تحصیل در فرانسه و بررسی شرایط آن

تحصیل در فرانسه، مدارک و شرایط لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی در فرانسه و اخذ اقامت و پاسپورت فرانسه از طریق تحصیل در فرانسه در این نوشتار علمی مورد بررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت. برای تحصیل در فرانسه به چه مدارکی احتیاج داریم؟ هزینه های تحصیل و زندگی در دانشگاه های فرانسه چگونه است؟ آیا دانشجو اجازه کار حین تحصیل در فرانسه را دارد؟ این مقاله به کوشش موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تهیه و نگارش شده است و هدف آن ارتقاء دانش مهاجرتی شما عزیزان و همراهان در خصوص تحصیل در کشور فرانسه می باشد. شما متقاضی گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص زمینه های مختلف مهاجرت قانونی خود با موسسه MIE تماس داشته باشید و به صورت رایگان از خدمات مشاوره ایی مجرب ترین کارشناسان مهاجرتی بهره مند گردید.

در بخش دیدگاه ها نیز می توانید سوالات خود را مطرح نمایید و در زمانی کوتاه پاسخ بگیرید.

تحصیل در فرانسه تحصیل در کشور فرانسه

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در فرانسه و شرایط عمومی

فرانسه یکی از بزرگترین کشورها در اروپا است. این کشور با آلمان، بلژیک و لوکزامبورگ در شمال شرقی، سوئیس و ایتالیا در جنوب شرقی و اسپانیا در جنوب غربی و انگلیس از طریق کانال انگلیسی با فرانسه هم مرز است. این کشور به عنوان دروازه ورود به اروپا در نظر گرفته می شود، زیرا چندین فرودگاه بین المللی بزرگ در آن وجود دارد که دو مورد از این ها در پاریس قرار دارند. فرانسه محبوب ترین مقصد گردشگری جهان است. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود افراد زیادی از بازدید از کشور متنوع فرانسه لذت ببرند از جمله زیبایی طبیعی، آب و هوای شگفت انگیز، فعالیت های تفریحی در فضای باز مانند زمین های گلف، موزه های هنری و گالری ها و موارد دیگر. مردم در فرانسه مودب و بسیار رسمی هستند. مردم این کشور همچنین به دلیل شیک بودن در ظاهر و لباس خود شناخته شده اند و برخی کشورها به دلیل همین ویژگی ها شهروندان فرانسه را متکبر می دانند.

22 منطقه رسمی در کشور فرانسه واقع شده است که هر یک از این مناطق به بخش های دیگر تقسیم می شوند. از شمال تا جنوب این کشور پهناور انواع آب و هوا را می توانید تجربه کنید. بدون صحبت کردن در مورد پاریس پایتخت این کشور، نمی توانید در مورد فرانسه صحبت کنید. پاریس یکی از باشکوه ترین پایتخت ها در کل جهان است. برج ایفل و همچنین موزه  لوور در پاریس واقع شده است. پاریس نمونه ای از ثروت و طراحی است و بنابراین منطقه بسیار گرانی است. جاذبه های فرهنگی بی پایانی در پاریس یافت می شود. بیش از 60 میلیون نفر در این کشور سکونت دارند و زبان فرانسوی و انگلیسی در این کشور متداول است. واحد پول فرانسه یورو می باشد. صنایع جنگلداری، ماهیگیری، حمل و نقل، ماشین آلات و صنعت مهم گردشگری اقتصاد فرانسه را تشکیل داده است. مطمئنا دلایل بی شماری وجود دارد که چرا تحصیل در فرانسه برای افراد از سراسر جهان جذاب است و این موارد شامل کمترین هزینه شهریه، فرصتی برای کاوش در این کشور شگفت انگیز و مزیت دریافت مدرک از معتبرترین مراکز علمی و آموزشی دنیا است.

خرید ملک در فرانسه 1 تحصیل در کشور فرانسه

در این ویدئو خواهید آموخت:

هزینه زندگی در فرانسه چقدر است.

آیا تحصیل رایگان در فرانسه امکان پذیر است، و با چه شرایطی.

سطح علمی دانشگاه های فرانسه به چه صورتی است.

آیا امکان اخذ تابعیت از طریق تحصیل در فرانسه وجود دارد.

فرآیند اخذ پذیرش به چه صورت است و مدرک زبان مورد نیاز آن چیست.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در باب تحصیل در فرانسه

audio تحصیل در کشور فرانسه

تحصیل در فرانسه و تحصیل در مدارس

اگر در فرانسه زندگی می کنید، فرزند شما مجاز به آموزش رایگان فرانسه خواهد بود که به طور کلی از استاندارد بالایی برخوردار است. سیستم تحصیل در فرانسه به چند مرحله تقسیم شده است که در ادامه خلاصه ای از سیستم آموزش فرانسه از جمله مهد کودک، آموزش ابتدایی، متوسطه و دانشگاه را مشاهده خواهید نمود. بیشتر دانش آموزان در فرانسه در مدارس محلی ثبت نام می کنند که آموزش در آن رایگان است. با این حال، خانواده های خارجی ممکن است مدرسه بین المللی را برای سهولت در انتقال فرزندشان از طریق ادامه آموزش به یک زبان و برنامه درسی آشنا در نظر بگیرند. اگر چه تحصیلات در فرانسه برای کودکان مقیم فرانسه بین شش تا شانزده سال اجباری است، بسیاری از کودکان در سن سه سالگی وارد پیش دبستانی می شوند و بیش از 50 درصد افراد 18 تا 21 ساله در فرانسه در آموزش عالی تمام وقت هستند.

حدود 64 درصد دانش آموزان با گذراندن امتحانات baccalauréat (le bac) یا حرفه ای baccalauréat (le bac prof) دوره متوسطه خود را تمام می کنند. تحصیلات دولتی برای شهروندان فرانسوی و سایر افرادی که اقامت بلند مدت کشور فرانسه را دارند رایگان است، گرچه والدین باید هزینه لوازم التحریر و سفرهای مدرسه را بپردازند. مدارس مختلط و سکولار هستند در حالی که اکثر مدارس دولتی هستند، مدارس خصوصی نیز تحت قرارداد با دولت فرانسه وجود دارد که به موجب آن دولت حقوق معلمان را پرداخت می کند، این مدرسه از برنامه درسی ملی پیروی می کند و هزینه ها نیز به صورت منطقی و کم است. همچنین مدارس خصوصی (ecoles prives) وجود دارند که کاملاً مستقل هستند که برخی از آنها مدارس بین المللی هستند. مدارس وابسته به یک آیین خاص نیز معمولاً خصوصی هستند و بنابراین هزینه ای را پرداخت می کنند. مدارس دولتی وجود دارند که دارای برنامه های دو زبانه هستند اما در اکثر موارد آموزش دو زبانه فقط در مدرسه خصوصی موجود است.

سال تحصیلی مدارس از ابتدای شهریور آغاز می شود. مدارس فرانسه تعطیلات طولانی دارند که شامل تعطیلات دو ماهه تابستانی که از ماه جولای شروع می شود، دو یا سه هفته در کریسمس و عید پاک و همچنین تعطیلات بین ترم می باشد. پس از مهد کودک که اختیاری است، سیستم آموزش اجباری فرانسه به سه مرحله یا چرخه تقسیم می شود:

 • دبستان (école)
 • مدرسه راهنمایی (collège)
 • دبیرستان (lycée)

کودکستان ها یا مهدکودک ها (écoles maternelles) برای کودکان از دو تا سه سالگی تا شش سالگی مراقبت از کودکان را تأمین می کنند. در حالی که کودکان اجباری برای حضور ندارند، اما امکانات دولتی رایگان است و راهی عالی برای فرزندان خردسال مهاجران است که به سرعت و به راحتی زبان فرانسه را یاد بگیرند .این دوره آموزشی قصد دارد کودکان را برای دبستان آماده کند و شامل خواندن، نوشتن، شماره گذاری و حتی گاهی اوقات به زبان خارجی می باشد.

