در این مقاله قصد داریم که کشورهای آسیا جنوب شرقی رابه طور خلاصه بررسی کنیم. بدین دلیل که عده ای از هموطنان مان برای ادامه تحصیل و اقامت و کار راهی این کشورها میشوند و این مسئله ما را بر آن داشت تا در مقاله ای در مورد این کشورها اطلاعاتی به شما بدهیم.

منطقه آسیای جنوب شرقی شامل هفت کشور اصلی آسیاو سه کشور جزیره‌ای می‌باشد.

آسیای جنوب شرقی حدود چهار میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد. این منطقه بیشتر شامل سرزمین‌های کوهستانی و جنگل‌های استوایی، همراه با ساحل ماندابی است.

اوت سال ۱۹۶۷ ،پنج کشور آسیای غربی یعنی اندونزی، تایلند،سنگاپور، فیلیپین و مالزی در بانکوک نشستی برگزار کردند ، این نشست با انتشار” بیانیه بانکوک” تاسیس اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی موسوم به “آسه آن” را رسما اعلام کرد. به دنبال آن مالزی ، تایلند و فیلیپین با برگزاری نشست وزیران در کوالالومپور تصمیم گرفتند که اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی جایگزین اتحادیه آسیای جنوب شرقی سابق شود.

اهداف این اتحادیه عبارت است از:

روحیه مساوی الحقوق و همکاری برای صرف مساعی مشترک به مساعدت به رشد اقتصادی منطقه ای ، پیشرفت اجتماعی و توسعه فرهنگی پیروی از عدالت ، اصول روابط کشور و منشور سازمان ملل مساعدت به صلح و ثبات منطقه مساعدت به همکاریها و پشتیبانی متقابل در مسائل اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، فنی و علمی پشتیبانی متقابل در قلمروهایی مانند آموزشی،شغلی، فنی و تعلیم اداری و تجهیزات تحقیقاتی همکاری ها ی موثرتردر زمینه های کشاورزی و صنایع، گسترش تجارت ، بهبود راه و حمل و نقل و ارتقای سطح زندگی مردم مساعدت به تحقیقات مربوط به مسائل آسیای جنوب شرقی حفظ همکاری های نزدیک و با منافع متقابل بین سازمان های بین المللی و منطقه ای دارای اهداف مشابه ، جستجوی راههای همکاری فشرده تر با این سازمان ها.

اعضای این اتحادیه :

کشورهای عضو اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی عبارتند از برونئی،کامبوج، اندونزی، لائوس ، مالزی، برمه ، فیلیپین ، سنگاپور، تایلند، ویتنام از بین این کشورها بیشترین مقصد هموطنان ما سنگاپور ، مالزی، تایلند و فیلیپین میباشد.

تایلند:

(جغرافیای طبیعی و اوضاع اقلیمی تایلند) موقعیت جغرافیایی (حدود و وسعت)
مساحت کشور پادشاهی تایلند که در گذشته سیام خوانده می شد و در مرکز سرزمین قاره ای آسیای جنوب شرقی قرار دارد، بالغ بر ۱۹۸,۱۱۵ مایل مربع و یا ۵۱۴,۰۰۰ کیلیومتر مربع می باشد.
تایلند از شرق به کشور لائوس و کامبوج و در قسمت شبه جزیره ای با خلیج تایلند (واقع در دریای چین جنوبی)، از جنوب با خلیج تایلند و شبه جزیره ملایا (از فدراسیون مالزی)، از غرب با خلیج بنگال (اقیانوس هند)، و میانمار و در شمال با میانمار و لائوس همسایگی دارد. خلیج بنگال نیز با جزایر نیکوبار هند همسایه است.
آب و هوا
سراسر تایلند در منطقه آب و هوایی حاره استوایی قرار دارد.
از آنجائی که تایلند در ۲۰ درجه شمال خط استوا قرار دارد، دارای آب و هوایی گرم و مرطوب بوده و به طور طبیعی کشوری با وضعیت جوی استوایی شمرده می شود. فصل بارندگی از تیر تا مهر است، از آبان تا بهمن، در قسمتهای شمالی هوا کمی سردتر است؛ در حالی که میزان رطوبت از حدود ۲/۹۵ درصد به سطح ۵/۵۸ در این ایام می رسد. درجه حرارت در این فصل از ۶۰ درجه فارنهایت در صبح تا ۸۰ درجه فارنهایت در نیمه روز متغیر می باشد. از اسفند تا خرداد، به طور معمول هوا بسیار گرم و مرطوب است، و درجه حرارت طی آن اغلب به میزان ۱۰۰ درجه فارنهایت می رسد.

