اقامت اسپانیا

اقامت اسپانیا

اقامت اسپانیا نیز همانند دیگر کشورها از 6 طریق قابل دستیابی می باشد. اقامت اسپانیا از طرق تولد ، ازدواج، پناهندگی ، کار ، تحصیل و سرمایه گذاری قابل اخذ می باشد. کشور اسپانیا به علت خون گرمی مردم خود ، جشن های شبانه ، مراکز تفریحی و توریستی و فستیوال های مختلف و گوناگون مورد توجه افراد بسیاری می باشد. اسپانیا عضو اتحادیه اروپا و عضو اتحادیه شنگن می باشد و برای ورود به این کشور افرادی که اقامت دائم اروپا را دارند نیازی به اخذ ویزا ندارند.جمعیت کشور اسپانیا چیزی حدود 46 میلیون نفر می باشد و زبان رسمی این کشور اسپانیایی می باشد. البته نژاد های باسک ، کاتالان ، گالیسیان و اوکیتان نیز زبان های رسمی خود را در این کشور دارند. دین اکثریت مردم اسپانیا نیز کاتولیک می باشد و نظام سیاسی این کشور پادشاهی مشروطه پارلمانی می باشد.

 1. اقامت اسپانیا از طریق تولد

کشور اسپانیا برخلاف کشور های معدودی که از طریق خاک تابعیت اهدا میکنند (مثل آمریکا ، کانادا و..) بر اساس سیستم خون تابعیت کشور خود را اهدا می کند. بر اساس ماده 17 قانون مدنی کشور اسپانیا تابعیت از طرق ذیل اهدا می شود:

 • افرادی که والدینشان اسپانیایی می باشد
 • افرادی که توسط والدین خارجی در اسپانیا به دنیا می آیند و حداقل یکی از والدین فرد اسپانیایی می باشد.
 • افرادی که در خاک اسپانیا متولد می شوند و والدین آنها تابعیت هیچ کشوری را ندارند یا کشور مبدا فرد تابعیت وی را نمیپذیرد.
 • افرادی که در اسپانیا متولد شده اند و والدین آنها ناشناخته می باشند به آنها تابعیت اسپانیایی اهدا می شود.

همینطور افرادی که در سن زیر 18 سالگی توسط والدین اسپانیایی به فرزند خواندگی قبول شده اند می توانند پس از سن 18 سالگی درخواست تابعیت کشور اسپانیا را دهند.

 1. اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

ازدواج یکی دیگر از طرق اخذ اقامت اسپانیا  می باشد. در صورتی که فردی با یک فرد اسپانیایی یا فردی که اقامت کشور اسپانیا را دارد ازدواج کند می تواند اقامت اسپانیا را اخذ کند. اخذ اقامت از طریق ازدواج شرایط خاصی دارد و مدارک خاصی مورد نیاز است.  طبق قانون اسپانیا فردی که حداقل 1 سال در اسپانیا به طور قانونی اقامت داشته و اقامت خود را برای یک سال دیگر تمدید کرده است می تواند افراد ذیل را به عنوان همراه خود ملحق کند.

 • همسر ، در صورتی که از هم به طور قانونی جدا نشده باشند.
 • فرزندان خود فرد یا فرزندان همسر فرد در صورتی که زیر 18 سال باشند و یا مجرد و محجور باشند.
 • محجورین (زیر 18 سال) که حضانت آنها با فرد می باشد.
 • والدین فرد یا همسر فرد در صورتی که نیازمند و وابستگی آنها به فرد و نیاز به حضور آنها در اسپانیا اثبات شود.

برای الحاق افراد خانواده به شخص اصلی ، فرد باید اثبات کند در طول مدتی که خانواده وی قصد اقامت این کشور را دارند می تواند از نظر مالی آنها را حمایت کند و برای این امر باید منبع درآمد مشخصی را ارائه دهد.

 1. اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی

اخذ اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی نیز یکی از طرق مهاجرت به کشور اسپانیا می باشد. طبق قانون تنظیم و مقررات مصوب سال 2009 اسپانیا پناهنده به فردی گفته می شود که در کشور خود به علت اعتقادات مذهبی یا دین خاص یا نژاد ، ملیت یا نظرات سیاسی یا گرایش خاص جنسی مورد تهدید و آزار و اذیت جسمی قرار دارد.

