تحصیل پزشکی در قبرس و بررسی شرایط آن

تحصیل پزشکی در قبرس، شرایط و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش پزشکی در قبرس و به طور کل اقامت قبرس از طریق تحصیل پزشکی در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفته است. اما آیا امکان ادامه تحصیل پزشکی در قبرس برای ایرانیان فراهم می باشد؟ میزان حقوق پزشکان در قبرس چگونه است؟ تحصیل پزشکی در قبرس از جهات مختلف قابل بحث می باشد که به صورت ساده و خلاصه اما اساسی، مهم ترین نکات پیرامون آن خدمت شما متقاضیان گرامی ارائه می گردد. امید است این مقاله که توسط متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور به نگارش در آمده است، تمامی سوالات و ابهامات ذهنی شما در خصوص تحصیل پزشکی را بر طرف نماید. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی راجع به تحصیل پزشکی در قبرس با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه MIE اتریش تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

تحصیل پزشکی در قبرس 4 تحصیل پزشکی در قبرس

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در قبرس

جمهوری قبرس کشوری است جزیره ای که در شرق دریای مدیترانه قرار دارد. پایتخت این کشور نیکوزیا است. این کشور به دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم شده که دو زبان ترک و یونانی در این کشور رایج است. این کشور به عنوان سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه با جمعیت یک میلیون و صد هزار نفر یکی از مقاصد گردشگری به محسوب می شود. این کشور در 1 مه 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و در 1 ژانویه 2008 وارد منطقه اروپا شد. بنابراین این موضوع مورد سوال مخاطبین قرار گرفته است که آیا ادامه تحصیل پزشکی در قبرس می تواند گزینه مناسبی تقلی شود یا خیر؟

سیستم آموزشی در قبرس (آموزش عمومی و آموزش خصوصی) در حال توسعه می باشد. و این موضوع باعث گردیده که 7 درصد از تولید ناخالصی داخلی قبرس در آموزش و پرورش سرمایه گذاری شود. به صورت تقریبی می توان گفت 47 درصد از افراد 25 الی 34 ساله در قبرس تحصیل کرده هستند. دانشجویان در قبرس می توانند در کالج ها و دانشگاه های خصوصی و دولتی ادامه تحصیل دهند. ورود به رشته پزشکی در کشورهای دیگر در بسیاری از زمان ها دشوار است. اما راه حل آن برای کسانی که فکر می کنند ادامه تحصیل در رشته پزشکی ناممکن است بدین شکل می باشد که در دانشگده ها و کالج هایی برای پذیرش در دوره های تکمیلی ثبت نام نمایند و بعد از گذراندن دوره در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایند. گذراندن دوره های تکمیلی و آموزش حرفه ای در رشته های فیزیک، شیمی، زیست شناسی، آناتومی و فیزولوژی جهت زیر ساخت های لازم برای تست زنی و موفقیت هر چه بیشتر در آزمون های ورودی می توانند تعیین کننده موفقیت دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های قبرس باشد. این دوره های آموزشی به زبان انگلیسی می باشد. امروزه دانشجویان بین المللی می توانند در 4 رشته تحصیلی پزشکی و پیراپزشکی شامل پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، دامپزشکی که به زبان انگلیسی ارائه می گردد، تحصیل کنند. کشور قبرس سعی کرده است که با بالا بردن کیفیت آموزش بین المللی و مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل، دانشجویان بین المللی را به سمت خود جذب نماید.

