پاسپورت عمان و بررسی شرایط آن

 • پاسپورت عمان و شرایط عمومی
 • پاسپورت عمان و اعتبار آن
 • پاسپورت عمان و روش‌های اخذ آن
 • پاسپورت عمان از طریق کار
 • پاسپورت عمان از طریق تحصیل
 • پاسپورت عمان از طریق سرمایه‌گذاری
 • پاسپورت عمان از طریق تولد
 • پاسپورت عمان از طریق ازدواج
 • پاسپورت عمان و پناهندگی
 • پاسپورت عمان و وکیل معتبر برای امور مهم
پاسپورت عمان پاسپورت عمان

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

پاسپورت عمان و مقدمه‌ای بر آن

پاسپورت عمان، شرایط اخذ این پاسپورت و نحوه‌ی دریافت تابعیت کشور عمان در این مقاله از نظر علمی مورد بررسی قرار گرفته است. شرایط مورد نیاز برای اخذ پاسپورت عمان چیست؟ ارزش و اعتبار پاسپورت عمان به چه میزان است؟ شرایط و هزینه‌ی زندگی در کشور عمان چگونه خواهد بود؟ در این مقاله به پاسخ این قبیل سوالات و ارائه‌ی اطلاعات جامعی در رابطه با پاسپورت عمان پرداخته می‌شود. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید و نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، موسسه‌ی ملک‌پور (همکار موسسه MIE اتریش)، با بهره‌گیری از کادر حرفه‌ای و باتجربه‌ی خود آماده‌ی خدمات‌رسانی به شما عزیزان از طریق مشاوره تخصصی و رایگان خواهد بود.

پاسپورت عمان و شرایط عمومی

در مسیر اخذ پاسپورت عمان، اولین قدم دانستن این نکته است که قوانین مهاجرتی این کشور بر پایه‌ی سیستم خون بنا شده و به نوزاد متولد شده در خاک این کشور و والدین غیر عمانی‌اش، نه اقامت دائم و نه تابعیت تعلق نمی‌گیرد. کشور عمان در ساحل جنوب شرقی شبه جزیره‌ی عربستان قرار گرفته و دارای مرز آبی با کشور ما، ایران است. پایتخت این کشور عربی شهر مسقط، زبان عربی و دین رسمی آن اسلام بوده و به شیوه‌ی سلطنتی اداره می‌شود. این کشور، مانند سایر کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس، آب وهوایی گرم و مرطوب در امتداد کرانه‌ها، و گرم و خشک در مناطق داخلی دارد. قابل ذکر است در قسمت جنوبی عمان درجه هوای خنک‌تری را تجربه خواهید کرد. کشور عمان بر اساس شاخص صلح جهانی 2018 در جایگاه 70 ام و بعد از کشورهایی همچون آمریکا، روسیه و چین قرار گرفته است. باید در نظر داشت که علی رغم مزایایی که داشتن پاسپورت عمان به دنبال دارد، کشور عمان جزو کشورهایی به شمار می رود که روند اخذ تابعیت آن پیچیدگی های خاص خود را دارد، بنابراین لازم است به منظور اخذ پاسپورت عمان و برای داشتن یک انتخاب آگاهانه و مقرون به صرفه، حتماً از کارشناسان امر مهاجرت یاری بگیرید.

1 1 پاسپورت عمان

پاسپورت عمان و اعتبار آن

با توجه به لیست رتبه‌بندی پاسپورت‌های جهان در سال 2019، پاسپورت عمان دارای جایگاه  52ام و هم‌رده‌ی کشورهایی همچون قزاقستان، تایلند و بولیوی است. پاسپورت عمان امکان سفر بدون ویزا (VFS) به 39 کشور جهان، سفر با اخذ ویزا در بدو ورود به 41 کشور و سفر به 118 کشور با اخذ ویزا از مبدا را فراهم می‌کند. پاسپورت عمان، در سال 2015 جایگاه 57 را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده بود که در سال 2019 با قرار گرفتن در جایگاه 52،  5 رتبه آن ارتقاء یافته است.

2 2 پاسپورت عمان

پاسپورت عمان و روش‌های اخذ آن

به طور معمول شش روش به منظور دریافت تابعیت و پاسپورت عمان وجود دارد. این روش‌ها شامل کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، تولد، ازدواج و پناهندگی هستند. هر یک از این روش‌ها شروط ویژه و فرآیند مخصوص به خود را دارد که پس از ارزیابی اهداف و شرایط، می توانید با کمک موسسه‌ی حقوقی ملک‌پور بهترین انتخاب را متناسب با وضعیت و شرایط خود داشته باشید. در ادامه به شرح هر یک از این روش‌ها و شرایط لازم برای درخواست آن‌ها پرداخته شده است.

