اقامت پس از تحصیل در سنگاپور

سنگاپور از جمله کشورهائی می باشد که متقاضی زیادی را در امر مهاجرت در زمینۀ تحصیلی به خود جلب نموده است دلیل این امر هم کیفیت بالای آموزشی در این کشور می باشد. اما از جمله مسائل و دغدغه هائی که ذهن دانشجو را به خود مشغول داشته مسئلۀ اقامت پس از تحصیل در سنگاپور می باشد. لذا بر آن هستیم تا در این مقاله به مسئلۀ اقامت پس از تحصیل در سنگاپور بپردازیم. به طور کلی کشور سنگاپور چندان کشور مهاجر پذیری نمی باشد و کسب اقامت در سنگاپور بر خلاف بسیاری کشورهای اروپائی چندان سهل و آسان نمی باشد. اما در صورت مهیا بودن شرایط می توانید پس از تحصیل تایپ ویزای خود را به ویزای کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و یا سایر موارد تبدیل نمائید تا بتوانید اقامت پس از تحصیل در سنگاپور را کسب نمایئد اما با توجه به اینکه در تمامی موارد ذکر شده نیاز است تا شرایط شما به صورت شخصی مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود که آیا از طریق اقامت پس از تحصیل در سنگاپور می توانید اقدام نمائید یا خیر لذا پیشنهاد می نمائیم با وکلا و مشاورین ارشد موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمائید تا ایشان شما را در مسیر صحیح اقامت پس از تحصیل در سنگاپور هدایت و راهنمائی نمایند.

اقامت پس از تحصیل در سنگاپور فقط زمانی محقق می باشد که بتوانید پس از تحصیل به نوعی تایپ ویزای خود را تغییر دهید و با این عنوان اجازۀ اقامت در سنگاپور بدست آورید. حال طرقی که بتوان پس از تحصیل اقامت خود را کسب نمود عبارتند از: کسب اقامت کاری پس از تحصیل، سرمایه گذاری در سنگاپور و یا ازدواج می باشد. که در خلال این مقاله به شرح و بررسی این شرایط خواهیم پرداخت.

اقامت کاری پس از تحصیل

در باب تحصیل در سنگاپور، دانشگاه های کشور سنگاپور در سطح بین المللی شناخته شده می باشند و به لحاظ کیفیت آموزشی اگر بخواهیم با سایر کشورها مقایسه ای کوتاه در این خصوص داشته باشیم، شاید بتوان گفت که دانشگاه های سنگاپور تا حدودی چیزی شبیه به دانشگاه های کشور آمریکا و انگلستان می باشد.در باب اقامت پس از تحصیل در سنگاپور، اگر بخواهیم به لحاظ کاری هم در نظر بگیریم در صورتیکه مدرک لیسانس یکی از دانشگاه های سنگاپور را دریافت نمائید شانس شما برای یافتن شغل مناسب و مرتبط با رشتۀ تحصیلی بسیار بالا خواهد رفت. اما در خصوص اینکه بعد از تحصیل امکان کار در کشور سنگاپور را دارید یا خیر بسته به این است که در برنامۀ ” طرح اعطای شهریه ” قبول می شوید یا خیر. اما در صورت قبولی، این امکان را خواهید داشت که در کمپانی ها و شرکت های مادر در کشور سنگاپور، برای حداقل ۳ سال بعد از تحصیل اشتغال به کار داشته باشید. اما نکته ای که اهمیت دارد و لازم است که بدانید این است که باید بعد از اتمام تحصیل تایپ ویزای خود را تغییر داده تا از عوارض قانونی ناشی از عدم این تغییر جلوگیری به عمل آورید.

اما افرادی که موفق به دریافت ” طرح اعطای شهریه ” نمی شوند امکان این را دارند که در هر کجای دنیا با توجه به رشتۀ تحصیلی که دارند، به منظور کار و اشتغال اقدام نمایند، حتی امکان کار در کشور سنگاپور را نیز خواهند داشت با این تفاوت که ممکن است نتوانند در کمپانی های اصلی و مادر شغلی مناسب با رشتۀ تحصیلی خود را پیدا نمایند.

