شرایط کار ضمن تحصیل درعمان

این کشور عمدتا متکی به تجارت با کشورهای واقع در اقیانوس هند و اطراف آن است. عمان تاریخ غنی دارد که تا حد زیادی تحت تاثیر انگلیس و دین اسلام بوده است. عمان بخشی از شبه جزیره عربستان است و جایگاه بسیار استراتژیکی در دهانه خلیج فارس دارد. در شمال غرب با کشور امارات متحده عربی و از غرب با عربستان سعودی همسایه است.

عمان در طول تاریخ امپراتوری قدرتمندی بوده است که توانست استقلال خود را از بریتانیا در طول دوره استعمار به دست آورد. درآمد اقتصادی این کشور بسیار بالا است و یکی از صلح آمیزترین کشورهای جهان است، با وجود این واقعیت که این کشور دارای سطح متوسطی از منابع طبیعی است. اقتصاد متنوع، صادرات نفت بالا و صنعت گردشگری رو به رشد از دیگر خصوصیات این کشور است.

زندگی در عمان

آب و هوای عمان مشابه سایر نقاط خلیج فارس در بیشتر ماه های سال گرم و خشک است. بیشترین میزان بارش باران در ماه ژانویه است، که البته در منطقه کوهستانی ظفار میزان بارش باران باران است. بارش برف در کوهها ممکن است هر چند سال یکبار رخ دهد، اما این رخداد نادر است. در برخی از مناطق در طول سال باران نمی بارد.

فرهنگ عمان ضرورتاً عربی است، با برخی تمایزات فرهنگی که ناشی از تاثیر آفریقا و انگلستان در طول تاریخ این کشور است. مردم این کشور مهربان و مهمان نواز هستند، اما تمایز بین نقش مرد و زن با توجه به نفوذ اسلام را روی مردم این کشور رایج است. مردم عمان تحصیل کرده هستند و از کیفیت بالای زندگی خود لذت می برند.

آموزش عالی در عمان

دانشجویانی که قصد تحصیل در عمان دارند باید مدت ها قبل از سفر خود برای اخذ ویزای دانشجویی درخواست دهند. با توجه به شرایط ویزای دانشجویی کشور عمان، دانشجویان بین المللی تا پایان دوره تحصیلی خود اجازه کار حین تحصیل ندارند.

آموزش عالی در دانشگاه های عمان طبق سیستم دانشگاهی نسبتاً جدیدی است و اولین دانشگاه این کشور در دهه ۱۹۸۰ تاسیس شد. برخی از دانشگاه های این کشور عبارتند از: دانشگاه سلطان قابوس، دانشگاه مسقط، دانشگاه الشرقیه، دانشگاه نزوی.

تحصیل در عمان به دانشجویان فرصت تجربه زندگی در یکی از فرهنگ های پیشرفته عربی را می دهد. دانشجویان آزادی بیشتری در زمینه مذهب و تجارت در عمان نسبت به دیگر کشورهای عربی خواهند داشت که به جذابیت تحصیل در این کشور می افزاید. همچنین، اکثر رشته های دانشگاهی به زبان انگلیسی تدریس می شود که حضور در دانشگاه و درک مطالب درسی را برای بسیاری از دانشجویان بین المللی ساده تر می کند.

از آنجا عمان یک دولت اسلامی است، تقویم دانشگاهی این کشور طبق تقویم اسلامی و شامل تعطیلات مهم اسلامی است. در بسیاری از دانشگاه ها سال تحصیلی به سه ترم سه ماهه تقسیم می شود که ترم اول در ماه آگوست یا سپتامبر شروع و تا ماه دسامبر یا ژانویه ادامه دارد و ترم بعد در اواخر فوریه شروع می شود و تا اواخر ماه آوریل ادامه دارد، و ترم سوم کوتاه تر و از ماه ژوئن تا ژوئیه یا اوت ادامه دارد.

هزینه یا شهریه تحصیل در عمان توسط دولت تعیین نمی شود و بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی شما متفاوت می باشد. به عنوان مثال، هزینه سالانه برای تحصیل در مقطع کارشناسی در یکی از دانشکده های عمر ۱۸۰۰ ریال عمان به علاوه ۱۰۰ ریال وجه وثیقه (وجه الضمان) است. هزینه های زندگی در عمان در اکثر موارد ارزان تر از دیگر کشورهای خاورمیانه است.

