آشنایی با دانشگاه پرتوریا

 

 

دانشگاه پرتوریا در ۴ مارس سال ۱۹۰۸ در شهری به همین نام در آفریقای جنوبی تاسیس شده است. این دانشگاه از ۹ دانشکده شامل، دانشکده علوم اقتصادی و مدیریت، دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده علوم بهداشتی، دانشکده علوم انسانی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم طبیعی و کشاورزی، دانشکده معارف، دانشکده علوم دامپزشکی تشکیل شده است و در سال ۱۹۲۰ دانشکده دامپزشکی دانشگاه پرتوریا به عنوان دومین دانشکده دامپزشکی قاره افریقا و تنها دانشکده در کشور آفریقای جنوبی تاسیس شد. همچنین در سال ۱۹۴۹ دانشکده MBA را راه اندازی نمود که همواره به عنوان ۵۰ دانشکده برتر در زمینه مدیریت کسب و کار در دنیا و بهترین دانشکده در قاره آفریقا شناخته می شود. طبق گزارش وزارت آموزش آفریقای جنوبی، از سال ۱۹۹۷ هر ساله، دانشگاه پرتوریا بیشترین میزان تحقیقات و مقالات را در آفریقای جنوبی داشته است و در سال ۲۰۰۸ بیشترین فارغ التحصیلان دانشگاهی در دوره ی کارشناسی ارشد و دکترا متعلق به این دانشگاه بوده است. محوطه ی اصلی دانشگاه در حومه شهر هاتفیلد، پرتوریا واقع شده است که متشکل از ۶ دانشکده بوده و در زمینی به مساحت ۲۴ هکتار ساخته شده است. تعداد کل دانشجویان این دانشگاه ۵۷۴۰۹ نفر است. چنانچه با مطالعه ی مطالب فوق سعی در تکمیل اطلاعات خود داشتید، با وکلا و مشاورین موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/ در ارتباط باشید.

کلمات کلیدی: دانشگاه پرتوریا، آفریقای جنوبی، دانشکده

 

 

تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشجویان بین المللی که دوره ی دبیرستان یا Grade 12 را گذرانده اند، می بایست گواهی معافیت کامل از آموزش عالی آفریقای جنوبی (HESA) دریافت داشته و به دانشگاه ارائه دهند. دروس دانشکده به دو زبان انگلیسی و آفریقایی ارائه می شود و دانشجو                 می تواند زبان مورد نظر خود را انتخاب کند، پیش از ورود به دانشگاه، لزوماً آزمون زبان برگزار می گردد و چنانچه دانشجو نمرات مورد نظر را کسب نکند، دروه ی اجباری آموزش زبان برای آن دانشجو در نظر گرفته می شود. دانشجویانی که از خارج کشور به دانشگاه پرتوریا می آیند، باید کپی پاسپورت، کپی ویزای معتبر و کپی مدارک پوشش بیمه پزشکی برای یک سال تحصیلی را ارائه نمایند. سال تحصیلی تمامی دانشکده ها از ماه ژانویه شروع شده و  تا دسامبر ادامه دارد.

دانشکده حقوق در مقطع کارشناسی از دوره های دو ساله، سه ساله و چهار ساله تشکیل شده است که چنانچه شخصی بخواهد به وکالت یا مشاوره حقوقی مشغول شود می بایست دوره ی چهار ساله را بگذراند. در سال اول عموماً مقدماتی اساسی از نظام حقوقی آفریقای جنوبی تدریس می گردد و برنامه هایی با هدف تقویت زبان و سایر مهارت های عمومی آموزش داده می شود. و در سه سال بعدی بیشتر بر روی دورس تخصصی حقوق متمرکز می شود، در سال چهارم هر دانشجو می تواند با توجه به علاقه ی خود یکی از ۲۸ موضوعات ارائه شده از جمله حقوق محیط زیست، حقوق سایبری،حقوق تجارت و… را انتخاب نموده و پایان نامه ی خود را باتوجه به موضوع انتخابی تکمیل نماید. مطالب فوق جهت آشنایی با دانشگاه پرتوریا، توسط وکلای موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/ گردآوری شده است، چنانچه با سوالی مواجه شدید، می توانید از راهنمایی های وکلای موسسه بهره مند شوید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

در مقطع کارشناسی ارشد هر دانشکده قواعد و مقررات مخصوص به خود را جهت پذیرش و ادامه تحصیل تعیین نموده است، اما به طور کلی برای تمامی دانشکده ها مدرک چهار ساله ی دوره ی لیسانس مورد نیاز است، همچنین ریزنمرات دوره کارشناسی، کپی از پایان نامه یا سمینار یا تحقیق دوره ی کارشناسی، لیستی از مقالات چاپ شده در نشریات (در صورت موجود بودن)، برای دانشجویانی که در دانشگاه های غیر انگلیسی زبان تحصیل نموده اند، نمرات آزمون تافل مورد نیاز است.  همچنین دانشجویانی که از خارج کشور به دانشگاه پرتوریا می آیند، باید کپی پاسپورت، کپی ویزای معتبر و کپی مدارک پوشش بیمه پزشکی برای یک سال تحصیلی را ارائه نمایند.

