تحصیل در قبرس و بررسی شرایط آن

تحصیل در قبرس، شرایط مهاجرت تحصیلی به قبرس و راه های اخذ اقامت و تابعیت قبرس از طریق تحصیل در این مقاله به صورت علمی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.  آیا از طریق تحصیل در قبرس می توان به اقامت این کشور دست یافت؟ شرایط دریافت ویزای تحصیلی قبرس چگونه است؟ اینها سوالاتی است که ممکن است برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به قبرس را دارند پیش بیاید. نکته مهم در مورد تحصیل در قبرس این است که بعضی از دانشگاه های قبرس، مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیز هست. ما در این مقاله به تمامی نکات مهم و ضروری در باب تحصیل در قبرس و مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل خواهیم پرداخت. در این راستا موسسه حقوقی ملک پور (موسسه مشاوره ای MIE اتریش) شما را در جهت آشنایی با شرایط مهاجرت به قبرس و تحصیل در این کشور راهنمایی خواهند کرد. شما می توانید در این زمینه و یا در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مهاجرت به کلیه کشورهای جهان با مشاوران مجرب موسسه تماس حاصل نمایید.

در بخش دیدگاه ها نیز می توانید سوالات خود را مطرح نمایید و در زمانی کوتاه پاسخ بگیرید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • تحصیل در قبرس و شرایط عمومی
 • تحصیل در قبرس در مدارس
 • تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در قبرس در مقطع دکترا
 • تحصیل در قبرس در رشته های پزشکی
 • تحصیل در قبرس به همراه بورس تحصیلی
 • تحصیل در قبرس و هزینه های تحصیل و زندگی در قبرس
 • تحصیل در قبرس و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در قبرس و معرفی دانشگاه های برتر قبرس
 • تحصیل در قبرس و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی
 • تحصیل در قبرس و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در قبرس و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
تحصیل در قبرس 5 تحصیل در قبرس

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در قبرس و شرایط عمومی

تحصیل در قبرس ممکن است مورد نظر بسیاری از افراد باشد، از این لحاظ که علاوه بر اینکه دانشگاه های این کشور از رنکینگ خوبی برخوردار هستند، هزینه های تحصیل در این کشور نیز بسیار معقول است. علاوه بر آن یکی از امکانات فوق العاده ای که تحصیل در قبرس برای دانشجویان مهیا میکند، تحصیل در رشته های مختلف است. از این لحاظ که  دانشگاه های کشور قبرس تنوع زیادی در ارائه رشته های مختلف دارند. برای مثال می توان گفت شخص می تواند در رشته های مالی، هنر، موسیقی و رشته های پزشکی و پیراپزشکی در این کشور به تحصیل مشغول شود. یکی از مهمترین نکاتی که تحصیل در قبرس را برای بسیاری از افراد ایده آل کرده است، امکان تحصیل در رشته پزشکی بدون نیاز به گذراندن آزمون ورودی برای قبولی در این رشته می باشد. تنها نیاز است که شخص بتواند هزینه های تحصیل را در این کشور پرداخت نماید. یکی از نکات مهم در این زمینه این است که تعدادی از دانشگاه های قبرس مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز می باشند. البته لازم به ذکر است نه تنها  دانشگاه های قبرس مورد تایید ایران هستند اغلب دانشگاههای قبرس مورد تایید کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا نیز می باشند. اغلب دانشجویان در کنار تحصیل در قبرس اجازه کار دانشجویی نیز دارند. به صورتی که اغلب در دوره کارشناسی 10 ساعت و در دوره کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته را می توانند به کار دانشجویی اختصاص دهند.

تحصیل پزشکی در قبرس 5 تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس در مدارس

تحصیل در قبرس در مقطع دبستان و دبیرستان نیز امکان دارد. در قبرس دبستان های با کیفیت و بین المللی خوبی وجود دارد که هزینه های آنها در مقایسه با برخی کشورها بسیار مناسب می باشد. دانش آموزان از سن 3 سالگی الی 18 سالگی می توانند در مدارس بین المللی قبرس ثبت نام کنند. در زیر نام برخی مدارس بین المللی بسیار خوب قبرس ذکر شده است. 