 • دبستان (école)

کودکان در فرانسه از سن شش تا 11 سالگی در دبستان شرکت می کنند. پنج سطح وجود دارد:

 • دوره آمادگی (CP) یا ème 11 سن 6 تا 7 سال
 • دوره ابتدایی (CE1) یا ème 10 سن 7 تا 8 سال
 • دوره ابتدایی (CE2) یا ème 9 سن 8 تا 9 سال
 • دوره متوسط 1 (CM1) یا ème 8 سن 9 تا 10 سال
 • دوره متوسط 2 (CM2) یا ème 7 سن 10 تا 11 سال

در مدارس ابتدایی دروس در زمینه خواندن و نوشتن، ادبیات، جغرافیا، تاریخ و معمولا ً یک زبان خارجی که اغلب انگلیسی است، تدریس می شود.

 • مدرسه راهنمایی (collège)

بین سنین 11 تا 15 سال، دانش آموزان در فرانسه در مدرسه راهنمایی یا کالج شرکت می کنند. هیچ مدرکی برای ورود به مدارس دولتی نیاز ندارند. هدف برنامه درسی به همه دانش آموزان آموزش و پرورش عمومی و متشکل از فرانسه، ریاضیات، تاریخ، جغرافیا، تعلیمات مدنی، زیست شناسی، فیزیک، تکنولوژی، هنر، موسیقی و تربیت بدنی است. این مطالب با تلاش کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیر قانونی می باشد. چهار سطح در مطقع راهنمایی وجود دارد:
6ème11 تا 12 ساله
5ème 12 تا 13 ساله
4ème13 تا 14 ساله
3ème 14 تا 15 ساله
در پایان چهار سال در سن ۱۵ سالگی، همه دانش آموزان باید در آزمون شرکت کنند. دانش آموزان از نظر دانش زبان فرانسه، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا آزمایش می‌شوند اما آن‌ها همچنین باید B2i (مهارت ‌های کامپیوتری / اینترنتی ) خود را در طول سال گذرانده باشند و به سطح A2 در یک زبان خارجی برسند. پس از این آزمون، ممکن است دانش آموزان در صورتی که ۱۶ ساله هستند سیستم آموزشی را ترک کنند و یا تحصیلات خود را در دبیرستان ادامه دهند.

 • دبیرستان (lycée)

سه سال آخر تحصیلات متوسطه از 15 تا 18 سال در دبیرستان عمومی، تکنیکی یا حرفه ای سپری می شود. دانش آموزان همان برنامه درسی اصلی مربوط به هشت یا نه موضوع را می گیرند اما سه دوره انتخابی و یک کارگاه هنری ارائه می شود. در پایان سال اول تصمیم اصلی گرفته می شود که دانش آموز کدام دوره را دنبال کند. سطوح عبارتند از:
دوم (CAP,BEP) 15 تا 16 ساله
اول (CAP,BEP) 16 تا 17 ساله
نهایی (CAP,BEP) 17 تا 18 سال

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

برنامه های مقطع کارشناسی در فرانسه را می توان در بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها یافت. برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی، باید مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید و همچنین شرایط دیگری را نیز برآورده کنید. سال تحصیلی در یک کالج یا دانشگاه فرانسه از نیمه سپتامبر تا پایان ژوئن سال بعد می باشد. برخی از موسسات ممکن است در طول سال نیز ثبت نام کنند. اگر مایل به حضور در یک موسسه آموزش عالی در فرانسه هستید، باید مقدمات تحصیل در فرانسه خود را زودتر از موعد مشخص کنید و درخواستی را حداقل دو ماه قبل از تاریخ شروع دوره های مورد نظر خود ارائه دهید. اخیراً، فرانسه بسیاری از گزینه های تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی را در کنار سایر کشورهای اروپایی با مدرک زبان انگلیسی ارائه می نماید. بنابراین، اکنون دانشجویان دیگر نیازی به گذراندن قطعی زبان فرانسه ندارند و در واقع آسان تر می توانند در دانشگاه های فرانسه تحصیل کنند.
راه های مفیدی برای اطمینان از واجد شرایط بودن برای تحصیل در فرانسه وجود دارد مثل گذراندن دوره های آمادگی. این نوع دوره ها باعث می شود دانشجویان مقطع کارشناسی قبل از شروع دوره خود، یک دوره آموزشی اضافی کسب کنند. یک برنامه قبل ازMBA ، پیش قانون یا پیش پزشکی، و همچنین دوره های دیگر پایه یا آماده سازی را امتحان کنید که به شما امکان می دهد در رشته مورد نظر خود تحصیل کنید. انگلیسی خود را از طریق یک دوره آمادگی زبان انگلیسی بهبود بخشید. اگر هدف شما تحصیل در فرانسه است، باید ثابت کنید که مهارت های زبانی شما به اندازه کافی خوب است تا در کلاس ها شرکت کنید و سخنرانی ها را بفهمید. برخی از دانشگاه ها به مدرک زبان فرانسه نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به مهارت های انگلیسی قوی نیاز دارند. این دوره ها شما را برای هر یک از آزمون های زبان که دانشگاه ها نیاز دارند، آماده می کند.
مدت زمان تحصیل برای تکمیل لیسانس بسته به برنامه مورد نظر برای تحصیل می تواند متفاوت باشد. توجه به این نکته ضروری است که مدارک در بسیاری از دانشگاه های دولتی فرانسه معمولاً برای حداکثر 4 سال طراحی شده اند. با وجود این، بسیاری از موسسات دیگر، از جمله دانشگاه ها، دوره های کوتاه مدت را نیز ارائه می دهند که به طور معمول می توانند حداقل 2 سال کوتاه تر باشند .این دوره ها معمولاً برای آماده سازی دانشجویان در زمینه های خاص تحصیلی طراحی شده اند که ممکن است در آینده به آن ادامه دهند. رشته های پر تقاضا جهت تحصیل در فرانسه برای مقطع کارشناسی شامل: تجارت، علوم انسانی و فرهنگ، مهندسی و فناوری، فناوری اطلاعات، ادبیات، طراحی و رسانه می باشد.

تحصیل درفرانسه2 تحصیل در کشور فرانسه

تحصیل در فرانسه و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در فرانسه به طور معمول دو سال است. بر خلاف کارشناسی ارشد انگلستان که 9 ماه تحصیلی بودن وقفه می باشد، برنامه های تحصیلات تکمیلی در فرانسه به سال های تحصیلی تقسیم می شوند که با تعطیلات جدا می شوند. سال تحصیلی در فرانسه برای نه ماه از ماه سپتامبر یا اکتبر تا ماه مه یا ژوئن می باشد. این دوره با تعطیلات کریسمس به دو ترم دیگر تقسیم می شود. دوره های امتحانی معمولاً در پایان ترم ها برگزار می شود. بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد فرانسه نیز شامل یک پایان نامه یا همان پروژه تحقیقاتی توسعه یافته مشابه هستند. این کار با آموزش تحقیق یا آمادگی عملی مناسب تهیه می شود و معمولاً اوج یک برنامه تحصیلات تکمیلی را تشکیل می دهد. برای پذیرش در مقطع کارشناسی در برخی رشته ها نیاز به مصاحبه می باشد و یا کسب نمره GMAT یا GRE یا شرکت در آزمون می باشد. بسته به دوره تحصیلی ارائه مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی لازم می باشد.