از آنجا عمان چندین دانشگاه دارد، فرصت های مطالعاتی برای دانشجویان بین المللی کاملاً متنوع است. تمرکز ویژه روی تجارت، فناوری و مهندسی در بسیاری از دانشگاه های عمان مشاهده می شود. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی باید در آزمون ورودی یا آزمون معادل آن قبل از ارائه درخواست خود شرکت کنند، و در برخی از مدارس شرط حداکثر سن برای تحصیل مهاجران در دوره های تمام وقت وجود دارد. هر رشته تحصیلی شرایط مورد نیاز منحصر به فردی دارد، از جمله شرکت در آزمون و کسب حداقل نمرات، برای دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در رشته مورد نظر خود هستند.

بعد از فارغ التحصیلی، دانشجویانی که در عمان تحصیل کرده اند، برای کار در کشورهای عربی یا انجام تجارت با کشورهای عربی آمادگی کامل خواهند داشت. ماهیت قابل توجه تجربه تحصیل در عمان باعث می شود تا تعامل با شرکت های تجاری عربی برای دانشجویان پس از فارغ التحصیلی ساده تر باشد.

نکات کاربردی

دانشجویان باید قبل از سفر از اعتبار بیمه خدمات درمانی خود اطمینان حاصل کنند. سیستم مراقبت های بهداشتی و خدمات سلامت و درمان در این کشور برای شهروندان رایگان است، اما این خدمات درمانی رایگان شامل دانشجویان بین المللی نمی شود. درمانگاه ها و بیمارستان های خصوصی در صورت نیاز در دسترس می باشند.

برای دانشجویانی که قصد سفر به عمان برای تحصیل دارند، یافتن محل اقامت مناسب برای زندگی حائز اهمیت است. یکی از نکات مهم این است که اطمینان حاصل شود که خانه دارای سیستم تهویه باشد، که یک نیاز اساسی در آب و هوای گرم است. مشکل جرم و جنایت در عمان نادر است، اما دانشجویان بین المللی باید مسیر رفت و آمد خود را یاد بگیرند، به صورت گروهی سفر کنند و از حمل مقادیر زیادی پول نقد برای حفظ امنیت خود اجتناب نمایند.

 

اطلاعات لازم برای دانشجویان خارجی در عمان

اخذ ویزا

تمام خارجی ها می توانند برای ویزای تک ورودی در بدو ورود به فرودگاه بین المللی سیب عمان درخواست دهند. مسافرانی که برای حداقل یک سال در یکی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس اقامت داشته و اجازه اقامت و کارت کار معتبر دارند می توانند با ورود به کشور ویزای توریستی بگیرند، به شرطی که برخی الزامات خاص شغلی را داشته باشند. همچنین می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با سفارت / کنسولگری تماس بگیرند. علاوه بر این، افراد زیر سن قانونی (زیر ۱۸ سال) در صورتی که به تنهایی سفر می کنند، باید رضایت نامه یکی از والدین خود و همچنین یک برگ کپی از گذرنامه پدر خود را به همراه داشته باشند. افراد زیر سن قانونی باید زودتر از دیگران برای اخذ ویزا درخواست دهند.

سلامت

تمام آب های موجود در خارج از منطقه مرکزی به طور بالقوه غیر قابل شرب محسوب می شود. آب مورد استفاده برای نوشیدن، مسواک زدن و یا تولید یخ باید اول جوشانده و یا استرلیزه شود.

ارز

ریال عمان (OMR) = 1000 بایسه. چک های مسافرتی به راحتی قابل مبادله است. برای جلوگیری از هزینه اضافی نرخ ارز به مسافران توصیه می شود که از چک و ارز مسافرتی دلار استفاده کنند. همه کارت های اعتباری رایج در اینجا قابل استفاده است و دستگاههای خودپرداز به طور گسترده در سراسر کشور در دسترس است.

روش های ارتباطی

کافه های اینترنت در سراسر عمان موجب است. قرارداد رومینگ با شرکت های بین المللی تلفن همراه با پوشش متغیر وجود دارد.

موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) با دارا بودن کادری مجرب از کارشناسان و وکلا متخصص برای کمک به شما در انتخاب درست دانشگاه و اهداف تحصیلی شما متقاضی گرامی اماده و مشاوره تخصصی می دهند. ما همچنین شما را در درخواست های ورود به دانشگاه ها و چگونگی اقدام برای یافتن کار دانشجویی مشاوره و  حمایت می کنیم. سابقه درخشان  ما در کمک به پیشرفت دانشجویان بین المللی برای تحصیل ثابت شده است. موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) به شما کمک میکند برای زندگی و مطالعه در عمان آماده شوید، با اعتماد به نفس تحصیلات خود را شروع کنید و مطمئن شوید که آینده موفقی در پیش رو دارید.

 

نگارنده : مریم نظری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.