کجا می توان درخواست پناهندگی داد ؟ درخواست پناهندگی را در هر بازرسی مرزی در قلمرو اسپانیا، در بنادر و فرودگاه؛ در هر پناهگاه (OAR)؛ و هر بازداشتگاه مهاجر (CIE) میتواند انجام داد.

پناهندگی همانطور که اشاره شد شامل افراد خاصی می باشد که در صورتی که این شرایط شامل فرد نمیشود اقدام برای مهاجرت از این طریق راهی اشتباه و غیر صحیح می باشد. افراد بسیاری همواره از ایران درخواست پناهندگی میدهند که اکثرا شرایط اقدام برای مهاجرت از طرق امن و منطقی مثل تحصیل و کار را دارند و میتوانند از این روش مهاجرت کنند.

تاکید میشود موسسه حقوقی ملک پور در خصوص امر پناهندگی هیچ خدماتی از قبیل اخذ پرونده و مشاوره و راهنمایی ارائه نمیدهد.

 1. اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

تحصیل نیز یکی از روش های اخذ اقامت اسپانیا  می باشد. تحصیل در کشور اسپانیا مزایا و معایبی دارد که در این بخش به بررسی این موارد می پردازیم.  تحصیل در اسپانیا در مقاطع دبیرستان ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است.

مزایای تحصیل در کشور اسپانیا

سطح آموزشی بالا:  صرف نظر از کالج یا دانشگاه یا رشته مورد نظر کیفیت دانشگاه های اسپانیا بسیار بالا می باشد و اسپانیا جزو کشورهایی می باشد که درصد بالایی مهاجر تحصیلی هر ساله به خود میبیند.  وقتی در اسپانیا به تحصیل می پردازید میتوانید اطمینان داشته باشید که کیفیت تحصیل شما در مقطع مورد نظر بسیار بالا می باشد.

تجربه زندگی در اسپانیا: وقتی به اسپانیا فکر میکنید احتمالا مادرید و بارسلونا 2 شهر زیبا و پر توریست در ذهن شما نقش میگیرد. البته اسپانیا خیلی جاذبه ها و زیبایی های دیگری جز این 2 شهر پر طرفدار دارد که میتوانید از سواحل زیبا و منطقه های توریستی و تفریحی این کشور استفاده کنید.

تفریح: در تمامی نقاط اسپانیا در تمامی طول روز همیشه مواردی برای تفریح وجود دارد که از جمله فستیوال های مختلف می توان نام برد.  همینطور نزدیکی به پاریس و لندن موجب میشود فرد در چند ساعت بتواند به این شهر های تفریحی و توریستی نیز برسد.

یادگیری زبان جدید: هرچند میتوانید دوره های تحصیلی را به زبان انگلیسی بگذرانید ولی حضور و تحصیل در کشور اسپانیا باعث میشود زبان اسپانیایی را بیاموزید. زبان اسپانیولی زبان دوم زنده جهان می باشد.

هزینه های پایین زندگی و تحصیل: هزینه های زندگی و تحصیل در اسپانیا در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی عموماً پایین می باشد مخصوصا برای دانشجویان بین الملل که از نظر هزینه نمیتوانند در کشور هایی مثل سوئیس و انگلستان تحصیل کنند.

آب و هوای بسیار عالی: اسپانیا کشوری 4 فصل می باشد که آب و هوای بسیار عالی دارد. البته بسته به شهر مورد نظر شما در اسپانیا آب و هوا کمی متفاوت است ولی در مجموع اسپانیا شرایط اقلیمی بسیار مناسبی برای زندگی دارد.

نظام آموزشی اسپانیا

در کشور اسپانیا قواعد و مقررات آموزشی توسط قانون آموزش مشخص می شود. تحصیل در اسپانیا اجباری می باشد و از سن 6 سالگی شروع می شود و تا شانزده سالگی ادامه دارد و رایگان می باشد.

