تابعیت

تابعیت چیست؟ تابعیت بر چه اصولی واقعه شده است؟ آیا صرفا تابعیت اکتسابی است یا انتسابی؟ تابعیت برچه اصولی واقع شده است؟ فلسفه تابعیت چه می باشد ؟ آیا تابعیت امری همیشگی است یا نه امکان تغییر تابعیت هم وجود دارد؟ در این مقاله سعی شده که به شما همراهان همیشگی سایت ملک پور در مورد تابعیت توضیحاتی هرچند اجمالی ارایه شود.

تابعیت اساسا نوعی تقسیم بندی سیاسی و حقوقی و جغرافیایی بین افراد است، اگرچه ممکن است با جغرافیای زندگی فرد و اقامتگاه وی نیز ارتباط داشته باشد. مبحث تابعیت یک از مباحث اساسی در حقوق بین الملل خصوصی است. تابعیت عبارت انداز رابطه سیاسی ، حقوقی و معنوی یک شخص حقیقی یا حقوقی و یا یک شیئ با یک دولت معین، به طوری که حقوق و تکالیف وی از همین رابطه ناشی شود.

شرایط تحقق تابعیت:

برای تحقق تابعیت دو عنصر دارای اهمیت می باشد:

  1. دولت
  2. تبعه

دولت: اولین شرط تحقق تابعیت وجود یک دولتی است که به طور قانونی و براساس موازین بین المللی شکل گرفته و مورد شناسایی دولت های دیگر قرار گرفته است. در حقوق بین الملل عمومی دولت یک شخصیت حقوقی حقوق عمومی است که نماینده گروهی از اشخاص  با مشخصات زیر می باشد:

  1. قلمرو: تعلق افراد به سرزمین معین موجب عضویت آن افراد در دولت معین می شود.اصولا دستگاه های دولتی در محدوده سرزمینی معینی می توانند صلاحیت ناشی از دولت را اعمال کنند
  2. جمعیت: گروهی از مردم هستند که در سرزمین مشخص سکونت داشته ، تاریخ ، فرهنگ ، نژاد ،مذهب، زبان و یا آرمان مشترک دارند.
  3. حکومت : نهادی که از طرف جامعه برای متشکل ساختن افراد و تدارک قوانین ایجاد می شود حکومت نام دارد.
  4. حاکمیت و استقلال :حاکمیت نیروی خود جوش است که از نیروی دیگر برنمی خیزد و قدرتی دیگر که بتواند با او برابری کند وجود ندارد.

 وجود تبعه:  لازم است شخصی وجود داشته باشد که تبعه دولت معینی باشد. شخص مزبور یا شخص حقیقی ، شخص  حقوقی یا شیئ است.

منشاء تابعیت:

درباره منشاء تابعیت میان حقوقدانان اختلاف نظر وجود دارد ، در مورد ماهیت عمومی و یا خصوصی بودن تابعیت این استدلال وجود دارد که تابعیت به دلایل زیر جزء مسایل حقوق عمومی است بدین ترتیب که:

اولا: تابعیت ناشی از اراده یک طرفه دولت است و فرد در تحصیل آن نقشی ندارد.

ثانیا: اگرچه در برخی موارد ، متقاضی تابعیت، شخص است و اراده وی در تحصیل تابعیت موثر است ، دولت ها الزامی به تمکین خواسته متقاضی نداشته.

در مقابل بنا به دلایل زیر حقوقدانان تابعیت را یکی از موضوعات حقوق بین الملل خصوصی می دانند:

اولا: هر چند تابعیت رابطه عمومی است ،ولی مربوط به شخصیت فرد است و احوال شخصیه ارتباط دارد.

ثانیا: دعاوی مربوط به تابعیت در دادگاه های دادگستری و نه در محاکم اداری رسیدگی می شود.

ثالثا: تابعیت با مسیله تعارض قوانین که از مسایل اساسی حقوق بین الملل خصوصی است ارتباط دارد.

رابعا: برای تعیین وضعیت حقوقی افراد بایستی تابعیت آنها معلوم شود، بدین ترتیب تابعیت با وضعیت بیگانگان در ارتباط است.

اصول و مبانی تابعیت

تابعیت مبتی بر سه اصل است:

اول) لزوم داشتن تابعیت : یعنی هر فردی باید دارای تابعیت باشد.

دوم) وحدت تابعیت: بدین معنی که هیچ کس نمی توند بیش از یک تابعیت داشته باشد، بنابراین بایستی تابعیت واحد و نه متعدد باشد.

سوم) تغییر پذیری تابعیت: یعنی اینکه تابعیت ثابت و همیشگی نیست و ممکن است تغییر یابد.