جغرافیای انسانی
جمعیت و پراکندگی آن
در سال ۲۰۰۷ جمعیت تایلند ۶/۵۶ میلیون نفر برآورد شده است. پراکندگی جمعیت در همان سال ۶/۱۲۶ نفر بوده است. هر چند که این پراکندگی جمعیت از حدود ۱/۴ تا ۱/۲ در نواحی غربی و شمالی کشور تغییر می کند، ولی به طور کلی پراکندگی در اراضی مرتفع کمتر است.
زبانهای رایج و خط
زبان عمده مردم تایلند زبان (تایی) است، در جنوب کشور مردم مسلمان مالایو نژاد به زبان مالایو تکلم می کنند.

تحصیل در تایلند:

سال تحصیلی دانشگاه های تایلند از ماه ژوئن تا مارس و تعطیلات آن از اول آپریل تا ۳۱ می است. زبان آموزشی نیز در دانشگاه ها انگلیسی و تایلندی می باشد.

مقاطع آموزش عالی

مقطع کارشناسی معمولا ۴ سال است. ( به غیر از بعضی رشته های خاص مانند معماری و داروسازی که ۵ سال و پزشکی و دندانپزشکی که ۶ سال است)

دانشجویان لیسانسیه ای که معدل نمراتی برابر ۲/۵ ( نسبتا خوب یا  +C  یا بالاتر داشته باشند می توانند وارد دوره کارشناسی ارشد بشوند. این دوره نیز معمولا ۲ سال است .

دوره دکتری نیز مستلزم حداقل ۳ سال کار پژوهشی و علمی است. یک پروژه پایان ‌نامه دکترا باید دارای بالاترین سطح پیشرفت آکادمیک باشد. دانشجویان همچنین باید گزارشات مطالعاتی و سمینارهایی را در طول مدت تحصیل خود ارائه دهند.

پذیرش تحصیلی

دانشجویان خارجی که ملیت تایلندی ندارند برای تحصیل در دانشگاه ها یا مراکز آموزش عالی تایلند ملزم به داشتن گواهینامه پایان دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی ( برای ورود به مقطع کارشناسی ) یا مدرک لیسانس ( برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد ) یا مدرک کارشناسی ارشد ( برای ورود به مقطع دکتری)می باشند. همچنین بعضی از دانشگاه ها از متقاضیان ورود به دانشگاه، مدرک زبان آیلتس یا تافل می خواهند. ( معمولا در صورت نداشتن این مدرک، دانشجو باید در امتحان زبان دانشگاه شرکت کند و در صورت نیاز کلاس های زبان دانشگاه را بگذراند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم:

دانشگاه های تایلند که مورد تایید وزارت علوم هستند عبارتند از:

در کلیه رشته ها و مقاطع تحصیلیAsian Institute of Technology *

در کلیه رشته ها و مقاطع تحصیلیKing Mangkut’s University of Technology Thonburi *

تا مقطع کارشناسی ارشد در کلیه رشته ها(Assumption University (ABAC *

مالزی:

کشور مالزی یکی از جذابترین وآرامترین کشورهای آسیا است .این کشور در جنوب شرقی آسیا ودر ۷ درجه شمالی مدار استوا واقع شده است . مالزی ترکیب جالبی از مالایایی ها (مالزیایی ها )،چینی ها ، هندی ها و بومی ها است .وجود فرهنگ های متفاوت مالزی را تبدیل به بهشتی از غذاها و فستیوال ها کرده است .مالزی به عنوان یک بهشت گرمسیری در دنیا شهرت یافته است

آب و هوا و جغرافیای مالزی:

مالزی کشوری است نزدیک خط استوا و آب و هوای آنهم دارای اقلیم مناطق حاره است. فقط یک فصل دارد .نه بهاری نه پاییزی و نه زمستانی همیشه تابستان با دمایی حدود حداکثر ۳۴ درجه و حداقل ۲۴ درجه میباشد

و از لحاظ جغرافیائی از دو قسمت کاملاً جدا تشکیل شده. دو بخش متمایز مالزی از طریق دریای چین جنوبی از یکدیگر جدا شده‌اند، که هردو بخش غربی شبه جزیره مالزی و شرق مالزی، دارای منظره بسیار مشابهی از دشتهای مرتفع ساحلی هستند که اغلب از تپه‌ها و کوهستانهای جنگلی انبوه پوشیده شده که مرتفع‌ترین آن، کوه کینابالو به ارتفاع ۴٬۰۹۵٫۲متر بر روی جزیره بورنئو قرار دارد.