تحصیل از 6 سالگی تا 16 سالگی در اسپانیا به 2 گروه تقسیم می شود. دوره ابتدایی که برای دانش آموزان 6 تا 12 ساله می باشد و دوره متوسطه که برای دانش آموزان 12 تا 16 ساله می باشد. دوره ابتدایی خود به 3 دسته تقسیم می شود که 6 تا 8 ساله و 8 تا 10 ساله و 10 تا 12 ساله مقاطع جدا می باشد. در این دوره ها تعداد دانش اموزان در هر کلاس در مدارس اسپانیا حدود 25 نفر می باشند.

در مرحله بعدی تحصیل دانش آموزان در سن 16 سالگی دو گزینه را می توانند انتخاب کنند. 1) تحصیل در مقطع کارشناسی که حداقل 2 ساله می باشد و شامل زیر شاخه های علوم انسانی ، علوم پزشکی ، علوم طبیعی، هنر یا تکنولوژی می شود. 2) آموزشات فنی حرفه ای و غیر آکادمیک برای افرادی که شغل خاصی را مد نظر دارند و این آموزشات فرد را از نظر عملی آماده ورود به شغل مورد نظر می کند.

رشته های مورد علاقه در اسپانیا

برخی رشته ها در کشور اسپانیا بیشتر مورد علاقه متقاضیان تحصیل در این کشور می باشد. چه فرد بخواهد در مقطع لیسانس تحصیل کند یا فوق لیسانس رشته های متنوع و متفاوتی را می تواند انتخاب کند. اگر فرد هنوز در انتخاب رشته تحصیلی در این کشور تردید دارد دانستن رشته های پر متقاضی در کشور اسپانیا می تواند کمک بسیار خوبی برای انتخاب رشته تحصیلی و آتیه شغلی فرد باشد.

رشته حقوق : رشته حقوق بسیار مورد علاقه بین افراد متقاضی تحصیل در کشور اسپانیا می باشد. افراد پس از اتمام رشته حقوق می توانند به عنوان وکیل پس از گذراندن آزمون وکالت این کشور به شغل وکالت بپردازند یا به عنوان مشاور حقوق در ارگان های دولتی و غیر دولتی و بسیاری از مشاغل دیگر حقوقی در این کشور مشغول به کار شوند. یکی از مورد علاقه ترین رشته ها که از زیر مجموعه حقوق در کشور اسپانیا است رشته سیستم حقوقی اتحادیه اروپا می باشد. این رشته کاملا سیستم حقوقی اتحادیه اروپا را تشریح میکند و به همین علت افراد و دانشجویان زیادی از سراسر اتحادیه اروپا مایل به تحصیل در این مقطع و این رشته می باشند.

رشته بازاریابی و اقتصاد (مارکتینگ): در این روزها که آرزوی افراد راه اندازی کسب و کار و بیزینس خود می باشد تحصیل در همچین رشته ای میتواند به رسیدن به چنین هدفی بسیار کمک کند. در اسپانیا در مقطع لیسانس و فوق لیسانس دوره های بسیاری در خصوص بازاریابی و مارکتینگ ارائه می شود که فرد با تحصیل در این مقاطع می تواند در مشاغلی مثل مدیریت کسب و کار و مشاوره کسب و کار ، آنالیزگر اقتصادی و … شود.

رشته های زیرشاخه علوم تجربی: رشته هایی مثل شیمی ، فیزیک ، میکروبیولوژی نیز می توانند دوره های بسیار کاربردی را در کشور اسپانیا بگذرانند که پس از فارق تحصیلی فرصت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز داشته باشند و جای رشد زیادی دارد.

دوره های زبان اسپانیایی: برای تحصیل زبان اسپانیایی هیچ جایی بهتر از خود این کشور نیست. این دوره ها که 3 ماهه 6 ماهه و 1 ساله می باشند به فرد اجازه می دهد تا زبان اسپانیایی را فرا گرفته و بعد وارد دانشگاه و گذراندن دوره ها به زبان اسپانیایی شود.

مدیریت مهمانداری: یکی دیگر از رشته های مورد تقاضا و محبوب در اسپانیا رشته مدیریت مهمانداری می باشد. به علت توریستی بودن این کشور و فرصت شغلی بسیار عالی در این رشته که افراد می توانند در هتل ها و متل ها و اکثر رستوران ها مشغول به کار شوند این رشته بسیار مورد تقاضا می باشد.

