رتبه بندی آکادمیک دانشگاه ها و کالج ها، لیست موسسات آموزش عالی هست که بر اساس فاکتورهای مختلفی رتبه بندی می شود. علاوه بر رتبه‌بندی موسسات، برخی رتبه‌بندی‌های دیگری هم وجود دارد که برای برنامه‌های آموزشی، دپارتمان‌ها و مدارس صورت می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها می‌تواند براساس کیفیّت برخی شاخص‌های موجود انجام شود. از جملۀ این شاخص‌ها می‌توان به آمارهای تجربی، برآوردهای مربوط به مدرسین و اساتید، بورسیه‌ها، دانشجویان، داوطلبین ورود به دانشگاه و نظر سنجی ها و دیگر اشاره کرد. برخی از رتبه بندی ها فقط در یک کشور صورت می گیرد و برخی دیگر موسسات را در سراسر جهان ارزیابی می کنند. در ابتدا به معرفی رتبه بندی های مختلف جهانی می پردازیم و در ادامه به معرفی رتبه بندی منطقه ای و کشوری خواهیم پرداخت.

رتبه بندی های جهانی

رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان (ARWU)

رتبه بندی دانشگاه های جهان سالانه توسط دانشگاه شانگهای جیا تانگاز سال ۲۰۰۳ منتشر می شود. هدف از این رتبه بندی اندازه‌گیری فاصلۀ دانشگاه‌های چینی با دانشگاه‌های روز دنیا است. رتبه بندی ARWU در مجلۀ اکونومیست منتشر می شود. رتبه بندی ARWU بر اساس نظرسنجی ها و داوطلبین ورود به دانشگاه نیست.

میزان پارامترهای موثر در این رتبه‌بندی بیشتر در حوزۀ علوم طبیعی قرار دارند و عبارتند از تعداد مقالات منتشر شده در مجلات نیچر و ساینس (که هر دو در حوزۀ علوم طبیعی فعالیت می‌کنند)، تعداد برندگان جایزه نوبل (که بیشتر به علوم فیزیک تعلق می‌گیرد) و جایزه فیلدز (در حوزۀ ریاضیات). یکی از انتقادهایی که به این رتبه بندی هست این هست که ARWU بر اساس علوم طبیعی و مجلات علمی زبان انگلیسی هست. علاوه بر این ARWU تنها بر اساس شاخص های پژوهشی و موسساتی است که استادان و فارغ التحصیلان آن موفق به کسب جایزه نوبل شده اند به بیان دیگر این رتبه بندی کیفیت تدریس یا کیفیت علوم انسانی را در نظر نمی گیرد.

رتبه بندی دانشگاه های جهان آموزش عالی تایمز

از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ نشریه آموزش عالی تایمز(THE) در بریتانیا هر ساله با همکاری موسسه کاکارلی سیموندز(Quacquarelli Symonds)‏ یاQS رتبه بندی دانشگاه های جهان یعنی Times Higher Education–QS World University Rankingsرا منتشر می کرد. اکتبر ۲۰۰۹ تایمز از QS جدا شد و بهThomson Reuters ملحق شد تا رتبه بندی جدیدی از دانشگاه های جهان به اسم رتبه بندی دانشگاه های جهان آموزش عالی تایمزرا منتشر کند. THE بیان کرد که رای دانشگاهی قسمتی از این رتبه بندی جدید هست. در ژوئن ۲۰۱۰ آموزش عالی تایمز از روش جدیدی برای رتبه بندی استفاده کرد که در آن ۱۳ شاخص عملکرد جداگانه استفاده شد. THE اولین رنکینگ خود با استفاده از این روش جدید را سپتامبر ۲۰۱۰ منتشر کرد. سه رتبه بندی آموزش عالی تایمز THE، همراه با رتبه بندی QS و رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان (ARWU) مهم ترین رتبه بندی دانشگاه های بین المللی هستند.