اقتصاد مالزی:

مالزی به خوبی از منابع طبیعی در نواحی خود برخوردار است همچون کشاورزی، جنگلداری و نیز مواد معدنی. از لحاظ کشاورزی، مالزی اولین صادر کننده پلاستیک طبیعی (کائوچو) و خرمای روغنی است که همراه آن الوارها و تنه‌های بریده شده درختان، کاکائو، فلفل سیاه|فلفل، آناناس و تنباکو (توتون) موجب رشد این بخش شده‌است. خرمای روغنی، نیز یک جنس عمده صادراتی خارجی است. قلع و نفت خام دو منبع عمده معدنی هستند که در اقتصاد مالزی از اهمیت خاصی برخوردارند. مالزی تا زمان فروپاشی بازار قلع در دهه۱۹۸۰، به تنهایی بزرگترین تولید کننده قلع جهان بود. در قرون۱۹و۲۰، قلع نقش غالبی را در اقتصاد مالزی ایفا می‌کرد. درست در سال ۱۹۷۲بود که نفت خام و گاز طبیعی، جای قلع را به عنوان عامل اتکاء بخش معدن مالزی اشغال نمودند.

فیلیپین:

فیلیپین که بطور رسمی چمهوری فیلیپین خطاب میشود ، طبق آمار سال ۲۰۰۶میلادی ، دارای

۸۹٬۴۶۸٫۶۷۷   نفر جمعیت میباشد که با این میزان جمعیت دوازدهمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب میشود وطبق آمار، دو سوم از این جمعیت در جزایر لوزون در شمال ساکنند و مانیل یایتخت آن نیز، یازدهمین پایتخت پر جمعیت دنیا به حساب میاید

فیلیپین متشکل است از ۷۱۰۷ جزیره و صخره سنگهای عظیم  با مساحت کل ۳۱۶٬۲۹۴ کیلومتر مربع

که تنها ۷۰۰ جزیره  از آن مسکونی میباشد

فیلیپین که بطور رسمی چمهوری فیلیپین خطاب میشود ، طبق آمار سال ۲۰۰۶میلادی ، دارای ۸۹٬۴۶۸٫۶۷۷   نفر جمعیت میباشد که با این میزان جمعیت دوازدهمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب میشود وطبق آمار، دو سوم از این جمعیت در جزایر لوزون در شمال ساکنند و مانیل یایتخت آن نیز، یازدهمین پایتخت پر جمعیت دنیا به حساب میاید.

سیستم آموزشی در کشور فیلیپین بسیار کارامد و مفید ارزیابی میشود و مبنی بر برنامه آموزشی ایالت متحده آمریکا میباشد.آمار با سوادی ۹۶%است که یکی از قویترینها در آسیا لحاظ میشود و زنان و مردان در آن سهمی نسبتا یکسان دارند.

سنگاپور:

جمهوری سنگاپور کشوری در آسیای جنوب شرقی است که یکی از مراکز بزرگ تجاری داد و ستد کالا در جهان محسوب می‌شود.

این کشور از شمال با مالزیو از جنوب با اندونزیهمسایه است. آب و هوای این کشور گرم و مرطوب است و سالانه بیش از ۲۲۴سانتی‌متر باران در آن می‌بارد.

بیشتر جمعیت این کشور در منطقه شهر سنگاپور متمرکز هستند و بقیه خاک این جزیره را جنگل‌های بارانی استوایی پوشانده است و مهمترین فعالیت مردم پراکنده در آن مناطق کشاورزی است.

سنگاپور از قرن نوزدهم مستعمره انگلیسشد و طی جنگ جهانی دوم از سال ۱۹۴۲تا سال ۱۹۴۵به دست ژاپنافتاد. پس از آن جزئی از مالزی شد و سرانجام در ۱۹۶۵از مالزی اعلام استقلال کرد.

اقتصاد در سنگاپور

تولید ناخالص داخلیدر این کشور ۱/۲۲۸ میلیارد دلار است و این کشور در سال ۲۰۰۷رشد اقتصادی ۷/۷ درصدی داشت. دو میلیون و ۷۵۱هزار نفر، نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری در این کشور ۱/۲درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دست نیست. در سال ۲۰۰۷نرخ تورم در سنگاپور ۱/۲ درصد بود.

دانشگاه های سنگاپور:

دانشگاه های سنگاپور در چند سال اخیر توانسته اند رتبه بالایی در بین دانشگاه های جهان کسب کنند و به خصوص در مقطع دکتری پذیرای دانشجویان بسیاری میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.