تولد در ترکیه

 

تولد در ترکیه در سال 2018 و قوانین جدید اخذ تابعیت ترکیه را با هم بررسی مینماییم ، این روزها تولد فرزند در خاک کشور مطبوع برای اخذ اقامت و تابعیت بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است به همین دلیل بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند قصد دارند تا با تولد در ترکیه بتوانند اقامت و تابعیت ترکیه را اخذ نمایند اما بهتر است بدانید که کشور ترکیه تابعیت مضاعف را پذیرفته است و فردی که در ترکیه متولد شود در صورتی که والدین فرزند دارای تابعیت نباشند فرزند می تواند از طریق تولد در ترکیه به اقامت و تابعیت دست یابد  به همین دلیل شاید این روزها تولد در ترکیه بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته باشد و سوالات بسیاری در این مورد داشته باشند که موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای mie اتریش در این مقاله به بررسی شرایط تولد در ترکیه برای اخذ اقامت و تابعیت می پردازد تا بتواند به سوالات متعدد شما در مورد تولد در ترکیه پاسخ دهد.

آیا با تولد در ترکیه می توان به اقامت و تابعیت دست یافت ؟ چه شرایطی برای اخذ تابعیت از طریق تولد در ترکیه وجود دارد ؟ تابعیت مضاعف در ترکیه به چه صورت است ؟

شرایط تولد در ترکیه :

بسیاری از افراد خواهان اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد هستند تا بتوانید با تولد فرزند خود در خاک کشور مطبوع به اقامت و تابعیت کشور مورد نظر خود دست یابند در صورتی که قصد اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد فرزند در ترکیه را دارید بهتر است بدانید که کشور ترکیه مانند بسیاری از کشورها از سیستم خون برای اخذ تابعیت تبعیت میکند و در صورتی که فردی در خاک ترکیه متولد شود مطابق با تابعیت والدین به وی تابعیت اعطا می شود . در صورتی که فرزندی در خاک ترکیه متولد شود و یکی از والدین وی اقامت و تابعیت ترکیه را دارا باشد فرزند متولد شده نیز تابعیت را اخذ می نمایند و از تمامی خدمات یک شهروند ترکیه ای برخوردار خواهد شد .

بهتر است بدانید که کشور ترکیه تابعیت مضاعف را پذیرفته است و فرد خارجی که ترکیه و از پدر ترک و مادر خارجی متولد شود می تواند اقامت و تابعیت ترکیه را بدست آورد و یک شهروند ترکیه ای محسوب گردد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق تولد در ترکیه به شرح زیر است :

1: ارائه گواهی مبنی بر اقامت والدین در ترکیه و مدارک هویتی آنها

2: ارائه اسناد ازدواج والدین

3: ارائه گواهی تولد فرزند در خاک ترکیه

4: تکمیل و ارائه فرم درخواست اقامت برای فرزند متولد شده

5: پرداخت هزینه های اخذ اقامت برای فرزند متولد شده .

نکته بسیار مهم این است که در صورتی که فرزندی در ترکیه از مادری غیر تبعه متولد شود به مدت 6 ماه به فرزند اقامت داده می شود در صورتی که مادر و یا پدر اقامت و تابعیت ترکیه را دارا نباشند اقامت فرزند نیز ادامه نمی یابد همچنین فرزند پس از رسیدن به سن قانونی امکان اخذ اقامت و تابعیت  را نخواهد داشت.

در صورتی که فرزندی از پدر و مادری ترک متولد شود در صورتی که در ترکیه اقامت نداشته باشند فرزند می تواند درخواست اقامت و تابعیت ترکیه را نماید و به وی اقامت و تابعیت مطابق با قانون ترکیه به وی اعطا خواهد شد .