تحصیل در فرانسه و تحصیل در مقطع دکتری

از زمان تصویب فرآیند بولونیا در سال 1999، تحصیل در مقطع دکترا دوره سوم تحصیل در فرانسه بعد از دیپلم می باشد. این کار معمولاً پس از پایان دوره کارشناسی ارشد یا مدارک تحصیلی مشابه دوره دوم انجام می شود و برای دانشجویانی که توانایی لازم را برای پیگیری پروژه های تحقیقاتی مستقل قابل توجه نشان می دهند، در نظر گرفته شده است .دکتری فرانسه با تأکید بر آموزش محققان حرفه ای، با دکترای سایر کشورها کمی متفاوت است. برای دستیابی به صلاحیت خود، موسسات متفاوت خواهند بود، اما شما به طور معمول باید چندین مؤلفه دیگر را در کنار پایان نامه خود تکمیل کنید. در طی دوره دکتری، شما باید دوره های تحقیقاتی را بگذرانید که شامل جلسات تدریس و سمینارهای مرتبط با پروژه شما می باشد این دوره ها با 150 ساعت در طول دوره دکترا مطابقت دارد. علاوه بر این، ممکن است مجبور شوید چندین جلسه آموزشی در چارچوب دوره تحصیلی خود برگزار نمایید.

در کنار این، شما باید تحقیق خود را برای تحقق اهداف پروژه خود انجام دهید که در نهایت منجر به تهیه یک پایان نامه خواهد شد. در فرانسه، برای تکمیل دکترا بسته به رشته سه یا شش سال زمان لازم است، هر چند که محدودیت زمانی قانونی ندارد. در علوم طبیعی و فناوری (ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، مهندسی و غیره) معمولاً سه سال طول می کشد و می تواند برای سال چهارم تمدید شود. در علوم اجتماعی و علوم انسانی (حقوق، مدیریت، جامعه شناسی، تاریخ و …) معمولاً چهار تا پنج سال طول می کشد. برای پذیرش در مقطع دکترا رزومه علمی و ارائه مدرک زبان مرتبط با دوره شما مهم خواهد بود تا بر اساس آن بتوانید یک سوپروایزر مرتبط با رشته و فیلد کاری خود بیابید. مدرک زبان یا 7 ایلتس و یا c1 فرانسه لازم است.

اگر رزومه علمی شما قوی باشد می توانید به صورت رایگان و از شرایط فاند تحصیلی بهره مند گردید و یا در طول تحصیل با قرارداد کاری بابت پژوهش های دوره دکترای خود حقوق دریافت نمایید. اگر تمایل به بررسی رزومه خود توسط کارشناسان موسسه ملک پور دارید، می توانید در این لینک رزومه خود را ارسال نمایید.

تحصیل در فرانسه و بورسیه تحصیلی فرانسه

فرانسه به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. با این حال، هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه همیشه مقرون به صرفه نیست. گرچه شهریه سالانه در دانشگاه های دولتی از 200 تا 600 یورو است، اما در دانشگاه های خصوصی می تواند به 10،000 یورو برسد. هزینه های زندگی در حدود 10،000 یورو در سال است. خوشبختانه تعدادی بورس تحصیلی فرانسه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که ارائه می شود. وزارت تحصیلات عالی و تحقیقات فرانسه همچنین براساس معیارهای اجتماعی بورس تحصیلی را به برخی از دانشجویان خارجی اعطا می کند. برای واجد شرایط بودن، دانشجویان باید حداقل دو سال در فرانسه اقامت داشته باشند و در فرانسه مالیات بپردازند. این وزارت همچنین قراردادهای دکترا که توسط مدارس دکترا اداره می شوند را تأمین می کند.
در فرانسه، تحقیقات عمومی بین مؤسسات آموزش عالی و مراکز دولتی مانند CNRS (مرکز ملی تحقیقات علمی) IRD (موسسه تحقیقات و توسعه)، ADEME (کنترل محیط زیست و انرژی)) IFREME آژانس و موسسه تحقیقات فرانسه برای بهره برداری از دریا) تقسیم می شود. این نهادهای عمومی با همکاری مناطق، بودجه تحقیقاتی را برای دانشجویان دکتری تأمین می کنند .

بورس های تحصیلی عالی برنامه بورسیه تحصیلی ایفل توسط وزارت امور خارجه به عنوان ابزاری برای اجازه دادن به مؤسسات آموزش عالی فرانسه برای جذب بهترین دانشجویان خارجی برای برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا تهیه شده است.دارندگان بورس تحصیلی ایفل در دوره های کارشناسی ارشد کمک هزینه ای بالغ بر 1،181 یورو دریافت می کنند و دارندگان بورسیه تحصیلی در دوره های دکترا 1.400 یورو دریافت می کنند. علاوه بر این، این برنامه با هزینه های مختلفی از جمله سفر برگشت، بیمه درمانی و فعالیت های فرهنگی تأمین می شود. دارندگان بورس تحصیلی ممکن است واجد شرایط دریافت هزینه اضافی اقامت نیز باشند. این برنامه شهریه را شامل نمی شود.
École Normale Supérieure International Selection هر ساله، ENS یک انتخاب بین المللی را ترتیب می دهد که به سی نفر از دانش آموزان برتر بین المللی اعم از علوم یا علوم انسانی می پردازد که یک دوره دو یا سه ساله را در ENS دنبال کنند. آنها برای 2-3 سال یک ماهانه تقریباً 1.000 یورو دریافت می کنند. هر ساله حدود 30 دانشجوی خارجی اعطا می شوند.
Ampere Scholarships of Excellence at ENS de Lyon ENS de Lyon و شرکای آن بورس های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی عالی ارائه می دهند تا بتوانند در برنامه های کارشناسی ارشد خود در علوم، هنر و علوم انسانی و اجتماعی به استثنای کارشناسی ارشد حرفه ای در آموزش ثبت نام کنند و از طریق بورس های تحصیلی Ampere Excellence دریافت کنند. بورس های تحصیلی 1.000 یورو در ماه برای مدت زمان 12 ماه را پوشش می دهد و با شرایط قابل تمدید است.
Emily Boutmy Scholarships at Sciences Po University علوم پو پس از بنیانگذار علوم پو (علوم انسانی نظیر علوم سیاسی، روابط بین المللی و یا علوم اجتماعی)، بورسیه های Emile Boutmy را ایجاد کرد تا بتواند بهترین دانشجویان بین المللی را از خارج از اتحادیه اروپا که متقاضی و قبلاً در دانشگاه علوم پو پذیرش می شوند ، جذب کند. بورس های تحصیلی می توانند به مدت 2 سال از تحصیلات تکمیلی از 5.000 تا 10.000 یورو یا برای 3 سال تحصیل در مقطع کارشناسی از5.000 تا 10.000 یورو دریافت کنند.
Université Paris-Saclay International Master’s Scholarships Université Paris-Saclay مایل است دسترسی به برنامه های کارشناسی ارشد خود را به دانشجویان بین المللی که در موسسات عضو آن تدریس می شوند، ارتقا بخشد. بورس تحصیلی سالانه 10.000 یورو و حداکثر 1.000 یورو برای هزینه سفر و ویزا نیز اهدا می شود.
Grenoble Institute of Technology Foundation Scholarships بنیاد موسسه فناوری گرنوبل از برنامه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در فرانسه در دوره کارشناسی ارشد بین المللی در Grenoble INP هستند پشتیبانی می کند. این کمک هزینه در هر ترم 5.000 یورو است.
INSEAD MBA Scholarships بورس های تحصیلی INSEAD از نظر تعداد محدود هستند و برای هر جایزه رقابت قابل توجهی وجود دارد. این بورسیه ها با معیارهای مختلفی اعطا می شوند و در دو دسته اصلی قرار می گیرند: نیاز محور و مبتنی بر عدم نیاز (براساس هر دو شایستگی، ملیت، جنسیت، پیشینه حرفه ای، توانایی های رهبری، زمینه مطالعات قبلی و غیره). ارزش بورس های تحصیلی از 5.000 دلار تا 25.000 دلار است.
HEC Paris MBA Scholarships سازمان HEC پاریس بورس های تحصیلی بزرگی را به دانشجویان بین المللی از کشورها و پیشینه های مختلف اعطا می کند. بورس های تحصیلی HEC در دسته های مختلفی قرار می گیرند: مبتنی بر شایستگی، مبتنی بر نیاز یا مبتنی بر معیارهای خاص. میزان بورس تحصیلی از 6.000 تا 24.000 یورو متغیر است.

