قتل یکی از جرایمی است که در تمامی نظام‌های حقوقی دنیا جرم‌انگاری شده‌است یعنی قانون‌گذار آن را ممنوع و برای مرتکب آن مجازات در نظر گرفته‌ است.

هر یک از انواع مختلف قتل، دارای مجازات خاصی می‌باشد. اینکه قتل عمد یا شبه عمد یا خطای محض باشد متفاوت است.

قتل از جمله جرایم کیفری است که متهم به این جرم حتی در صورت عدم اقدام به استخدام وکیل دادگاه برای او وکیل تسخیری معین می کند. وکیل قتل پروسه طولانی و سختی در دفاعیات یک پرونده قتل دارد و شاید بتوان گفت مشکل ترین مبحث کیفری که یک وکیل با آن سروکار دارد پرونده قتل است. وکیل قتل می تواند وکالت قاتل را بر عهده بگیرد یا وکالت اولیای دم مقتول را قبول کند. در هر دوحالت به چنین وکیلی وکیل قتل اطلاق می شود

مجازات مرتکب جرم قتل

طبق قانون مجازات اسلامی که بر پایه‌ی موازین شرعی و اسلامی به تصویب رسیده‌است، مجازات شخصی که مرتکب قتل عمد می‌شود قصاص نفس است. قصاص نفس به این معنا است که با شخصی که مرتکب قتل شده‌است، همان کاری انجام می‌شود که خودش با دیگری انجام داد ه‌است؛ یعنی شخصی که مرتکب قتل شده‌، در قبال جنایتی که کرده به اعدام محکوم می شود.

در مورد قتل خطای محض مجازات اعدام پیش بینی نشده برای مثال اگر کودکی اسلحه ای را به سمت کسی نشانه رفته و شلیک کند به علت صغر سنی و موجود نبودن عناصر قتل عمد تنها به پرداخت دیه قتل از سوی عاقله محکوم می شود. در رابطه با قتل شبه عمد اما قضیه کاملا پیچیده است. این در حالتی است که شخص برای درگیری با مقتول مثلا به سوی او شیء را پرتاب می کند ولی قصد کشتن او راندارد ولیکن قتل رخ می دهد. اصولا بسیاری از قتل ها در این دسته از تقسیم بندی ما قرار می گیرند و متأسفانه اگر برای متهم وکیل قتل مجربی اتخاذ نگردد چنبن اشخاصی محکوم به اعدام می گردند.

 فرض کنید قاتل اصلا انگیزه قتل مقتول را نداشته باشد برای مثال: با تفنگ سر مقتول را با تصورخالی بودن اسلحه نشانه بگیرد و ماشه را بکشد در چنین شرایطی قتل می تواند عمدی محسوب شود و ضارب به عنوان قاتل عمد قصاص گردد.مساله دیگر این که گاهی درنزاعی جمعی افرادی به قتل می رسند و قاتل مدعی است از خود دفاع کرده است،این موضوع هم در قوانین ما پیش بینی شده است و اهمیت وکیل قتل در اینجا مشخص می شود که اگر دفاع مناسبی از او صورت نگیرد فرد مذکورقصاص می شود.در صورتیکه با اثبات شرایط قتل شبه عمد یا دفاع شخصی می توان متهم را از چوبه اعدام رهانید.

یک وکیل قتل با وکالت شایسته می تواند یک متهم به قتل را علاوه بر قصاص از دیه هم معاف کند. در نهایت مساله جرم قتل مساله مرگ و زندگی است و نمی توان نسبت به ان بی دقتی نمود. چه بسا افراد بی گناهی که به علت نداشتن وکیل قتل متخصص و خوب در این زمینه به دار مجازات آویخته شده اند و چه بسا قاتلینی که به ناحق به علت ناتوانی وکیل قتل اولیای دم از مجازات گریخته اند.

واضح است که وکیلی که به وکالت در خصوص پرونده قتل می پردازد می بایست هم از قوانین مربوط به قتل و هم رویه موجود در دادگاه ها و همچنین شگردهای پلیسی و جنایی لازم باخبر باشد.وکیل قتل عنوانی است که نمی توان به هر وکیلی منسوب نمود و علت آن هم مشخص است،اینکه وکیل قتل صرفا با استناد به قوانین نمی تواند به نحو شایسته از موکل دفاع نماید ،همانطور که مستحضر هستید در صورت اثبات قتل به نحو عمد مجازات آن قصاص است یعنی فرد قاتل به دار اویخته می شود.  بدیهی است با وجود چنین مجازاتی نمی توان به هر وکیل قتلی اعتماد نمود و می بایست به وکلای متخصص مراجعه نمود. در صورت بروز هرگونه مشکل در این باب شما می توانید با وکلای مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید و اطمینان داشته باشید که آنها تا آخرین مراحل دادرسی در کنار شما خواهند بود.

مزایای بهره مندی از وکیل قتل:

  • وکیل قتل می تواند رضایت و یا عدم رضایت شاکی را اعلام نماید و نیازی به حضور شاکی برای اعلام رضایت نخواهد بود.
  • مدت زمان اثبات جرم قتل کمتر می شود.
  • نیازی به حضور شاکی در دادگاه نخواهد بود.
  • در صورت متواری بودن قاتل میتواند سریعا او را جلب کند.
  • در صورت رضایت اولیای دم وکیل قتل میتواند از طرف شاکی دیه را به آنها پرداخت کند.

مراحل طرح شکایت قتل به وسیله وکیل قتل و مدارک مورد نیاز

شما نیاز به وقت مشاوره حضوری با یک وکیل قتل را دارید. برای دریافت وقت با مؤسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

پس از گرفتن وقت حضوری با وکیل قتل، جزئیات پرونده را برای وکیل شرح داده و چنانچه مدارکی برای اثبات ادعای خود و یا دفاع از خود دارید به وکیل قتل تحویل داده و وکالتنامه وکیل را امضاء می کنید.

در این مرحله وکیل مراحل قانونی اثبات جرم قتل و یا دفاع از متهم را پیگیری می کند.

مدارک لازم عبارتنداز:

  • مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی
  • ارائه مدارک و مستندات و شهود برای اثبات جرم قتل

همانطور که  ذکر کردیم پیش بردن پرونده های مهمی مانند قتل، به تنهایی امکان پذیر نخواهد بود چه بسیار افرادی بوده اند که به گمان خود قتل عمد انجام داده بودند ولی طبق قانون و قوانینی که قانونگذار تعیین نموده قتل آنها عمد محسوب نمیشده و به ناحق مجازات شده اند. لذا کمک گرفتن از وکیل قتل مجرب و متخصص بسیار حائزاهمیت است. برای اینکه عادلانه به حق خود برسید یا به ناحق مجازات نگردید با ما تماس بگیرید. مؤسسه حقوقی ملک پور