تحصیل پزشکی در قبرس 5 تحصیل پزشکی در قبرس

شرایط ورود به رشته پزشکی در قبرس

جهت ورود به رشته پزشکی در قبرس، دانشجویان می توانند ابتدا در یک دوره پایه ای یا دوره آماده سازی شرکت کنند. این دوره و برنامه های مقدماتی پزشکی برای دانشجویانی طراحی شده است که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های قبرس می باشند اما در زمینه های اصلی همانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی و یا سطح زبان تجربه و علم کافی را ندارند. دوره ها و برنامه های آماده سازی برای در کشور قبرس بین 3 الی 9 ماه تحصیلی بسته به مدارس و هدف آنان ارائه می گردد. این در حالی است که این دوره های مقدماتی می تواند توسط موسسات خصوصی و دولتی برگزار شود. هدف از گذراندن دوره های پزشکی آماده سازی متقاضیان و دانشجویان برای گذراندن امتحانات ورودی به دانشگاه، به حداقل رساندن مشکلات در جهت سازگاری برای تازه دانشجویان تازه وارد و بهبود دانش در موضوعات مورد نیاز بـرای رشته پزشکی می باشد. تحصیل پزشکی در قبرس و مطالعه پزشکی در این کشور توسط یک تیم متخصص پزشکی که به دنبال ارائه اطلاعات می باشد، انجام می پذیرد. در این راستا برخی از رشته ها همانند رشته دندان پزشکی، رشته داروسازی و رشته دامپزشکی جز برنامه های درسی طولانی مدت است. اما تحصیل در رشته های پرستاری، مامایی و غیره به عنوان رشته ها و برنامه های تحصیلی کوتاه مدت یاد می شود. زمان مورد نیاز برای تحصیل در رشته های مختلف در جدول زیر نمایش داده شده است.

پزشکی عمومی 6 ساله
دامپزشکی 6 ساله
دندانپزشکی 5 الی 6 ساله
داروسازی 5 الی 6 ساله
پرستاری 3 الی 4 ساله
فیزیوتراپی 3 الی 4 ساله

تحصیل در قبرس

دانشگاه های پزشکی در قبرس

قبرس دانشگاه های مطرح چندانی در سطح دنیا ندارد اما در ادامه به معرفی چند دانشگاه ها برتر در کشور قبرس برای تحصیل پزشکی پرداخته شده است. 

 • دانشگاه نیکوزیا در قبرس

  دانشگاه نیکوزیا یکی از برزگترین موسسات آموزش عالی در قبرس می باشد. این دانشگاه توانسته با ترکیب آموزش عالی برگرفته از کشورهای اروپایی با استاندارد های بین المللی دانشجویان بین المللی را به خود جذب نماید. دانشگاه نیکوزیا با فرهنگ چند رسانه ای توانسته بیش از 20 درصد از دانشجویان بین المللی را از 80 کشور به خود جذب کند. سالیانه 5000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می نمایند.

  دانشگاه نیکوزیا در یک مرکز ایده آل توانسته با تلفیق زیر ساخت های مدرن و تجربه های بین المللی در آموزش با جمعیت چند فرهنگی، محیطی را برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی تداعی نماید.

  دانشگاه نیکوزیا با دانشگاه سنت جورج لندن همکاری مستقیمی دارد. برنامه و دوره های 6 ساله پزشکی، BMBS برابر با لیسانس پزشکی و MD برابر با لیسانس جراحی از اکتبر 2014 به زبان انگلیسی آغاز شده است. برای تحصیل در دانشگاه نیکوزیا، دانشجویان بین المللی و داوطلبانی که دارای مدرک لیسانس یک رشته مرتبط با پزشکی می باشد می تواند از این دانشگاه پذیرش دریافت نمایند و در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهند.

 • دانشگاه مدیترانه شرقی

  این دانشگاه در سال 1979 تاسیس گردید که فعالیت خود را در رشته های فنی مهندسی آغاز کرد. اما در حال حاضر این دانشگاه چند رشته ای می باشد که بیش از 11 دانشکده و 3 موسسه تحقیقاتی دارد.

  دانشگاه میترانه شرقی دارای یک محیط چند فرهنگی است که بیش از 19000 دانشجو از 98 کشور جهان در این دانشگاه به زبان انگلیسی و زبان ترکی تحصیل می کنند. دانشکده پزشکی و داروسازی در سال های 2011 و 2012 در این دانشگاه تاسیس شد. رشته داروسازی در این دانشگاه، یک برنامه 5 ساله متشکل از 10 ترم است. رشته داروسازی در دانشگاه مدیترانه شرقی دارای دو برنامه B.Pharm و D.Pharm می باشد. دانشجویانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته داروسازی در مقاطع بالاتر می باشد. می توانند دوره های آموزش بالینی خود را در بیمارستان های بزرگ و صنایع بهداشتی پشت سر بگذرانند. اما دانشجویانی که علاقه مند به کار تحقیقات بالینی می باشند می توانند در رشته مدیریت D.Pharm  ادامه تحصیل دهند. هزینه دوره های Pharma MBA در سال 6،000 یورو می باشد.

