حقوق مالی:

عوامل موثر در دخالت دولت:

در این مقاله در رابطه با عوامل موثر در دخالت دولت که یکی از موضوعات حقوق مالی می باشد شرح می دهیم.

آیا در رابطه با حقوق مالی اطلاع دارید؟آیا عوامل موثر در دخالت دولت را می دانید؟چه عواملی باعث تبیین مالیه عمومی شده است؟مهمترین وظایف اقتصادی دولت چیست؟آیا در رابطه با عوامل نظارت و تصدی گری در حقوق مالی اطلاع دارید؟

 

با توجه به اینکه مالیه عمومی به ویژه عوامل موثر در دخالت دولت در سطح بسیار گسترده ای روبه افزایش در جوامع بشری می باشد می توانیم اینگونه عنوان کنیم که مالیه عمومی به ویژه عوامل موثر در دخالت دولت بر روابط دولت ها و چگونگی فعالیت هایشان تاثیر بسزایی دارد به طوری که خود باعث پیشرفت و افزایش رشد جوامع بشری شده است موسسه حقوقی ملک پور در این مقاله سعی دارد تا عوامل موثر در دخالت دولت را یکی از موضوعات مهم حقوق مالی می باشد را به عرض شما برساند.

عوامل متعددی که باعث تبیین مالیه عمومی در جامعه شده است عبارتند از:

۱:درجه و میزان حضور دولت در جامعه:در این مورد می توان اینگونه بیان داشت که هرچه حضور دولت در مسائل اجتماعی و اقتصادی بیشتر باشد ابعاد عملی مالیه در جامعه گسترده تر می شود و نمود بیشتری می یابد.

۲:بینش و نگرش حاکم در جامعه:در این مورد بهتر است بگوییم که هرچه  بینش و نگرش جامعه برکارهای دولت بیشتر و دقیق تر باشد تاثیر فوق العاده ای بر مالیه عمومی میگذارد.

۳:شرایط خاص:در این مورد بدون تردید می توان عنوان کرد که اوضاع اقتصادی،اجتماعی وسیاسی تاثیر مهم و بسیار تعیین کننده ای بر جامعه دارد که در این مورد می توانیم اوضاع اجتماعی را به ۲ بخش عادی و غیر عادی تقسیم نماییم که گستردگی و پیچیدگی مالیه عمومی در شرایط غیرعادی تاثیر بسیاری بر شرایط عادی داشته است.

۴:درجه توسعه و پیچیدگی اقتصادی جامعه:در این رابطه می توان اینگونه عنوان کرد که هرچه اقتصاد یک کشور توسعه یافته باشد بر پیچیدگی اقتصاد آن جامعه تاثیرگذار تر خواهد بود.

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور می باشد.موسسه حقوقی ملک پور این امکان را دارد که شما را در زمینه حقوق داخلی یاری دهد و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهد.

مهمترین وظایف اقتصادی دولت:

دولت ۲ وظیفه مهم بر جامعه دارد:   ۱:نظارت           ۲:تصدی گری

دسته بندی وظایف دولت به ۲ دسته  حاکمیت و تصدی گری اولین بار توسط حقوق اداری کشور فرانسه مطرح شد که در حال حاضر این دسته بندی طرفداران زیادی ندارد.

۱:نظارت:در این قسمت تدوین قوانین و کنترل توسط بخش خصوصی انجام می شود.

۲:تصدی گری:دخالت مستقیم و انجام فعالیت اقتصادی که باعث ایجاد کسب سود در جامعه شود.

تعریف اعمال نظارتی و تصدی گری:در حال حاضر وظایف اداری به اعمال نظارت و تصدی گری تقسیم می شود.دفاع،هدایت روابط خارجی،وصول مالیات و حفظ نظم از جمله فعالیت های اداری محسوب می شود و این موارد یعنی حفظ نظم و امنیت عمومی هیچوقت به بخش خصوصی واگذار نشده است این موارد از جمله وظایف حاکمیتی می باشد.

مهمترین اهداف دولت در بخش اقتصاد:

۱:تخصیص موثر منابع:بخشی از منابع تولید صرف تولید کالا و خدمات می شود که بخش خصوصی اقدام به تولید آنها نمیکند و دولت خود باید این وظایف را خود به عهده بگیرد.

۲:حفظ ثبات اقتصادی:اتخاذ تدابیر برای رفع بحران و عدم ثبات هایی مثل بیکاری

۳:توزیع مناسب درآمد:ایجاد توزیع عادلانه درآمد از طریق مالیات .

در نهایت می توان گفت که عوامل موثر در دخالت دولت بسیار گسترده بوده و این عوامل باعث رشد روز افزون مالیه عمومی شده است ونکته حائز اهمیت این است که وظایف و اختیارات دولت به هیچ عنوان قابل واگذاری به بخش خصوصی نخواهد بودو در اختیار بخش دولتی می باشد و یکی از وظایف بخش دولتی محسوب می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 

 

 

منابع:

برگرفته از کتاب مالیه عمومی دکترکامران فقیهی

برگرفته از کتاب مالیه عمومی دکتر جمشید پژویان

 

 

 

نگار ولی یاری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.