3 1 پاسپورت عمان

پاسپورت عمان از طریق کار

در راستای اخذ پاسپورت عمان، دانستن میزان نرخ بیکاری آن کشور به منظور ارزیابی اولیه شانس کاریابی در این کشور ضروریست. با نگاهی به نرخ بیکاری در این کشور در می‌یابیم که نرخ بیکاری در بازه‌ی زمانی از سال 2006 تا 2017 کاهش چشم‌گیری را تجربه کرده است. همچنین می‌توان گفت که حدود یک چهارم جمعیت این کشور شامل کارگران خارجی می‌شود. با بررسی اشتغال افراد غیر عمانی در این کشور در می‌یابیم که سهم مشاغلی همچون دبیری به ویژه دبیری زبان، مهندسی، مدیریت پروژه و فناوری اطلاعات در جذب افراد غیر بومی بسیار بالا است.

شما می‌توانید با داشتن دعوتنامه از کارفرمای محلی، برای اخذ ویزای کار در این کشور اقدام نمایید، این ویزا، محدودیت سنی حدقل 21 و حداکثر 60 سال دارد. توجه داشته باشید که تنها در شغلی که دعوتنامه‌ی آن را دریافت کرده‌اید، اجازه‌ی کار برای شما وجود دارد. این ویزا به مدت دو سال اعتبار داشته و امکان درخواست اقامت برای همسر و فرزند زیر 21 سال کسی که در عمان ویزای کاری دریافت نموده، فراهم است.

4 پاسپورت عمان

کار در عمان

پاسپورت عمان از طریق تحصیل

تحصیل در عمان تنها در صورتی منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور خواهد شد که دانشجو پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های عمان، به جستجوی کار در این کشور پرداخته تا در صورت موفقیت، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری عمان تبدیل کرده و پس از چند سال کار در این کشور، در صورت داشتن شرایط ابتدا اقامت دائم و سپس تابعیت و پاسپورت عمان را اخذ نماید.  بسیاری از موسسات عمان، با سایر دانشگاه‌ها در آمریکا، اروپا و استرالیا همکاری می‌کنند، بدین ترتیب برخی از مقاطع در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و برای دانشجویان سازگاری بیشتری را با فرآیند مطالعات خود، به دنبال خواهد داشت. علی‌رغم کوچک بودن این کشور، بیش از بیست موسسه‌ی آموزشی در آن وجود دارد که گزینه‌های متنوعی را پیش روی متقاضیان بین‌المللی قرار می‌دهد. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در عمان امکان پذیر می باشد. تحصیل در عمان بصورت عربی و انگلیسی برای متقاضیان ممکن خواهد بود. دانشجویان برای پیوستن به مقطع تحصیلات تکمیلی در این کشور، باید پیش از ورود برای ویزای دانشجویی این کشور اقدام نمایند. مدرک زبان مورد نیاز بسته به نوع دانشگاه و مقطع متفاوت خواهد بود. اجازه‌ی کار با ویزای دانشجویی برای افراد، وجود ندارد، و شرایطی همچون آزمون ورودی و شهریه، بر اساس دانشگاه و رشته‌ای که انتخاب می‌کنید، تفاوت خواهد داشت.

می‌توان گفت، هزینه‌ی زندگی در کشور عمان، نسبت به بیشتر کشورهای خاورمیانه، ارزان‌تر است، و شامل مواردی چون هزینه‌ی اقامت، حمل و نقل، خوراک و پوشاک، سرگرمی و شهریه‌ی دانشگاه می‌شود. با توجه به شرایط اقلیمی این کشور، نکته‌ای که باید هنگام انتخاب محل اقامت خود به آن دقت نمایید، این است که حتماً به سیستم خنک‌کننده‌ی مناسب مجهز باشد.