 • Near East University Faculty of Medicine

  در این دانشکاه بیش از 80 دانشکده مستقر می باشد که برنامه های تحصیلی را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای بیش از 950،000 نفر از دانشجویان در سراسر جهان ارائه می دهد، چرا که این دانشگاه امکان آموزش آنلاین را برای بسیاری از دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. این دانشگاه در سال 1988 به عنوان یک دانشگاه چند رشته ای تاسیس شده است. امروزه این دانشگاه با ارائه 187 برنامه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان ادامه تحصیل را برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان فراهم کرده است.

  این دانشگاه عضو انجمن دانشگاه های اروپایی ( EUA ) در حوزه یونسکو ( IGIP )، انجمن بین المللی آموزش مهندسی ( IAU ) و بنیاد نهاد ملی و فدراسیون FUIW می باشد.

  دانشکده های پزشکی این دانشگاه در سال 2008 تاسیس گردید. دوره های تحصیل پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می گردد. در میان دانشکده های پزشکی این دانشگاه می توان به دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و علوم بهداشتی اشاره کرد.

تحصیل پزشکی در قبرس 7 تحصیل پزشکی در قبرس

بورس تحصیلی در قبرس

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در قبرس

شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل و اخذ پذیرش در رشته های پزشکی در قبرس به شرح زیر می باشد.

 • کسب نتایج خوب در دوره دبیرستان و نمرات بالا در دروس شیمی، فیزیک و ریاضی
 • گواهی نامه بین المللی زبان انگلیسی IELTS6.5 یا TOEFL
 • انگیزه نامه جهت کاندیدای پزشک شدن
 • تکمیل فرم در خواست پذیرش
 • یک قطعه عکس
 • مصاحبه با متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی (به صورت حضوری و یا غیر حضوری)
 • قبولی در آزمون پذیرش GAMSAT یا MCAT

یکی از نکات بسیار مهم برای ادامه تحصیل پزشکی در قبرس که اهمیت بالایی دارد، محدودیت سنی برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی می باشد. دانش آموزان برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی باید حداقل 17 سال سن داشته باشند. البته می توان گفت هیچ محدودیت مشخصی از نظر سن برای ورود به دانشکده های پزشکی وجود ندارد و در این موضوع اگر محدودیتی ایجاد شود صرفا از سمت موسسات آموزشی تعیین می گردد. با این حال دانشجویان باید بدانند طول مدت تحصیل در رشته پزشکی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حداقل 9 سال به طول می انجامد.

هزینه های تحصیل پزشکی در قبرس

هزینه های تحصیل پزشکی در قبرس در مقاطع مختلف کاملا متفاوت می باشد اما به طور میانگین می توان گفت شهریه سالیانه برای تحصیل پزشکی در دانشگاه قبرس به طور تقریبی بین 27،500 یورو الی 30،000 یورو می باشد. این مبلغ شامل هزینه های ثبت نام دانشگاه، شهریه، امتحان و هزینه های فارغ التحصیلی می باشد. به طور قطع هزینه های تحصیل در رشته های غیر پزشکی اغلب کمتر از هزینه های پزشکی می باشد.

تحصیل پزشکی در قبرس 8 تحصیل پزشکی در قبرس

هزینه های زندگی در قبرس

نکته حائز اهمیت دیگر برای دانشجویان هزینه های زندگی در قبرس می باشد. هزینه متوسط زندگی سالیانه برای دانشجویان بین المللی 9،000 یورو می باشد. البته هزینه های زندگی بسته به شرایط هر فرد می تواند متفاوت می باشد. در جدول زیر هزینه میانگین برخی از اقلام مهم برای زندگی در قبرس بیان شده است.