مدرسه خصوصی هریتج

مدرسه آمریکایی لارکانا

آکادمی آمریکایی نیکوزیه

آکادمی انگلیسی نیکوزیه

مدرسه فالکون قبرس

دبیرستان زنیون

برای ورود به این مدارس اکثرا آزمون های ورودی دارند و زبان آزمون های ورودی ترکی، یونانی و انگلیسی می باشد. البته در آزمون ورودی به زبان انگلیسی، از دانشجو سطح زبان یونانی و ترکی نیز امتحان گرفته میشود. زیرا در این مدارس به دانش آموزان زبان های ترکی و یونانی نیز تدریس می شود. هزینه های تحصیل در این مدارس حدودا بین 5 الی 8 هزار یورو در سال می باشد، که این هزینه شهریه به تنهایی می باشد. هزینه های جانبی تحصیل نظیر کتب و لوازم تحصیل و هزینه های زندگی جدا از این مبلغ می باشند.

دانش آموزان خارج اتحادیه اروپا برای تحصیل در قبرس نیاز به دریافت ویزا دانش آموزی دارند. البته باید توجه شود تحصیل کودکان در دبستان و دبیرستان شامل ویزا همراه نمی شود و پدر و مادر اقامت این کشور را حتی با تحصیل فرزندان در کشور قبرس اخذ نمی کنند. ولی می توانند با دریافت ویزای توریستی تا مدت 90 روز به این کشور وارد شده و در کنار فرزند خود بمانند.

تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی

شرایط تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی نیز برای دانشجویان مهیا است. همانطور که ذکر کردیم رشته های مختلف  با تنوع بسیار زیادی در کشور قبرس ارائه می شوند. که شخص امکان تحصیل در هر یک از این رشته ها را خواهد داشت. تحصیل در قبرس در مقطع لیسانس اغلب ۴ سال به طول می انجامد و دانشجویان باید در این دوره حداقل تعداد  ۲۵۰ واحد را بگذرانند. جهت تحصیل در قبرس در مقطع لیسانس شخص باید آیلتس 5.5 یا 6 را ارائه دهد. البته تحصیل در قبرس بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است. تنها نیاز است که از طریق مصاحبه با دانشگاه تعیین سطح شده و بسته به سطح زبان شخص، برای او در کشور قبرس دوره زبان برگزار خواهد شد. هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس بسته به رشته ها و دانشگاه متغیر است. می توان گفت که حدوداً برای تحصیل در این مقطع بایستی شخص بین 3 هزار یورو تا 9 هزار یورو را برای تحصیل در این کشور در نظر داشته باشد.

تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی با توجه به گستردگی رشته های ارائه داده شده، می تواند انتخاب مناسبی باشد. بر اساس آمار ثبت شده، دانشجویان بین المللی حدود 30 درصد از جمعیت دانشگاه های قبرس را تشکیل می دهند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور قبرس اغلب ۲ سال  زمان خواهد برد. در این مقطع امکان دریافت بورس تحصیلی نیز برای اشخاص امکان پذیر است. برای مقطع کارشناسی ارشد نیاز است که شخص آیلتس 6 را ارائه دهد. البته همانطور که ذکر شد، بدون مدرک زبان نیز می توان برای این دوره ها اقدام نمود.  هزینه های تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد را باید 3 هزار تا ۱۳ هزار یورو در نظر گرفت. که این مبالغ بسته به رشته و دانشگاه متغیر خواهند بود. اغلب دوره های تحصیل در قبرس به زبان انگلیسی تدریس می شود. البته دوره هایی نیز وجود دارد که به زبان ترکی و یا به زبان یونانی نیز ارائه می شود.