در ذیل به اختصار از هریک از اصول فوق بحث خواهد شد:

لزوم داشتن تابعیت:

در نظام های حقوقی کشورها داشتن تابعیت یک اصل لازم است، بدین معنی که فردی باید تابعیتی داشته باشد ، و مبانی و روشهایی برای تامین و تضمین آن اتخاذ شده باشد، براساس این اصل: ( نویسنده: امید محمدی ،موسسه حقوقی ملک پور)

الف) هر فردی به محض تولد بایستی تابعیت دولت معینی را داشته باشد.

ب) هیچ فردی نمی تواند بدون آنکه تابعیت دولت دیگری را بدست آورد تابعیت دولت متبوع خود را ترک کند.

اصول مندرج در الف و ب بردو دیدگاه سیستم خون ( نسبی) و سیستم خاک بنا شده است . تابعیت در فرض اول از طریق نسب و تعلق خانوادگی ، و در فرض دوم براساس محل تولد و به سبب تعلق به سرزمینی خاص منتقل می شود.

 

وحدت تابعیت:

دومین اصل در تابعیت لزوم تابعیت واحد برای هر شخص است، زیرا همانگونه که بی تابعیتی اشکالاتی را برای شخص ایجاد می کند ، داشتن بیش از یک تابعیت نیز اشکالاتی را پیش می آورد، که چه بسا کمتر از حالت اول نیست، زیرا همانگونه که انجام وظایف نسبت به دو دولت مثل خدمت نظام وظیفه غیرعادلانه است ، برخورداری از حقوق و مزایای اتباع دو دولت نیز غیر منطقی است.

تغییر پذیری تابعیت:

یکی از اصول اولیه تابعیت آن است که این امر همیشگی و زوال ناپذیر نیست بلکه ممکن است تغییر یابد. از اصول سه گانه تابعیت ، تنها این اصل ماهیت خود را حفظ کرده است ، به معنی که تابعیت نمی تواند یک اصل ثابت و دایمی باشد. تغییر تابعیت ممکن است ارادی، غیر ارادی، براثر ازدواج ، به صورت تقلبی، غیر قانونی انجام پذیر که موارد مذکور را به اختصار بررسی می کنیم.

 تابعیت اکتسابی

دولت ها ممکن است با توجه به ملاحظات جمعیتی و اقتصادی و فرهنگی و مذهبی و اجتماعی و براساس شرایطی که لازم بدانند تابعیت را اعطا نمایند:

افزایش یا کاهش جمعیت : موضوع تراکم یا پراکندگی جمعیت در کشور ، یکی از عوامل عمده  پذیرش یا رد تقاضای تابعیت به شمار می رود ، زیرا افزایش جمغیت مشکلاتی را در بردارد که سبب می شود تا کشورهای که جمعیت زیادی دارند در قبول تابعیت محتاط عمل کنند در مقابل کشورهای که جمعیت کمتری دارند شرایط آسانتری برای اخذ تابعیت مقرر می دارند.

عنصر اقتصادی: اغلب کشورها سعی می کنند شرایطی را برای تحصیل تابعیت مدنظر قرار دهند که براساس آن فقط آن دسته از افرادی که برای پیشبرد اهداف اقتصادی کشور مفید هستند به تابعیت کشور در آیند.

عنصر اجتماعی و فرهنگی و مذهبی : آشنایی وعلم به شرایط اجتماعی ، فرهنگی ، اخلاقی ، مذهبی ، زبان و قوانین کشور پذیرنده از جمله مواردی است که غالبا در تحصیل تابعیت آن کشور موثر است ، زیرا سبب می شود همیبستگی بیشتر و بهتر به وجود آید. البته همچنان که که قبلا هکم گفته شد، حتی اگر تمامی شرایط و صلاحیت های لازم برای تحصیل تابعیت وجود داشته باشد ، هر کشوری این اختیار را دارد که تقاضای تابعیت را قبول یا رد کند.

شما متقاضیان گرامی می توانید در مورد کسب اطلاعت بیشتر  با موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید.  موسسه حقوقی ملک پور با سالها سابقه درخشان در امر مهاجرت همچنین ارایه مشتوره ای در مورد حقوق بین الملل شما را یاری دهد. شما می توانید با موسسه حقوقی ملک پور از طریق تلفن مشاوره رایگان دریافت نموده و همچنین از طریق مشاوره حضوری از تجربیات و اطلاعات کافی مشاوران و وکلای حقوق بین الملل کارآمد را به دست آورید.

 

نگارنده: امید محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.