نام گذاری فرزند متولد شده در ترکیه :

در صورتی که فرزندی از پدر و مادر ترک متولد شود باید نام وی توسط پدر و مادر به صورت مشترک برای فرزند انتخاب گردد اما بهتر است بدانید که کشور ترکیه تمامی حقوق را به پدر فرزند منتقل میکند و در صورتی که پدر توانایی انتخاب نام برای فرزند را نداشته باشد این حق به مادر واگذار خواهد شد و مادر می تواند به تنهایی برای فرزند خود نامی را انتخاب نماید . نکته بسیاری مهمی که مورد توجه بسیاری از افراد است این است که در صورتی که فرزندی از والدینی متولد شود که یکی ترک و دیگری خارجی باشد کودک متولد شده می تواند 2 نام داشته باشد یعنی والدین کودک می توانند 2 نام برای کودک انتخاب نمایند.

ماده 8 قانون تابعیت ترکیه برای فرزندان بدون تابعیت :

بهتر است بدانید که در این ماده قانونی به نکات بسیاری اشاره شده است مانند اینکه اگر فرزندی در خاک ترکیه از پدر و مادری متولد شود که هیچکدام اقامت و تابعیت ترکیه را ندارند فرزند در صورت تمایل می تواند درخواست اقامت و تابعیت ترکیه را نماید همچنین اگر فرزندی در خاک ترکیه از پدر ومادری بدون تابعیت متولد شود نمی تواند به اقامت و تابعیت ترکیه  دست یابد و از تمامی حق و حقوق یک شهروند ترکیه ای برخوردار نخواهد شد  همچنین فرزند نمی تواند از این طریق برای اخذ شناسنامه ترکیه ای خود نیز اقدام نماید .

تابعیت مضاعف :

در علم حقوق تابعیت مضاعف یا چندگانه بدین معنا است که در صورتی که فردی همزمان 2 تا چند تابعیت را دارا باشد و یا با حفظ تابعیت قدیم تابعیت جدید دیگری را اخذ نماید تابعیت مضاعف گفته می شود که بهتر است بدانید کشور ترکیه بر خلاف بسیاری از کشورها تابعیت مضاعف را پذیرفته است و در صورتی که فرزندی در خاک کشور ترکیه متولد شود در صورتی که والدین وی اقامت و تابعیت ترکیه را دارا نباشند فرزند می تواند علاوه بر اینکه تابعیت پدر و مادر خود را اخذ نماید این امکان را دارد که تابعیت ترکیه را نیز کسب کند.

در انتها و در مورد تولد در ترکیه باید گفت که هر ساله بسیاری از افراد خواهان این هستند که بتوانند از طریق تولد فرزند در خاک کشور مطبوع به اقامت و تابعیت دست یابند به همین دلیل بسیاری از افراد با توجه به نزدیکی به ایران تولد در ترکیه را انتخاب می نمایند تا با تولد فرزند در ترکیه بتوانند تابعیت و اقامت کشور دیگر را نیز دریافت نمایند اما بهتر است بدانید که کشور ترکیه از سیستم خون تبعیت می کند و فرزند متولد شده در خاک ترکیه می تواند به صورت کوتاه و محدود در ترکیه حضور داشته باشد اما نکته مهمتر این است که کشور ترکیه تابعیت مضاعف را پذیرفته است و در صورتی که فرد خارجی در کشور ترکیه متولد شود و در صورتی که اقامت و تابعیت والدین خود را اخذ نماید در صورت تمایل می تواند اقامت و تابعیت ترکیه را نیز از طریق تولد در ترکیه بدست آورد.

موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش در مقاله فوق  بر آن شده تا تمامی شرایط تولد در ترکیه را بررسی نماید تا شما خوانندگان گرامی در صورت تمایل برای تولد در ترکیه بتوانید اطلاعات جامعی داشته باشید و در صورت اقدام بتوانید به اقامت و تابعیت ترکیه از طریق تولد در ترکیه نیز دست یابید .

درصورت تمایل به مهاجرت به ترکیه از طرق مختلف همچون تحصیل در ترکیه ، کار در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در ترکیه میتوانید با دفتر مرکزی ما در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نموده و مشاوره تلفنی رایگان اخذ بفرمایید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.