تحصیل در قبرس 3 تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس در مقطع دکترا

تحصیل در قبرس در مقطع دکترا به دو طریق انجام می شود. شخص میتواند جهت تحصیل دکترا در قبرس هزینه پرداخت نماید و یا در صورتی که بتواند یک درخواست از یک استاد راهنما از دانشگاه های قبرس دریافت نماید، می تواند به عنوان یک دانشجوی بین المللی، از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شود. تحصیل در قبرس در مقطع دکترا اغلب به صورت تحقیق و پژوهش انجام میشود. این دوره ها سه ساله بوده و شخص می تواند تا ۵ سال نیز به تحصیل در مقطع دکترا بپردازد. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا را باید حدود  ۱۳ هزار یورو تا ۱۵ هزار یورو در سال در نظر گرفت. یکی از نکات مثبت تحصیل در قبرس در مقطع دکترا را می توان امکان تحصیل در رشته های مختلف همچون کامپیوتر تا رشته هایی همچون نفت و گاز در نظر گرفت. جهت تحصیل در مقطع دکترا به طور قطع نیاز است که شخص مدارک لازم اعم از مدرک کارشناسی ارشد خود را ارائه دهد.

تحصیل در قبرس در رشته های پزشکی

تحصیل در قبرس در رشته پزشکی یک فرصت بسیار خوب برای افرادی است که علاقه بسیار زیادی به این رشته دارند. زیرا تحصیل در این رشته در کشورهای مختلف شرایط خاص خود را دارد. در اغلب کشورها شخص برای ورود به رشته پزشکی بایستی حتما آزمون ورودی رشته های پزشکی را که اغلب به زبان رسمی همان کشور برگزار می شود را گذرانده و در صورت قبولی امکان حضور در کلاس ها را خواهد داشت. یکی از مزیت های تحصیل در قبرس امکان حضور و تحصیل در رشته های پزشکی بدون نیاز به گذراندن آزمون ورودی است. شخص می تواند به طور مستقیم برای این رشته اقدام نماید. هزینه های تحصیل در قبرس در رشته های پزشکی متفاوت است. به طور مثال هزینه تحصیل در رشته داروسازی حدود سالی 7 هزار تا 9 هزار یورو می باشد و هزینه های تحصیل در قبرس در رشته پزشکی حدود 18 هزار یورو تا 22 هزار یورو در سال خواهد بود.

تحصیل در قبرس به همراه بورس تحصیلی

جهت تحصیل در قبرس امکان دریافت بورس تحصیلی از چندین راه امکان پذیر است. در تعدادی از دانشگاه های قبرس شرایط به این صورت است که اگر شخص معدل بالایی داشته باشد، مدرک زبان بالایی ارائه دهد و بتواند نامه ای ارائه دهد که در آن بتواند به دانشگاه نشان دهد که علت نیاز شخص به دریافت بورسیه تحصیلی چیست، شخص می تواند تا 50 درصد نیز از بورسیه این دانشگاه ها استفاده نماید. اما علاوه بر آن بورسیه های زیادی جهت تحصیل در قبرس برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. که بر اساس این بورسیه ها هزینه های تحصیل در قبرس تا حدی و یا گاها به طور کامل برطرف خواهد شد.  در زیر به تعدادی از آنها می پردازیم.

بورسیه تحصیلی بنیاد امید

بورسیه تحصیلی Bolc

بورسیه تحصیلی Edoofa

بورسیه تحصیلی Novus biologicals

تحصیل در قبرس و هزینه های تحصیل و زندگی در قبرس

تحصیل در قبرس در مقاطع مختلف هزینه های مختلفی دارد. همانطور که ذکر شد هزینه های تحصیل در مقطع کارشنناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بین 3 هزار یورو تا 15 هزار یورو در سال متغیر است. اما هزینه های تحصیلی برای رشته های پزشکی اغلب بالاتر رفته و حدود قیمت آن را بایستی تا 22 هزار یورو در سال در نظر گرفت. اما شخص علاوه بر تحصیل به طور قطع هزینه هایی را برای زندگی نیز خواهد داشت. هزینه خوابگاه را می توان بسته به نوع خوابگاهی (چند نفره یا یک نفره) که انتخاب می کنید، بین 2000 تا 6000 یورو در سال در نظر گرفت. به طور کلی می توان گفت هزینه های تحصیل و زندگی در قبرس نسبتا پایین بوده و شخص با حدود 500 یورو تا 750 یورو در ماه هزینه های زندگی خود را تامین خواهد کرد.

