اقسام اقامتگاه

اقامتگاه به چه معناست؟ چند نوع اقامتگاه وجود دارد؟ آیا اقامتگاه تحمیلی است یا اجباری؟ اقامتگاه محجور به چه صورت می باشد؟ اقامتگاه زن شوهر چطور؟ در این مقاله سعی شده که به شما همراهان همیشگی سایت ملک پور در مورد اقسام اقامتگاه  توضیحاتی هرچند اجمالی ارایه شود.

اقسام اقامتگاه عبارت اند از :

  1. اقامتگاه اختیاری ( ارادی یا عمومی )
  2. اقامتگاه اجباری
  3. زن شوهر دار
  4. اقامتگاه محجور
  5. اقامتگاه مامور دولت
  6. خدمه افراد نظامی
  7. اقامتگاه قراردادی

هر شخصی اصولا می تواند با اراده و اختیار خود اقامتگاهی را انتخاب نماید. اما گاه افراداقامتگاه بر آن تحمیل می شود.بنابراین اقامتگاه مطابق قانون بر سه قسم است: اقامتگاه اختیاری یا ارادی، اقامتگاه اجباری و اقامتگاه انتخابی یا قراردادی.

  1. اقامتگاه اختیاری یا ارادی (عمومی )

اقامتگاه اختیاری جایی است که شخص به میل واختیار و اراده خود به عنوان محل سکنا و مرکز مهم امور خویش انتخاب می کند و اگر مرکز مهم امور ، غیر از محل سکونت انتخابی شخص باشد. و اگر مرکز امور شخص متعدد باشد، جایی که منافع و فعالیت و امور حقوقی شخص بیشتر در آنجا متمرکز است. ( نویسنده: امید محمدی ،موسسه حقوقی ملک پور)

  1. اقامتگاه اجباری

اقامتگاه اجباری اقامتگاهی است که قانون برای بعضی از اشخاص با در نظر گرفتن ارتباط و وابستگی آنان به شخص دیگر یا از نظر شغل و مقام آنان به اجبار تعیین می کند.بدون آنکه اراده آنان در تعیین آن دخالت باشد.

اقامتگاه زن شوهردار

اقامتگاه زن شوهردار همان اقامتگاه شوهر است. با وجود این زنی که شوهر او اقامتگاه معمولی ندارد و همچنین زنی که با رضایت شوهرخود  یا با اجازه دادگاه مسکن جداگانه اختیار کرده، می تواند اقامتگاه شخصی مستقلی نیز داشته باشد. لیکن اگر زن در اقامتگاه شوهر سکنت نداشته باشد، اقامتگاه او مستقل خواهد بود. فرض کنید که مرکز مهم امور و محل سکونت شوهر در تهران است و زن با رضایتت شوهر در کرج سکنا گزیده است ، در این صورت اقامتگاه زن در کرج خواهد بود ، نه در تهران.

اقامتگاه زن ناشزه

چون نشوز (نافرمانی و انجام ندادن وظیفه ) برخلاف قانون است، نباید از نظر تغییر اقامتگاه قانونی موثر باشد، بنابراین می توان گفت اقامتگاه قانونی زن ناشزه همان اقامتگاه شوهر است.

اقامتگاه زن قبل از رفتن به رفتن به خانه شوهر

این مورد به طور صریح در قانون پیش بینی نشده است ؛ با وجود این می توان گفت اقامتگاه زن در این مورد جدا از اقامتگاه شوهر است. البته اگر شوهر عدم رضایت خود را به ماندن زن در خانه پدر اعلام کرده و زن بدون اینکه حق تعیین مسکن به موجب قرارداد داشته باشد ، به سکونت خود در خانه پدر ادامه دهد ، ناشزه محسوب می شود.

اقامتگاه محجور

از آنجا که مبنی اقامتگاه اجباری صغیر سکونت او در منزل ولی است باید گفت صغیر با هریک از پدر و جدپدری سکونت داشته باشد. محل سکونت او اقامتگاه محجور به شمار می آید.

اقامتگاه مامورین دولت

هرگاه ماموری برای بازرسی یا انجام دادن ماموریتی به طور موقت به شهر دیگری اعزام شود و یا به مسافرت برود ، اقامتگاه او تغییر نخواهد کرد، بلکه در صورتی اقامتگاه مامور دولت زمانی تغییر می کند که براساس حکم کار گزینی به مکان دیگری به طور دایم منتقل گردد.

اقامتگاه افراد نظامی

ساخلو به معنا پادگان می باشد در نتیجه پادگان افراد نظامی محل اقامت اشخاص می باشد.

اقامتگاه خدمه

اگر اشخاص کبیر ، که معمولا نزد دیگری کار و خدمت می کنند ، در منزل کارفرما یا مخدوم خود سکونت داشته باشند ، اقامتگه آنها همتن اقامتگاه کارفرما یا مخدوم آنها خواهد بود.

افراد مذکور در منزل مخدوم خویش سکونت دارند، مانند سرایداران آپارتمان ها و منازل؛ پس هرگاه خدمتگزاری در منزل کارفرمایخود ساکن نباشد ، اقامتگاه او اقامتگاه کارفرما نخواهد بود.

  1. اقامتگاه انتخابی یا قراردادی

اقامتگاه انتخابی یا قرادادی اقامتگاه خاصی است که طرفین معامله برای اجرای تعهدات یا دعاوی ناشی از قرارداد یا ابلاغ اوراق دادرسی ممربوط به آن انتخاب می کنند. اقامتگاه قراردادی غالبا محلی است که شخص به آن بستگی پایداری ندارد و مرکز مهم امور او محسوب نمی شود و فقط اراده طرفین قراداد است که به آن عنوان اقامتگاه میدهد. مدت اقامتگاه قراردادی به مدت توافق شده در قرارداد واجرای آن وابسته بود و بعد از خاتمه یافتن مدت قرارداد منقضی می شود.

متقاضیان گرامی می توانید در مورد کسب اطلاعت بیشتر  با موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید موسسه حقوقی ملک پور با سالها سابقه درخشان در امر مهاجرت همچنین ارایه مشورت های در مورد حقوق بین الملل شما را یاری دهد. شما می توانید با موسسه حقوقی ملک پور از طریق تلفن مشاوره رایگان دریافت نموده و همچنین از طریق مشاوره حضوری از تجربیات و اطلاعات کافی مشاوران و وکلای حقوق بین الملل کارآمد را به دست آورید.

  

نگارنده: امید محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.