پناهندگی در موناکو

 

پناهندگی در موناکو و آثار حقوقی پناهندگی در موناکو مطابق کنوانسیون ژنو در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار میگیرد، موضوع این مقاله در مورد مهاجرت به موناکو از طریق پناهندگی و اعلام پناهدگی در موناکو و آثار درخواست پناهندگی در موناکو می باشد. هدف از نگارش این مقاله بررسی پناهندگی در کشور موناکو که به عنوان یک عضوی از کنوانسیون ژنو میباشد و بطور کلی شناخت شما از کشور موناکو و اینکه آیا موناکو افرادی که قصد پناهندگی در کشور موناکو دارند را می پذیرد یا خیر، می باشد. زیرا اکثر افراد به دلیل شناخت ناکافی از کشوری و بدون در نظر گرفتن شرایط نامساعد پناهندگی ممکن است به روش پناهندگی وارد کشوری شوند. موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت از طریق پناهندگی خدماتی ارایه نمیدهد بلکه شما می توانید جهت طرق قانونی مهاجرت از خدمات مشاوره ی موسسه حقوقی ملک پور استفاده نمایید.

موسسه حقوقی ملک پور و موسسه مشاوره ای MIE اتریش هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه ی پناهندگی انجام نمیدهند و این مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهی عموم از مضرات و خطرات پناهندگی میباشد.

شما را به دیدن و شنیدن فایلهایی در باب پناهندگی که توسط استاد ملک پور (فارغ التحصیل حقوق ,عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق در دانشگاه ملی وین اتریش )تهیه شده است دعوت میکنیم .

video پناهندگی در موناکو
video پناهندگی در موناکو
audio پناهندگی در موناکو
audio پناهندگی در موناکو

 

آثار حقوقی درخواست پناهندگی در موناکو

در مورد مهاجرت از طریق پناهندگی به موناکو می توان چنین گفت که پناهندگان افرادی هستند که به موچب کنوانسیون 1951 مربوط به وضعیت پناهندگان یا پروتکل 1967 آن، افرادی که از ترس شکنجه، زندان، آزار و اذیت و حتی کشته شدن به دلیل نژاد، اندیشه، مذهب و یا حتی رنگ پوست داشته باشد و نتواند به این دلایل به کشور خود بازگردد، به کشوری که به آنجا پناه برده باید آن شخص را نگه دارد.

کشور موناکو برای دادن ویزا از شما مدرکیت  مبنی بر تضمین بازگشت به کشور شما را می خواهد. یعنی شما باید نشان دهید که قصد دارید به کشور خودتان برگردید. این موضوع به این دلیل است که دولت موناکو میخواهد از تحمل هزینه اضافی و مشکلات انبوه پناهندگان جلوگیری کند. تضمین بازگشت شما می تواند بلیط رزرو پرواز یا یک برنامه سفر برای ویزا از یک آژانس شناخته شده و معتبر باشد. در قوانین موناکو برای اعطای پناهندگی یا وضعیت پناهندگان شرایطی ارایه نمی دهد و دولت سیستمی برای حمایت از پناهندگان ایجاد نکرده است. موناکو بطور معمول کشور مناسبی برای دریافت پناهندگی نیست.

افرادی که به عنوان پناهنده به موناکو مراجعه می کنند، دولت موناکو درخواست این افراد و همچنین افراد بدون تابعیت را به دفتر فرانسه جهت بررسی ارجاع میدهد. در طول سال دولت و دفتر کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد موافقت کردند که تا 20 نفر پناهنده سوری و عراقی را در این کشور مستقر کنند.

مشکلات پناهندگان پس از پناهندگی در موناکو به شرح زیر است :

 • موناکو به دلیل اندازه کوچک خود، پناهندگان را در تعداد محدودی پذیرفته است.
 • در ژوین 2016 موناکو همراه با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از خانواده پناهندگان سوری مسیحی استقبال کرد. گروههای مسیحی اغلب در سوریه به شدت تهدید می شوند.
 • در حال حاضر مهاجرین باید در موناکو برای مدت 10 سال اقامت داشته باشد تا بتواند شهروندی را از طریق حق تحصیل به دست آورد.
 • موناکو پناهندگان را قبول نمی کند مگر اینکه این پناهندگان به معیارهای فرانسوی برسند. این موضوع از طریق موافقتنامه های دوجانبه بین ادیان و فرانسه ایجاد شده است.

در ادامه ی مقاله به شرح مختصری از راههای اخذ اقامت و مهاجرت به موناکو از راههای قانونی آن خواهیم پرداخت ، البته جهت اطلاع دقیق از هرکدام از این شرایط میتوانید به مقاله ی مربوط به آن در سایت ما مراجعه نمایید.

