جعل در لغت به معنای خلق کردن و دگرگون کردن و تزویر به معنای حیله و تقلب و خلاف واقع جلوه دادن چیزی است. همچنین در اصطلاح حقوقی، جعل و تزویر عبارت است از ساختن هر چیزی مانند سند به یکی از روشهای پیش‌بینی شده در قانون بر خلاف حقیقت و به ضرر دیگری است. این‏ جرم از جرایم مطلق بوده و حصول نتیجه، شرط تحقق جرم نیست. به علاوه لازم‏ نیست که به جهت استفاده از آن سند، نفعی به‏ مرتکب برسد یا سبب اضرار غیر ‏شود. جرم جعل و استفاده از سند مجعول در دادسراها و محاکم کیفری صورت میگیرد و درمحاکم حقوقی صرفا به ادعای جعل و اظهار انکار پرداخته می شود. لازم است در این موارد از یک وکیل جعل خبره که کاملا به امور حقوقی و کیفری مربوط به جرم جعل مسلط می باشد استفاده کنید.

ارکان جرم جعل

ارکان جرم جعل عبارتند از:

– رکن مادی:  به این معنی است که باید آن اعمال و افعال که در تعریف جعل و ذکر مصادیق آن به عمل آمد توسط شخص، انجام شود تا رکن مادی تحقق یابد و البته همین رکن مادی شامل فعل و ترک فعل می باشد در ضمن  عمل شخص جاعل باعث ایراد ضرر به شخص یا اشخاص یا جامعه شود.

– رکن معنوی: به قصد انجام عمل مجرمانه و آگاهی و هوشیاری در حین انجام جرم جعل تلقی می شود.

–  رکن قانونی: یعنی زمانی که قاضی و دادرس در حال رسیدگی با شکایت اشخاص ذینفع و یا گزارش مرجع انتظامی اداری دولتی مواجه می شود باید تشخیص دهد که عمل انجام شده توسط متهم با مواد قانونی مربوط به جعل در قانون مجازات اسلامی منطبق باشد.

مصادیق جرم جعل:

 • ساختن نوشته یا سند خلاف واقع
 • ساختن مهر یا امضای افراد ثالث بدون اطلاع و اجازه آنها
 • خراشیدن یا تراشیدن (خراشیدن، از بین بردن یک جزء کلمه است مثلا واژه احمد را به محمد تبدیل کند ولی تراشیدن، از بین بردن تمام کلمه است.)
 • قلم بردن (تغییر دادن و تبدیل حرف ها و کلمه ها)
 • الحاق (اضافه کردن یک نوشته و یا حرف در سند)
 • از بین بردن یا سیاه کردن قسمتی از نوشته
 • الصاق نوشته ای به نوشته دیگر (چسباندن دو نوشته متفاوت به یکدیگر)
 • تغییر دادن تاریخ سند (مثلا تاریخ چک را تغییر داده و آن را یک هفته جلو بیندازد.)

استفاده از سند مجعول

قانونگذار هر جا از جعل سخن گفته است استفاده از سند مجعول را هم ردیف با آن مورد بحث قرار داده و برای این جرم همان مجازات جعل را تعیین نموده است. لازم به ذکر است که این جرم به صرف ارتکاب اعمالی مثل «به کار بردن ، استعمال ، استناد یا مبادله کردن» و نظایر آنها محقق می گردد.

مزایای استفاده از وکیل جعل در جرم کیفری جعل اسناد:

 • مدت زمان اثبات جرم جعل اسناد توسط وکیل جعل کمتر میباشد.
 • نیازی به حضور شاکی در دادگاه نخواهد بود.
 • وکیل جعل میتواند به جای موکل تقاضای کارشناسی و خط نگاری کند.
 • وکیل جعل میتواند برای جبران ضرر و زیان موکل و محکومیت شخص جاعل اقدام کند.
 • وکیل جعل میتواند رضایت و یا عدم رضایت شاکی را اعلام نماید و نیازی به حضور شاکی برای اعلام رضایت نخواهد بود.

نکته: رضایت شاکی فقط موجب تخفیف در مجازات جاعل میشود و کلا از بین نخواهد رفت.

مراحل شکایت کیفری جعل توسط وکیل جعل

در صورتی که قصد دفاع از خود در اتهام جعل سند یا شکایت کیفری از فردی به دلیل جعل را داشته باشید، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید

پس از گرفتن وقت حضوری از وکیل جعل، جزئیات پرونده را برای وکیل شرح داده و چنانچه مدارکی برای اثبات ادعای خود و یا دفاع از خود دارید به وکیل جعل خود تحویل داده و وکالتنامه وکیل را امضاء می‌کنید.برای بهره مندی از خدمات بهترین وکیل جعل با مؤسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

در  مرحله بعد وکیل جعل مراحل قانونی اثبات جرم جعل و یا دفاع از متهم را پیگیری می کند. به این صورت که در ادعای جعل سند اصل مدرک و سند جعلی را به دادگاه ارائه داده تا در خصوص آن کارشناسی لازم با دستور مناسب قاضی بازپرس انجام شود همچنین اطلاعات لازم در خصوص هویت مرتکب جعل و آدرس و مشخصات وی را به دادسرا اعلام می کند.

مدارک لازم جهت ارائه به وکیل جعل

 • مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی.
 • ارایه سند، مدرک و یا نوشته ای که جعل شده است.

البته شما رونوشت مدارک را به وکیل جعل ارائه می دهید و در صورت درخواست دادگاه به رؤیت اصل مدارک و یا کارشناسی در رابطه با مدارک ارائه شده در ادعای جعل در این مرحله شما می توانید اصل مدارک را با اخذ رسید از وکیل جعل  به او تحویل دهید.

شما با انتخاب بهترین وکیل جعل از مؤسسه حقوقی ملک پور می توانید با خاطری آسوده پرونده کیفری خود در رابطه با جرم جعل را به بهترین وکلای این مؤسسه بسپارید. با ما تماس بگیرید.