هزینه ها در ماه قیمت به یورو
یک وعده غذایی در برگر کینگ 4.41  یورو
برنج 1.43 یورو
نان 1.30 یورو
بلیط رفت و آمد 40 یورو
کرایه آپارتمان 1 خوابه 330 یورو

تحصیل در قبرس و بررسی ویزای همراه

شاید بتوان گفت یکی از نقاط ضعف تحصیل در قبرس در کنار بسیاری از شرایط خوبی که برای دانش جویان بین المللی برقرار می کند، عدم امکان داشتن همراه است. در کشور قبرس اغلب به دانشجویان ویزایی تحت عنوان ویزای همراه داده نمی شود و در صورتی که فرد متاهل باشد و بخواهد جهت تحصیل در قبرس اقدام نموده و همسر خود را در کنارش داشته باشد، نیاز است که برای همراه خود به صورت توریستی اقدام نموده و این ویزای توریستی را برای همسر، در طول مدت اقامت و تحصیل خود در قبرس تمدید نماید. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور (مؤسسه MIE اتریش) تهیه و گردآوری گردیده و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانونا غیر قانونی بوده و مجاز نمی باشد.

کار در استرالیا 3 تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس و معرفی دانشگاه های برتر قبرس

تحصیل در قبرس با توجه به تعداد بالای دانشگاه های این کشور از تنوع بالایی برخوردار است. این مراکز شامل دانشگاه ها، کالج ها و موسسات بین المللی مختلفی می شود که دوره های متفاوت با رشته های گوناگونی را ارائه می دهند. تعدادی از دانشگاه های این کشور در رنکینگ جهانی در سطح قابل قبولی قرار دارند که نه تنها در ایران، بلکه مدارک حاصل از تحصیل در قبرس در این مراکز، در کشورهای اروپایی، آمریکای و کانادا نیز مورد قبول است. معتبر ترین دانشگاه های قبرس به شرح زیر است.

رتبه در قبرس نام دانشگاه رتبه جهانی شهر
1 دانشگاه داگو آکدنیز 1566 فاماگوستا
2 دانشگاه قبرس 1808 نیکوزیا
3 دانشکاه نیکوزیا 3208 نیکوزیا
4 دانشگاه بین المللی قبرس 3350 لفکوزیا
5 دانشگاه یاکین دوگو 4017 نیکوزیا

تحصیل در قبرس و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

جهت دریافت ویزای تحصیلی قبرس به طور قطع شما در ابتدا نیاز خواهید داشت تا یک پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور دریافت نمایید تا امکان حضور و تحصیل در قبرس برای شما فراهم شود. در ادامه نیاز است مدارکی را در جهت دریافت ویزای تحصیلی قبرس تهیه و ارائه دهید تا به بهترین نحو امکان تحصیل در قبرس و دریافت ویزای تحصیلی برای شما فراهم شود. ویزای تحصیلی قبرس اغلب در حدود 1 ماه داده می شود. مدارک مورد نیاز جهت اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس به شرح زیر است.

گذرنامه معتبر (حداقل 1 سال اعتبار داشته باشد)

چهار قطعه عکس

ارائه فرم درخواست تکمیل شده

مدارک تحصیلی تایید شده دانشجو

مدارک زبان

نشان دادن تمکن مالی مورد نیاز که نشان دهد از عهده هزینه های تحصیل و زندگی خود بر خواهید آمد.

پرداخت هزینه درخواست

عدم سوء پیشینه

اخذ ویزای کار کانادا 4 تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس و موقعیت کار پس از تحصیل

