مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی

مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به بررسی و تشریح آن بپردازیم ،

موسسه حقوقی ملک پور و موسسه مشاوره ای MIE اتریش هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه ی پناهندگی انجام نمیدهند و این مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهی عموم از مضرات و خطرات پناهندگی میباشد.

مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی یکی از راه های پر خطر و پرریسک مهاجرت محسوب می شود که در عصر حاضر موضوع مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی چندان مورد وثوق و مورد تایید وکلای بین الملل محسوب نمی شود چراکه مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی روشی غیر قانونی و غیر منطقی تلقی میگردد ، امروزه متقاضیان فراوانی در وب سایت ها و وبلاگ های مهاجرتی به دنبال مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی هستند که به آنها توصیه می نمائیم قبل از هر اقدامی ابتدا تمامی راه های مهاجرت به تاجیکستان را بررسی نموده و سپس اقدام به مهاجرت نمایند و در این زمینه می توانند با وکلای زبده و بین الملل موسسه حقوقی ملکپور ( دفتر همکار موسسه MIE اتریش ) مشورت نمایند و مشاوره تخصصی دریافت کنند .

video مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی
video مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی
audio مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی
audio مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی

در این مقاله سعی داریم در حد امکان تمامی شرایط مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی را برای شما متقاضیان تشریح نمائیم و به تمامی سوالات شما در باب مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی پاسخ دهیم .

چه شخصی در جمهوری تاجیکستان پناهنده محسوب می شود ؟

یک پناهنده فردی است که شهروند جمهوری تاجیکستان نیست و در سرزمین تاجیکستان ساکن شده است و به خاطر ترس از آزار و شکنجه در کشور شهروندی خود یا به دلایل نژاد ، مذهب ، شهروندی ، قومیت ، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی قادر نیست در کشور خود زندگی کند و تمایلی به بازگشت به کشور خود را ندارد یا شخص بدون تابعیت می باشد که به کشور تاجیکستان پناه آورده است .

آیا می توان در صورت رد درخواست پناهندگی در تاجیکستان به کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل اعتراض نمائیم ؟

با توجه به اینکه تاجیکستان کنوانسیون ۱۹۵۱ پناهندگان و پروتکل ۱۹۶۷ آن را امضاء نموده است ، به همین دلیل شخص می تواند به در صورت رد درخواست پناهندگی توسط دولت تاجیکستان به کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل اعتراض نماید ، کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ممکن است شخص را در مورد روش های پناهندگی موجود در کشورتاجیکستان هدایت کند و در صورت لزوم با ارائه خدمات قانونی به شخص کمک و یاری نماید .

شخص در کدام اداره در تاجیکستان می تواند درخواست پناهندگی ارائه نماید ؟

اگر شخص به طور قانونی به تاجیکستان وارد شده است می بایست به اداره مهاجرت تحت وزارت امور داخلی مراجعه نماید و در خواست پناهندگی خود را ارائه دهد در عین حال شخص باید توجه داشته باشد که به عنوان یک شخص خارجی باید ظرف ۳ روز کاری پس از ورود به تاجیکستان (به جز روزهای شنبه و یکشنبه) به اداره مهاجرت تحت وزارت امور داخلی (OVIR سابق – اداره ویزا و ثبت نام ) مراجعه نموده و ثبت نام کند ، این بدان معنی است که کسانی که به تاجیکستان می رسند ، باید ظرف ۳ روز کاری ثبت نام نمایند . درخواست شخص برای پناهندگی ممکن است ظرف یک ماه ارائه شود اما مهم این است که در طول ۳ روز کاری ثبت نام اجباری می باشد ، در غیر این صورت شخص طبق قانون مجازات اداری جریمه و محکوم خواهد شد .
اگر شخص به صورت غیرقانونی از مرزهای کشور عبور کرده است می بایست ظرف مدت ۲۴ ساعت به ارگان های حفاظت از مرز کشور تاجیکستان خود را معرفی نماید و پس از آن ظرف مدت ۳ روز کاری در خواست خود را به اداره مهاجرت ارسال می نماید .