هزینه های خوارک
غذا برای 2 نفر 45 یورو
نوشابه 0.33 لیتری 1.14 یورو
اب آشامیدنی 0.33 لیتری 0.65 یورو
1 لیتر شیر 1.37
1 کیلو گرم برنج 1.40
12 عدد تخم مرغ 2.57
1 کیلوگرم پنیر 7.69
1 کیلوگرم سیب 1.91
1 کیلوگرم موز 1.35
1 کیلوگرم پرتقال 1.26
1 کیلوگرم گوجه فرنگی 1.89
1 کیلوگرم سیب زمینی 0.8
حمل و نقل
بلیط یک طرفه 1.5
1 کیلومتر تاکسی 0.93
1 لیتر بنزین 1.25
هزینه های ماهیانه
برق، گرمایش، سرمایش و .. برای آپارتمان 85 متری 116.97
اینرنت 39.30
اجاره در ماه
آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 569.69
آپارتمان 1 خوابه در خارج از شهر 450.50
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 953.50
آپارتمان 3 خوابه در خارج از شهر 765.12
قیمت آپارتمان
قیمت هر متر آپارتمان برای خرید در مرکز شهر 2،057.03
قیمت هر متر آپارتمان برای خرید در خارج از شهر 1،562.12

در تصویر زیر شاخص هزینه های زندگی در قبرس در مقایسه با کشورهای آسیایی نمایش داده شده است. رنگ سبز نشان دهنده ارازن ترین کشورها و رنگ قرمز بیان گر گران ترین کشور ها می باشد. 

تحصیل پزشکی در قبرس 2 تحصیل پزشکی در قبرس

هزینه های تحصیل و زندگی در قبرس

تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در قبرس

افرادی که غیر از تحصیل پزشکی در قبرس قصد تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی از جمله داروسازی، دندان پزشکی و پرستاری را داشته باشند نیز باید دارای شرایط خاصی باشند در ادامه به بررسی این رشته ها می پردازیم.

 • تحصیل داروسازی در قبرس

  هدف از تحصیل در این رشته آماده سازی دانشجویان از نظر علمی و حرفه ای در علم دارو جهت اشتغال در بخش خصوصی، داروخانه ها، بیمارستان ها، کلینیک ها و مراکز درمانی می باشد. برنامه های درسی در رشته داروسازی کاملا مطابق با استاندارد های مدرن اروپایی است.

  نقش داروسازان در سلامتی افراد بسیار مهم است و دانشجویان تمام دوره های مربوط به شیمی و ایمنی داروها را در زمینه های درمانی به سود بیماران به کار می گیرند. رشته داروسازی در قبرس به مدت 5 سال به طول می انجامد که دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل کنند. فارغ التحصیلان پس از اتمام تحصیل خود می توانند در امتحانات مربوط به وزارت بهداشت به منظور اخذ مجوز لازم شرکت نمایند و در صورت قبولی به عنوان یک داروساز در قبرس، یونان و اتحادیه اروپا شناخته شوند. فارغ التحصیلان رشته داروسازی در قبرس باید در 2 امتحان شرکت نمایند که این امتحانات 4 بار در سال برگزار می گردد.

 • تحصیل دندان پزشکی در قبرس

  رشته دندانپزشکی در قبرس در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می گردد. دانشجویان باید برای تحصیل در رشته دندان پزشکی مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 ارائه دهند. باید خاطر نشان کرد دانشجویانی که قصد ورود به رشته دندانپزشکی در قبرس را دارند می توانند در یک دروه آمادگی در قالب دوره های پیش پزشکی شرکت نمایند. در نهایت فارغ التحصیلان رشته دندان پزشکی در مقطع کارشناسی می توانند به عنوان پرسنل بهداشت در حوزه دهان و دندان در مراکز درمانی و یا در بیمارستان ها مشغول به فعالیت شوند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته دندان پزشکی در حدود 10 هزار الی 15 هزار دلار می باشد.

 • تحصیل پرستاری در قبرس

  هدف از ارائه این برنامه تحصیلی آموزش حرفه ای پرستاران و تبدیل آنان به یک پرستار پر توان جهت پیشگیری از عدم سلامت مردم در سنین متفاوت و همچنین ارتقای شرایط سلامتی و سیستم دفاعی بدن بیماران و مردم می باشد. تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه های قبرس اروپایی به عنوان یک برنامه تحصیلی تائید شده EC/2005/36 است که بین کشورهای اوپایی به رسمیت شناخته شده است.

