تحصیل در سری لانکا و بررسی شرایط آن

تحصیل در سری لانکا، اخذ ویزای تحصیلی سری لانکا و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در سری لانکا در این نوشتار مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. آیا امکان اقامت پس از تحصیل در سری لانکا وجود دارد؟ آیا کشور سری لانکا گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل است؟ در این مقاله سعی بر این است تا به اکثر سوالات شما در رابطه با تحصیل در سری لانکا و اخذ ویزای تحصیلی سری لانکا پاسخ داده شود. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی سوالات خود را زیر همین مقاله مطرح نمایید، کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش؛ در اسرع وقت پاسخگوی شما هستند. همچنین می توانید با کارشناسان و مشاوران موسسه تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان درباره شرایط تحصیل در سری لانکا بهره مند شوید.

 • تحصیل در سری لانکا و شرایط عمومی
 • تحصیل در سری لانکا در مدارس سری لانکا
 • تحصیل در سری لانکا در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در سری لانکا در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در سری لانکا در مقطع دکترا
 • تحصیل در سری لانکا به همراه بورس تحصیلی
 • تحصیل در سری لانکا و هزینه زندگی و تحصیل در سری لانکا
 • تحصیل در سری لانکا و کار دانشجویی
 • تحصیل در سری لانکا و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در سری لانکا و معرفی دانشگاه های برتر سری لانکا
 • تحصیل در سری لانکا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سری لانکا
 • تحصیل در سری لانکا و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در سری لانکا و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
تحصیل در سری لانکا 4 تحصیل در سری لانکا

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل در سری لانکا و شرایط عمومی

قبل از بررسی شرایط تحصیل در سری لانکا و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی در سری لانکا اطلاعاتی را راجع به کشور سری لانکا برای شما بیان می کنیم. سری لانکا کشوری است که در جنوب آسیا واقع شده و پایتخت تجاری آن شهر کلمبو و پایتخت سیاسی آن جایاواردنپوراکوته است. سری لانکا در گذشته مستعمره بریتانیا بود و در ۴ فوریه سال ۱۹۴۸ استقلال یافت. جمعیت سری لانکا ۲۰ میلیون و دویست هزار نفر و مساحت آن ۶۵،۶۱۰ کیلومتر مربع است. زبان رسمی آن سینهالی و پول رایج این کشور روپیه است. سری لانکا اقتصاد ضعیفی دارد و کشاورزی و توریسم بخش مهم اقتصاد این کشور را تامین می کند. می توان گفت با داشتن منابع درآمد کشاورزی و صنعت گردشگری در حدود ۲۳ درصد از مردم کشور سری لانکا زیر خط فقر زندگی می کنند. 

تحصیل در سری لانکا تحصیل در سری لانکا

تحصیل در سری لانکا در مدارس سری لانکا

تحصیل درمدارس سریانکا از سن ۵ سالگی آغاز می شود. سری لانکا کشوری است که تحصیل در دوره متوسطه در آن اجباری است و سیستم آموزش آن رایگان است. تحصیل در مدارس دولتی در اکثر شهرها و به خصوص شهرهای کوچک و روستاها به زبان سینهالی و یا زبان های بومی رایج است و امکان تحصیل در مدارس خصوصی این کشور به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که مشمول پرداخت هزینه است. فرزندان شخصی که در سری لانکا اقامت دارند می توانند در مدارس دولتی این کشور تحصیل رایگان داشته باشند. در شهرهای بزرگ مانند کلمبو و کندی مدارس دولتی به زبان انگلیسی هم وجود دارد که تدریس به زبان اصلی و انگلیسی انجام می شود.

تحصیل در سری لانکا در مقطع کارشناسی

ادامه تحصیل در سری لانکا در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی امکان پذیر است. با اینکه زبان رسمی سری لانکا انگلیسی نیست، دانشگاه های دولتی سری لانکا در مقطع کارشناسی تمام رشته های خود را به زبان انگلیسی ارایه می دهند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی در سری لانکا نیز به زبان انگلیسی در رشته های محدود امکان پذیر است و شامل پرداخت شهریه می شود. طول دوره های کارشناسی در دانشگاه های کشور سری لانکا بین ۳ تا ۴ سال می باشد. سیستم آموزش این کشور تحت نظارت دولت است و شامل موسسات آموزش عالی دولتی، موسسه های آموزش غیر انتفاعی و دانشگاه های خصوصی می شود. از آن جا که تحصیل در دانشگاه های سری لانکا به زبان انگلیسی است داشتن مدرک آیلتس جهت اخذ پذیرش اجباری است.

تحصیل در سری لانکا در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی تمام رشته ها در زمینه های مدیریت، مهندسی و علوم انسانی در دانشگاه های سری لانکا به زبان انگلیسی ارایه می شوند. جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های سری لانکا، نیاز به ارائه مدرک تحصیلی و ریز نمرات دوره کارشناسی از دانشگاه معتبر خواهید داشت. البته اکثر دانشگاه های سری لانکا، با اشتغال به تحصیل در ترم آخر دوره کارشناسی و ارایه ریزنمرات به شما پذیرش می دهند. در دانشگاه های سری لانکا طول دوره کارشناسی ارشد به مدت ۲ سال است. ارائه مدرک زبان انگلیسی جهت اخذ پذیرش الزامی است.

تحصیل در سری لانکا در مقطع دکترا

پذیرش و تحصیل در سری لانکا در مقطع دکتری پروسه ای متفاوت دارد. جهت پذیرش از دانشگاه های سری لانکا در مقطع دکتری، نیاز به یک نامه تایید از طرف استاد راهنما دارید. برای اینکه بتوانید سوپروایزر و یا استاد راهنما در رشته مورد نظر خود پیدا کنید، باید با اساتید مختلف دانشگاه مورد نظر که در رابطه با زمینه تحقیقاتی رشته تحصیلی شما برای مقطع دکتری فعالیت دارند، ارتباط گرفته و با ارایه رزومه و مدارک خود استاد راهنمای مورد نظر را قانع نمایید که می توانید در آن پروژه تحقیقاتی فعالیت کنید. طول این دوره در دانشگاه های کشور سری لانکا معمولا بین ۳ تا ۵ سال است که می تواند در موارد خاص با دریافت بورسیه باشد.

ویزای تحصیلی سریلانکا

تحصیل در سری لانکا به همراه بورس تحصیلی

در ابتدا باید بررسی کرد که چه بورس های تحصیلی در دانشگاه های سری لانکا برای دانشجویان وجود دارد. در دانشگاه های سری لانکا معمولا بورس های تحصیلی به دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و بالاتر تعلق می گیرد. مهم ترین این بورس های تحصیلی در سری لانکا شامل کمک هزینه های دولتی و یا نهاد های اجتماعی می شود که به شکل خیلی محدود هر ساله به تعداد کمی از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری ارایه می گردد.

نوع دیگری از بورس تحصیلی، کمک هزینه های استاد است، که از طرف استاد راهنما در ازای انجام پروژه های مشترک به افرادی که در مقطع دکتری اشتغال به تحصیل دارند اعطا می شود. این بورس های تحصیلی می تواند در اکثر مواقع هزینه های تحصیل فرد را رایگان کرده و حتی هزینه های اقامتی وی را پوشش دهد.

تحصیل در سری لانکا و هزینه زندگی و تحصیل در سری لانکا

هزینه تحصیل در دانشگاه های سری لانکا در دانشگاه های دولتی بسیار پایین است و هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی در سری لانکا در حدود صد هزار روپیه است. هزینه های محل اقامت و اجاره آپارتمان در حدود ۵۰ هزار روپیه و خورد و خوراک در حدود ۱۸ هزار روپیه می باشد. هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی نیز در حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار روپیه است. علاوه بر این ها هزینه های جانبی در حدود ۶ هزار روپیه برآورد می شود. کشور سری لانکا از لحاظ هزینه های اقامت و تحصیل بسیار ارزان است، اما با این وجود نمی توان گفت مقصد مناسبی برای دانشجویان بین المللی است. سری لانکا اقتصاد قوی ندارد و امکان کار دانشجویی حین تحصیل بسیار پایین است. با توجه به امکان تحصیل رایگان در کشورهای درجه یک اروپایی نظیر آلمان و اتریش، قطعا سری لانکا مقصد مناسبی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور نمی باشد. در نمودار زیر نرخ تورم در سری لانکا را مشاهده می فرمایید.