رتبه بندی شهرت جهانی آموزش عالی تایمز

این رتبه بندی اولین بار در سال ۲۰۱۱ بر اساس نظر سنجی ۱۳,۳۸۸ دانشگاه در ۱۳۱ کشور منتشر شد. نظرسنجی در ۸ زبان صورت گرفت و از دانشگاهیان با تجربه پرسیده بود که از نظر آن ها کدام دانشگاه ها از نظر تدریس و تحقیق در رشته آن ها قوی تر هست. ۶ دانشگاه برتر در ۲۰۱۳ در این رتبه بندیHarvard، MIT، Cambridge، Oxford، UC Berkeley و Stanford است.

فاکتور جی

رتبه بندی فاکتور جی (G-factor) با استفاده از موتور جستجوی گوگل تعداد لینک های وب‌سایت یک دانشگاه را در میان وب‌سایت دیگر دانشگاه‌ها محاسبه می‌کند. فاکتور جی درواقع میزان محبوبیت و اهمیت وب‌سایت یک دانشگاه خاص را در میان وب‌سایت‌های دانشگاه‌های دیگر نشان می‌دهد.

رتبه‌بندیGlobal Universities Ranking

یک رتبه‌بندی توسط موسسه RatER روسیه است. این رتبه بندی در واقع رتبه بندی هایARWU، HEEACT، تایمز، QS و Webometrics را همراه با کارشناسان متشکل از مسئولان پروژه و مدیران٬برای رتبه بندی دانشگاه ها در هفت حوزه در نظر می گیرد. این روش، عملکرد تحصیلی، عملکرد پژوهشی، تخصص دانشکده، در دسترس بودن منابع، فعالیت های اجتماعی قابل توجه فارغ التحصیلان، فعالیت های بین المللی، و افکار بین المللی را در نظر می گیرد. این رتبه بندی زمانیکه دانشگاه ایالتی مسکوروسیه را در رتبه پنج پیش از هاروارد و کمبریج قرار داد سوالاتی را بر انگیخت.

رتبه بندی مقالات علمی ـHEEACT

رتبه‌بندی عملکرد مقالات علمی دانشگاه‌ها (HEEACT) یک رتبه‌بندی بر اساس روش کتاب‌سنجی است که توسط انجمن ارزیابی و ارتقادهی آموزش عالی تایوان صورت گرفته‌است.این رتبه بندی عملکرد ۵۰۰ دانشگاه عالی و ۳۰۰ دانشگاه عالی در ۶ رشته را در نظر می گیرد. HEEACT رتبه بندی موضوعی در رشته های علوم و تکنولوژی را منتشر می کند. این رتبه بندی شامل ۸ شاخص است : مقالات منتشر در ۱۱ سال اخیر، ارجاعات آن مقالات، مقالات جاری، ارجاعات جاری، متوسط ارجاعات، شاخص ـH ، تعداد مقالات با ارجاعات بالاو تعداد مقالات با ضریب تاثیری بالا. این نوع رتبه بندی نشان‌دهندۀ سه معیار کارکرد مقالات علمی است: بهره‌وری تحقیقات، میزان تاثیرگذاری تحقیقات و برتری تحقیقات.

دانشگاه های با تاثیر بالا ـ شاخص عملکرد تحقیق

رتبه بندی دانشگاه های با تاثیر بالا ـ شاخص عملکرد تحقیق(RPI) در سال ۲۰۱۰ برای بررسی عملکرد تحقیق دانشگاه توسط استرالیا ایجاد شد که ارزیابی عملکرد تحقیقاتی را بر اساس انتشارات و استنادات بررسی می کند. اطلاعات انتشارت و استنادها از Scopusبدست می آید. این رتبه بندی از شاخص استاندارد کتابسنجی، برای مثال ۱۰- سال g-indexو h-indexاستفاده می کند.

