تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه Study In France

تحصیل در فرانسه و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاههای فرانسه ۲۰۱۸ ، امکان اخذ پذیرش از دانشگاههای رایگان فرانسه ۲۰۱۸ ، امکان تحصیل رایگان در فرانسه ، هزینه های تحصیل در فرانسه ۲۰۱۸ ، ادامه تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف ،  تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا ،  تحصیل در فرانسه در مقطع فوق لیسانس و  تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس را در این مقاله بررسی می نماییم ، آیا تا به حال به مهاجرت به فرانسه و تحصیل در فرانسه فکر کرده اید؟ آیا  تحصیل در فرانسه و مهاجرت تحصیلی به فرانسه را جزو تصمیماتتان برای ادامه تحصیل در خارج از ایران قرار داده اید؟ آیا با شرایط تحصیل در فرانسه آشنایی دارید؟ آیا از مزایا و معایت تحصیل در فرانسه اطلاع دارید؟ در صورتی که در مورد هریک از این سوالات فکر کرده اید و به دنبال جواب هستید می توانید پاسخ بسیاری از سوالاتتان در زمینه تحصیل در فرانسه را در این مقاله بیابید. در مقاله ی پیش رویتان سعی شده است تا به تمامی مطالب در باب تحصیل در فرانسه پاسخ داده شود.موسسه مشاوره ای ام آی ای تمامی خدمات مشاوره ای در باب تحصیل در فرانسه را با توجه به بروز ترین اطلاعات و قوانین ارائه می دهد.

 

چرا تحصیل در فرانسه؟

شاید این سوال پیش بیاید که چرا باید برای ادامه ی تحصیل فرانسه را انتخاب کنیم. به طور کلی سیستم آموزشی فرانسه از بالاترین استاندارها برخوردار است و بسیاری از دانشجویان بین المللی تحصیل در فرانسه را برای پیشرفت آکادمیک خود انتخاب میکنند. کشور فرانسه هزینه ی بالایی را صرف سیستم آموزشی نموده و مردم فرانسه بسیار به تحصیلات و زندگی آکادمیکشان اهمیت می دهند. این موضوع باعث می شود تا کالج ها و دانشگاه ها و مراکز آموزشی در فرانسه مابین بهترین های دنیا قرار دارند.

دو مورد از بارزترین مزایای تحصیل در کالج های فرانسه سایز کوچک کلاس ها و مداخله نزدیک و بسیار زیاد مربیان و اساتید در طول دوره های آموزشی می باشد. این ۲ مزیت به معنای داشتن توجه زیاد و زمان بیشتر بصورت اختصاصی با اساتید می باشد که صد در صد در بالا بردن کیفیت دوره های آموزشی دخیل است.

 

توضیح اقای ملک پور درباره تحصیل در فرانسه

 

 

audio تحصیل در فرانسه

 

سیستم آموزشی فرانسه

برای علاقه مندان به تحصیل در فرانسه شاید یکی از مهم ترین مواردی که باید از آن اطلاع داشته باشند سیستم آموزشی کشور فرانسه می باشد. در سیستم آموزشی فرانسه، رفتن به مدرسه طبق قانون برای تمامی بچه ها الزامی و اجباری می باشد. این قانون در مورد تمامی افراد بین سن های ۶ تا ۱۶ سال مطابق با قانون صدق می نماید. این قانون مقاطع تحصیلی ابتدایی (Primary School) به مدت ۵ سال و ۴ سال بعدی تحصیلی (دوره متوسطه) برای دانش آموزان ۱۱ تا ۱۵ ساله (Secondary School) را پوشش می دهد که collèges نامیده می شود.

لازم به ذکر می باشد که تحصیل در مدارس دولتی فرانسه رایگان می باشد. بچه هایی که زبان فرانسوی بلد نیستند توسط شورای شهر به مدارسی فرستاده خواهند شد که کلاس های زبان فرانسوی در سطح ابتدایی را آموزش می دهند.

دانش آموزان برای ۳ سال مقطع دبیرستان را میگذرانند که به سال اول، دوم و سوم تقسیم میشود. مقطع دبیرستان در فرانسه lycée نامیده می شود. دانش آموزان از ۱۶ سالگی وارد دبیرستان می شوند. برای ورود به دوره های کارشناسی در دانشگاه ها دانش آموزان باید سال سوم دبیرستان را به اتمام برسانند.