زبان تحصیل در اسپانیا

در صورتی که دانشجوی بین المللی بخواهد در کشور اسپانیا اقدام به تحصیل کند باید خود را برای دانش زبان اسپانیایی آماده کرده باشد چون اکثر دوره ها در دانشگاه های اسپانیا به زبان اسپانیایی ارائه میشود. البته عموما دانشگاه های اسپانیا به شما این فرصت را میدهند تا قبل از شروع دوره های دانشگاه دوره های زبان را شرکت کرده تا از آمادگی کامل برای ورود به دوره های آموزشی برخوردار شوید.

البته باید در نظر داشته باشید برخی دوره ها نیز به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود که معمولاً محدود و محبوب می باشند.برخی دانشگاه های اسپانیا که دوره های آموزشی به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند عبارتند از:

دانشگاه جهانی کسب و کار: که در بارسلونا قرار دارد در برخی رشته های خاص در مقطع لیسانس و فوق لیسانس دوره هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. رشته های مورد ارائه به زبان انگلیسی در این دانشگاه عبارتند از: اقتصاد، مارکتینگ و بازاریابی ، مدیریت کسب و کار و…

دانشگاه ماربلا: یکی دیگر از دانشگاه های اسپانیا می باشد که به زبان انگلیسی نیز دوره هایی ارائه می دهد. این دانشگاه در مالاگا واقع شده است. این دانشگاه اولین دانشگاه اسپانیا می باشد که دوره های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می کند و در مقطع کارشناسی دانشجوی می پذیرد. رشته های متنوعی از جمله مدیریت گردشگری ، توریسم ، مدیریت ، روزنامه نگاری و … نیز دارد.

برخی از بهترین دانشگاه های اسپانیا

دانشگاه آلفونسو ال سابیو        https://www.uax.es/en/

دانشگاه خوزه کمیلو چزا          https://www.ucjc.edu/

دانشگاه کارلوس مادرید           www.uc3m.es

دانشگاه کاتولیک سن آنتونیو      http://www.altillo.com

دانشگاه کاردنال هررا            https://www.uchceu.es/

دانشگاه سن پابلو سی ای او       www.uspceu.com

 

هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی این کشور حدود 680 یورو الی 1280 یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های خصوصی اسپانیا در حدود 5500 الی 18000 یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته های مختلف و دانشگاه های مختلف کاملا متفاوت می باشد ولی در دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان بین المللی مبلغی حدود 15 الی 25 هزار یورو در سال می باشد. چند نمونه از دوره های آموزشی و هزینه و شرایط آنها

نام دانشگاه رشته هزینه تحصیل (سالیانه) سطح زبان مدت دوره تحصیلی دوره
کالج بیزنس جنوا (مادرید) مدیریت ورزشی و بازاریابی 11460 یورو 5.5 3 سال کارشناسی
دانشگاه کارلوس مادرید اقتصاد و حسابداری 800 الی 1400 اسپانیایی 4 سال لیسانس
دانشگاه والنسیا مهندسی رسانه 8000 یورو انگلیسی 4 سال لیسانس
دانشگاه سن پابلو مادرید پرستاری رایگان C1 انگلیسی 4 سال لیسانس
موسسه طراحی اروپا (بارسلونا) مدیریت فشن 2300 یورو انگلیسی 1 سال ارشد
دانشگاه مورسیا حقوق بشر 5500 یورو انگلیسی 1 ساله ارشد

 

هزینه زندگی در اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا مثل سایر کشور ها تا حدود زیادی به محل زندگی فرد در اسپانیا و روش زندگی وی وابسته است. در صورتی که یک دانشجو بخواهد با مبلغ متناسب زندگی کند بهتر است خارج از مادرید و بارسلونا زندگی کند.  در مجموع می توان گفت در اسپانیا هزینه اجاره یک خوابگاه حدود 200 تا 400 یورو می باشد و هزینه های زندگی نیز به طور متوسط 300 یورو در ماه می باشد.

