سرمایه گذاری در ترکمنستان و بررسی شرایط آن

 • سرمایه گذاری در ترکمنستان و شرایط عمومی
 • سرمایه گذاری در ترکمنستان و اخذ اقامت و تابعیت ترکمنستان
 • سرمایه گذاری در ترکمنستان و استانداردهای سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در ترکمنستان و شاخص های اقتصادی تاثیر گذار
 • سرمایه گذاری در ترکمنستان از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری ترکمنستان و مزایا و معایب آن
سرمایه گذاری در ترکمنستان سرمایه گذاری در ترکمنستان

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در ترکمنستان و مقدمه ای بر آن

سرمایه گذاری در ترکمنستان و اخذ اقامت ترکمنستان از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد تحلیل و بررسی تخصصی قرار می گیرد. تمام نکات مهم و اصلی در خصوص اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکمنستان مورد بحث قرار می گیرد. سرمایه گذاری در ترکمنستان یکی از راه های مهاجرت به ترکمنستان می باشد. همان طور که مستحضر هستید سرمایه گذاری در همه کشورها نیاز به آگاهی لازم در جنبه های مختلف دارد. امید است این مقاله که توسط متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور به نگارش در آمده، تمامی سوالات و ابهامات شما را برطرف نماید و اطلاعات کاملی در باب سرمایه گذاری در ترکمنستان و اخذ اقامت آن خدمت شما دوستان ارجمند ارائه دهد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه mie اتریش، تماس حاصل فرموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در ترکمنستان و شرایط عمومی

سرمایه گذاری در ترکمنستان و شرایط عمومی آن منطبق بر قوانین داخلی و مقررات عمومی در این کشور است که به شرح اهم آن می پردازیم. این قوانین، شرایط قانونی، اقتصادی و فعالیت های اجتماعی و فعالیت های سرمایه گذاری را در قلمرو ترکمنستان تعریف می کنند. هدف این قوانین حصول اطمینان از حمایت مساوی و عادلانه از حقوق، منافع و دارایی یک موضوع فعالیت سرمایه گذاری است. سرمایه گذاری در ترکمنستان به دو صورت امکانپذیر می باشد: ثبت شعبه و یا نمایندگی شرکت و دیگری شخصیت حقوقی که از طریق شرکت سهامی ( عام و خاص ) و مسئولیت محدود صورت می گیرد که در ادامه به طور کامل به آن می پردازیم .

سرمایه گذاری در ترکمنستان و اخذ اقامت و تابعیت ترکمنستان

سرمایه گذاری در ترکمنستان و اخذ اقامت از این طریق در کشور ترکمنستان تنها با یک شیوه صادر می گردد. سرمایه گذاری در ترکمنستان باید با بیش از 500 هزار دلار امریکا صورت گیرد که منجر به اخذ اقامت موقت 2 ساله می گردد و بعد از 5 سال به اقامت دائم تبدیل می گردد. وقتی اقامت دائم برای والدین یا یکی از والدین صادر می شود، فرزندان زیر 16 سال نیز مشمول دریافت اقامت دائم می گردند و این ویزا برای آنان نیز صادر می شود. برای فرزندانی که به سن 16 سال رسیده باشند، اجازه اقامت توسط اداره مهاجرت کشور ترکمنستان و پس از موافقت و تصویب کمیسیون بررسی ویزاها و بر اساس اجازه اقامت والدین یا یکی از والدین صادر می شود. افرادی که شرکتی در ترکمنستان ثبت می نمایند علاوه بر پرداخت مالیات ملزم به این نیستند که با مسئولیت محدود نیرو استخدام نمایند. فرد با توجه به نوع بیزینسی که شرکت ثبت کرده است باید نیروی کار و تجهیزات داشته باشد. قابل ذکر است که شخص برای اخذ اقامت و تمدید اقامت باید 9 ماه از سال را در کشور ترکمنستان حضور داشته باشد. خاطر نشان می گردد برای افرادی که در کشور ترکمنستان به مدت هفت سال زندگی کرده و سکونت داشته اند، تابعیت کشور ترکمنستان به ایشان تعلق می گیرد.

سرمایه گذاری در ترکمنستان و استاندارد های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکمنستان و شاخص ادراک فساد در اقتصاد این کشور می تواند دربررسی امنیت سرمایه گذاری تاثیر گذار باشد. این شاخص در سال 2017 به صورت اجمالی بررسی می گردد. شاخص فساد در سال جاری در جهان نشان می دهد که اکثریت کشور ها نسبت به سال 2016 پیشرفت چشم گیری نداشته اند و در این لیست ترکمنستان در رتبه 167 از بین 180 کشور وجود دارد. این شاخص بین صفر تا صد امتیاز بندی می شود که امتیاز صد کمترین میزان فساد را نشان می دهد.

امتیاز 2012 امتیاز 2013 امتیاز 2014 امتیاز 2015 امتیاز 2016 امتیاز 2017 کشور رنکینگ 2017
90 91 91 91 90 89 نیوزلند 1
90 91 92 91 90 88 دانمارک 2
90 89 89 90 89 85 فنلاند 3
17 17 17 18 22 19 ترکمنستان 167
26 17 20 18 13 14 سوریه 178
N/A 14 15 15 11 12 سودان 179
8 8 8 8 10 9 سومالی 180

در این رتبه بندی نیوزلند و دانمارک با نمرات به ترتیب 89 و 88 در صدر جدول مبارزه با فساد اقتصادی قرار دارند و کشور هایی مانند سوریه و سودان و سومالی با حداقل نمرات به ترتیب 14 ، 12 و 9 در انتهای جدول حضور دارند .

نکاتی که باید در اینجا تحت عنوان مواردی که سرمایه گذاری در ترکمنستان را تهدید یا تضمین می کنند، در نظر گرفته شوند، در لیست زیر به صورت عوامل مثبت و منفی نشان داده شده است.

 • گسترش و توسعه اصلاحات بازار از جمله توسعه بخش خصوصی
 • تسریع معرفی به صندوق بین المللی پول
 • نظارت موثر بانکی
 • بهبود کیفیت داده های اقتصادی کلان با اولویت سرمایه انسانی و نه سرمایه فیزیکی
 • کاهش نرخ سرمایه گذاری عمومی
 • کاهش ارزش منات

از جمله عوامل دیگر که می تواند امنیت سرمایه گذاری در یک کشور را نشان دهد و از استانداردهای سرمایه گذاری می باشد نظام حقوقی آن کشور است. نظام حقوقی کشور ترکمنستان از سیستم Civil law یعنی حقوق مدنی و همین طور از حقوق اسلامی تاثیر گرفته و پیروی می نماید. در سیستم های حقوقی مبتنی بر حقوق مدنی اصل بر قانون است و در واقع قانون بر عرف حکم فرماست. این قوانین به گونه ای وضع شده که  پیوستن سرمایه خارجی به هدف فعالیت تجاری در قلمرو ترکمنستان به شیوه ای که از قوانین مدنی پیروی می کند، از جمله پول، اوراق بهادار، خرید ملک و دارایی های دیگر آزاد می باشد و ممنوعیتی برای سرمایه گذار خارجی وجود ندارد.

یکی دیگر از پارامترهای اعتمادساز برای سرمایه گذاران در عرصه تجارت بین الملل ثبات سیاسی کشورها و بستر مناسب اجتماعی سیاسی آن جامعه می باشد. کشور ترکمنستان به لحاظ ثبات سیاسی گام های خوبی برداشته است و تاثیرات آن بر توسعه پایدار و امنیت سیاسی منطقه غیر قابل انکار است. ترکمنستان به خاطر ثبات آن، چه از لحاظ داخلی یا خارجی، با پایبندی به اصل بی طرفی کامل که از طریق رأی دادن همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد در سال 1995 به دست آمد، مشهور است. این بی طرفی موجب تحکیم ثبات و امنیت داخلی این کشور شده است و تقویت روابط و همکاری های دو جانبه به خصوص با کشورهای همسایه و همچنین سایر کشورهای جهان را نیز به ارمغان آورده است.

در ادامه می توانید تصویر شاخص ثبات سیاسی در این کشور را ملاحظه بفرمایید. شاخص ثبات سیاسی و عدم وجود خشونت و تروریسم، ادعاهای احتمالی را در مورد اینکه دولت به دلیل اقدامات خلاف قانون اساسی یا  سایر اقدامات خشونت آمیز، از جمله خشونت های سیاسی با انگیزه هایی نظیر تروریسم، بی ثبات و یا سرنگون شود، را مورد بررسی قرار می دهد. این شاخص به طور متوسط ​​از چندین شاخص و پارامتر اقتصاد جهانی و ریسک سیاسی تشکیل شده است و امتیازات آن بین 2.5- تا 2.5 است، که امتیاز بیشتر نشان دهنده ثبات سیاسی بالاتر می باشد.

سرمایه گذاری در ترکمنستان سرمایه گذاری در ترکمنستان

سرمایه گذاری در ترکمنستان از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در ترکمنستان از طریق ثبت شرکت به دو صورت می باشد.

 • نمایندگی یا شعبه

  در این نوع سرمایه گذاری و ثبت شرکت مجوزی که داده می شود برای خدمات و محصولات شرکت بوده و نمی توانید در شرکت فعالیت تولیدی داشته باشید و دارایی های موجود متعلق به شرکت است. شخص حقیقی هیچ گونه دارایی از خود ندارد. طبق آنچه که ذکر شده است شخصیت حقوقی جدیدی را ایجاد نکرده است و نمی تواند از قابلیت های فعالیت یک شرکت داخلی بهره مند گردد. پس در نتیجه شرکت های خارجی که می خواهند در ترکمنستان فعالیت های تولید و خدماتی داشته باشند شرکت های حقوقی محلی را نیز ثبت می نمایند .

 • شخصیت حقوقی در ترکمنستان

  در این حالت افراد می توانند به صورت مشارکت و یا شخصی مجوز دریافت نمایند که اجازه فعالیت تجاری داشته باشند. مجوزی که برای شخص صادر شده است جهت انجام فعالیت شخصی می باشد. با داشتن این مجوز امکان یک بیزینس خاص نیز برای فرد فراهم می شود.

شرکت ها معمولا به دو حالت ثبت می شوند: شرکت های سهامی و شرکت های مسئولیت محدود

شرکت های سهامی به دو نوع خاص و عام می باشد و به دلیل بالا بودن سرمایه (482,500 دلار) و سختی هایی که برای تاسیس این شرکت است توسط موسسات مالی مثل بانک ها و شرکت های بیمه ای مورد استفاده بیشتری قرار می گیرند.

شرکت های مسئولیت محدود با چندین شریک می تواند صورت گیرد و برای ثبت محدودیتی ندارند. هر تعداد از شرکا می توانند میزان سهم الشرکه از سهام شرکت را مشخص نمایند. شرکا شخصیت حقوقی و حقیقی بوده و به میزان سهم آن ها  ربطی ندارند. به عنوان مثال می تواند سهم یک شرکت متعلق به یک شرکت دیگر باشد. الزامی ندارد که سهامداران تبعه و یا حتی مقیم ترکمنستان باشند و هر فرد خارجی به واسطه دارا بودن ویزای تجاری و داشتن مدارک مورد نیاز مانند کارت RNN (کارتی که ثبت مشخصات فرد در اداره مالیات ترکمنستان را ثابت می کند) و همین طور کپی ترجمه پاسپورت که به تایید قانونی رسیده است، می تواند اقدام به ثبت شرکت نماید. یعنی تمام سهام یک شرکت مسئولیت محدود می تواند از همان ابتدا به نام اتباع خارجی باشد. مدت زمان ثبت شرکت 20 الی 25 روز به طول می انجامد. اگر شرکت ثبت شده در ترکمنستان شرایطی را که پیش تر ذکر شد دارا باشد، می تواند منجر به اخذ اقامت ترکمنستان گردد.

اقامت ترکمنستان

سرمایه گذاری در ترکمنستان و مزایا و معایب آن

از مزایای سرمایه گذاری در ترکمنستان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • زود بازده بودن امر سرمایه گذاری در صادرات و واردات
 • حمایت رو به رشد دولت از سرمایه گذاران
 • بالا بودن سطح منابع نفت و گاز در این کشور
 • سهولت در امر مشارکت های عمومی
 • جاذبه های کشاورزی در نواحی آبخیز ترکمنستان
 • مناسب بودن نرخ مالیات بر درآمد در این کشور
 • پایین بودن نرخ فساد در امور اقتصادی نسبت به اکثر کشور های آسیایی

از معایب سرمایه گذاری در این کشور می توان به عدم عضویت در سازمان تجارت جهانی WTO اشاره نمود. کشور ترکمنستان در حال حاضر عضو سازمان تجارت جهانی نمی باشد و این از نقاط منفی در خصوص سرمایه گذاری در این کشور می باشد، چرا که سازمان تجارت جهانی تنظیم کننده قواعد بین المللی در اصول تجارت می باشد و همه کشورهای عضو این سازمان ملزم به رعایت قوانین تصویب شده در آن هستند. عضویت در این سازمان می تواند پایبندی این کشور را به معاهدات تجاری بین کشورها و همین طور امنیت هرچه بیشتر سرمایه گذاران تضمین نماید.

سازمان تجارت جهانی به عنوان یک داور مستقل در اختلافات تجاری عمل می کند و عدم عضویت در این سازمان عملا به معنای عدم حمایت از ترویج تجارت آزاد می باشد. توسعه اقتصادی، رقابت عادلانه تجاری و تجارت بدون تبعیض از خط و مشی های این سازمان می باشد که کشور ترکمنستان به علت عدم عضویت در این سازمان از آن محروم می باشد.

سرمایه گذاری در ترکمنستان و سخن پایانی

سرمایه گذاری در ترکمنستان و اطلاعات جامع در خصوص زوایای گوناگون سرمایه گذاری در این کشور با ارزیابی شاخص ها و پارامترهای مهم سرمایه گذاری در این مقاله به صورت علمی تدوین و تقدیم نگاه شما سروران گردید. سرمایه گذاری در ترکمنستان یکی از راه های مهاجرت و اخذ اقامت در ترکمنستان می باشد. می توان گفت از نظر برخی افراد، کشور ترکمنستان جز کشورهای مطلوب برای مهاجرت می باشد، اما با بررسی جهت نظام قضایی و نظام حقوقی و عدم عضویت این کشور در سازمان تجارت جهانی توصیه می گردد افرادی که تمایل به سرمایه گذاری و کسب سود یا اقامت از این طریق را دارند، در نظر داشته باشند که بهتر است کشوری را انتخاب نمایند که دولت از نظر حقوقی حامی سرمایه گذاران باشد و قواعد تجارت و سرمایه گذاری در آن شفاف باشد. بنابراین پیشنهاد می شود پیش از هرگونه اقدامی در زمینه سرمایه گذاری برای بررسی پرونده مهاجرتی خود با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه mie اتریش مشورت نمایید تا اطلاعات تخصصی را در زمینه سرمایه گذاری به دست آورید و بهترین تصمیم و بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین می توانید در قسمت پایانی در قسمت دیدگاه ها نظرات و پرسش های خود را نوشته و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان دریابید .