برای اخذ مجوز اقامت در موناکو شما باید :

یا دارای یک خانه یا آپارتمان یا از طریق ثبت شرکت به عنوان مدیر یا صاحب شرکتی که مالک خانه یا آپارتمان باشید.

یا دارای توانایی مالی کافی باشید که باید برای اثبات این قضیه سپرده ای در بانک مونگاسکی داشته باشید. اکثر بانکها نیاز به سپرده اولیه از 500.000 یورو تا 1.000.000 یورویی برای باز کردن حساب دارند.

شرایط اخذ اقامت موناکو و اخذ تابعیت موناکو

کارت اقامت موقت موناکو در ابتدا دارای اعتبار یکساله است که بعد از آن قابل تمدید تا 3 سال می باشد. بعد  از 3 سال شما Carte de Resident Ordinaire  دریافت خواهید کرد که دارای اعتبار 3 ساله است و هر سه سال یکبار هم تمدید می شود. پس از 10 سال اقامت شما می توانید درخواست اقامت دایم Carte de Privilege که در اختیار مقامات موناکو استف را نمایید. ممکن است لازم باشد حداقل دو زبان انگلیسی یا فرانسه یا ایتالیایی صحبت کنید و 6 ماه در سال را هم باید در کشور حضور داشته باشید. اگر درخواست شما مورد موافقت قرار نگیرد شما همچنان باید به دریافت کارت اقامت 3 ساله را ا دامه دهید. گرفتن اقامت موناکو و منجر شدن به شهروندی موناکو کار ساده ای نیست و بیش از 60 درصد جمعیت موناکو مهاجر هستند در حالیکه فقط 6000 شهروند موناکو وجود دارد. نکته قابل توجه دیگر این است که موناکو تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد بنابراین اگر شما قصد دارید تابعیت موناکو را داشته باشید باید از ملیت سابق خود سلب تابعیت کنید. اخذ تابعیت در موناکو از طریق اصل خون می باشد یعنی باید یکی از والدین فرزند دارای تابعیت این کشور باشند و همچنین ازدواجشان باید بطور رسمی و قانونی به ثبت رسیده باشد.  البته در مواردی نیز به فرزندی که در موناکو از مادر  و پدری نامعلوم متولد شده باشند نیز به دلیل جلوگیری از بی تابعیتی، تابعیت خودرا اعطا می کند.

اخذ تابعیت موناکو از طریق ازدواج

اخذ تابعیت موناکو از طریق ازدواج نیز ممکن است به این صورت که یک زن خارجی اگر یا یک مرد موناکویی ازدواج کند ملیت این کشور را بدست می آورد اما این شخص نمی تواند در انتخابات شرکت کند یا به عنوان کاندیدا شدن در انتخابات شرکت کند تا زمانی که 5 سال از تاریخ ازدواجشان گذشته باشد.

یک زن موناکویی که با یک شخص خارجی ازدواج کند می تواند ملیت موناکویی خود را حفظ کند مگر اینکه به صراحت اعلام کند با درنظر گرفتن قانون ملی شوهرش، تمایل دارد که ملیت او را اخذ کند.

 

شناخت موناکو

اگر شما شخصی زیرک و رویایی هستید و به دنبال یک زندگی پر از زرق و برق می باشید و به دنبال کشوری ایده آل و رویایی برای دوران بازنشستگی خود هستید موناکو به شما پیشنهاد می شود. موناکو با رویدادهای مشهور جهانی مثل مسابقات فرمول 1  مسابقات تنیس مونت کارلو رولکس و نمایشگاههای دیدنی موناکو کشوری مجذوب کننده است.

موناکو کشوری کوچک در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل جنوب فرانسه می باشد و مساحت آن تقریبا 2 کلیومتر مربع می باشد در حقیقت دومین کشور کوچک مستقل دنیا است. کشور موناکو حدودا دارای 38.897 نفر جمعیت می باشد. کشور موناکو به دلیل قوانین مالیاتی آسان، آب و هوای مناسب، و همچنین کازینوهای متفاوت به پایگاهی مناسب و ایده آل برای اشخاص متمول و ثروتمند تبدیل شده است. نرخ رشد در موناکو 52 درصد و مساحت آن 2.02 می باشد. با توجه به مساحت کم این کشور و تعداد جمعیت آن نرخ بیکاری بسیار پایین و در حدود 2 درصد است. زبان رسمی این کشور فرانسه می باشد البته زبان انگلیسی و ایتالیایی هم در این کشور رایج است. موناکو از لحاظ امنیت نیز در سطح بسیار بالایی قرار دارد و شما نباید زاز ایمنی خود ترس داشته باشید. مراقبت های بهداشتی، قانون، موسسات مالی و حمل و نقل آن در سطح بسیار مناسب و عالی قرار دارد. این کشور دارای زمستان های نه چندان سرد و مرطوب و تابستان های گرم و خشکی است.