این امر صحیح است که کشور سنگاپور به لحاظ مساحت جغرافیائی کشوری کوچک است، اما مشاغل بسیار زیادی برای دانشجویان خارجی مهیا و فراهم می باشد. همانطور که در حال حاضر صنایع زیر بسیار پر رونق می باشند و چهرۀ شهر را دگرگون ساخته اند. این صنایع عبارتند از: ساخت و ساز، بهداشت و درمان، گردشگری، اطلاعات و رسانه های دیجیتال.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که یافتن شغل بسیار به ابتکار و شخصیت فرد بستگی دارد. و از سوی دیگر ارائۀ یک رزومۀ قوی بسیار تاثیرگذار می تواند باشد.

البته یک مزیت دیگری که تحصیل در سنگاپور و دانشگاه های کشور سنگاپور برخوردار می باشند این است که اکثر دانشگاه ها واحدی و یا بخشی را به عنوان بخش ” خدمات کاریابی ” در نظر گرفته شده است که به دانشجویانی که به دنبال کار هستند کمک می کنند تا راحت تر شغل را چه به صورت پاره وقت و یا به صورت تمام وقت پیدا نمایند. اما به هر روی خود شخص متقاضی هم می تواند از طریق روزنامه و یا سایت های کاریابی اقدام به یافتن شغل نماید.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، شخصی که تحصیلات خود را در کشور در یکی از دانشگاه های معتبر کشور سنگاپور تکمیل نموده باشد، می تواند برای اخذ ویزای اقامت در سنگاپور اقدام نمائید که این امکان را فراهم می سازد که برای مدت زمان حداقل یک سال در خاک کشور سنگاپور اقامت داشته باشند حتی اگر در مشغول به کار نباشد. این امر این امکان را برای دانشجو فراهم می سازد که یک سال دیگر فرصت داشته باشد که در کشور سنگاپور بماند و به دنبال شغل بگردد.

اما به محض اینکه شغل را پیدا کردید، نیاز هست که حتماً اجازۀ کار را نیز کسب نمائید. اما مطابق با قوانین و مقرراتی که در حال حاضر در کشور سنگاپور حکم فرما می باشد و از سال ۲۰۱۴ این قوانین ساری و جاری می باشد، دولت سنگاپور دانشجویان بین المللی را تشویق می کند برای استخدام در کمپانی های مادر این کشور به خصوص افراد و دانشجویانی که موفق به اخذ اعطال امتیاز شهریه دانشگاهی شده اند.

امکان کار در حین تحصیل

به عنوان دانشجوی بین المللی امکان این وجود دارد که به صورت نیمه وقت و یا تمام وقت مشغول به کار شوید. همچنین امکان کار در داخل خود دانشگاه و یا بیرون از دانشگاه را هم دارا می باشید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که همواره باید با قوانین و مقررات کشور سنگاپور در این خصوص هماهنگ و همراه باشید.

پیرو مهاجرت به سنگاپور، به منظور تحصیل در سنگاپور، نیاز هست تا برای ویزای دانشجوئی اقدام نمائید و به منظور کسب این ویزا، باید حتماً پذیرش به صورت تمام وقت را از سوی دانشگاه کسب نموده باشید و تائیدیۀ کتبی در این خصوص را کسب نموده باشید. و مدت زمان این ویزا تا زمان دورۀ تحصیل معتبر می باشد. و باید حداقل یک ماه و نهایتاً دو ماه قبل از تحصیل خود نسبت به دریافت این ویزا اقدام نمائید. در صورتیکه فرم درخواستی شما با موافقیت مواجه شود، نامۀ IPA از سوی دولت سنگاپور و مقامات صالحه صادر خواهد شد. و در حین تحصیل نیز همانطور که قبلاً هم اشاره نمودیم امکان کار وجود دارد. حال در ادامه به بررسی کوتاهی در خصوص کار پاره وقت و تمام وقت می پردازیم.

کار پاره وقت

در بابب اقامت پس از تحصیل در سنگاپور، دانشجویان بین المللی که به دنبال تحصیل به صورت تمام وقت در کشور سنگاپور از موسسات آموزشی با اعتبار بالا  می باشند، می توانید به صورت نیمه وقت در کنار تحصیلتان مشغول به کار شوید. مدت زمانی هم که اجازۀ کار در این کشور را دارید نهایتاً ۱۶ ساعت در هفته می باشد و این مدت زمان هم تنها برای محدوۀ زمانی که مشغول به تحصیل می باشید در نظر گرفته شده است و نه در اوقات تعطیلات.