برای تحصیل در مقطع دکترا دانشجو می بایست به سایت دانشگاه www.up.ac.za. مراجعه نموده و اطلاعات اولیه ی مورد نظر را وارد نموده و سپس مدارک ذیل را نیز ضمیمه نماید: یک پیشنهاد پیش نویس پایان نامه ( پروپوزال) که شامل طرح موضوع، بررسی ادبیات موضوع، بیان مساله، اهداف، فرضیه ها و روش تحقیق باشد. همچنین یک رونوشت از مدرک کارشناسی ارشد، پایان نامه کارشناسی ارشد، رونوشت سوابق علمی و مقالاتی که تاکنون در نشریات چاپ شده است، نیز می بایست ارائه گردد.

 

 

بورسیه تحصیلی

دانشگاه پرتوریا به دانشجویان بین المللی که واجد شرایط مورد نظر دانشگاه باشند تحت شرایطی بورسیه تحصیلی اعطا می نماید، در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، دانشجو می بایست به طور تمام وقت دانشجوی دانشگاه بوده و سابقه ی تحصیلی عالی داشته باشد. بورسیه ی تحصیلی تنها یک بار و برای یک دروه ی تحصیلی به دانشجو اعطا می گردد.

هزینه های تحصیل

هزینه درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۳۰۰ راند و هزینه ثبت نام ۷۵۰۰ راند می باشد و هزینه درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ۳۰۰ راند و هزینه ثبت نام ۵۰۰۰ راند می باشد.

شهریه دانشگاه در خصوص هر دانشکده و هر مقطع تحصیلی متفاوت است: تحصیل دوره کارشناسی در دانشکده دامپزشکی حدود ۴۴۰۰۰ راند و در دانشکده مهندسی حدود ۵۰۰۰۰ راند می باشد. در به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشکده مدیریت و اقتصاد  و دانشکده حقوق در مقطع دکترا ۱۵۰۰۰ راند و در مقطع کارشناسی ارشد ۱۴۰۰۰ است.

خوابگاه

دانشگاه انواع مختلفی از خوابگاه ، از جمله خوابگاه انفرادی، خوابگاه برای دو نفر و خوابگاه به شکل خانه که توسط بیش از سه دانشجو به صورت اشتراکی استفاده می شود. هزینه ی قابل پرداخت برای این خوابگاه ها نیز متفاوت است و به ترتیب ۵۲۰۰۰، ۴۷۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ راند در سال از دانشجو دریافت می شود. در خصوص وعده های غذایی هم چنانچه خوابگاه در داخل دانشگاه باشد، دانشجو می تواند از غذاهای تهیه شده توسط دانشگاه استفاده کند و نیازی به پرداخت هزینه های اضافی ندارد اما برخی از خوابگاه ها در خارج از محیط دانشگاه بوده و حدود ۲۸۰۰۰ راند جهت تهیه غذا دریافت می نمایند. در داخل محیط خوابگاه ها امکانات مختلفی نیز ازجمله درمانگاه، خشکشویی، رستوران و … نیز وجود دارد.

نتیجه گیری

تحصیل در دانشگاهی بین المللی و در خارج از کشور می تواند مزایای بی شماری برای افراد داشته باشد، زیرا علاوه بر اینکه افراد را با فرهنگ ها و زبان های مختلف آشنا می نماید، جهت استخدام در شرکت های بین المللی و … نیز  می تواند موثر باشد. دانشگاه پرتوریا طبق گزارش سالانه ی رنکینگ دانشگاهی در سال ۲۰۱۶ رتبه ی سوم را بین دانشگاه های آفریقای جنوبی و رتبه ی ۲۶۹ را بین  دانشگاه های دنیا به خود اختصاص داده است. تحصیل در رشته های دامپزشکی و مدیریت کسب و کار در دانشگاه پرتوریا که از اعتباری بین المللی برخوردار بوده و بهترین اساتید و امکانات را در این زمینه در اختیار دارد، برای افرادی که به این دو رشته علاقه مند هستند بسیار مفید و ارزشمند خواهد بود. چنانچه پس از مطالعه ی مطالب فوق سعی در تکمیل اطلاعات خود داشتید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور http://malekpourmie.com/  در ارتباط باشید.

 

منابع

 

http://www.up.ac.za/

http://www.4icu.org/reviews/4235.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Pretoria

 

 

 

رویا خدایاری

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