیل¬گران به «دو دهه¬ی سوخته» گسترش یافته است و عموماً پذیرفته می¬شود که علی¬رغم نشانه-های تغییر وضعیت در سال ۲۰۰۵ در آستانه بحران جهانی هنوز خیلی مانده است که اثرات سقوط ۱۹۹۱ از اقتصاد کشور از بین برود.
بااین¬حال نرخ بیکاری پایین است و خدمات عمومی به قوت خود باقی هستند. جمعیت کشور ۵/۹۸ درصد ژاپنی است ولی مهاجرین بسیاری در شهرهای بزرگ زندگی می¬کنند. درحالی‌که بیش از ۹۹ درصد جمعیت کشور به زبان ژاپنی به¬عنوان زبان اول خود صحبت می¬کنند، زبان انگلیسی نیز به‌ویژه در میان جوانان آموزش داده و صحبت می¬شود.
• ژاپن دارای بیش از ۷۷۰ دانشگاه است که از ۸/۲ میلیون دانشجو استقبال می¬کند.
• دانشگاه توکیو و دانشگاه کیوتو، دو دانشگاه عالی‌رتبه در ژاپن بشمار می¬آیند.
• مشابه ژاپنیِ آیوی لیگ اِمریکا (که شامل دانشگاه¬های خصوصی است)، هفت دانشگاه ملی تحت حمایت دولت است که اغلب تحت¬عنوان «دانشگاه¬های سلطنتی سابق» توصیف می¬شود.
• تحصیل در مقطع کارشناسی چهارساله است، از سوی دیگر برخی دانشگاه¬ها دوره¬های شش‌ساله و مدرکی تخصصی ارائه می¬دهند.
• در ماه مه ۲۰۱۲، ۷۱۳۶۱ دانشجوی بین¬المللی در دوره¬های کارشناسی (۲/۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته) و ۳۹۶۴۱ دانشجو در مقاطع تکمیلی (کاهش ۳/۰ درصدی) مشغول به تحصیل بودند.
هزینه¬ی تحصیل و زندگی در ژاپن در مقایسه با ایالات‌متحده، کانادا و انگلستان کمتر است. شهریه¬ی دانشجویان بین¬المللی نسبتاً کم است و بورسیه¬های بسیاری برای کمک مالی به دانشجویان بین¬المللی وجود دارد.

دانشگاههای ژاپن

• دانشگاه هیروشیما (Hiroshima University)
• دانشگاه هوکایدو (Hokkaido University)
• دانشگاه بین¬المللی ژاپن (International University of Japan)
• دانشگاه کیو (Keio University)
• دانشگاه کوبه (Kobe University)
• دانشگاه کیوتو (Kyoto University)
• دانشگاه کیوشو (Kyushu University)
• دانشگاه ناگویا (Nagoya University)
• دانشگاه اوزاکا (Osaka University)
• دانشگاه توهوکو (Tohoku University)
• موسسه فناوری توکیو (Tokyo Institute of Technology)
• دانشگاه توکیو (University of Tokyo)
• دانشگاه تسوکوبا (University of Tsukuba)
• دانشگاه واسدا (Waseda University)
.طبق متون فوق شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه های ژاپن را خدمت شما عرض نمودیم توصیه اکید میکنیم پیش از صرف هزینه های گزاف ابتدا مشاوره اخذ نمایید در صورت نیاز وکیل حقوقی اخذ نمایید در این باب موسسه حقوقی ملک پور و کارشناسان متخصص مشاوره لازم را به طور رایگان تلفنی به شما ارائه میدهند.

علیرضا خرمشاهی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.