تحصیل داروسازی در هلند

تحصیل داروسازی در هلند و شرایط اخذ پذیرش تحصیل داروسازی در هلند 2018 و مهاجرت به هلند از طریق تحصیل در هلند در این رشته را بررسی کرده و در خدمت شما قرار داده ایم ، تحصیل داروسازی در هلند فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل داروسازی در اروپاست. شرایط خاصی برای تحصیل داروسازی در هلند وجود دارد که پیش از هر اقدامی شما متقاضیان عزیز می بایست از این شرایط آگاهی داشته باشید. ما در این مقاله سعی بر آن داریم که شروط اساسی تحصیل داروسازی در هلند، مدارک لازم جهت تحصیل داروسازی در هلند و هزینه تحصیل داروسازی در هلند را شرح دهیم. این مقاله در باب تحصیل داروسازی در هلند توسط وکیل مهاجرت و کارشناسان مؤسسه حقوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه MIE اتریش) ارائه شده است. دو دانشکده داروسازی در شمال و جنوب هلند وجود دارد، یکی در شهر آمستردام و دیگری در شهر Groningen در شمال کشور هلند.

شباهت ها و تفاوتهای تحصیل داروسازی در هلند و انگلیس

یکی از اصلی ترین تفاوت های تحصیل داروسازی در هلند و انگلیس مدت زمان دوره تحصیل است. دوره تحصیل داروسازی در هلند شش سال و در انگلستان ۵ سال است. تفوت دیگر در دوره های پیش نیاز داروسازی است. در هلند دوره پیش نیاز برای ورود به دوره داروسازی ارائه نمی شود درحالیکه این دوره در کشور انگلستان به دانشجویان بین المللی ارائه می شود. البته در هلند ۶ ماه دوره کارآموزی برای داروسازی وجود دارد.

دوره تحصیل داروسازی در هلند به دو بخش تقسیم می شود. دوره اول شامل علوم پایه و علوم دارویی است که در طی این دوره مهارتهای عملی آموزش داده می شود پس از ۴ سال اول داشجویان می توانند برای مقطع کارشناسی ارشد دوره ۲ ساله بگذرانند البته دانشجویان می توانند پس از ۴ سال دوره آموزش را متوقف کنند و به پژوهش بپردازند. بنابراین حداکثر دوره تحصیل داروسازی ۶ ساله است.

کشور هلند بخشی از اروپاست و جزء کشورهای اتحادیه شنگن است. این کشور با آلمان و بلژیک هم مرز است همچنین اولین کشور غیر انگلیسی زبانی بود که دوره های آموزشی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه داد. طول دوره های تحصیلی در هلند:

کارشناسی (BEng، BSc، BA): 3_4 سال

کارشناسی ارشد: ۱_۲ سال

دکترا: ۴ سال

در سیستم آموزشی هلند سه نوع مؤسسه آموزشی عالی وجود دارد: دانشگاههای تحقیقاتی، دانشگاههای علوم کاربردی و مؤسسات آموزشی بین المللی. مقطع کارشناسی در دانشگاههای علوم کاربردی و تحقیقاتی ارائه می شود، مقطع کارشناسی ارشد در همه مؤسسات ارائه می شود و مقطع دکترا در دانشگاههای تحقیقاتی ارائه می شود. جهت اخذ ویزای تحصیلی هلند شما می بایست مدارک زیر را داشته باشید:

گذرنامه معتبر

نامه پذیرش از یک مؤسسه آموزش عالی در هلند

دارایی کافی برای تأمین هزینه تحصیل و زندگی در هلند

هزینه زندگی یک دانشجو در هلند ماهیانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است. هزینه های حمل و نقل برای دانشجویان با اخذ یک کارت تخفیف کاهش می یابد و به طور کلی نسبت هزینه های هر بخش را به این شکل می توان برنامه ریزی نمود: یک سوم هزینه مسکن، یک سوم هزینه حمل و نقل و لوازم تحصیل، یک سوم هزینه خوراک.