اگر شخص نمی تواند به دلیل وضعیت جسمانی ( ناتوانی یا بیماری ) درخواست ارائه نماید ، نماینده قانونی او می تواند در خواست پناهندگی نماید به شرط آنکه سند پزشکی معتبر ارائه نماید .

برای ثبت نام و درخواست پناهندگی در تاجیکستان چه مدارکی مورد نیاز است ؟

شخص می بایست  به صورت شخصی برای پناهندگی درخواست نماید که برای درخواست پناهندگی در تاجیکستان مدارک زیر را باید ارائه نماید :

 • یک درخواست کتبی برای بخش خدمات مهاجرت ( بدون نیاز به فرم ) و ۲ قطعه عکس ( ۴*۳ ) برای هر یک از اعضای خانواده بالای ۱۶ سال
 • پاسپورت شخص و همچنین یک کپی از پاسپورت و سایر اسناد هویتی دیگر
 • گواهی از محل اقامت شخص در تاجیکستان
 • گواهی بهداشتی از جمله آزمایش اچ آی وی (HIV ) که این آزمایش می تواند در اداره پلیس واقع در شهر دوشنبه در خیابان ۱۲ دانشکده دندانپزشکی انجام شود

اگر شخص کمتر از ۱۶ سال سن دارد :

در صورت ورود افراد زیر ۱۶ سال در قلمرو جمهوری تاجیکستان آنها همراه با نمایندگان قانونی و کسانی که مایل به شناختن به عنوان پناهنده هستند به اداره مهاجرت مراجعه نموده تا پرسشنامه را تکمیل نموده و مصاحبه صورت گیرد ، در این صورت اقدامات لازم جهت انتقال افراد ذکر شده به سازمان های حامی و نگهداری جمهوری تاجیکستان تا زمان تصمیم گیری در مورد تعیین وضعیت قانونی آنها مطابق با قانون مربوط به پناهندگان و سایر مقررات جمهوری تاجیکستان انجام گیرد .

شخص باید بداند که طبق قانون تاجیکستان (قطعنامه شماره ۳۲۵ سال ۲۰۰۰ ) پناهندگان و پناهجویانی که بعد از سال ۲۰۰۰ وارد تاجیکستان شده اند مجاز به سکونت در استان گورنو بدخشان و شهرهای زیر نیستند : دوشنبه ، خوجند ، کورگان تایت ، تورسن زاده ، رگگون ، سربند ، کولب ، نورک ، چاکالوف ، کایراکوم ، تابوشار، کینبدوم و مجاز به سکونت در مناطق Varzob ،  Jiggital،  Pianj،  Kumsangir، Farkhar ،  Hamadoni،  Shurabad،  Shaartuz، Kabodion و Jilikul نمی باشند .

بنابراین افراد زیر می تواند در شهر ها و مناطق زیر سکونت نمایند :  Hissor،  Rudaki، Vahdat ،  Faizabad، Darband ، Tajikabad، Tavildara، Gharm و Yavan districts

پس از ارسال درخواست پناهندگی به شخص  توسط اداره مهاجرت گواهی ثبت پناهندگی اعطا خواهد شد .

 

مراحل ثبت نام درخواست پناهندگی و تصمیم در مورد وضعیت پناهندگی به چه نحو می باشد ؟

کمیسیون تصمیم گیری وضعیت پناهجو باید ظرف ۱۰ روزکاری از تاریخ درخواست و ارسال شخص به بررسی ابتدایی درخواست پناهندگی بپردازند و درخواست پناهندگی را قبول یا رد نمایند ، هنگامی که مقامات درخواست را قبول می کنند یک گواهینامه موقت پناهندگی برای مدت سه ماه صادر می نمایند ، این سند حاکی از آن است که شخص به طور قانونی دارای اقامت در کشور تاجیسکتان است در حالی که شخص در وضعیت انتظار به سر می برد .

هنگامی که درخواست شخص ثبت می شود ، توسط کمیته تعیین وضعیت پناهندگی طی حداکثر ۶ ماه پس از تاریخ ثبت درخواست پناهندگی پرونده مورد بررسی قرار می گیرد ، روش تعیین وضعیت پناهندگی ممکن است در هر لحظه معلق باشد ، در صورتی که در هنگام رسیدگی به پرونده شخص آشکار شود که اطلاعات شخص عمدا نادرست ارائه شده است یا شخص اقدامی نموده است که امنیت ملی را به خطر می اندازد یا نظم عمومی جمهوری را تاجیکستان تهدید می کند بلافاصله شخص را دیپورت مینمایند و یا او را روانه زندان می کنند .

مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی چیست ؟

پس از دریافت درخواست شخص ، کارمندان اداره مهاجرت تاریخ مصاحبه را تعیین خواهند کرد ، مصاحبه با هدف پیدا نمودن دلیل ترک کشور شخص انجام خواهد شد ، شخص ممکن است برای بازبینی درخواست پناهندگی به اداره مهاجرت برای چندین مصاحبه با کارکنان بخش خدمات مهاجرت دعوت شوند .

در طول مصاحبه شخص می بایست باید ادعای حقیقی خود را مطرح نماید چراکه باید حقانیت اداعای خود را ثابت نماید ، این بدان معنی است که شخص می بایست اطلاعات درست و دقیق در مورد خود و خانواده خود اراده دهد و اعلام نماید که چرا نمی تواند به کشور خود برگردد .

شخص باید بداند که اطلاعاتی که در طی مصاحبه ارائه می کند به هیچ عنوان افشا نمی شود و بدون رضایت شخص به مقامات کشور یا دیگران اطلاع داده نمی شود .

اطلاعاتی که در طی مصاحبه توسط شخص ارائه می شود توسط مسئولان مهاجرت در یک پرسشنامه ثبت می گردد که پس از مصاحبه تکمیل شده و شخص می بایست با محتوای آن آشنا شود و سپس از شخص خواسته می شود که آن را امضا کند( تایید اینکه تمام اطلاعات در این پرسشنامه مربوط به اظهارات شخص می باشد )

مصاحبه باید با تمام اعضای زن و مرد ۱۸ ساله یا بالاتر انجام گردد .

نکته بسیار مهم در باب مصاحبه : اگر شخص نمی تواند به زبان تاجیک یا روسی صحبت کند ، مقامات می بایست مترجم برای شخص فراهم کنند حال اگر شخص با مترجم ارائه شده توسط مقامات راحت نباشد ، شخص مجاز به انتخاب مترجم می باشد .

درخواست پناهندگی چه اشخاصی پذیرفته نخواهد شد ؟

طبق قانون پناهندگان نمی توان انتظار داشت که به اشخاص زیر پناهندگی در تاجیکستان اعطا شود :

 • اگر ادعاهای شخص بر مبنای مواردی نظیر قحطی، اپیدمی و یا ناشی از بلایای اضطراری در کشور شخص یا به دلایل مشکلات اجتماعی و اقتصادی فردی باشد .
 • اگر مقررات انصراف در مواردی که در قانون کنونی تعریف شده است اعمال شود .
 • اگر شخص اطلاعات غلط و نادرست در مورد خود یا هر جنبه ای از ادعای خود را ارائه نماید .
 • اگر شخص به خاطر تاخیر در بازداشتن قانون و یا از بین بردن عدالت برای تظاهرات در تاجیکستان آمده باشد .
 • اگر درخواست شخص قبلا رد شده باشد و به دلیل وجود ترس و بدون تغییر در وضعیت دوباره درخواست داده باشد .
 • اگر شخص به طور غیر قانونی از مرز جمهوری تاجیکستان عبور کرده باشد و قصد درخواست پناهندگی دارد اما درخواست خود را در مدت ۲۴ ساعت مطابق با ماده ۶ قانون پناهندگان و پناهجویان ارائه نکرده باشد .
 • اگر شخص از طریق یکی از کشورهایی که در قطعنامه ۳۲۳ ذکر شده است ، عبور کرده باشد .

 

حال با توجه به آنچه در باب مهاجرت به تاجیکستان از طریق پناهندگی خدمت شما ارائه شد در می یابیم که شرایط پناهندگی در تاجیکستان و درخواست پناهندگی در تاجیکستان به چه ترتیب می باشد حال برای کسب اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت به تاجیکستان از طرق قانونیو سایر طرق مهاجرت به تاجیکستان من الجمله تحصیل در تاجیکستان ، کار در تاجیکستان ، سرمایه گذاری و یا کارآفرینی در تاجیکستان می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور ( دفتر همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش ) در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید