ثبت شرکت در جمهوری چک

شرایط ثبت شرکت در جمهوری چک چیست ؟ سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در جمهوری چک چقدر است ؟ آیا امکان اخذ اقامت از راه ثبت شرکت در جمهوری چک وجود دارد ؟ ثبت شرکت در جمهوری چک چگونه است ؟ برای آشنایی با انواع شرکت و شرایط ثبت شرکت در جمهوری چک با ما در مقاله زیر همراه باشید .

بر اساس مطالعات بانک جهانی پروسه ثبت شرکت در جمهوری چک حدود هفده روز زمان میبرد . این پروسه مشکل است و به همین دلیل پیشنهاد می شود برای انجام اینکار از همکاری کارشناسان استفاده نمایید .

قانون کشور چک این اجازه را به افراد خارجی می دهد که مانند تمام کارآفرینان اهل کشور چک کار تجاری خود را در این کشور راه اندازی نمایند . برای انجام اینکار به متقاضیان ویزای اقامتی برای مدت نود روز تا یک سال می دهند . بعد از این مدت این ویزا می تواند تمدید شود و یا تبدیل به یک ویزای اقامتی بلند مدت برای دو سال شود .

 

ثبت شرکت :

در آغاز شما باید اساسنامه شرکت را  به عنوان تنها موسس ( سند موسسه) و یا بین همکاران ( تفاهم نامه مجمع  )  تهیه کنید . هنگامی که شما شرکتی را تاسیس می کنید باید بیانیه ای را آماده کنید که در آن کلیه نکات پایه ای مربوط به شرکت و سازمانهای آن آمده باشد . در این بیانیه باید اطلاعات پایه ای مثل نام شرکت ،مکان شرکت ، نوع کار ، نام اعضاء ، میزان سود مالکیت و نکات دیگر آمده باشد . چه شرکت تک موسس باشد یا چند موسس در هردو صورت باید در دفتر اسنادرسمی ثبت شود . بعد از امضاء تفاهمنامه هر چند که شرکت  هنوز به عنوان یک نهاد قانونی مجزا وجود ندارد اما به طور قانونی تنها برای سهامداران  الزام آور است .

قبل از شکل گیری شرکت شما باید قراردادی را در مورد مکان شرکت امضاء نمایید .

هزینه ها :

هنگامی که می خواهید یک شرکت را ثبت کنید باید نشان دهید که تمکن مالی برای هزینه های  کسب و کارتان را دارید . میزان این دارایی بستگی به نوع کاری دارد که می خواهید انجام دهید . این سرمایه می تواند هر چیزی که ارزش مالی دارد باشد . اگر شما چیزی غیر نقدی برای سرمایه ارائه می دهید باید توسط یک کارشناس ارزیابی بطور کتبی نوشته شده باشد . این پول بعنوان سپرده در حساب بانکی که شما برای شرکت آینده تان باز کرده اید گذاشته می شود . این مقدار در ثبت تجاری ثبت می شود و به اطلاع عموم می رسد .

انواع شرکت در جمهوری چک :

معمولی ترین شرکت ها در چک شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی می باشند . انواع  دیگر شرکت ها عبارتند از مشارکت عمومی و دفاتر شعب .

انتخاب نوع درست شرکت نیاز به شناخت کسب و کار در جمهوری چک دارد . تفاوت ها و شباهت های انواع مختلف شرکت ها در زیر آمده است .

شرکت با مسئولیت محدود :

این نوع شرکت می تواند بین ده تا پنجاه کارمند داشته باشد و موسس آن می تواند کار اجرایی هم انجام دهد . شرکت با مسئولیت محدود هیئت مدیره ندارد و همه همکاران آن اگر قرارداد مشارکت تعیین نشده باشد می توانند بطور مستقل تصمیم بگیرند.

میزان سرمایه مورد نیاز برای این نوع شرکت ۲۰۰٫۰۰۰CZK است که در صورت تک موسس بودن باید کل این مبلغ پرداخت شود . در صورتی که شرکت شرکتی است باید حداقل ۳۰ درصد سرمایه در هنگام ثبت شرکت پرداخت شود . هر کدام از شرکاء باید حداقل ۲۰٫۰۰۰ CZKپرداخت نمایند . میزان فردی با قابل تقسم به ۱۰۰۰ باشد و باقی مانده هم نداشته باشد .