پس از اتمام دوره ی دبیرستان دانش آموزان مدرک تکمیل پایان دبیرستان را با نام baccalaureate دریافت میکنند. برای ورود به مقاطع بالاتر تحصیل در فرانسه داشتن این مدرک الزامی می باشد.

دوره های آموزش عالی در کشور فرانسه به ۳ مرحله و مقطع تقسیم می شوند. مقاطع لیسانس (Licence) ، فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد، و دکترا. لازم به ذکر می باشد که مقطع کارشناسی یا لیسانس ۳ سال یا ۶ ترم، مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال یا ۴ ترم می باشد. معمولا مقطع کارشناسی زمانی به پایان می رسد که ۱۸۰ واحد تحصیلی (ECTS) و مقطع کارشناسی ارشد نیز با گذراندن ۱۲۰ واحد تحصیلی اروپا (ECTS) به اتمام میرسد.

دانش جویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در فرانسه را برای مقاطع دانشگاهی دارند باید مدرک تحصیلی معادل مدرک baccalaureate فرانسه را داشته باشند. مدارک تحصیلی بین المللی باید توسط مراکز و موسسات معتبر فرانسه معادل سازی شود.

 

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی یا فرانسوی
شاید برای متقاضیان تحصیل در فرانسه این سوال پیش بیاید که آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کالج و دانشگاه امکان پذیر می باشد و یا فقط تنها گزینه زبان فرانسوی است. در پاسخ به این سوال باید بدانید که اکثر کالج ها و دانشگاه های فرانسه دوره های آموزشی را به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهند. یکی از دلایل این موضوع تعداد بالای دانشجویان بین المللی در فرانسه می باشد. با توجه به این موضوع دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در فرانسه هستند حق انتخاب خواهند داشت تا با در نظر گرفتن دانش زبانشان به زبان فرانسوی یا انگلیسی تحصیل کنند.

بدیهی است که کسانی که به ادامه تحصیل در فرانسه برای راهی جهت مهاجرت دائمی به فرانسه نگاه می کنند، برای آشنایی بیشتر با فرهنگ مردم فرانسه و سبک زندگی در فرانسه و پیدا کردن دوستان فرانسوی زبان،  مطمئنا تحصیل به زبان فرانسوی گزینه ی بهتری بوده و شما را برای زندگی در فرانسه آماده می سازد.

همچنین بعضی از رشته های تحصیل هستند که ممکن است در بعضی از مراکز اموزشی فقط به یکی از زبان های انگلیسی و یا فرانسوی ارائه شود.

 

کالج ها و دانشگاه های برتر کشور فرانسه

تعداد زیادی از کالج ها و دانشگاه های فرانسه در لیست برترین های دنیا قرار دارند. به جرات می توان گفت که اکثر این مراکز آموزشی سطح بالا در شهر پاریس واقع شده اند. البته در سایر شهرهای فرانسه نیز دانشگاه ها و کالج های تاپ وجود دارند. تعدادی از دانشگاه های فرانسه در اکثر لیست های ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. در زیر به طور مختصر این مراکز آموزشی برتر کشور فرانسه را معرفی می نماییم:

University of Paris 11

این دانشگاه بزرگترین کمپس را در کل کشور فرانسه مابین مراکز دانشگاهی دارا می باشد و جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا می باشد.

این دانشگاه با کمپس های مختلف در شهر پاریس در مناطق Sceaux, Orsay, Chatenay-Malabry, Kremlin-Bicetred Cachan واقع شده است.

این دانشگاه در علوم انسانی بسیار شناخته شده می باشد. با این حال تمامی رشته های تحصیلی محبوب مانند پزشکی، داروسازی، رشته های مهندسی، حقوق، اقتصاد، علوم ورزشی و غیره را پوشش می دهد.

University of Strasbourg

این دانشگاه متشکل از ۳ دانشگاه مختلف است که در سال ۲۰۰۹ باهم ادقام شده و بصورت یک دانشگاه واحد در آمده اند. این دانشگاه بزرگترین مرکز آموزشی کشور فرانسه با بیش از ۴۱۰۰۰ دانشجو می باشد.

Ecole Normale Superieure Paris

این مرکز آموزشی در تمامی مقاطع عالی تحصیلی در ۱۴ دپارتمان مختلف رشته های تحصیلی مختلف و متنوعی را ارائه می دهد. این دانشگاه برای تحقیقات گسترده و research شناخته شده است. فارغ التحصیلان این رشته به راحتی در بهترین پست های کاری مشغول به کار می شوند.