بسیاری از افراد ثروتمند در موناکو زندگی می کنند زیرا هیچ مالیات بر درآمدی و مالیات بر سرمایه ای ندارد. همچنین مالیات بر املاک محدود است. شما حتی می توانید اقامت خود را به همسر و وراث مستقیم خود بدون پرداخت مالیت بدهید.

امید به زندگی در هنگام تولد یکی از مهمترین شاخص های جمعیت شناختی است. این نشان می دهد که تعداد سالهای یک نوزاد تازه متولد شده، با فرض اینکه تولد و میزان مرگ و میر در تمام طول عمر در یک سطح باقی خواهد ماند، نشان می دهد امتدادطول عمر (هر دو جنس) در هنگام تولد برای موناکو 89.7 سال است. این  بالاتر از میانگین امید به زندگی در هنگام تولد جمعیت جهانی است که حدود 71 سال است. در موناکو امید به زندگی پسران در هنگام تولد 85.8 سال است. امید به زندگی زنان در هنگام تولد 93.8 سال است.

اقتصاد موناکو

اقتصاد موناکو در زمینه فعالیتهای صنعتی کمتر شناخته شده است. زیرا کشوری کوچک است که در کمتر از یک قرن اخیر توسعه قابل توجهی داشته است. از فعالیت های صنعتی پررونق در این کشور میتوان به آبجوسازی موناکو و شرکتهای تولیدکننده در زمینه آرد و شکلات اشاره کرد. تولید ناخالص موناکو در سال 2016 به میزان 5.85 میلیارد یورو در مقایسه با سال 2015 که  5.64 میلیارد دلار می باشد. برای تورم اصلاح شده، تولید ناخالص داخلی به میزان 3.2 درصد افزایش یافته است. از سال 2013، نرخ تولید ناخالص داخلی یونان کاهش یافته است ، اما همچنان قوی تر از سراسر جهان (+2.4٪) و اتحادیه اروپا (+1.9٪) می باشد.

اگر شما قصد اخذ اقامت موناکو و مهاجرت به موناکو را دارید باید از طریقی اجازه اقامت دریافت کنید. مگر اینکه شما شهروند اتحادیه اروپا، لیختنشتاین، نروژ یا ایسلند باشید.

در این مقاله سعی بر این شد که درمورد کشور موناکو و مهاجرت به موناکو توضیحاتی کلی داده شود. با توجه به مطالبی در این مقاله گفته شد موناکو برای افرادی که قصد پناهندگی در این کشور را دارند مکان مناسبی نیست. زیرا علاوه بر اینکه مساحت موناکو بسیار کوچک است و با توجه به شرایط کلی کشور موناکو که کشوری مناسب برای افراد متمول و ثروتمند است و از نظر فعالیتهای صنعتی نیز چندان بزرگ و وسیع نیز نیست. با توجه به اینکه در دفاتر موسسه حقوقی ملک پور خدماتی بابت پناهندگی به شما عزیزان ارایه نمی شود و علاوه بر این به دلیل مسایل و مشکلات فراوان و پیچیده برای افراد پناهجو مهاجرت از طریق پناهندگی به شما عزیزان پیشنهاد نمیشود، موسسه حقوقی ملک پور می تواند مشاور و راهنمای شما در اخذ اقامت و مهاجرت از راههای قانونی می باشد. شما می توانید با دفاتر ما در ایران و یا دفتر مرکزی ما در وین تماس تلفنی داشته باشید و از مشورت و کمک وکلا و مشاوران متخصص ما در زمینه راههای قانونی مهاجرت و اخذ اقامت بهره مند گردید.

 

 

 

 

 

 

 

1 پاسخ
 1. راحله چاکرالحسینی گفته:

  با سلام خدمت گروه MIE و دکتر ملک پور عزیز. از آگاهی هایی که میدین در زمینه مهاجرت، روش های قانونی و عواقب روش هایی مثل پناهندگی، نهایت تشکر رو دارم. واقعا دلسوزانه کار میکنید و باید گفت خدا قوت…
  پناهندگی واقعا شیوه درستی نیست، انشاا… که توصیه های شما و دیگر عزیزان فعال در این زمینه باعث بشه، هرگز کسی این روش رو انتخاب نکنه. مواردی که میشنویم ازپناهندگی واقعا دردناک هستن. همسایه ما برادرش و کل خانواده برادرش رو که شامل دو تا بچه کوچک بود در جریان پناهندگی به استرالیا و غرق شدن کشتی از دست داد. این یه نمونه کوچک از ناامنی روش های انتقالی افراد به شیوه پناهندگی هست. حتی با سالم به مقصد رسیدن هم، خطرات و مشکلات بعدی پیش روشون هست که کم نشنیدیم از این موارد. انشاا… که خداوند به همه کمک کنه تا بهترین انتخاب مسیر رو داشته باشند.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.