دانشجویانی که به تحصیل در قبرس مشغول هستند و از دانشگاه های قبرس شمالی فارغ التحصیل می شوند، اجازه کار داشته و می توانند در بسیاری از شرکت های بزرگ مانند بانک ها، فروشگاه ها، هتل ها و غیره مشغول به کار شوند. این در صورتی است که این افراد بتوانند از یک کارفرما در کشور قبرس درخواست کار داشته باشند. اغلب کارفرمایان در کشور قبرس برای جذب فارغ التحصیلان پس از تحصیل در قبرس، به طور مستقل، خود برای دریافت اقامت دانشجویان اقدام کرده و از طرف دانشجو درخواست داده تا مجوزهای لازم را از دولت قبرس دریافت کنند. در این صورت شخص می تواند در این شرکت ها شروع به کار داشته باشد. اکثر دانشگاه ها نیز در قبرس واحد هایی را ارائه می دهد تا دانشجویان را جهت ورود به بازار کار آماده کنند. این موضوع یکی از دلایلی است که اکثر دانشجویان فارغ التحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی بلافاصله در 3 ماه پس از تحصیل در قبرس و فارغ التحصیلی، در قبرس استخدام شده و مشغول به کار می شوند. شما تا زمانی که در قبرس درخواست کاری داشته باشید می توانید در این کشور اقامت داشته و به صورت فول تایم اجازه کار خواهید داشت.

تحصیل در قبرس 1 تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در قبرس برای اشخاصی که قصد اخذ اقامت در کشور قبرس را دارند شرایط مختلفی دارد. در کشور قبرس امکان پیدا کردن کار پس از تحصیل در قبرس، در رشته هایی مانند خدمات مالی و بانکداری، گردشگری و هتلداری و صنعت فناوری اطلاعات نسبت به سایر رشته ها بالاتر است. شخصی که بتواند در حین تحصیل کار پیدا کند پس از تحصیل می تواند اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و از این طریق در قبرس بماند. شخص پس از تحصیل در کشور قبرس از زیرشاخه های E  و D شانس دریافت اقامت این کشور را دارد.

زیرشاخه E: شامل شخصی می شود که در مشاغل تخصصی و یا حرفه ای که در کشور قبرس مورد نیاز است، تخصص و تحصیلات دارد و پشتوانه مالی کافی جهت خود اشتغالی در کشور قبرس نیز دارد.

زیرشاخه D: برای افرادی است که پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در کشور قبرس دارند که در این پیشنهاد شغلی، مدت قرارداد محدود نیست.

تنها با تحصیل در قبرس شخص به اقامت بلند مدت و دائم نمی رسد. این امکان با یافتن کار یا خوداشتغالی یا سرمایه گذاری پس از تحصیل امکانپذیر می باشد و شخص می تواند از این طریق اقامت کشور قبرس را بدست آورد. با زندگی و کار در کشور قبرس شخص می تواند پس از 5 سال درخواست اقامت دائم این کشور را بدهد. که این اقامت 5 ساله بوده و قابل تمدید می باشد.

برای دریافت پاسپورت و تابعیت قبرس شخص باید 1 سال آخر را در قبرس زندگی کرده باشد و اثبات کند از 7 سال گذشته حداقل 4 سال در قبرس زندگی کرده است.

تحصیل در قبرس و سخن پایانی

تحصیل در قبرس یک فرصت بسیار خوب برای افرادی است که قصد دارند در خارج از کشور ادامه تحصیل داشته باشند اما هزینه های زیادی را برای تحصیل پرداخت نکنند. با توجه به رنکینگ خوب دانشگاه های قبرس و امکان تحصیل در قبرس در رشته های مختلف این کشور می تواند انتخاب مناسبی باشد. اما در صورتی که متاهل هستید و قصد دارید برای تحصیل در قبرس اقدام نمایید، باید عدم امکان وجود ویزای همراه را مدنظر داشته باشید. از این رو شما می توانید جهت امکان الحاق خانواده و اطمینان از حضور همسر و فرزندانتان در کنار شما، برای کشورهای دیگری که الحاق خانواده راحت تر صورت می گیرد مانند کشور دانمارک، هلند و … اقدام نمایید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی در باب تحصیل در قبرس یا دیگر کشورهای اروپایی می توانید با موسسه ملک پور (موسسه مشاوره ای MIE اتریش) تماس گرفته و از مشاوره رایگان و تلفنی این موسسه بهره مند شوید. همچنین شما می توانید در صورت داشتن هر گونه سوال و یا ابهامی در زیر همین مطلب در قسمت دیدگاه سوالات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان موسسه در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   https://t.me/joinchat/AAAAADuuKeznpNM7t6fyVQ
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   https://goo.gl/YSG82A
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ
Rating: 4