جدول هزینه ها در اسپانیا

اینترنت 1 ماه 40 یورو نامحدود
شیر 1 لیتر 0.7 یورو
یک وعده غذایی در مک دونالد 7 یورو
کاپوچینو 1.5 یورو
برنج 1 کیلو 1 یورو
سیب 1 کیلو 1.5 یورو
مرغ 1 کیلو 5.5 یورو
حمل و نقل ماهیانه 40 یورو

 

اجازه کار حین تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی به دانشجویان 20 ساعت حین تحصیل اجازه کار میدهد. طبق قوانین کشور اسپانیا دانشجو پس از یافتن شغل مورد نظر و یافتن کارفرما باید به اداره کار مراجعه کند و اجازه کار اخذ کند. همینطور پس از تحصیل نیز با پیدا کردن شغل تمام وقت میتواند اقامت کاری یک ساله دریافت کند.

معایب تحصیل در اسپانیا

تحصیل و زندگی در کشور اسپانیا در صورت عدم تسلط به زبان اسپانیایی می تواند فرد را در ارتباط بر قرار کردن و بسیاری از موارد دیگر مشکل ساز کند.

کیفیت زندگی و سطح خدمات اجتماعی در اسپانیا قابل قیاس با کشورهای برتر اروپایی مثل سوئیس و اتریش نمی باشد.

تفاوت های فرهنگی بسیار زیاد بین نوع زندگی اسپانیایی ها و ایرانی ها نیز ممکن است موجب بروز مشکلاتی برای برخی شود.

شرایط کاری نامناسب در حال حاظر در اسپانیا ممکن است دچار مشکلاتی برای پیدا کردن کار دانشجویی برای رفع هزینه های زندگی دانشجویان شود.

نرخ بیکاری در اسپانیا در حال حاظر چیزی حدود 15% می باشد که برای یک کشور اروپایی آمار بسیار نامناسبی می باشد به همین جهت افرادی که قصد اخذ اقامت کاری پس از تحصیل را دارند را شاید دچار مشکلاتی سازد و این افراد با نیافتن شغل مورد نظر مجبور به بازگشت به کشور مقصد خود شوند، پس پیشنهاد میشود قبل از اقدام به تحصیل ابتدا هدف خود را از تحصیل مشخص فرمائید و حتی الامکان با متخصص و مشاور در خصوص این موارد صحبت کنید.

 1. اقامت اسپانیا از طریق کار

برای اخذ اقامت کاری اسپانیا یک فرد که تابعیتی ایرانی دارد باید مجوز کار (Work permit) داشته باشد. برای اخذ مجوز کار ابتدا فرد باید کار خود را پیدا کرده باشد و کارفرمایی در کشور اسپانیا وی را استخدام کند. مدت اقامت فرد از طریق اجازه کار تا حدودی وابسته به مدت قرارداد کاری دارد که وی منعقد می کند. در صورتی که کار پیدا شد و قرارداد کار منعقد شود کارفرما می بایست برای مجوز کار برای کارمند خود اقدام کند. در صورتی که شغل شما در لیست مشاغل مورد نیاز کشور اسپانیا باشد بلافاصله مجوز کار اهدا می شود ولی در صورتی که شغل مورد نیاز در لیست مشاغلی که در اسپانیا دچار کمبود نیروی کار می باشند نباشد باید در اسپانیا و سپس در اتحادیه اروپا ثبت آگهی شده و اگر کاندید مورد نظر دیگری پیدا نشود مجوز کار به فرد اهدا می شود.

برخی افراد از دریافت مجوز کار معاف می باشند. هرچند این افراد نیز باید برای اخذ ویزا و اقامت کاری اقدام نمایند ولی از دریافت مجوز کار از اداره کار اسپانیا معاف می باشند. این افراد شامل اساتید دانشگاه ، متخصصین و دانشمندانی که به اسپانیا برای انجام امور تحقیقاتی و برنامه های فرهنگی دعوت شده اند یا خبرنگاران و ورزشکاران و هنرمندان برای انجام امور خاصی  می باشند.

همینطور برای انجام کار داوطلبانه در کشور اسپانیا نیز منعی در خصوص اخذ ویزا و مجوز کار وجود ندارد.