تحصیل در فرانسه و هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه

در این بخش از مقاله تحصیل در فرانسه به بررسی شهریه دانشگاه ها و متوسط هزینه زندگی در فرانسه خواهیم پرداخت تا شما بتوانید ارزیابی دقیقی از میزان تمکن مالی لازم جهت مهاجرت تحصیلی به فرانسه داشته باشید.

شهریه در دانشگاه های دولتی ·        شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه بسته به سطح تحصیلات انتخابی شما قیمت های متغیر خواهد داشت.

·        مدارک فنی مهندسی دارای شهریه بالاتر در حدود 620 یورو در هر سال تحصیلی است.

·        برای برنامه های کارشناسی، میانگین شهریه سالانه حدود 170 یورو است.

·        متوسط شهریه تحصیلات پزشکی می تواند تا 450 یورو در سال برسد.

·        میانگین هزینه های کارشناسی ارشد حدود 260 یورو در سال و برای دکترا 396 یورو در سال است .برای برخی از مدارک تخصصی خاص باید انتظار هزینه های بالاتری داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که شهریه دانشگاه ها در دانشگاه های عمومی اغلب فقط برای دانشجویان اتحادیه اروپا EEA و سوئیس اعمال می شود. اگر شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، ممکن است هزینه بیشتری برای تحصیلات خود بپردازید. برای جلوگیری از سردرگمی یا مشکلات آینده، به صفحه برنامه دانشگاه بروید و بررسی کنید که آیا شهریه برای دانشجویان کشور شما اعمال می شود یا خیر.

شهریه در سایر مؤسسات آموزش عالی ·        دانش آموزان خارجی مبلغی را برای پرداخت هزینه های ویژه خود (در مدارس و موسسات عالی) در فرانسه پرداخت می کنند که حدود 500-600 یورو در سال است. اما در برخی موارد، آنها می توانند تا 10،000 یورو در سال هزینه داشته باشند.

·        برای دانشگاه های خصوصی شهریه از 1500 یورو شروع می شود و می تواند بیش از 20،000 یورو در سال باشد.

·        در مدارس تجاری، صرف نظر از سطح مدرک، هزینه ها بین 5 تا 30 هزار یورو در سال است

متوسط  هزینه های زندگی در فرانسه ·        هزینه های کل زندگی در فرانسه به سبک زندگی شما و مهمتر از همه به مکان انتخابی شما بستگی دارد. عمدتاً شهری که در فرانسه آن زندگی می کنید، می تواند تعیین کننده باشد. متوسط بودجه مورد نیاز هر شهر فرانسه را در ادامه بررسی می کنیم.

·        پاریس: بین 1200 و 1800 یورو در ماه شامل اقامت، اگر تصمیم به زندگی در یک سالن اقامت دانشجویی گرفتید

·        خوب: بین 900 تا 1400 یورو در ماه

·        لیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین 800 تا 1000 یورو

·        برای بقیه شهرهای فرانسه، شما می توانید با مقادیر کمتری (حداقل 650 یورو) مدیریت کنید.

قیمت اقامت گاه معمولاً بالاتر از متوسط بین المللی 200 – 300 یورو در ماه است.
گزینه های اصلی مسکن دانشجویان برای تحصیل در فرانسه  ·        سالن های اقامت دانشجویان: به طور متوسط 200 یورو در ماه است. پاریس استثناست، با 400 یورو در ماه است. حدود 13٪ از دانشجویان بین المللی در اقامتگاه های دانشجویی زندگی می کنند .این یکی از محبوب ترین گزینه های اقامتی در بین دانشجویان است، اما تقاضا بسیار بیشتر از عرضه است.

·        اجاره / اشتراک آپارتمان: بین 400 تا 700 یورو در ماه (800 یورو در ماه در پاریس) است، در حالی که در شهرهای کوچکتر فرانسه می توانید یک آپارتمان کوچک را با قیمت حدود 300 یورو در ماه اجاره کنید.

·        اگر با شریک زندگی و یا فرزند خود زندگی می کنید، قیمت اجاره از 700 تا 1000 یورو در ماه متغیر است و در صورت انتخاب آپارتمان در مرکز شهر، می توانید هزینه بالاتری بپردازید. صورتحساب خدمات (برق، آب، اینترنت) 200 یورو در ماه دیگر خواهد بود.

·        خانواده میزبان: می توانید نرخ هایی را داشته باشید که فقط 200 یورو در ماه تا حدود 800 یورو در ماه در پاریس باشد.

دانشجویان بین المللی همچنین به VISALE دسترسی دارند، این برنامه ای است که به عنوان ضامن عمل می کند. ضامن کسی است که اگر دیگر نتواند این کار را انجام دهد ، هزینه های اجاره شما را تأمین می کند. با این حال، برنامه VISALE فقط به دانشجویان بین المللی که اجاره یک آپارتمان / اتاق در یک محل اقامت دانشگاه (سالن دانشجویی) کمک می کنند.
هزینه های غذا در فرانسه یک نفر می تواند به طور متوسط حدود 250 – 300 یورو در ماه برای مواد غذایی در پاریس یا کمتر در استان ها هزینه کند. قیمت متوسط یک وعده غذایی در ارزانترین رستوران بین 10 تا 15 یورو است. در رستوران های لذیذ منوها می توانند گران تر باشند.گزینه مقرون به صرفه تر جایی که می توانید در هر کجای فرانسه غذا بخورید، بستروها ، برنج ها و غرفه های کرپ است. برخی از بیستروها وعده های غذایی قابل توجهی را سرو می کنند، و یک کرپ می تواند جای ناهار را داشته باشد و قیمت ها از 5 تا 8 یورو است.
هزینه ی حمل و نقل ·        مسافرت ماهانه اتوبوس، مترو یا تراموا معمولاً بین 30 تا 75 یورو است.

·        تاکسی ها نیز در پاریس نسبتاً ارزان هستند (در حدود 1.50 یورو در کیلومتر) و شما برای یک سفر کوتاه 7 تا 10 یورو هزینه می کنید.

·        می توانید دوچرخه را از طریق برنامه اجاره دوچرخه Vélib اجاره کنید. در فرانسه، بوردو دوستانه ترین شهر با دوچرخه است.

·        شما همچنین می توانید با استفاده از  TGV برای سفر به سایر شهرها در فرانسه حدود 30 یورو هزینه کنید.

هزینه و پس انداز اضافی ·        بسته به پوشش انتخابی بیمه، بیمه درمانی 20 تا 50 یورو در ماه هزینه دارد.

·        کتاب ها یا سایر وسایل یادگیری به طور متوسط ​​50 یورو در ماه است.

·        در صورت خرید کارت مسافرتی بین المللی جوانان، می توانید تخفیف های عمده ای را برای بازدید از مناظر اطراف فرانسه دریافت کنید.