 

شرکت سهامی :

در این نوع شرکت سهامداران به میزان سهامشان مسئول هستند . شرکت به موسس خاصی محدود نمی شود و به همین دلیل سهام آن به راحتی به فروش می رسد . شرکت سهامی باید هم هیئت مدیره و هم هیئت نظارت داشته باشد . هیئت مدیره بدنه قانونی شرکت است . هیئت مدیره باید حداقل سه عضو داشته باشد و می تواند در مورد ماردی که در مجمع عمومی یا هیئت نظارت مطرح نشده تصمیم بگیرد . هیئت نظارت عملکرد هیئت مدیره و شرکت را نظارت می کند .

هیئت نظارت باید حداقل ۳ عضو داشته باشد و یا باید تعداد آن بخش پذیر به عدد سه باشد . اعضای هیئت نظارت نمی توانند همان اعضای هیئت مدیره باشند .شرکت باید قوانین ارتباط بین سهامداران و مدیران شرکت را صادر کند ( اساسنامه ) . شرکت شما ممکن است که به ممیزی های قانونی هم نیاز داشته باشد . این ممیزها در صورتیکه ترازنامه شما بیش از ۴۰ میلیون CZKبشود ، گردش مالی خاص بیش از ۴۰ میلیون CZKبشود ، و یا تعداد کارمندان بیش از ۵۰ نفر باشد اجباری می باشد .

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت غیر عمومی ۲ میلیون CZK می باشد و برای شرکت عمومی ۲۰ میلیون CZK می باشد بعنوان مثال یک شرکت تاسیس شده از طریق اعلان عمومی سهام . حداقل ۳۰ درصد در هنگام ثبت برای کارهای مالی باید پرداخت شود .

همچنین باید بدانید که این سهام ها می توانند سهام حامل باشند و یا سهام ثبت شده . سهامی که در ثبت تجاری ثبت نشده باشد به راحتی قابل واگذاری است . سهام ثبت شده ممکن است که با توجه به اساسنامه محدودیت هایی داشته باشند .

 

شرکت مشارکت تجاری عمومی :

در این نوع شرکت همه افراد نسبت به اموال خود مسئول هستند . مدیر توسط حداقل دو نفر انتخاب می شود . مزیت این نوع شرکت در این است که نیازی به سرمایه اولیه ندارد .

 

دفاتر شعب :

دفاتر شعب به عنوان یک نهاد قانونی در کشور چک شناخته نمی شود بلکه نمایندگی تجاری از یک شرکت خارجی است . این شرکت از نظر قانونی وابسته به شرکت مرکزی است با اینکه یک مدیریت مستقل و یک حساب مالی شخصی دارد . تاسیس این نوع شرکت ها و ورود آنها به ثبت تجاری بر اساس قوانین کشور چک می باشد .

نام شرکت شما باید مانند شرکت خارجی باشد با پسوند واحد سازمانی . انتصاب مدیر ضروری است و باید مجموعه کارها لیست شوند . شعب نیازی به سرمایه اولیه ندارند .

با توجه به اصلاحیه قانون جابجایی از سال ۲۰۰۲ شعب می توانند املاک و مستغلات خریداری نمایند .

خلاصه مقاله اینکه افرادی که علاقمند ثبت شرکت در جمهوری چک باید یکی از انواع شرکت را با کمک افراد کارشناس ثبت نمایند . برای اینکار به متقاضیان ویزای اقامتی برای مدت نود روز تا یک سال می دهند . بعد از این مدت این ویزا می تواند تمدید شود و یا تبدیل به یک ویزای اقامتی بلند مدت برای دو سال شود .

در صورتیکه تمایل به ثبت شرکت در چک دارید و یا نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد کشور چک دارید به سایت Malekpour.ir  مراجعه نمایید .

منبع :

Justlanded.com

 

نگارنده: بهنوش غلامی

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ
 1. عبدالحمید گفته:

  سلام… من و دونفر از دوستانم میخواهیم یک شرکت ساختمانی در کشور چک به ثبت برسانیم… قصد و هدف ما از ثبت شرکت کار کردن در آن کشور و در نهایت گرفتن اقامت برای خود و دوستانم میباشد.
  سرمایه ای که برای شرکت در نظر گرفته ایم مبلغی حدود ۳۰۰ میلیون تومن میباشد…
  من خودم مدرک پیش دانشگاهی علوم تجربی دارم.
  دوستانم کارشناسی عمران و برق دارند…
  متاهل هستیم…
  شرایط و ضوابط ثبت شرکت چگونه است؟
  آیا فعالیت ساختمانی اعم از ساخت و ساز مسکن در جمهوری چک جواب میدهد؟؟

  پاسخ