طریقه یافتن شغل در اسپانیا

اگر مایل به یافتن شغل و اخذ اقامت اسپانیا از طریق کار هستید باید بدانید مشاغل محدودی در اسپانیا وجود دارند و افراد جویای کار بسیار. آمار بیکاری در کشور اسپانیا جزو بیشترین آمار بیکاری در کل اروپا می باشد. همینطور اگر تنها به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید گزینه ها باز محدود تر می شود. ولی در هر حال اگر بدانید کجا و چگونه در جستجوی کار باشید میتوانید موفق شوید زیرا همیشه مشاغلی برای افراد متخصص خارجی نیز در اسپانیا وجود دارد.

برای یافتن شغل نباید تنها به موسسات کاریابی و تبلیغات بسنده کرد. بسیار مهم می باشد که خود فرد جستجو کند و موثر باشد.

اگر حرفه شما در رشته هایی باشد که کمبود نیروی کار در آن منطقه از اسپانیا وجود دارد و به زبان اسپانیایی نیز مسلط باشید شانس بالایی برای یافتن کار دارید. برای این کار باید شهر مورد نظر خود را در وب سایت زیر جست و جو نمائید و مشاغل مورد نیاز آن شهر را در کشور اسپانیا مشاهده کنید:

http://www.sepe.es/indiceOcupaciones/indiceOcupaciones.do?idioma=es

همینطور باید اطلاعات خود را همیشه به روز نگه دارید و یک رزومه بسیار مناسب نیز برای خود تهیه کنید.

وب سایت های کاری اسپانیا

وب سایت های بسیاری در جهت کمک و سهولت برای یافتن کار در اسپانیا وجود دارد که تقریبا به طور کامل برای شما عزیزان آماده گردیده است:

وب سایت کاریابی برای فارق تحصیلان در رشته های تخصصی

iAgora.com

Eurograduate – the European Graduate Career Guide

Primer Empleo

وب سایت های کاریابی برای اسپانیایی زبان ها

 

 

مشاغل در اسپانیا برای انگلیسی زبان ها

 

 

 

متخصصین و افراد حرفه ای

 

 

 1. اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری یکی از محبوب ترین روش های اخذ اقامت اسپانیا می باشد. این نوع اخذ اقامت به طرق مختلف از قبل خود اشتغالی یا ثبت شرکت، خرید ملک و اقامت خود حمایتی اسپانیا قابل اخذ می باشد.

ویزا خود اشتغالی: فردی که بخواهد به اسپانیا مهاجرت کند و اقامت اسپانیا را از طریق کار کردن به طور مستقل و برای خود اخذ کند باید از کنسولگری اسپانیا در کشور خود مجوز کار و اقامت اخذ کند. برای این کار مدارک زیر را باید به کنسولگری ارائه دهد:

 • طرح تجاری متناسب
 • اثبات منابع مالی کافی برای اجرای طرح اقتصادی
 • اثبات مهارت کافی برای اجرای این طرح
 • هر گونه قرارداد همکاری با شرکت های اسپانیایی
 • هرگونه مجوز مورد نیاز برای کار مربوطه که در اسپانیا مورد نیاز باشد
 • اطلاعات کافی در خصوص توانایی استخدام افراد اسپانیایی

توجه شود سرمایه گذاری و ثبت شرکت به تنهایی موجب اهدای اقامت به فرد نمیشود و باید مراحل قانونی این امر طی شود. برای این مورد بهتر است با وکیل و مشاورین متخصص در امور سرمایه گذاری مشورت شود تا به بهترین شکل بتوان هم اقامت اخذ کرد هم سرمایه گذاری مناسبی انجام داد.

اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

اسپانیا جزو کشورهایی می باشد که از طریق خرید ملک در این کشور می توان اقامت این کشور را اخذ کرد. طبق قوانین کشور اسپانیا فردی که مبلغ 500 هزار یورو در این کشور املاک بخرد میتواند اقامت این کشور را اخذ کند.

(فایل صوتی جناب دکتر ملک پور در باب خرید ملک در اسپانیا)

شرایط اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

برای درخواست اقامت از طریق سرمایه گذاری خرید ملک در اسپانیا فرد باید شرایط زیر که شرایط عمومی درخواست ویزا اسپانیا میباشد را داشته باشد:

 • فرد از اتباع غیر اروپایی باشد
 • به سن 18 سال رسیده باشد.
 • فرد در کشور اسپانیا یا کشور قبلی خود سابقه کیفری طی 5 سال گذشته نداشته باشد
 • در کشور اسپانیا به طور غیر قانونی حضور نداشته باشد.
 • بیمه سلامت داشته باشد.
 • اثبات منابع مالی کافی برای حمایت خود و خانواده خود
 • هزینه های جانبی فرم درخواست را بپردازد.