تحصیل در فرانسه و کار دانشجویی ضمن تحصیل در فرانسه

شما می توانید بدون در نظر گرفتن سطح تحصیلات یا ملیت خود، با کار در هنگام تحصیل در فرانسه به درآمد خود بیفزایید. در کشور فرانسه و در شرکت یا دانشگاه، هر دانشجو حق کار دارد. در اینجا چند قانون برای یادگیری بیشتر شما در این زمینه آورده شده است. اگر شهروند اتحادیه اروپا نیستید، باید اجازه اقامت دانشجویی داشته باشید. قانون فرانسه دانشجویان خارجی را به کار دانشجویی تا 964 ساعت در یک سال مجاز می کند که معادل 60٪ تایم کار تمام وقت در فرانسه است. مبلغ کار دانشجویی فقط می تواند درآمد کمکی برای شما باشد. وقتی در فرانسه کار می کنید، چه دانشجو باشید یا خیر نباشید طبق قانون حداقل دستمزد شما تضمین می شود. درآمد شغلی از اول ژانویه سال 2018، 9.76 یورو به صورت ناخالص در هر ساعت است. این دستمزد ناخالص است و شما باید از آن هزینه های اجباری اجتماعی را (حدود 20٪) کسر کنید، که در نتیجه درآمد خالص شما 7.61 یورو در ساعت می باشد. اگر برای حداقل دستمزد در هفته 10 ساعت کار کنید، حدود 78 یورو درآمد خالص هفتگی خواهید داشت.
در فرانسه، دانشجویان خارجی نیز ممکن است در موسسه یا دانشگاه میزبان خود کار کنند .این قراردادهای کاری برای دانشجویان حداکثر دوازده ماه، از اول سپتامبر تا 31 آگوست انجام می شود. امور پذیرش دانشجو در آغاز سال تحصیلی، تدریس، فعالیت های فرهنگی یا ورزشی، کمک به دانشجویان معلول و به طور کلی برای فعالیتهایی است که به رفاه و جو اجتماعی در دانشگاه کمک می کند. به منظور کمک به دانشجویان در موفقیت و یافتن کار پس از آن، کار دانشجویی در یک دانشگاه با جدول ها و کلاس های آنها سازگار است. به همین دلیل ممکن است دانشجویانی که در دانشگاه های فرانسه مشغول به کار هستند از اول سپتامبر تا 30 ژوئن و بیش از 300 ساعت از اول ژوئیه تا 31 آگوست بیش از 670 ساعت کار نکنند. به عنوان بخشی از فرآیند آمادگی برای مقاطع تحصیلی، دانشجو باید دوره کارآموزی را انجام دهد. دانشجویان فرانسوی و خارجی مشمول این قوانین هستند:

 • دوره کارآموزی باید قراردادی باشد

  با امضای تأسیس و ساختار میزبان دانشجو

 • اگر کارآموزی بیش از دو ماه طول بکشد، باید به دانشجو 577،50 یورو در ماه (1 ژانویه 2018) پرداخت شود.

تعداد ساعت کار حین تحصیل در فرانسه برای مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته، کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و دکترا 30 ساعت در هفته می باشد.

تحصیل در فرانسه و بررسی ویزای همراه برای تحصیل در فرانسه

اگر در کشور مبدا خود تشکیل خانواده داده اید، می توانید برای پیوستن به یک اقوام یا شریک زندگی در فرانسه با ویزای پیوست خانواده اقدام کنید، مشروط بر اینکه شرایط خاصی را کسب کنید. این امر به چندین عامل بستگی دارد مانند: ملیت، نوع اقامتی که بستگان شما دارند و مدت زمان زندگی وی در آنجا می باشد. همسران و فرزندان خردسال زیر 18 سال که عضو اتحادیه اروپا و EEA شهروندان سوئیس نیستند، می توانند تحت شرایط زیر درخواست داشته باشند:

 • متقاضی اصلی که می خواهید به وی بپیوندید باید حداقل 18 ماه در فرانسه زندگی کرده باشد (12 ماه برای الجزایر)، و اجازه اقامت معتبر حداقل به مدت یک سال داشته باشد
 • متقاضی اصلی باید از منابع مالی کافی برخوردار باشد، که مبلغی برابر با حداقل دستمزد ماهانه 1.149 یورو برای 2 تا 3 نفر، 1،272 یورو برای 4 یا 5 نفر، 1،387 یورو برای یک خانواده 6 یا بیشتر می باشد.
 • باید فضای کافی برای زندگی خانواده وجود داشته باشد. استانداردهای فرانسه از 22 تا 28 متر مربع برای یک زن و شوهر، بسته به اینکه درکدام شهر یا منطقه زندگی می کنید و 10 متر مربع برای یک فرد اضافی متغیر است.
 • متقاضی اصلی باید برای ارائه درخواست، به یکی از دفاتر OFII برای اکثر کشورها یا دفاتر بخشDirection départementale des affaires sanitaires et sociales (DDASS)، که بخش خدمات پزشکی و اجتماعی محلی است، مراجعه کنند. ممکن است از وی برای اثبات ثبات مالی درخواست شود و ممکن است از محل اسکان وی بازرسی شود.

در صورت موفقیت آمیز بودن درخواست می توانید به یکی از اقوام خود در فرانسه بپیوندید و به این منظور لازم است ویزای اقامت طولانی را دریافت کنید. سیستم ویزای فرانسه از سفارت یا کنسولگری در کشور خود صادر می شود و برای یک سال معتبر است و پس از آن به کارت اقامت (VLS-TS) تبدیل خواهد شد. هزینه ویزا رایگان است. شما باید پس از 3 ماه از دریافت ویزا وارد فرانسه شوید و باید طی دو ماه از ورود به فرانسه در شعبه محلی OFII (Office Français de l’Immigration et de l’Intégration) ثبت نام کنید. اگر بیش از یک سال در فرانسه اقامت داشته باشید، باید برای کارت اقامت درخواست کنید(کارتیه دی سئور). آزمایش پزشکی باید پس از ورود به فرانسه انجام شود (برای ساکنان ارمنستان، کامرون، مالی، مراکش، سنگال، تونس و ترکیه، این امر قبل از ورود به فرانسه باید از کشور خود انجام شود)

تحصیل در فرانسه و معرفی دانشگاه های برتر فرانسه

اگر می خواهید تحصیل در فرانسه داشته باشید، باید بدانید که کدام دانشگاه ها جزو بهترین ها هستند. مطابق با رتبه بندی دانشگاه جهانی Times Higher Education’s Rankings 2020 ، 38 موسسه فرانسوی در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته اند. این رتبه بندی شامل 9 مؤسسه در پاریس که بهترین شهر فرانسه است می باشد، و گزینه های دیگر پراکنده در سراسر فرانسه است. در ادامه 5 دانشگاه برتر فرانسه را نام خواهیم برد.

دانشگاه علوم پاریس و دانشگاه لترس (PSL) رتبه 53 جهان و مقام اول در بین دانشگاه های برتر فرانسه همچنان دانشگاه علوم تحقیقات و لترس پاریس (PSL)، دانشگاهی که در سال 2010 تشکیل شد و از 9 کالج مؤسس تشکیل شده است، از جمله دانشگاه olecole normale supérieure (ENS) پاریس. این دانشگاه به بالاترین امتیازات خود در شهرت کارفرما و شاخصهای نسبت دانشکده و دانشجو دست می یابد و پیوندهای محکمی با کارفرمایان و همچنین همکاری های استراتژیک با سایر دانشگاه های معتبر در سراسر جهان برقرار می کند.
اکول پلی تکنیک (ParisTech) رتبه 60 ام  در جهان در سال 2020 و از اعضای موسس ParisTech که متخصص در دروس علوم نظری و کسب و کار است.  محوطه دانشگاه در فاصله 30 کیلومتری خارج از مرکز شهر پاریس، 120 هکتار فضای سبز برای لذت بردن بیشتر برای 4.600 دانشجویان خود در نظر گرفته است.
Sorbonne University موسسه جدیدی که از ادغام دانشگاه پاریسسوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری تشکیل شده است ، دانشگاه سوربن در سال 2020 در رتبه 77 ام در جهان قرار دارد و در شاخص شهرت دانشگاهی یکی از 6 دانشگاه اصلی برای جمع آوری رتبه بندی دانشگاه هاست
CentraleSupélec 139 رتبه  در جهان در سال 2020 و از سال 2015 از ادغام اکول سانترال پاریس و دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی برق پاریس تشکیل شد و یکی از اعضای موسس دانشگاه پاریسSaclay، انجمن دانشگاه های فرانسه تحقیقات فشرده است.
 École Normale Supérieure de Lyon رتبه 160 ام در جهان در سال جاری، اما با این وجود همچنان رتبه پنجم در میان دانشگاه های برتر در فرانسه است. این دانشگاه یکی دیگر از  مدارس عالی، یک موسسه عمومی نمونه است که محققان و معلمان را در علوم انسانی و علوم تربیت می کند.