 

به طور قطع این ۳ دانشگاه به تنهایی  نمی تواند انتخاب تمامی متقاضیان تحصیل در فرانسه باشند. بسیاری دیگر از مراکز آموزش عالی در فرانسه در سطح بینالمللی شناخته شده بوده و از رتبه ی بالایی برخوردارند. از بین سایر کالج ها و دانشگاه های تاپ فرانسه می توانیم چهار مورد زیر را نام ببریم:

Paris Tech

American University of Paris

Universite Pierre et Marie Curie

Louis Pasteur University Strasbourg I

 

تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس

تعداد زیادی از مراکز آموزش عالی در کشور فرانسه رده ی متنوعی از رشته ها را برای مقاطع تحصیلی لیسانس ارائه میکنند. سال تحصیلی در فرانسه از اواسط سپتامبر شروع شده و تا اواسط ماه جون ادامه یافته و خاتمه می یابد. بعضی از مراکز آموزشی ممکن است در طول سال هم ورودی داشته باشند. به طور کلی برای اقدام جهت تحصیل در فرانسه نباید دیرتر از ۲ ماه پیش از شروع سال تحصیلی اقدام نمایید.

رشته های اصلی و محبوب تحصیلی در مقاطع لیسانس و پیش از کارشناسی در کشور فرانسه به صورت زیر می باشد:

پزشکی

جغرافیا

داروسازی

تاریخ هنر

زبان شناسی

علوم اجتماعی و جامعه شناسی

فرهنگ اروپا و مدیترانه

تکنولوژی ارتباطات

فناوری اطلاعات

مطالعات فرانسوی

مدیریت تجارت بین الملل

مطالعات فیلم ها

ارتباطات بین الملل

علم دارایی

امور مالی بین المللی

مطالعات ادبی

هنرهای خلاقانه

روانشناسی

اقتصاد بین الملل

سیاست تطبیقی و بین المللی

 

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

متقاضیان تحصیل در فرانسه در مقاطع عالی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند در رشته های متعدد و متنوعی به ادامه تحصیل بپردازند. سه مقطع مختلف برای سطوح تحصیلی عالی در نظر گرفته می شود:

کارشناسی ارشد بر پایه تدرسی (MAs/MScs/MEng)

کارشناسی ارشد بر پایه تحقیق  (MRes/ MA by Research)

دکترا (PHD)

 

ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی فرانسه

جهت تحصیل در فرانسه متقاضیان باید حتما حداقل مدرک تحصیلی معادل baccalaureate فرانسه را داشته باشند. مدارک اصلی جهت اقدام برای تحصیل در فرانسه به صورت زیر می باشد:

پاسپورت

مدارک تحصیلی معادل baccalaureate فرانسه یا بالاتر و ریزنمرات

مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی

اپلیکیشن فرم تکمیل شده دانشگاه یا کالج مورد نظر

 

ویزای تحصیل فرانسه

تمامی کسانی که متقاضی تحصیل در فرانسه هستند باید  برای ورود به این کشور ویزای تحصیلی دریافت نمایند. افرادی که از ایران برای دوره های تحصیلی ۹۰ روزه یا کمتر اقدام می نمایند باید ویزای تحصیلی کوتاه مدت دریافت نمایند.

جهت تحصیل در فرانسه برای مدتی بیشتر از ۹۰ روز دانشجویان باید ویزای تحصیلی بلند مدت دریافت نمایند.

بررسی ویزاها ممکن است تا ۲ ماه زمان ببرد که با توجه به این پروسه باید در زمان مناسب پیش از شروع دوره ی تحصیلی جهت دریافت ویزا اقدام نمود.

 

در این مقاله سعی بر آن شد تا در باب تحصیل در فرانسه و مهاجرت به فرانسه تمامی مواردی که ممکن است برای خواننده سوال باشد پاسخ داده شود. در زمینه ی مزایای تحصیل در فرانسه و شرایط کلی مهاجرت تحصیلی به فرانسه و تحصیل در فرانسه صحبت شد. به طور کلی با مطالعه این مقاله متقاضیان تحصیل در فرانسه می توانند بینش و دید صحیحی نسبت به تحصیل در فرانسه پیدا نمایند. با توجه به وجود دانشگاه ها و کالج های شناخته شده با رتبه های جهانی بالا در کشور فرانسه و شهر پاریس ، این کشور به یکی از محبوب ترین مقصد های ادامه تحصیل برای دانشجویان بین المللی بدل گشته است. موسسه مشاوره ای ام آی ای تمامی خدمات مشاوره ای در زمینه ی تحصیل در فرانسه را ارئه می نماید. اگر متقاضی تحصیل در فرانسه هستید می توانید از نظر و کمک مشاورین خبره موسسه مشاوره ای ام ای ای بهره مند شوید و بهترین تصمیم را با توجه به شرایطتان بگیرید.