در اکثر دانشگاهها، محدودیتی به لحاظ اینکه بتوان در داخل و یا خارج از دانشگاه شخص مشغول به کار شود وجود نخواهد داشت. میانگین درآمد برای دانشجویان بین المللی به صورت پاره وقت ۵ دلار سنگاپور می باشد در ساعت می باشد.

کار تمام وقت

به عنوان یک دانشجوی بین المللی در صورتیکه در موسسات معتبر آموزشی و در مقاطع بالای تحصیلی مشغول به تحصیل باشید، می توانید بدون هیچ محدودیتی هم در زمان تحصیل و هم در زمان تعطیلات و به صورت تمام مشغول به کار شوید. این امکان هم وجود دارد که بیشتر از ۱۶ ساعت در هفته مشغول به کار شوید. و به عنوان یک دانشجوی بین المللی نیازمند اجازۀ کاری مستقل به منظور کار در زمان تعطیلات به صورت نیز نمی باشید. اما گاهاً مواردی هم پیش آمده که نیازمند این هستید که اجازۀ کار از دانشگاه را کسب نمائید همانطور که نیازمند اجازۀ کاراز سوی کارفرمای خود نیز می باشید.

امکان کار پس از تحصیل

به محض اینکه فارق التحصیل می شوید، با همان اجازۀ قبلی که برای تحصیل کسب نمودید امکان اینکه در این کشور بتوانید اقامت داشته باشید و حتماً نیاز است که به منظور اقامت در سنگاپور و کار در این کشور اجازۀ کار را از اداره کار کشور سنگاپور تهیه نمائید. تایت ویزای کاری شما با توجه به اینکه پیشنهاد شغلی دارید یا خیر متفاوت خواهد بود.

دانشجویان بین المللی که نزدیک به زمان اتمام دورۀ تحصیلشان می باشند، و پیشنهاد شغلی نیز ندارند می توانند برای اجازۀ اقامت یک ساله را بعد از تحصیلشان کسب نمایند. این ویزا ویزای غیر قابل تمدید می باشد و به دانشجوی بین المللی که در موسسات آموزشی معتبر تحصیل کرده باشند این امکان را می یابند که در کشور سنگاپور به منظور یافتن شغل اقامت داشته باشند. اما مدت زمان در نظر گرفته شده نهایتاً تا یک سال می باشد. لذا به محض اینکه توانستید به لحاظ کاری اقدام نمائید نیازمند اجازۀ کاری می باشید که این اجازۀ کاری از سوی کارفرما صادر خواهد شد. اما اجازۀ کاری هم که اقدام می نمائید متفاوت می باشد. که درذیل به این موارد خواهیم پرداخت.

نامۀ اجازۀ اشتغال

در باب تحصیل در سنگاپور، نامۀ اشتغال مخصوص به دانشجویانی می باشد که از سوی کارفرمائی از کشور سنگاپور دریافت نمائید و در اکثر مواقع نیاز است  که درخواستتان از سوی کارفرما مورد تائید قرار گیرد. برای اینکه مستحق دریافت این ویزا باشید نیاز هست تا از سوی کارفرما بری شغل مورد نظر حقوق ماهیانۀ ۳٫۳۰۰ دلار سنگاپور دریافت نمائید.

فرم اجازۀ کاری تایپ S

این اجازۀ کاری اجازۀ کاری می باشد که مناسب برای افرادی می باشد که از توانائی و استعداد خاصی برخوردار می باشد و یا اینکه تحصیلات خود در این کشور انجام داده باشند سپس از سوی کارفرمائی از دولت سنگاپور برای اشتغال در کمپانی های معتبر و مادر پیشنهاد شغلی داشته باشید نیازمند فرم اجازۀ تایپ S می باشید. بنابراین برای اینکه مستحق دریافت چنین اجازه ای باشید نیازمند دارا بودن پیشنهاد شغلی می باشید و علاوه بر آن نیاز هست تا از سوی کارفرما مبلغ ماهیانۀ  ۲٫۲۰۰ دلار سنگاپور دریافت نمائید.

عوامل و شرایط بیان شده در خصوص اقامت پس از تحصیل در سنگاپور می باشند که در صورت تمایل به کسب اطلاعات کامل تر پیشنهاد می نمائیم با وکلا و مشاورین ارشد موسسۀ حقوقی ملک پور تماس حاصل نمائید.

اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج

ازدواج در سنگاپور و ازدواج پس از تحصیل یکی دیگر از شرایطی می باشد که متقاضی امکان این را می یابد تا در خاک کشور سنگاپور اقامت گزیند اما مطابق با قوانین و مقررات این کشور نیازمند پیمودن مراحلی می باشید که در ادامه به این مراحل خواهیم پرداخت.

گام نخست

گام اول برای ازدواج در سنگاپور این است که فرم مخصوصی که مربوط به ازدواج می باشد را به منظور اطلاع  رسانی در خصوص پر نمائید. و نیاز هست تا یکی از طرفین حداقل به مدت ۱۵ روز قبل پر نمودن این فرم در کشور سنگاپور حضور داشته باشد. و این مدت زمان ۱۵ روز از روز بعد از ورود شخص به خاک سنگاپور محاسبه خواهد شد و نیاز هست تا این حضور ۱۵ روزه به صورت مستمر و مداوم باشد.

پس از پر نمودن فرم مخصوص مدت زمان ۲۱ روزه ای منظور شده است که طرفین باید منتظر باشند تا زمانی که اعلان ازدواج از سوی کلیسا اعلام شود. در این مدت زمان ۲۱ روزه نیاز هست که طرفین در خاک کشور سنگاپور اقامت داشته باشند.

اما نکتۀ جالب توجهی که در مورد مدت زمان های ذکر شده وجود دارد این است که مدت زمان ۱۵ روزه قابل افزایش و مدت زمان ۲۱ روز نیز قابل کاهش می باشد.

گام دوم

گام بعدی این است که هر یک از طرفین باید در دفاتر مخصوص ثبت ازدواج همراه با مدارک هویتی و سایر مدارک مورد نیاز حضور بهم رسانند تا صحت مدارک مورد نظر از سوی این دفاتر به اثبات رسد.

سند ازدواج، ۲۱ روز پس از زمان اعلان ازدواج صادر خواهد شد. و سند ازدواج نیز تنها تا ۹۰ روز معتبر خواهد بود.

اما مسئلۀ مهم دیگری که وجود دارد هزینۀ مربوط به صدور گواهی ازدواج می باشد که در حدود ۲۱ تا ۴۰  دلار می باشد.

امر دیگر که نیاز است در گام دوم به آن پرداخت شود انجام آزمایشات پزشکی و آزمایش خون می باشد. عامل مهم دیگری که وجود دارد رضایت طرفین می باشد.

گام سوم

گام بعدی برگزاری مراسم ازدواج می باشد که طرفین می توانند بنا به خواست و تمایل خود مراسم مدنی و مذهبی را در کنار هم و یا به صورت جدا از هم انجام نمایند. در انجام مراسم ازدواج نیاز هست تا حداقل دو شاهد بالای ۲۱ سال در این مراسم حضور داشته باشند. بعد از انجام مراسم ازدواج، سند ازدواج در اختیار طرفین قرار خواهد گرفت. اما ازدواج باید در مدت زمان مشخص شده حتماً صورت گیرد توضیح آنکه باید در بازۀ زمانی ۲۱ روز پس از اعلان ازدواج و تا سه هفته پس از آن طرفین حق دارند مراسم ازدواج را انجام دهند. و در صورتیکه ازدواج در مدت زمان تعیین شده صورت نگیرد، تمامی مراحل انجام شده به حالت تعلیق در می آیند.

عوامل یاد شده در خصوص شرایط اقامت پس از تحصیل از طریق ازدواج می باشد اما به منظور کسب اطلاعت بیشتر می توانید با وکلای حقوی موسسۀ ملک پور تماس حاصل نمائید.

 

اقامت پس از تحصیل در سنگاپور از طریق سرمایه گذاری

یکی از طرق دیگری که شخص پس از تحصیل می تواند در کشور سنگاپور اقامت داشته باشد، سرمایه گذاری است. و با توجه به اینکه سنگاپور کشوری بسیار پیشرفته می باشد و بستر های خوب سرمایه گذاری در سنگاپور بسیار مهیا و فراهم می باشد لذا این امر توانسته متقاضیان زیادی را به خود جلب نماید. با توجه به آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۵، سنگاپور پنجمین دریافت کنندۀ سرمایه گذار خارجی می باشد و بیشتر سرمایه گذاری های انجام شده از سوی کشورهائی نظیر ژاپن، انگلستان و آمریکا صورت پذیرفته است.