تحصیل در فرانسه و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

برای تحصیل در فرانسه در صورتی که اقامت بیش از 90 روز دارید باید درخواست ویزا داشته باشید. شما باید مدارک پذیرش تحصیلی از مرکز علمی مورد نظر خود در فرانسه را ارائه نمایید. مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیل در فرانسه باید به سفارت ارائه نمایید در زیر آورده شده است.

 • نامه پذیرش از مرکز علمی در فرانسه
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی
 • عکس مخصوص پاسپورتی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • مدرک زبان متناسب دوره تحصیلی که می تواند انگلیسی یا فرانسه باشد
 • ارائه مدارک پزشکی برای کشورهایی که در بالا ذکر شده است
 • بیمه درمانی در حدود 20 تا 50 یورو در ماه

اخذ ویزای کار کانادا 4 تحصیل در کشور فرانسه

تحصیل در فرانسه و موقعیت کار پس از تحصیل در فرانسه

اگر از کودکی آرزوی اخذ مدرک تحصیلی در رشته مورد علاقه خود در فرانسه را داشته اید، پس از اتمام تحصیلتان در این کشور ماندن در آن باید در لیست آرزوهای شما باشد. اکثر دانشجویان بین المللی برای بهره گیری از فرصت های شغلی در فرانسه، و گاهی اوقات در شهر محا فراغ التحصیلی به دنبال فرصت اشتغال هستند اما مشکل کمبود شغل، داشتن رقبای جهانی و عوامل مختلف پیش روی آنها قرار دارد. بنابراین بسیار مهم است که شما پس از تحصیل در فرانسه و برای کار در فرانسه با قوانین و مقررات مجاز آشنا باشید. اگر شما برای دوره زبان کوتاه مدت و زیر 1 سال در فرانسه اقامت دارید، باید بدانید اجازه کار بعد از تحصیل در فرانسه را نخواهید داشت و نمی توانید ویزای خود را تمدید کنید و باید کشور را ترک کنید. دانشجویان تحصیلات تکمیلی بعد از تحصیل در فرانسه به مدت 2 سال می توانند در کشور بمانند و وارد بازار کار شوند.
توجه نمایید که اجازه کار بعد از تحصیل در مقطع کارشناسی وجود ندارد و شما در این مقطع قبل از اتمام تحصیل در فرانسه باید بتوانید کارفرما پیدا کنید. در نمودار زیر می توانید نرخ بیکار کشور فرانسه را در سال های مختلف مشاهده بفرمایید. نرخ بیکاری در سال 2019 برای فرانسه عدد 9.1 درصد ثبت شده است که در برابر کشورهای آلمان، اتریش در اروپا بالاتر می باشد.

تحصیل در فرانسه نرخ بیکاری تحصیل در کشور فرانسه

تحصیل در فرانسه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در فرانسه

 یکی از مهم ترین و اساسی ترین سوالات بسیاری از متقاضیان تحصیل در فرانسه، شرایط دریافت اقامت دائم و اخذ پاسپورت کشور فرانسه می باشد. شما با تحصیل در فرانسه این فرصت خوب را دارید تا بتوانید با تبدیل اقامت تحصیلی خود به اقامت کاری، وارد پروسه اخذ اقامت دائم این کشور شوید. شما طبق قانون کل اتحادیه اروپا اگر بتوانید در فرانسه 5 سال کار کنید و مالیات بپردازید می توانید مقیم دائم شوید و در صورتی که مواردی نظیر عدم سوء پیشینه، پرداخت مالیات، فراگیری زبان فرانسه و انتطباق با فرهنگ این کشور را ثابت نمایید می توانید درخواست پاسپورت فرانسه را داشته باشید.

لازم است یادآوری نماییم که با اخذ اقامت دائم فرانسه شما تمام آثار شهروندی را خواهید داشت و تنها نمی توانید در تصمیم گیری های سیاسی کشور دخالت داشته باشید، ولی سایر امکانات شهروندی برای شما نیز لحاظ می گردد. خانواده و فرزندان شما از شرایط تحصیل در فرانسه به صورت رایگان بهره مند هستند، خدمات بهداشتی و بیمه برای خانواده وجود خواهد داشت، از خدمات بانکی و مالی کشور فرانسه می توانید استفاده نمایید.

تحصیل در فرانسه1 1 تحصیل در کشور فرانسه

 • شما عزیزان با تهیه و مشاهده محصول زیر، می توانید خود را از داشتن وکیل مهاجرت بی نیاز کنید!
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل در فرانسه و سخن پایانی

تحصیل در فرانسه، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در فرانسه و شرایط کلی جهت تحصیل در مقاطع مختلف فرانسه در این نوشتار تخصصی و علمی مورد بررسی قرار گرفته شد. فرانسه کشوری زیبا و جذاب برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت می باشد. امکان تحصیل در فرانسه به صورت کم هزینه و تقریبا رایگان از طریق دانشگاه های دولتی و یا دریافت بورسیه های مختلف در کنار فرهنگ و تاریخ فرانسه هر مهاجری را اغوا می کند. در طول این مقاله که به همت تیم تحقیقاتی موسسه MIE نگارش گردیده شده است، هدف اصلی ما افزایش دانش مهاجرتی شما مخاطبان عزیز بوده است. موارد مختلفی نظیر: بررسی هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه ، امکان اخذ بورسیه برای تحصیل در فرانسه، بررسی نظام آموزش فرانسه در مقاطع مختلف، بررسی کار بعد از تحصیل در فرانسه برای شما عزیزان به تفضیل آورده شد. در صورتی که می خواهید برای مهاجرت تحصیلی خود تصمیم گیری نمایید توصیه می نماییم حتما با متخصصان این امر مشورت نمایید. تیم مجرب MIE به صورت رایگان آمادگی ارائه خدمات مشاوره ایی دارد. کافی است ما موسسه ملک پور (MIE اتریش) تماس حاصل نمایید. در انتهای مقاله نیز بستری فراهم شده است تا بتوانید سوالات و نظرات ارزشمند خود را برای ما ثبت نمایید و پاسخ آن را دریافت نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

54 پاسخ
 1. محمدرضا گفته:

  سلام. خسته نباشید.
  سوالم این هست که برای تحصیل در رشته حقوق در فرانسه مدرک زبان B2 کفایت میکنه یا باید بالاتر باشه؟؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   معمولا برای پذیرش دانشگاه ها در فرانسه مدرک B2 نیاز دارید مگر اینکه دانشگاه اعلام کند سطح دیگری نیاز است.
   اغلب متقاضیان از طریق دوره زبان وارد می شوند و پس از رسیدن به سطح مطلوب زبان می توانند در فرانسه رایگان تحصیل کنند.

   پاسخ
 2. دلارام گفته:

  ببخشید شوال من این هستش که آزمونی که بعد از سپری کرردن سال اول پزشکی برگزار میشه ،خیلی سخت تر از کنکور ایران هستش یا برابری میکنه و یا سطحش پایین تره؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. دوست عزیز سختی آزمون بستگی به میزان مطالعه قبلی شما دارد و به صورت نسبی نمی توان درباره سختی یا آسانی آن قضاوت کرد. بسیاری افراد هستند که در این آزمون ها نمره قبولی را اخذ کرده اند و برخی دیگر خیر.

   پاسخ
 3. مریم گفته:

  سلام ببخشید برای تمکن مالی چقدر باید تو حساب باشه و این توی حساب خودم باشه یا پدرم ؟ چه مدت ؟

  Rating: 3
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. تمکن مالی بستگی به شهریه اعلامی دانشگاهتون داره بعلاوه هزینه زندگی برای مدتی زندگی در فرانسه که باید تو حساب خودتون باشه.