تحصیل دندانپزشکی در قبرس

دریافت ویزای تحصیلی قبرس

دانشجویان جهت دریافت ویزای تحصیل پزشکی در قبرس به طور قطع نیاز به پذیرش تحصیلی از دانشگاه های قبرس دارند که در ادمه بتوانند با ارائه مدارک مورد نیاز ویزای تحصیل خود را به دست آورند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی قبرس به شرح زیل می باشد.

 • پاسپورت معتبر
 • 4 قطعه عکس 3*4
 • ارائه فرم تکمیل شده در راستای در خواست تحصیل در قبرس
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه مدارک زبان انگلیسی
 • ارائه تمکن مالی که نشان دهنده هزینه های تحصیل و زندگی در قبرس باشد.
 • ارائه نامه عدم سو پیشینه

تحصیل پزشکی در قبرس 9 تحصیل پزشکی در قبرس

کار پس از تحصیل پزشکی در قبرس

دانشجویان و اشخاصی که بتوانند از دانشگاه های قبرس پذیرش دریافت نماید و به اخذ ویزای تحصیلی موفق شوند می توانند مادامی که در حال تحصیل هستند در این کشور حضور داشته باشند و ضمن تحصیل به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند. اما افرادی که برای مهاجرت تحصیلی و تحصیل پزشکی در قبرس اقدام به ادامه تحصیل نموده اند باید در بحث اقامت و کار پس از تحصیل در قبرس به نکاتی توجه نمایند.

باید در نظر داشته باشید که کشور قبرس جز کشورهای کوچک است که اقتصاد کشورش وابسته به کشور ترکیه می باشد. بنابراین دانشجویان باید بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های قبرس بلافاصله در مدت 3 ماه کار مدنظر خود را یافته و استخدام شوند. لذا شرایط اقامت پس از تحصیل در قبرس از طریق کار برای اتباع کشورهای دیگر چندان مناسب نمی باشد. بنابراین برای کسب اقامت کاری در قبرس بهتر است که دانشجویان بین المللی از طرق دیگر اقدام نمایند و حتی شما متقاضیان گرامی می توانید برای کسب اقامت بعد از تحصیل در کشورهایی اقدام نمایید که در دانشجویان بتوانند اقامت پس از تحصیل به دست آورند که در نهایت و بعد از فارغ التحصیلی زمانی را به دست آورند و در مذاکره با شرکت ها و کارفرمایان اقامت تحصیلی خود را تبدیل به اقامت کاری نمایند.

برای بررسی دقیق تر بازار کار در کشور قبرس در نمودار زیر می توانید نرخ بیکاری در قبرس را بررسی نمایید.

تحصیل پزشکی در قبرس 3 تحصیل پزشکی در قبرس

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
سخن پایانی

تحصیل پزشکی در قبرس و شرایط اخذ پذیرش آن در این نوشتار بررسی گردید. از آنجا که کشور قبرس جز کشورهای نزدیک به ایران می باشد برخی از متقاضیان برای ادامه تحصیل این کشور را مد نظر قرار داده اند به همین دلیل بر آن شدیم تا پیرامون مسائل مهم راجع به تحصیل پزشکی در قبرس و شرایط ادامه تحصیل در این کشور مطالبی را به نگارش درآوریم تا راهنمای شما مخاطبین همیشگی باشد. شرایط تحصیل پزشکی در قبرس، هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی، مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی و شرایط اخذ ویزای دانشجویی در این مقاله مورد بحث قرار گرفت. امیدورام توانسته باشیم به سوالات شما در باب تحصیل پزشکی در قبرس پاسخ گفته باشیم. شما متقاضیان گرامی می توانید در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با مشاورین مجرب ما در امر حقوق بین الملل تماس حاصل نمایید و مشاوره رایگان تفنی دریافت کنید و یا می توانید در قسمت انتهایی این مقاله، درقسمت دیدگاه، نظرات و پرسش خود را بیان نموده و پاسخ آن را در کوتاه ترین زمان ممکن در یابید.