رتبه‌ی جهانی دانشگـــاه رتبه‌ی داخلی
1356 Sultan Qaboos University 1
3515 University of Nizwa 2
4275 Dhofar University 3
4696 Sohar University 4
4960 German University of Technology in Oman 5
7186 Higher College of Technology 6
11077 Oman Medical College 7
11135 Majan University College 8
11207 A’Sharqiyah University 9
11375 Muscat College 10
11589 College of Applied Sciences Rustaq 11
11835 Gulf College 12
12007 Middle East College 13
12644 Nizwa College of Technology 14
12780 Sur University College 15
12835 Al Musanna College of Technology 16
13147 Modern College of Business & Science 17
13374 Al Buraimi University College 18
13849 Caledonian College of Engineering Oman 19
13913 Salalah College of Technology 20

 

تحصیل در عمان

پاسپورت عمان از طریق سرمایه‌گذاری

به منظور اخذ پاسپورت عمان از طریق سرمایه‌گذاری، آشنایی با شرایط و وضعیت اقتصادی این کشور ضروری خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که، با سرمایه‌گذاری در این کشور امکان داشتن اقامت موقت و تمدید آن وجود دارد اما به تابعیت یا اقامت دائم منجر نخواهد شد.

منبع اصلی اقتصاد این کشور، درآمدهای حاصل از فروش نفت بوده و پس از آن بخش‌هایی همچون کشاورزی، ماهیگیری و صنعت توریسم، رونق دارد. با نگاهی به شاخص تولید ناخالص (GDP) که با وجود انتقادهایی که بر آن وارد است، همچنان از شاخص‌های اصلی سلامت اقتصادی کشورها به حساب می‌آید، در می‌یابیم که این شاخص در سال 2018 رشد 3/2% را تجربه کرده، که این امر نمایانگر رشد نسبی اقتصاد این کشور است. حداقل هزینه سرمایه گذاری در عمان، 150000 ریال عمان می باشد.

راه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در این کشور، شامل موارد زیر می باشد:

 • 1. ثبت شرکت
 • 2. خرید ملک
 • 3. سپرده‌ی بانکی و خرید اوراق قرضه و سهام

5 1 پاسپورت عمان

یکی از دغدغه‌های اصلی عموم سرمایه‌گذاران خارجی، موضوع مصادره‌ی اموال است، بر اساس رتبه‌بندی جهانی ریسک مصادره‌ی اموال در کشورهای مختلف در سال 2018، کشور عمان در جایگاه 108 قرار گرفته، و با ریسک مصادره‌ای به ارزش 3 (بیشترین ریسک=7، کمترین ریسک=1)، امنیت سرمایه‌گذاری نسبتاً مناسبی را تأمین می‌کند.

6 1 پاسپورت عمان

کشور عمان بر خلاف بیشتر کشورهای عربی به اتباع ایرانی اجازه‌ی سرمایه‌گذاری در این کشور را می‌دهد، و با توجه به اینکه این امر با ارزهای خارجی انجام می‌پذیرد، بنابراین مشکلاتی مثل بی ارزش شدن ریال در آن تأثیر نخواد داشت. اما به طور کلی سرمایه‌گذاری برای ایرانیان، با توجه به رابطه‌ی نزدیک این کشور با آمریکا و انگلستان و احتمال تأثیر تحریم‌های اعمال شده از سوی این کشورها بر این امر، مشکلاتی را در پی خواهد داشت. همچنین معمولاً به افرادی که هدف اخذ اقامت و تابعیت کشور دیگری را دارند، توصیه نمی‌شود.

سرمایه گذاری در عمان

پاسپورت عمان از طریق تولد

همانطور که قبلاً به آن اشاره شد، با توجه به حاکم بودن سیستم خون بر قوانین مهاجرتی این کشور, اخذ پاسپورت عمان از طریق تولد عموماً امکان‌پذیر نخواهد بود و تنها در صورتی به کودک متولد شده در خاک این کشور تابعیت داده می‌شود که یکی از والدین (ترجیحاً پدر) عمانی بوده و یا والدین وی نامعلوم و یا بدون تابعیت باشند. یکی از شرایط مرتبط با این بخش، شرایط فرزند خواندگی است که در حالت کلی با بر عهده گرفتن سرپرستی کودک غیر عمانی توسط پدر و مادر عمانی تابعیت این کشور را برای کودک مذکور فراهم می‌نماید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب تولد

video پاسپورت عمان

پاسپورت عمان از طریق ازدواج

ازدواج در عمان، یکی از راه های اخذ اقامت و تابعیت این کشور محسوب می شود. شرایط اخذ پاسپورت عمان از طریق ازدواج بدین صورت است که اگر زنی با یک مرد عمانی ازدواج کند، در صورت تحقق شرایطی از جمله اثبات علاقه بین طرفین، داشتن تمکن مالی از سوی فرد عمانی، امکان اخذ شهروندی این کشور را خواهد داشت.