   پاسخ
 4. آرمان گفته:

  سلام. سوال: چرا در دوره کارشناسی ویزا نمیدن? اگه مدرک زبان b2 و معدل 18 دیپلم و پول کافی داشت چرا ویزا نمیدن?

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. اگر منظورتون کار در فرانسه هستش تمامی رشته های پزشکی و مرتبط با اون نیازمند گذروندن دوره های معادلسازی هستن تا بعد اونا بتونین برای کار در فرانسه جست و جو و اقدام کنید.

   پاسخ
 5. کیانا گفته:

  سلام خسته نباشید
  من ۲۰ سالمه و سال ۹۶ وارد دانشگاه هنر معماری شدم ، معدل دیپلم من ۱۴.۹۹ هستش
  و میخوام دوباره مقطع لیسانس رو در فرانسه بگذرونم به نظرتون امکان پذیر هست؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   بله این امکان وجود دارد. اما شما مستقیما از ایران نمی توانید اقدام کنید چون ریسک زیادی برای ویزا دارد. اما می توانید از طریق دوره های زبان که کالج های خاصی ارائه می دهند و ارائه یک انگیزه نامه مناسب وارد فرانسه شوید و در آنجا هر رشته و مقطعی که تمایل داشتید تحصیل کنید.

   پاسخ
  • miemalekpour30 گفته:

   باسلام و عرض ادب
   پروسه ویزا خیلی به رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید ندارد به جز اینکه در رشته های خاص و حساس قصد ادامه تحصیل داشته باشید

   پاسخ
 6. Pari گفته:

  سلام خسته نباشيد!
  من دانش آموز يازدهم رشته تحصيلي علوم تجربي هستم
  ميخاستم بدونم ميتونم مستقيما و از ترم اول پزشكي رو در فرانسه شروع كنم؟ يا بايد مدركي داشته باشم؟

  Rating: 4
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. به منظور تحصیل پزشکی در فرانسه ابتدا می بایست در رشته پزشکی دانشگاه های سراسری ایران قبولی اخذ کرده و پس از گذراندن چند واحد تحصیلی در صورت داشتن سرمایه مورد نیاز و مدرک زبان فرانسوی، برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام نمایید.

   پاسخ
 7. حکمتی گفته:

  سلام ببخشید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته معماری باید دانشنامه ارائه بدیم یا مدرک موقت دوره کارشناسی رو قبول میکنن؟

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با عرض سلام و احترام. دوست گرامی پذیرفتن مدرک موقت بسته به شرایط پذیرش هر دانشگاهی متفاوت می باشد. پیشنهاد میکنیم جهت اخذ اطلاعات تکمیلی با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 8. نرگس گفته:

  سلام. من ٣١ سالمه. و براي رشته پزشكي مي خواهم براي فرانسه اقدام كنم.
  زمان ثبت نام كي هست؟ آزمون ورودي دارد؟ دوره زبان فرانسوي كه آنجا بايد بگذرانيم از كي شروع ميشود؟ هزينه اين دوره زبان قبل از ورود به دانشگاه چقدر است؟
  سپاس از شما

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید و یا با شماره 021-49076 تماس بگیرید.

   پاسخ
 9. محمد رضا رفعتی گفته:

  سلام وقت بخیر.آیا دانشگاه های فرانسه مدارک دانشگاهی مثل علمی کاربردی و آزاد و بیام نور رو هم برای ادامه تحصیل قبول می کنند یا فقط دانشگاه های سراسری؟

  پاسخ
 10. Bardia گفته:

  سلام
  میخواستم بدونم امکان تحصیل برای دانش اموزان بین المللی در دبیرستان های فرانسه وجود دارد یا نه و این که رایگان است یا اگر نیست هزینه ی آن چقدر است مرسی

  پاسخ
  • maziar samiei گفته:

   پا سلام و عرض ارادت
   بله امکان تحصیل وجود دارد اما تمامی مدارک شما باید مورد بررسی قرار بگیرد . لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر ما تماس حاصل فرمایید

   پاسخ
 11. کیان گفته:

  سلام
  بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد معماری و خانوم کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی. میخواستم ببینم چطوری میتونیم هم برا دکترا و هم اقامت دایم اقدام کنیم درضمن. کشور فرانسه. یا آلمان چون از دوستان و فامیل ها در اونجا زندگی میکنن

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب بله امکان پذیر است باید از طریق استاد راهنما اقدام بفرماید و با ایشان به توافق برسید . اگر استاد و یا دانشگاه رزومه شمار را مورد تایید قرار بدهد میتوانید از شرایط بورسیه استفاده نمایید . همچنین شرایط شما باید به صورت کاملتری در این مورد بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد . پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید همچنین برای دریافت بورسیه باید رزومه شما (مدرک زبان ، معدل و نمرات شما و …) مورد بررسی قرار گیرد .

   پاسخ
 12. Mehdi گفته:

  سلام و عرض ادب و احترام ..
  خسته نباشید ؛
  سوالی خدمتتون داشتم اینکه میشه از ترم اول جهت تحصیل در فرانسه اقدام کرد ؟؟ یا لازمه لیسانس و … داشته باشیم؟؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت بفرمایید .

   پاسخ
 13. امیر گفته:

  با سلام
  من لیسانس مکانیک دارم و الان همدر مقطع ارشد دانشگاه اصفهان مکاترونیک میخونم.خانومم سال سوم دندانپزشکی مسکو هست.
  ما میتونیم برای تحصیل در فرانسه اقدام کنیم به این شرط که واحدهای خانومم در روسیه به فرانسه انتقال داده بشه؟
  ما با این شرایط کدوم کشور رو میتونیم انتخاب کنیم؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز خیر انتقال داده نمیشود مگر با مکاتبه با دانشگاه مقصد که احتمال ان نیز پایین است
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت بفرمایید .

   پاسخ
 14. Hooman گفته:

  با سلام و ممنون از اطلاعات خوبی که فراهم کردید.

  من برای مقطع دکتری بصورت فول فاند از دانشگاه لیون پذیرش شدم. در وبسایت vfs برای مدارک مورد نیاز درخواست ویزا کارت پایان خدمت سربازی خواسته شده در صورتی که خیلی از مشمولین از معافیت تحصیلی استفاده میکنند. برای منی که هنوز به سربازی نرفتم هم آیا ارائه این مدرک لازمه؟

  و پرسش دومم هم اینه که آیا شما خدمات مشاوره ویزا (برای فرانسه) هم ارائه میدید؟ و از چه طریقی؟

  ممنونم

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام در صورتی که پذیرش خود را پس از تایید وزارت علوم به تایید نظام وظیفه هم برسانید میتوانید اقدام نمایید.پیشنهاد میکنیم جهت اطلاعات بیشتر با دفاتر همکار ما تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 15. یاسر گفته:

  با سلام من فوق لیسانس کامپیوتر دارم اما میخوام از اول در فرانسه درس رشته کامپیوتر رو بخوانم متاهل هم هستم و مدرک ندارم. ایا امکان پذیر میباشد

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض ارادت. شرایط و رزومه شما باید مورد بررسی قرار گیرد. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 16. Negin گفته:

  سلام وقتتون بخیر خیلب ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون من یه سوال داشتم می خواستم بدونم من الان مدرک پیش دانشگاهی دارم ایا میتونم بدون شرکت در کنکور از دانشگاه های فرانسه اقامت بگیرم؟ یا حتما باید ازمون بدم مثل المان

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   با سلام
   معمولا جهت تحصیل در فرانسه نیاز است که قبولی در دانشگاه را داشته باشید یا مشغول به تحصیل باشید یا در مرحله ی آخر مدرک تحصیلی داشته باشید . موفق باشید

   پاسخ
 17. ارشیا گفته:

  با سلام. ممنون از اطلاعات مفیدتون. من دانشجوی دوره کارشناسی رشته medical imaging یا medical radiation هستم. میخواستم بدونم آیا امکان پذیرش به زبان فرانسوی وجود دارد؟
  دوم اینکه شرایط شغلی این رشته در کشور فرانسه چگونه است؟ آیا امکان اقامت و پیدا کردن شغل پس از تحصیل وجود دارد یا خیر
  آیا آماری در رابطه با افرادی که بعد از تحصیل موفق به دریافت اقامت شدند در دسترستون هست؟ بیشتر در چه رشته هایی شانس پذیرش بالا تر است؟
  سپاس

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ارادت. امکان تحصیل به زبان فرانسوی در کشور فرانسه وجود دارد و پس از تحصیل می توانید یکسال در این کشور حضور داشته و جویای کار شوید. مقاله اقامت پس از تحصیل در فرانسه می تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای اخذ اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 18. شيوا گفته:

  سلام ، من ٢١ ساله هستم ، در حال حاضر دانشجوی رشته ی شیمی در دانشگاه دولتی کرمان . آبه رشته ی خود علاقه ندارم . علاقه مند به تحصیل در رشته ی معماری هستم . آیا امکان دریافت پذیرش از یک دانشگاه دولتی فرانسوی در مقطع لیسانس برای من وجود دارد ؟ در ضمن خانواده توانایی مالی ساپورت کامل هزینه های زندگی من در فرانسه را دارند . با تشکر

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. اکثر رشته ها در مقطع لیسانس به زبان خود کشور ارائه می گردند. به طور معمول تحصیل در این رشته شامل آزمون ورودی می شود. پیشنهاد می کنیم برای بررسی بیشتر با دفاتر ما ارتباط برقرار نمایید.

   پاسخ
 19. Sara گفته:

  سلام
  من سال اخر کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی دانشکده ی تهران هستم
  میخواستم بدونم کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی در فرانسه هست؟
  و اینکه میتونم برای کارشناسی ارشد فرانسه از زبان و ادبیات انگلیسی به زبان و ادبیات فرانسه تغییرش بدم؟؟
  (مدرک آیلتس زبان انگلیسی دارم و کلاس فرانسوی هم رفتم و میخوام مدرک زبان فرانسوی هم بگیرم)

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   تغییر رشته برای تحصیل در فرانسه به شرایط گوناگونی بستگی دارد و احتمال دارد که مورد قبول قرار گیرد ولی بهتر است با دفتر مرکزی Mie اتریش تماس حاصل نمایید تا بتوانیم شرایط شما را بررسی نماییم و پاسخ دقیقتری به شما ارائه نماییم.

   پاسخ
 20. ياسمن گفته:

  سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم برای مقطع فرق لیسانس باید در کشور فرانسه امتحان داد یا باید قبولی ارشد ایران داشته باشیموبعد درخواست بدیم ؟!

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   بستگی به شرایط مختلف دارد . زیرا ممکن است که علاوه بر مدرک زبان فرانسوی نیاز به قبولی در کنکور سراسری وجود داشته باشد . شما میتوانید برای بررسی شرایط خود با دفاتر ما در تمامی نقاط جهان و ایران تماس حاصل نمایید .

   پاسخ
 21. مرتضی پارسایی گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من دانشچوی سال آخر رشته معماری دانشگاه ملی {سیستان بلوچستان}هستم.خیلی دوس دارم تو فرانسه تحصیل کنم الانم یه ساله که ئارم خیلی سخت زبان میخونم و در حال حاظر سطح A2هستم
  و به لطف خدا تا شهریورماه سال بعد یعنی سال ۹۷ پایان نامم رو ارائه میدم و لیسانسمو میگیرم.سوالم اینه که با توجه به اینکه مدت اپلای از بهمن ماه شروع میشه من میتونم زودتر واسه اینکار اقدام کنم.و اینکه آیا واقعا این شانس واسه من هست با توجه به اینکه مدرکم از دانشگاه زاهدانه
  و سوال دیگم اینه که کی باید به اقدام کنم و چه کارایی رو باید انجام بدم؟؟و اینکه آیا داشتن مدرک delf b1 برای پذیرش کافیه؟؟

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   تحصیل در دانشگاه های فرانسه و کشور فرانسه امری امکان پذیر است ولی باید از شرایط شما دقیقا مطلع گردیم به طور مثال چند سال دارید ؟ لطفا شرایط خود را در همین قسمت به صورت کامل ذکر نمایید یا با دفاتر ما در ایران و سایر نقاط جهان تماس حاصل نمایید .

   پاسخ
 22. امیر گفته:

  سلام وقت بخیر.دوره کارشناسی حقوق وبامعدل۱۴ازدانشگاه پیام نورپشت سرگذاشتم وقراره درکنکورارشدحقوق خصوصی شرکت کنم.ایشالابرای دکتراقصدم اینه درکشورفرانسه ادامه تحصیل بدم،شایدیکم زودباشه ولی میخوام ازهمین حالاشروع به برنامه ریزی صحیح ازجمله یادگیری زبان انگلیسی وفرانسه وجمع آوری اطلاعات لازم بکنم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   امکان تحصیل در مقطع دکترا نیز برای همگان امکان پذیر است . ولی این مورد را در نظر داشته باشید که بیشتر رشته های دکترا در کشور فرانسه به زبان فرانسوی است . در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانید با دفاتر ما تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 23. سیامک ملکی گفته:

  سلام .من فارغ التحصیل کارشناسی حقوق با معدل ۱۸٫۹۵ هستم ودر حال حاضر هم ترم اول ارشد حقوق خصوصی ثبت نام کردم که اونم با رتبه ۷ در دانشگاه ازاد سنندج قبول شدم زبان فرانسه رو هم تازه شروع کردم اما زبان انگلیسی رو مسلطم ولی مدرک آلتس ویا مدارک دیگه ندارم آیا میتونم فوق لیسانس حقوق خصوصی رو در فرانسه ادامه بدم لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 24. Sanaz گفته:

  سلام من فوق دیپلم گردشگری دارم از دانشگاه علمی کاربردی میخوام بدونم که میتونم برای لیسانس رشته ی دیگه ای بخونم ؟ و برای فوق لیسانس برای فرانسه اقدام کنم؟
  مدرک زبان فرانسه ندارم ولی A2 رو تموم کردم.
  من برای رشته عکاسی فرانسه رو انتخاب کردم ولی نمیدونم که برای این رشته میشه برای فوق لیسانس اقدام کرد؟
  یا باید کالج برم؟
  در مورد هزینه ها هم اطلاعات بیشتر بدید.ممنون

  پاسخ
 25. علیزاده گفته:

  سلام وقتتون ب خیر
  من دانشجوی سال دوم لیسانس معماری،دانشگاه آزاد تهران هستم.
  برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در رشته خودم، میخواهم به فرانسه بیام.
  اگر ممکنه من رو در این زمینه راهنمایی بفرمایید.
  اول اینکه،آیا فرانسه مدرک دانشگاه آزاد ایران رو قبول دارد؟
  اگر قبول دارد،تا چه معدلی قابل قبول است؟
  دوم،هزینه ویزای تحصیلی چقدر است؟
  طبق این مقاله تحصیل رایگان است، آیا هزینه خوابگاه هم رایگان است؟در صورت رایگان نبودن حدودا چقدر هزینه دارد؟
  هزینه های زندگی ب چه صورت است؟
  کلاس زبان فرانسه هم رایگان است؟
  سوم،آیا امکان گرفتن اقامت بعد از اتمام دوره فوق لیسانس امکان پذیر است؟
  چهارم،آیا امکان کار پیدا کردن و بیمه شدن وجود دارد؟

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   https://t.me/joinchat/AAAAADuuKeznpNM7t6fyVQ
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   https://goo.gl/YSG82A
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ
Rating: 5