تحصیل در سری لانکا 2 تحصیل در سری لانکا

هزینه های تحصیل و زندگی در سریلانکا

تحصیل در سری لانکا و کار دانشجویی

شما به عنوان یک دانشجو در کشور سری لانکا اجازه کار کردن خواهید داشت. اگر موفق شوید در مقطع دکتری پذیرش خود را به صورت دریافت بورس تحصیلی کامل دریافت نمایید، با پرداخت مالیات یک شغل تمام وقت خواهید داشت. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، شما به عنوان یک دانشجو اجازه کار قانونی ۲۰ ساعت در هفته را خواهید داشت. این کار دانشجویی در مرحله اول مستلزم دانش زبان محلی برای شما خواهد بود، البته در شهرهای بزرگ عموم مردم دانش زبان انگلیسی دارند. بنابراین هر چقدر دانش زبان شما بیشتر باشد شانس یافتن کار برای شما در سری لانکا بیشتر خواهد بود. در ادامه نمودا نرخ بیکاری در سری لانکا را ملاحظه می فرمایید.

تحصیل در سری لانکا 3 تحصیل در سری لانکا

تحصیل در سری لانکا و بررسی ویزای همراه

کشور سری لانکا برای افرادی که خواستار تحصیل در دانشگاه های مورد تایید دولت این کشور هستند، ویزای تحصیلی به طول مدت تحصیل صادر می کند. دانش آموزانی که زیر ۱۶ سال سن دارند نیز می توانند برای والدین خود درخواست ویزای همراه نمایند. دانشجویان و دانش آموزان باید در ابتدا در کشور خود از سفارت سری لانکا درخواست ویزا دهند که این ویزا نهایتا باید به تایید اداره مهاجرت این کشور در کلومبو برسد. سفارت های این کشور بدون تایید نهایی از سوی اداره مهاجرت این کشور اقدام به صدور ویزا نخواهند کرد. نکته مهم در خصوص ویزای تحصیلی این کشور این است که دانشجویان نمی توانند ویزای تحصیلی خود را به نوع دیگری از ویزا در این کشور تغییر دهند. برای خانواده شخص دانشجو ویزای همراه صادر می شود و فرزندان شخص امکان تحصیل در مدارس دولتی و رایگان سری لانکا را دارند. مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای همراه به شرح زیر می باشد.

 • پاسپورت همراهان ( همسر و فرزند زیر ۱۸ سال )
 • شناسنامه و مدارک نفر اصلی به همراه تمام اعضا خانواده
 • مدارک مالی و تمکن مالی مناسب جهت هزینه اقامت خانواده
 • مدارک مربوط به اقامت شخص اصلی ( دانشجو در سری لانکا )

تحصیل در سری لانکا و معرفی دانشگاه های برتر سری لانکا

برای سنجش اعتبار یک دانشگاه می توان از دو مورد کمک گرفت. یک مورد این مساله است که آیا دانشگاه مورد نظر جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم کشور ایران هست یا خیر و مورد دوم اینکه این دانشگاه در رده بندی جهانی دارای چه رتبه ای است؟ در مورد مبحث اول وزارت علوم ایران هر ساله لیستی از دانشگاه های مورد تایید این سازمان منتشر می کند که علاوه بر اعتبار دانشگاه رتبه بندی دانشگاه ها در ۳ سطح ممتاز، خوب و متوسط نیز مورد بررسی قرار می گیرد. در آخرین لیست منتشر شده از سوی وزارت علوم در مورد رتبه بندی دانشگاه های ایران هیچ یک از دانشگاه های کشور سری لانکا مورد تایید نیستند. در رده بندی جهانی نیز کشور سری لانکا دانشگاه در حد عالی نداشته و فقط دانشگاه Colombo  است که رتبه ای در حدود ۹۰۰ جهانی دارد و دانشگاه های دیگر این کشور فاقد رتبه جهانی هستند.