سایر شرایط اخذ تابعیت عمان از قرار زیر است:

 • این ازدواج با اجازه‌ی وزارتخانه‌ی این کشور انجام شده باشد
 • فرزند پسری به دنیا بیاورد
 • با شوهر خود به مدت ده سال در کشور عمان زندگی کند
 • به زبان عربی تسلط یابد
 • جرمی مرتکب نشده و نیک‌نام باشد

زنی که همسر عمانی‌اش فوت شده و یا از وی طلاق گرفته است، در صورت داشتن شرایط بالا و عدم ازدواج مجدد با فرد غیر عمانی، امکان دریافت تابعیت این کشور را خواهد داشت.

ازدواج در عمان

پاسپورت عمان و پناهندگی

موسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه خدماتی در رابطه با پناهندگی ارائه نداده و هدف از نگارش این بخش از مقاله، تنها آگاهی از مخاطرات و عواقب پناهندگی می باشد.

پناهنده به طور کلی، به فردی گفته می‌شود که به یکی از دلایل، سیاسی، نژادی، مذهبی و غیره، ترس بازگشت به کشور خود را دارد. اما این اقدام، از آنجایی که نحوه‌ی عبور از مرزها به صورت غیر قانونی است مخاطرات جانی ومالی زیادی را در پی خواهد داشت، همچنین پس از ورود به کشور میزبان، با توجه به نامساعد بودن شرایط اسکان در کمپ‌های پناهندگی، تجربه‌ی بسیار تلخ و خطرناکی را برای شما رقم خواهد زد. جمعیت پناهندگان در عمان، طی ده سال گذشته به طرز چشمگیری رشد یافته است. در مورد پناهندگی در کشور عمان، نداشتن اجازه‌ کار در عمان و هیچ کشور دیگری، طی مدت زمانی که وضعیت درخواست پناهندگی وی مشخص نشده، شرایط زندگی را بسیار دشوار می‌نماید. بیشترین تعداد درخواست پناهندگی به کشور عمان، در سال2017، تعداد 33 درخواست از کشور عراق بوده است. لازم به ذکر است که موسسه حقوقی ملک‌پور خدماتی در زمینه‌ی پناهندگی ارائه نداده و به هیچ عنوان آن را توصیه نمی‌کند. شما می‌توانید اطلاعاتی در باب خطرات پیش‌روی این اقدام را در سایت موسسه بدست آورید. در مورد کشور عمان نیز با توجه به مواردی که در بالا اشاره شد شما خواهید توانست یک انتخاب صحیح، قانونی و آگاهانه داشته باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

پاسپورت عمان و وکیل معتبر برای امور مهم

تصمیم مهاجرت به کشورهای مختلف برای زندگی و پرداختن به فعالیت‌هایی از قبیل کار و یا تحصیل، بر روی آینده و پیشرفت شما تأثیر بسزایی خواهد داشت. کشور عمان نیز با توجه به موقعیت‌هایی که برای مهاجران و سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند، می‌تواند یکی از این انتخاب‌ها باشد. این تصمیم، فرآیند ویژه‌ای دارد و با توجه به کشوری که انتخاب می‌کنید متفاوت است، زیرا که هر کشوری قوانین و شرایط مختص به خود را دارد. انجام تحقیقات گسترده در رابطه با این شرایط و سنجش موقعیت‌ها و تشخیص گزینه‌های بهینه و مناسب با هدف شما امری دقیق و بسیار تخصصی بوده که نیازمند مشورت با کارشناسان متخصص و مسلط به قوانین و شرایط کشورها است. موسسه‌ حقوقی ملک‌پور ( همکار موسسه‌ی MIE اتریش) با سابقه‌ای که در این زمینه دارد می‌تواند شما را در مسیر این تصمیم‌گیری، راهنمایی کرده و مطلوب‌ترین گزینه را به شما پیشنهاد دهد.

پاسپورت عمان و سخن پایانی

پاسپورت عمان و شرایط اخذ تابعیت این کشور، اجمالاً در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت و همینطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، طبق قوانین مهاجرتی این کشور، شرایط اخذ پاسپورت عمان و تابعیت، بسیار دشوار و تقریباً غیر ممکن است. اگرچه این کشور پتانسیل مناسبی برای سرمایه‌گذاری و شروع کسب و کار دارد اما اگر با هدف دریافت پاسپورت عمان تصمیم به این امر گرفته‌اید، از این طریق به هدف خود دست نخواهید یافت. شما همواره می توانید در صورت داشتن هرگونه سوالی، آنها را در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح نموده و در کوتاه ترین زمان پاسخ آن را دریافت کنید و یا از طریق تماس با کارشناسان موسسه حقوقی ملک‌پور ( همکار موسسه MIE اتریش)، مشاوره رایگان و تخصصی دریافت نمائید.