جهت دریافت مشاوره و اطلاعات در زمینه تحصیل در فرانسه  و یا در کشورهای دیگر نیز میتوانید با موسسه مشاوره ای MIE همکار موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل فرموده و از مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین برتر این مجموعه بهره مند گردید.

25 پاسخ
 1. سارا گفته:

  سلام من کارشناسی حقوق میخونم و سال اخرم است وزبان فرانسه هم دارم اینجامیخونم ایا برای سال جدید ک بخوام برم کارشناسی ارشد بخونم میتونم پذیرش بگیرم؟وایا دانشگاه اونجا هزینه داره یاخیر؟

  پاسخ
 2. Helga گفته:

  سلام من دهم تجربی هستم انگلیسیم در حد متوسط رو به بالا هست اما فرانسه اصلا یاد ندارم میخواستم بدونم امکانش هست بتونم سال دیگه برای تحصیل به فرانسه برم؟آیا مدارس دولتی شبانه روزی انگلیسی زبان وجود داره اونجا؟
  من سالانه میتونم درحد ۳۰ یا ۲۰ میلیون جهت شهریه پرداخت کنم به نظرتون با این شرایطم تحصیل در فرانسه امکان پذیر هست؟

  پاسخ
 3. روژانو گفته:

  با سلام من امسال پایه نهم رو میخونم و اینگلیسیم هم خیلی عالیه . میخوام از دهم به تنهایی مهاجرت کنم و در یه دبیرستان شبانه روزی درس بخونم . از لحاظ شهریه هم حداکثر سالی هفتاد ملیون می‌تونم بدم نه بیش‌تر آیا با این بودجه میتونم در فرانسه مدرسه ای رو پیدا کنم ؟ و اگر نه در کدوم کشور اروپایی میتونم ؟

  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام
   برای تحصیل در کشور فرانسه بهتر است مدرک زبان فرانسوی را ارائه نمایید تا بتوانید در دانشگاه های رایگان پذیرش بگیرید اما این کشور در حال حاضر هزینه زندگی بالایی دارد و پیشنهاد میکنیم برای کشور های دیگر اقدام نمایید .

   پاسخ
 4. Bardia گفته:

  سلام میخواستم بدونم آیا تحصیل در مدارس دولتی فرانسه برای دانش اموزان بین المللی امکان پذیر هست یا نه و اگر امکان پذیر است میشه که با زبان انگلیسی اقدام کرد یا خیر؟ مرسی

  پاسخ
 5. Bardia گفته:

  سلام و خسته نباشید
  سوال من این هست که آیا تحصیل برای دانش اموزان بین المللی در دبیرستان های دولتی فرانسه امکان دارد یا خیر ؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   ضمن عرض سلام

   در صورتی که شما یک قیم در آنجا معرفی نمایید و به زبان فرانسه مسلط باشید این امکان وجود دارد.
   البته پروسه ی دشواری برای اخذ پذیرش پیشرو خواهید داشت.

   پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب بله میتوانید اقدام نمایید اما باید به فرانسه تسلط داشته باشید یا با دوره زبان از همانجا اقدام نمایید.

   پاسخ
 6. حامد گفته:

  باسلام وقت بخير
  من رشته حقوق در دانشگاه پيام نور ميخونم
  و دي ماه امسال فارغ التحصيل ميشم
  ميتونم پذيرش دوره زبان فرانسه در يكي از دانشگاه هاي فرانسه در بهمن ماه بگيرم و بعد مقطع ارشد تحصيل كنم؟
  ايا اصلا در حين تحصيل ميشه پذيرش دوره زبان گرفت؟
  مدارك لازم و بفرماييد؟
  وهزينه تحصيل و زندگي حدودا چقدر ميشه؟
  سپاس گذارم از راهنماييتون

  پاسخ
 7. مریم گفته:

  سلام من پایه یازدهم هستم رشته تجربی و 17 سالمه میخواستم بدونم اگه بخوام به تنهایی مهاجرت کنم برای سال اخر دبیرستان برم بهتره یا برای دانشگاه؟
  و اینکه من زبان انگلیسیم خیلی خوبه ولی فرانسوی بلد نیستم با این وجود میتونم برای تحصیل برم؟
  چقدر سرمایه اولیه نیازه برای رفتن؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب خدمت شما ، برای تحصیل در فرانسه برای مقطع پایین تر از لیسانس اگر بخواهید اقدام فرمایید باید به کالج های خصوصی تشریف ببرید و دیگر رایگان نیست پیشنهاد میشود شما پیش دانشگاهی را اخذ نمایید و مدرک زبان فرانسه را همچنین و سپس اقدام فرمایید هزینه اولیه دانشگاه های فرانسه حدود سالی 2 تال3000 یورو است و تقریبا نیمه رایگان است .

   پاسخ
 8. مریم گفته:

  سلام من پایه یازدهم هستم میخواستم بدونم اگه بخوام به تنهایی مهاجرت کنم برای سال اخر دبیرستان برم بهتره یا برای دانشگاه؟
  و اینکه من زبان انگلیسیم خیلی خوبه ولی فرانسوی بلد نیستم با این وجود میتونم برای تحصیل برم؟
  چقدر سرمایه اولیه نیازه برای رفتن؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب برای تحصیل در فرانسه در صورتی که پیش دانشگاهی بگیرید و مدرک زبان فرانسه داشته باشید در مقطع لیسانس شاید پذیرفته شوید .

   پاسخ
 9. علی گفته:

  سلام ,با ارض ادب و خسته نباشید.
  من پایه نهم راهنمایی هستم و ۱۵ سال دارم . میخواستم بدونم آیا امکان ادامه تحصیل من در دبیرستان های فرانسه , بدون حضور خوانواده من در فرانسه برای من وجود داره ?
  و آیا میتونم در حین تحصیل در دبیرستان های فرانسه , پاره وقت کار کنم یا حداقل در تعطیلات تابستانی کار کنم و هزینه های زندگی را دربیاورم?
  و با داشتن مدرک زبان فرانسوی , اخذ ویزای تحصیلی برای من تقریبا چند ماه طول میکشه?
  سپاس گذارم.

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض ارادت. امکان تحصیل در کشور فرانسه برای شما وجود دارد. تحصیل در مدارس دولتی این کشور رایگان محسوب می شود و در طول تحصیل در مدارش متاسفانه امکان کار را نخواهید داشت. برای اطلاع از جزئیات تحصیل در این کشور پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 10. Ali گفته:

  سلام طبق گفته شما مدرسه های دولتی رایگان هستن. خوب سوال اولم این هست که من الان اول دبیرستان یا همون دهم هستم واسه سال دیگه میتونم همین مقطع رو دوباره تو فرانسه بخونم؟ سوال دومم این هست که یه دانش اموز دبیرستانی اجازه کار داره؟ و سوال سوم اینکه در مقطع لیسانس اگه 10ساعت در هفته هم بشه کار کرد اونقدر هست که پول کالج یا خونه یا حداق خورد و خوراک در بیاد؟

  ممنون از سایت خوبتون ببخشید که زیاد سوال کردم

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و احترام. امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه های دولتی کشور فرانسه به صورت رایگان برای شما وجود دارد و در مدارس این کشور اجازه کار نخواهید داشت. با ۱۰ ساعت کار در این کشور می توانید بخشی از هزینه های خود را پوشش دهید اما برای باقی هزینه ها نیاز به حمایت مالی خواهید داشت. برای بررسی شرایط و اخذ اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 11. امیر گفته:

  سلام ببخشید من دانش آموز دهم رشته انسانی هستم میخواستم برا سال دیگه به فرانسه مهاجرت کنم و چون بدون خانوادم آیا ندارین شبانه روزی وجود داره اگه میشه درمورد هزینه هاش برام توضیح بدید

  پاسخ
 12. mie editor2 گفته:

  با عرض سلام و وقت بخیر. بنده برای گرفتن مدرک دکترا قصد مهاجرت به کشور فرانسه را دارم.شرایط به چه صورت هست؟با تشکر

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض احترام. شرایط شما باید مورد بررسی قرار گیرد. برای بررسی رزومه خود پیشنهاد می کنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.