رتبه بندی لیدن

مرکز مطالعات علوم و تکنولوژی در دانشگاه لیدنرتبه بندی اروپایی و جهانی ۵۰۰ دانشگاه برتر را بر اساس تعداد و تاثیر انتشارات نمایه ـWeb of Science در هر سال، انجام می دهد.

رتبه بندی نیوزویک

در آگوست ۲۰۰۶ مجله نیوزویک رنکینگ ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا را با استفاده از معیارهای انتخاب شده از رتبه بندیARWU و رتبه بندی آموزش عالی تایمز ـQS به علاوه یک معیار تعداد مجلات در کتابخانه منتشر کرد. این رتبه بندی هم اکنون از اطلاعات رتبه بندی آموزش عالی تایمز، رتبه بندی وبومتریک و مشاور رتبه بندی شانگهای برای نتایج خود استفاده می کند.

رتبه‌بندی حرفه‌ای دانشگاه‌های دنیا

در مقایسه با رتبه بندی های آکادمیک، رتبه بندی حرفه ای دانشگاه های دنیا که در سال ۲۰۰۷توسط مدرسه عالی ملی معدن پاریسبنیان گذاشته شد، کارآیی هر دانشگاه را در تولید کسب و کار حرفه ای اندازه گیری می کند. شاخص اصلی این رتبه‌بندی تعداد مدیران اجرایی ارشد در میان ۵۰۰شرکت مطرح دنیاست. این رتبه بندی بدلیل اینکه ۵ دانشگاه فرانسوی را در میان ۲۰ دانشگاه برتر قرار داد مورد انتقاد قرار گرفت.

در این مقاله قصد داریم برترین دانشگاه های اروپا را معرفی نماییم. بدین منظور لازم است در ابتدا اساس رتبه بندی دانشگاه ها را در ابتدا توضیح دهیم

دانشگاه های جهان بر اساس فاکتورهای بسیاری مورد رتبه بندی قرار میگیرند که مهمترین فاکتورها و مهمترین دسته بندی ها به صورت که ذیل آورده ایم میباشد.(موسسه حقوقی ملک پور ارایه کننده برترین  مشاوره در زمیه تحصیل و اخذ ویزا در کشورهای مختلف)

 

با توجه به گروه های رتبه بندی در بالا میبینیم که هر فاکتوری با  توجه به یک سری شاخص ها این تقسیم بندی و رتبه بندی را انجام داده اند . با توجه به رتبه بندیهای زیر نیز باید بگوییم که در این رتبه بندی ها اکثر دانشگاه های آمریکا در صدر جدول هستند .و از دانشگاه های کشور های اروپایی دانشگاه های کشور انگلستان همیشه در این میان دیده میشود دانشگاه هایی چون آکسفورد ، کمبریج و هم چنین دانشگاه های آلمان و سوید نیز معمولا در این میان رتبه خوبی دارند . و اما از میان دانشگاه های برتر شاید بهتر باشد که به دانشگاه های رایگان اشاره ای بکنیم.

یکی از کشورهایی که دارای برترین دانشگاه ها در اروپا هست دانشگاه های کشور اتریش میباشد که دانشگاه وین در بین ۵۰ دانشگاه برتر اروپا میباشد و هزینه تحصیل در این دانشگاه رایگان میباشد.

نظرات جناب اقای ملک پور در خصوص حقوق داخلی برروی یوتیوب

به دلیل علاقه متقاضیان آشنایی با موسسه حقوقی ملک پور بزرگترین و خلاق ترین موسسه حقوقی کشور و همچنین ذهن خلاقی که این موسسه را بنا گذاشته بر ان شدیم تا گوشه ای از فیلم مصاحبه تلویزیونی با آقای ملک پور در باب امور وکالت را برای شما در اختیار قرار دهیم ، آدرس این فیلم را در یوتیوب به نام اقای ملکپور جستجو کنید ، امید است که مفید واقع گردد

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