شرایط پذیرش در دوره داروسازی

اولین شرط پذیرش داشتن دیپلم ۱۲ ساله دوره متوسطه است. همچنین متقاضیان می بایست در دروس شیمی، زیست، ریاضیات، فیزیک و زبان انگلیسی نمره لازم را کسب نمایند. جهت ورود به دوره داروسازی آزمونی برای متقاضیان در نظر گرفته می شود که نیاز به اخذ نمره خاصی در این آزمون نیست. البته این مورد در رابطه با رشته های پزشکی و دندانپزشکی متفاوت است. تعداد دانشجویان رشته داروسازی در هلند در حال حاضر حدود ۱۹۰۰ نفر است که این تعداد در مقایسه با ۱۰ سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است. رشته داروسازی به دلیل حقوق و مزایای بالا جزء مشاغل حرفه ای محبوب است. تعداد دانشجویان خانم بیشتر از دانشجویان آقا است (۵۵ درصد از کل جمعیت دانشجویی رشته داروسازی). ۶ ماه دوره تجربه عملی پایان دوره داروسازی باید بین ۳ داروخانه تقسیم شود، دو داروخانه عمومی و یک داروخانه بیمارستانی. اگرچه دانشجویان پس از پایان دوره به عنوان یک داروساز واجد شرایط هستند اما برای اداره یک داروخانه در بیمارستان طبق قانون باید ۳سال دیگر آموزش ببینند.

دانشگاه Utrecht

این دانشگاه سه برنامه برای داروسازی ارائه می دهد: کارشناسی داروسازی، کارشناسی ارشد داروسازی و کارشناسی ارشد نوآوری مواد دارویی.

برنامه کارشناسی داروسازی: دانشجویان در زمینه علوم دارویی و علوم طبیعی آموزش می بینند و در پایان این دوره به عنوان یک داروساز یا پژوهشگر دارویی شناخته می شوند.

برنامه کارشناسی ارشد داروسازی: برنامه آموزشی در زمینه مراقبت های بهداشتی، صنعتی و تحقیقاتی، سیاست دارویی، تهیه، مدیریت و تحویل دارو است.

کالج علوم دارویی: یک برنامه آموزشی تخصصی بین المللی BSC است که دانشجویان در رابطه با توسعه داروهای ابتکاری مخصوصأ بیماری های سیستم عصبی مرکزی و سیستم ایمنی آموزش می بینند.

کارشناسی ارشد نوآوری مواد دارویی: این دوره به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان در بخشهای بیومدیک و بیوشیمیایی آموزش می بینند. در این رشته تحقیقات در چند رشته انجام می شود لذا پروژه های پژوهشی در زمینه پزشکی، زیست شناسی، شیمی و فارماکولوژی انجام می شود.

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در هلند برای دانشجویان اروپایی ۱۷۰۰۰ یورو و برای دانشجویان غیر اروپایی ۲۰۰۰۰ یورو می باشد.

کارشناسی ارشد Epidemiology: این دوره به صورت آنلاین و حضوری برگزار می شود. این دوره شامل دوره اصلی (EC 20)، دوره تخصصی (EC14) و پروژه تحقیقاتی (Ec 56) می شوند.

دانشگاه Groningen

کارشناسی ارشد علوم دارویی

کارشناسی ارشد نوآوری دارو و داروسازی

درآمد داروسازان و مشاغل علوم پایه در هلند

بهداشت و پرستاری                ۲۳۰۰۰ پوند در سال به طور میانگین                ۲۳۰۰۰_۳۷۵۰۰ پوند (محدوده درآمد سالیانه)

علوم پایه                              ۲۳۰۰۰ پوند در سال به طور متوسط

داروسازان                             ۳۷۵۰۰ پوند در سال به طور میانگین                 ۲۱٫۵۱۴_۴۷٫۵۰۰ پوند در سال

با توجه به اینکه ظرفیت پذیرش در رشته های پزشکی و داروسازی در هلند بسیار پایین و هزینه قابل توجهی برای تحصیل داروسازی در هلند وجود دارد باید توجه داشت پیش از هر اقدامی برای تحصیل داروسازی در اروپا شرایط تحصیل در سایر کشورهای اروپایی همچون انگلیس و مجارستان و چک بررسی شود. همانطور که در ابتدای امر ذکر نمودیم تحصیل داروسازی در هلند تفاوتهایی با تحصیل داروسازی در کشورهایی همچون انگلستان دارد من جمله اینکه برای ورود به رشته های پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی دوره پیش نیاز در هلند ارائه نمی شود و این موضوع یکی از دلایل عدم موفقیت دانشجویان برای ورود به این رشته های پرطرفدار و محبوب است. لذا توصیه می کنیم با توجه به شرایط تحصیلی و رزومه خود بهترین گزینه را برای تحصیل داروسازی در اروپا انتخاب کنید و حتمأ در این امر با وکلای مهاجرتی مشورت نمایید. این مقاله در باب تحصیل داروسازی در هلند متعلق به مؤسسه حقوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش) می باشد.

به منظور کسب اطلاعات کامل تر با وکلا و مشاورین ارشد موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نمائید تا مشاورن ما شما را در مسیر صحیح تحصیل داروسازی در هلند و اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند هدایت و راهنمائی نمایند.