اما در خصوص اینکه چه نوع کمپانی هائی به منظور سرمایه گذاری در سنگاپور بیشتر مورد توجه می باشند باید گفت، اصولاً شرکت ها و کمپانی ها با مسئولیت محدود بیشتر ترجیح داده می شوند چرا که میزان مالیات پرداختی به نسبت سایر کشور ها کمتر و پائین تر می باشد. و تقریباً بین ۷ تا ۱۰ هزار کمپانی خارجی در کشور سنگاپور دارای شعبه می باشند که امکان سرمایه گذاری در آنها امکان پذیر است. و مراکزی که امکان سرمایه گذاری در آنها وجود عبارتند از: کارخانجات، مراکز حقوقی و یا مالی، تجاری، رادیو، تلویزیون و رسانه های ملی و سایر موارد.

اما علت اینکه سرمایه گذاری در سنگاپور بسیار پرطرفدار می باشد این است که کشور سنگاپور به لحاظ مالی کشوری بسیار قوی می باشد علاوه بر آن به لحاظ سیستم از راه دور بسیار پیشرفته می باشد. و با توجه به اینکه قوانین و مقررات بسیار قوی و محکمی در باب سرمایه گذاری خارجی وضع نموده است توانسته سرمایه گذار زیادی را به خود جلب نماید و سرمایه گذار خارجی از امنیت بالای اقتصادی برخوردار می باشد. اما از مزایای دیگری که این کشور برخوردار می باشد موقعیت جغرافیائی این کشور است که باز توانسته نظر بسیاری را به خود جلب نماید. اما مزیت دیگری که بد نیست به آن اشاره نمائیم این است که این کشور امتیازات مالیاتی و همچنین امکان دریافت وام را هم فراهم نموده است.

اما سنگاپور همواره کشوری بوده که با استقبال باز سرمایه گذار خارجی را به خود جلب نموده و بدین لحاظ همواره در صدر کشورها قرار داشته. بنابراین از جمله عوامل دیگری که شخص پس از اتمام تحصیل می تواند اقامت خود را در کشور سنگاپور تمدید نماید سرمایه گذاری در سنگاپور خواهد بود اما به طور کلی با توجه به اینکه مسائل مربوط به سرمایه گذاری از پیچیدگی های خاصی برخوردار می باشد لذا پیشنهاد می نمایم با وکلا و مشاورین ارشد حقوقی تماس حاصل نمائید.

در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا تمامی طرقی که امکان اقامت پس از تحصیل در سنگاپور را فراهم می سازد بررسی نمائیم. طرقی که به آن اشاره نمودیم طریق کاری، ازدواج و سرمایه گذاری می باشد. که هریک شرایط خاص خود را می طلبد. اگر شخص بخواهد پس از تحصیل خود از طریق کاری اقدام نماید، می تواند تا یک سال پس از تحصیل در سنگاپور باشد و در صورتیکه پیشنهاد شغلی را کسب نمود، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نماید و پس از تحصیل در کشور سنگاپور اقامت گزیند.

طریق ازدواج هم که سه پروسۀ اصلی داشت و نکته ای در این خصوص وجود دارد این است که ازدواج باید در مدت زمان در نظر گرفته شده باید صورت پذیرد و در غیر این صورت تمامی اقدامات انجام شده منتفی خواهد بود و شخص ملزم به ترک خاک کشور سنگاپور می باشد.

و مورد دیگر اقامت پس از تحصیل در سنگاپور از طریق سرمایه گذاری می باشد که باز با توجه به مزیتهائی که این کشور دارد و در خلال این مقاله نیز بدان پرداخیتم متقاضیان زیادی را به خود جلب نموده است.

اما در نهایت برای کسب اطلاعات کامل و جامع تر در خصوص اقامت پس از تحصیل در سنگاپور، پیشنهاد می نمائیم با وکلا و مشاورین ارشد موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمائید تا ایشان شما را در مسیر صحیح مهاجرت راهنمائی و هدایت نمایند.

 

نگارنده: جیران تاجبخش

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.