از مزایای سرمایه گذاری از این طریق این می باشد که اقامت با همین مبلغ به خانواده فرد نیز اهدا می شود و درآمد فرد از اجاره این املاک می تواند درآمد قابل توجهی باشد. از معایب این نوع اخذ اقامت این میباشد که هم هزینه بسیار بالایی دارد و اینکه کیفیت کشور اسپانیا برای زندگی دائم در حد کشورهای دیگر اروپایی مثل اتریش و سوئیس نمی باشد.

اخذ اقامت اسپانیا از طریق خود حمایتی

فایل صوتی دکتر ملک پور در خصوص خود حمایتی اتریش و آلمان

اقامت اسپانیا از طریق خود حمایتی یا تمکن مالی یا اقامت بازنشستگی نوعی اقامت است که در کشورهایی مثل فرانسه ، اتریش و یونان نیز مشابه آن دیده می شود. این اقامت نوعی اقامت برای افراد بازنشسته که دارای درآمد کافی در کشور خود می باشند و نیاز به کار کردن در این کشور نمی باشند می باشد. برای اخذ این اقامت فرد باید اثبات کند درآمد کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و خانواده خود را در کشور خود دارد و نیاز به کار کردن در کشور اسپانیا ندارد. به این منظور فرد می توان منبع درآمد خود را از حقوق بازنشستگی، اجاره املاک و مستقلات خود، سود سهام و روش های دیگر اثبات نماید. برای درخواست برای این نوع اقامت فرد باید اثبات نماید حداقل مبلغ 28400 دلار در سال به علاوه 7100 دلار به ازای هر نفر افراد خانواده همراه خود درآمد دارد. از مزایای این نوع اقامت این می باشد که فرد می تواند از این طریق اقامت فرزندان بالای 18 سال خود که هنوز ازدواج نکرده اند را نیز به صورت همراه به اسپانیا بیاورد.

 1. ویزا توریستی اسپانیا

ویزا توریستی یا کوتاه مدت (شنگن) اسپانیا به افرادی که قصد سفر کوتاه مدت به اسپانیا را دارند اهدا می شود. ویزا توریستی برای مدت مشخصی صادر میشود که فرد در این مدت اجازه کار یا اقامت در این کشور را ندارد. مدت ویزا توریستی عموما از 2 هفته شروع میشود و نهایتا تا 3 ماه میباشد. ویزاهای بالای 3 ماه به ویزاهای بلند مدت گفته میشود.

مراحل و مدارک اخذ ویزای توریستی اسپانیا

 • دریافت و پر کردن فرم ویزای توریستی کشور اسپانیا و تکمیل نمودن آن و اخذ وقت سفارت و ارائه فرم به همراه دیگر مدارک مورد نیاز.
 • پاسپورت معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • دو قطعه عکس
 • بیمه درمانی مسافرتی
 • رزرو محل اقامت فرد در زمان حضور آنها در کشور اسپانیا و در صورت دعوتنامه از بستگان محل سکونت این افراد
 • رونوشت بلیط رفت و برگشت
 • اسناد مالی فرد
 • نامه تمکن مالی برای کل مدت حضور در کشور اسپانیا
 • دعوتنامه از آشنایان یا بستگان از کشور اسپانیا
 • مدارک شغلی شخص
 • ترجمه سند ازدواج در صورت متاهل بودن فرد

در مقاله پیش رو سعی شد تمامی روش های اقامت اسپانیا بررسی شود. اخذ اقامت اسپانیا همانطور که اشاره شد از روش های مختلف امکان پذیر می باشد که از تمامی طرق اشاره شده به جز پناهندگی می توانید با مشاورین ما در موسسه تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید. همینطور میتوانید مقالات دیگر ما در زمینه اقامت اسپانیا را در وب سایت مطالعه بفرمائید و قبل از هر اقدامی برای اخذ اقامت اسپانیا اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