 • معرفی دانشگاه Colombo

  دانشگاه کلومبو یک دانشگاه دولتی در شهر کلومبو است که قدیمی ترین دانشگاه این کشور نیز به حساب می آید. این دانشگاه رشته های بسیاری را در زمینه علوم طبیعی، علوم اجتماعی و رشته های فنی، علوم کامپیوتری، حقوق و ریاضیات ارایه می دهد. این دانشگاه جزو دانشگاه های برتر جنوب آسیا است. این دانشگاه که در سال ۱۹۲۱ بنیان گذاری شد در حدود ۱۱،۶۰۰ دانشجو دارد.

معرفی دانشگاههای سریلانکا

تحصیل در سری لانکا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سری لانکا

بعد از اخذ پذیرش از موسسات آموزش عالی و یا دانشگاه های کشور سری لانکا شما باید مدارک زیر را آماده نموده و به همراه پذیرش خود به سفارت کشور سری لانکا در کشور محل اقامت خود ارائه نمایید. تمامی مدارک تحصیلی باید به زبان انگلیسی ترجمه شود و به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسد، این مدارک را در روز مصاحبه به سفارت ارائه می دهید.

 • ارائه فرم تکمیل شده ویزا
 • پاسپورت متقاضی که باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد.
 • پذیرش دانشگاه
 • منابع مالی کافی که به صورت پرینت بانکی ارائه می شود.
 • نامه عدم سوء پیشینه که برای متقاضیان بالای ۲۱ سال الزامی است.
 • مدارک تحصیلی تمامی مقاطع قبلی متقاضی
 • مدرک زبان

تحصیل در سری لانکا و موقعیت کار پس از تحصیل

پس از اتمام تحصیلات در سری لانکا هیج گونه اقامتی به فرد فارغ التحصیل شده تعلق نمی گیرد و موظف است کشور سری لانکا را ترک نماید. با این که نرخ بیکاری در کشور سری لانکا پایین است، اما به دانشجویان خارجی پس از اتمام تحصیلات ویزایی برای اقامت و کاریابی اعطا نمی شود. در مقایسه با کشورهای اروپایی که پس از تحصیلات معمولا ۶ ماه یا یک سال به فرد فارغ التحصیل اجازه اقامت و کار تمام وقت می دهند، سری لانکا شرایط مناسبی ارائه نمی دهد.

تحصیل در سری لانکا و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

همان گونه که ذکر شد پس از پایان تحصیل در سری لانکا امکان اقامت و جستجوی کار به فارغ التحصیلان داده نمی شود. در واقع پس از تحصیل فقط با ازدواج با یک فرد سری لانکایی می توان اقامت موقت و سپس اقامت دايم سری لانکا را به دست آورد. در کشور سری لانکا به دانشجوی فارغ التحصیل شده هیج گونه ویزایی جهت تمدید اقامت و یا اجازه کار تعلق نمی گیرد، بنابراین تنها راهی که پس از تحصیل بتوان اقامت خود را در سری لانکا تمدید کرد ازدواج است. با ازدواج اقامت یک ساله برای فرد صادر شده و پس از سه سال می تواند برای اقامت دائم اقدام نماید. بعد از گذشت ۵ سال نیز شخص می تواند درخواست تابعیت سری لانکا را نماید.

پس از مشاهده ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل در سری لانکا و سخن پایانی

تحصیل در سری لانکا، ویزای تحصیلی در سری لانکا و مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی سری لانکا در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در سری لانکا شرایط زندگی، اقامت و کار در سری لانکا در مقایسه با کشورهای اروپایی که امکان تحصیل رایگان را فراهم کرده اند، مناسب نبوده، بنابراین توصیه می شود قبل از هر گونه اقدام در ارتباط با شرایط تحصیل و اقامت کشور مورد نظر خود با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و با به دست آوردن اطلاعات کافی اقدام نمایید.جهت دریافت اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در سری لانکا با مشاوران ما در موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید. همین طورشما می توانید در ارتباط با تحصیل در سری لانکا سوالات خود را در انتهایی مقاله مطرح نمایید تا کارشناسان موسسه در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.