سند چک در حقوق تجارت بین الملل

سند چک در حقوق تجارت بین الملل به عنوان یکی از اسناد مهم در حقوق تجارت بین الملل مورد استفاده قرار بگیرد و موسسه ی حقوقی ملک پور به همین منظور به توضیح سند چک در حقوق تجارت بین الملل می پردازد . به طور مثال در این مقاله به توضیح این می پردازیم که آیا سند چک در حقوق تجارت بین الملل کاربرد دارد یا سند برات یا سفته یا موارد دیگر یا اینکه اگر سند چک در حقوق تجارت بین الملل کاربرد دارد چه نوع چکی بیست کاربرد دارد . موسسه ی حقوقی ملک پور در این مقاله به توضیح سند چک در حقوق تجارت بین الملل می پردازد .

سند چک در حقوق بین الملل دارای کاربرد می باشد؟
آیا سند چک مسافرتی در حقوق بین الملل کاربرد دارد؟
چه اسنادی در حقوق تجارت بین الملل کاربرد دارند؟
همانطور که مطلع می باشید امروزه به دلیل حاکمیت مقررات ارزی هر کشوری بر نقل و انتقالات آن کشور موجب کاهش انتقال ارز میان کشورها شده است و توسعه ی انواع متنوع روش های پرداخت بانکی از استفاده از سند چک در معاملات بین المللی کاسته است . اما این نیز دارای استثنایی می باشد و آن استثنا چک مسافرتی می باشد زیرا چک های مسافرتی برای تسهیل مسافرت در ارتباط با بانکهای مختلف و متفاوت و شعب آنها کاربردی بسیار وسیع یافته است .
لازم به ذکر می باشد که چک نیز مانند دیگر اسناد تجاری در قلمرو حقوق تجارت بین الملل منشاء به وجود آمدن تعارضات بسیاری می باشد. زمانی که صادر کننده ی ایرانی چکی را در وجه ک تبعه ی خارجی عهده ی بانکی ایرانی صادر می نماید و یا بالعکس تبعه ی خارجی چکی را در وجه یک فرد ایرانی عهده ی بانک خارجی در وجه تبعه ی دیگر خارجی صادر می شود ولی پیوندی نیز با ایران دارد مانند اینکه به نفع یک فرد ایرانی ظهرنویسی شده باشد و یا از یکی از ظهرنویسان ایرانی ضمانتی بعمل آمده باشد . به خاطر داشته باشید که هر یک از موارد ذکر شده مس تواند موردی برای بروز تعارض در قوانین و محاکم باشد.

برخی چکهای مسافرتی را از مصادیق چک های عادی می دانند و ماهیت آنها را در عوض هم قرار داده اند. در این مورد دیوان عالی کشور فرانسه این نظر را نپذیرفته و چک مسافرتی را نوعی اسکناس محسوب می کند و در تصمیمات سالهای اخیر خود چنین نظر داده است که اینگونه چک ها اسکناس بانک هم نمی باشد بلکه سند طلب به رویت یا به وعده کوتاه مدت می باشد که مبین تعهد پرداخت از طرف بانک صادر کننده می باشد. اما همانطور که می دانیم در جهان غلبه با چک های مسافرتی می باشد البته چک های عادی و بانکی نیز رواج داشته اند .
قواعد حل تعارض قوانین در چک و وحدت حقوقی قواعد شکلی و ماهوی سند چک

لازم به ذکر است بدانید با این وجود که قوانین و مقررات و رویه ی بانک ها در سطح جهانی در خصوص سند چک ، اختلافات زیادی با یکدیگر ندارند ، تلاش در زمینه ی ایجاد وحدت حقوقی از قرن نوزده آغاز شده است .

کنفرانس ژنو پس از جنگ در چهارچوب جامعه ی ملل توفیق تهیه و تنظیم پیمان را یافت که این پیمان به نام پیمان مربوط به قانون متحد الشکل ژنو در تاریخ ۱۹ مارس ۱۹۳۱ به امضای نمایندگان دول شرکت کننده در کنفرانس رسید .
پیمان مربوط به قانون متحد الشکل دارای چهار سند می باشد که به شرح زیر می باشد:

در مرحله ی اول پیمان اولیه دولت های متعهد ، تعهد می نمایند که قانون متحد الشکل را وارد کشور خود نمایند که هم می تواند به زبان رسمی کشور خودشان باشد و هم می تواند یکی از زبانهای رسمی دیگر باشد.

ضمیمه ی اول در این زمینه مشتمل بر قانون متحد الشکل می باشد
ضمیمه ی دوم در این زمینه محدودیتها و استثنائات می باشد .
بهتر است بدانید که قلمرو اجرای قانون متحدالشکل در مورد چک محدود می باشد .
قلمرو اجرای پیمان متحدالشکل :
این پیمان بیشتر در زمینه ی حل و فصل پاره ای از موارد تعارض قوانین می باشد بهتر است بدانید که تعارض قوانین مالی و کیفری از شمول اجرای مقررات این پیمان خارج شده است . و حل و فصل اینگونه موارد تعارضات را باید بر اساس حقوق داخلی در هر کشور انجام داد. همچنین باید توجه داشت که در برخی از کشورها اعمال قوانین کیفری آن بویژه در مورد چک بی محل ، منوط به رعایت شرایط شکلی سند چک ، وفق قانونی می باشد که پیمان آن را معین می کند .
در واقع پیمان ژنو توفیق امضای دول زیادی را نیافته است از این رو نیز قلمرو اجرایی وسیعی را دار نمی باشد . مضافا بر اینکه موضوعات محدودی از قبیل اهلیت ، آثار تعهدات ناشی از چک ، مهلت مراجعه ، حقوق و وظایف دارنده چک و شکل و مهلت واخواست و مسائلی چند مربوط به پرداخت را مد نظر قرار داده است .
بهتر است بدانید در قلمرو حقوق تجارت بین المللی ، قواعد تعارض در چک ، عمدتا شامل موضوعات زیر می باشد:
قواعد تعارض در مورد محل در چک
قواعد تعارض در مورد اجرا
قواعد تعارض در مورد اعتبار تعهدات ناشی از چک
قواعد تعارض در مورد اجرا

• اعتبار تعهدات ناشی از چک از چند نظر قابل بررسی می باشد :

اولین مورد از نظر شرایط شکلی می باشد: آچه که در مورد شرایط شکلی اسناد تجاری گفته می شود نسبت به چک هم قابل اجرا می باشد و اصل اشتراک مقررات و وحدت احکام در این باره جریان دارد.
که ماده ی ۴ پیمان ژنو در این باره می گوید : شکل تعهداتی که به موجب چک به عمل می آید طبق قانون کشوری معین می شود که تعهدات مزبور در قلمرو آن به وجود آمده است.
در نتیجه می توان گفت افراد در حقوق تجارت بین الملل باید شرایط مختلفی را در نظر بگیرند که یکی از این شرایط وجود اسناد تجاری می باشد که یکی از این اسناد سند تجاری چک میباشد که همانطور که ملاحظه نمودید در تجارت بین الملل چک مسافرتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .موسسه ی حقوقی ملک پور برای شما عزیزان در این رابطه و در مورد موضوعات دیگر در رابطه ی حقوق تجارت بین الملل مشاوره ارائه می دهد.

منابع

http://www.wipo.int/wipolex/en/text.jsp?file_id=198074
سپیده ایمانعلیزاده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.