توضیحاتی پیرامون کشور هند

 

 

چکیده:

جمهوری هندوستان، که در اصطلاح عامیانه، کشور هفتاد و دو ملت نامیده می­شود؛ از جمله کشورهایی است که در گذر زمان، توانسته در عرصه بین­ المللی، خود را به عنوان کشوری مطرح، معرفی نماید. اگرچه ممکن است در اذهان مردم ایران، هند کشوری فقیر تصور شود، اما آنچه مسلم است، این کشور، هم­ اکنون یکی از کشورهای تاثیرگذار از جهات مختلف؛ در سطح در جهان می­باشد. مقاله پیش رو که به موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور تعلق دارد، به معرفی این کشور می­پردازد.

 

مقدمه:

موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور مفتخر است که برای شما عزیزان، مقاله­ای در خصوص کشور هند ارائه می­دهد. مهاجرت به کشور هند، ممکن است قصد و نیت بسیاری از افراد باشد. جمهوری هند، طی سال­های متمادی، فراز و نشیب­های بسیاری را پشت سر گذاشته است. کمتر کسی است که نام گاندی از هبران به نام هند را نشنیده باشد. شخصیت کاریزماتیک این انسان بزرگ و البته، انقلاب مردم هند، همواره مورد ستایش مردم جهان بوده است. به هر حال، مردم هند با عبور از گردنه­های دشوار و تلخ تاریخشان و کسب تجربیات خوب و بد، در حال حاضر؛ مشهورترین دموکراسی را در دنیا دارا می­باشند. در تحقیق پیش رو که متعلق به موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور می­باشد؛ برآنیم تا توصیف مختصری از این کشور ارائه دهیم تا کسانی که قصد مهارجرت به هند را دارند، اطلاعاتی از این کشور در اختیار داشته باشند. مشاوران موسسه، به سوالات شما عزیزان راجع به مهاجرت به هند، پاسخ خواهند داد.

 

موقعیت جغرافیایی، اقلیم و فرهنگ:

کشور هند، هفتمین کشور پهناور جهان است که با در اختیار داشتن یک ششم از جمعیت این کره خاکی، به عنوان دومین کشور پرجمعیت دنیا نیز، مطرح می­باشد. جمهوری هند، در جنوب آسیا قرار دارد که از سمت شمال با چین ، یونان، تبت و نپال و از شمال غرب با برمه و بنگلادش، همجوار است. هند هم­چنین، از سمت جنوب با اقیانوس هند هم مرز می­باشد.

هندوستان دارای تاریخ و فرهنگی کهن است که آداب و رسوم و زبان­ها و ادیان مختلفی را در خود جای داده است. آب و هوای این کشور به جهت وسعت قلمرو جغرافیایی، متنوع است؛ بدین صورت که جنوب آن، گرم و شمال آن، آب و هوای معتدل دارد. آب و هوای هند، به شدت تحت تاثیر رشته کوه هیمالیا و بیابان قرار دارد و هر دو، در تابستان و زمستان محور بادهای موسمی می­باشند. هند کشوری پر باران است و دارای خاک حاصلخیز می­باشد.

نظام سیاسی و حقوقی:

نظام سیاسی هند به صورت فدرالیسم اداره می­شود به این شکل که یک حکومت مرکزی به نمایندگی از بیست و هشت ایالت، وجود دارد. به عبارت روشن­تر، از یک سیستم حکومت دوگانه پیروی می­کند؛ بدین صورت که یک حکومت مرکزی در مرکز و ایالت­هایی در اطراف. قانون اساسی، اختیارات و محدودیت­های حکومت مرکزی و ایالات را مشخص کرده است. در راس مقامات اجرایی کشور، نخست وزیر و رییس جمهور قرار دارند. رییس جمهور، رییس کشور و نخست وزیر، رییس دولت می­باشد که البته، مقام ریاست جمهوری، بیشتر قالب تشریفاتی دارد.

نظام حقوقی هندوستان کامن لا می­باشد. هندوستان، جزو کشورهایی است می­باشد که آمار مهاجرت اتباعش از آن زیاد است، به طوری که؛ مطابق گزارش سازمان ملل متحد، این کشور در سال ۲۰۱۳، مهاجرکننده­ترین مردم دنیا را داشته است.

علاوه بر این، قوانین مربوط به اشخاص مانند ازدواج، در هند بسیار پیچیده است چراکه هر دینی قوانین مخصوص به خود را دارد.

 

وضعیت اقتصادی و اجتماعی:

هند در رتبه چهارم اقتصاد دنیا قرار دارد و بسیاری از کالاهای آن در بازارهای جهانی به فروش می­رسد. در ماه مارس سال ۲۰۰۵، دولت با اصلاح قوانین مربوط به سرمایه گذاری خارجی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی را به میزان ۱۰۰ درصد مجاز اعلام کرده است. از این رو، هند در حال حاضر یکی از مکان­های مناسب برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی می­باشد. به دنبال بهبود اوضاع اقتصادی و توسعه یافتن اقتصاد هند، تعداد شرکت­های تجاری در آن، روز به روز افزایش پیدا کرده و همین امر، افزایش مشاغل را نیز در پی داشته است. با این حال، متوسط حقوق در هند در مقایسه با اروپاییان، کمتر می­باشد؛ البته، در شرکت­های هندی، در کنار حقوق ماهیانه، مزایای فرعی و جانبی نیز وجود دارد که تا میزان ۵۰ درصد از حقوق واقعی می­رسد.

علی رغم همه پیشرفت­های اقتصادی بسیاری که هند به دست آورده است، متاسفانه، آلودگی هوا، فقر، فساد و مشکلات بهداشتی از جمله مسائلی هستند که با آنها مواجه می­باشد.

ثبت شرکت:

ثبت شرکت در هند نیز، در هر ایالت به طور جداگانه ، در اداره ثبت شرکت­ها و به موجب قانون شرکت­های هند مصوب سال ۱۹۵۶ صورت می­گیرد؛ بدین صورت که افراد خواستار ثبت شرکت، می­بایست، فرم تقاضانامه را به اداره ثبت شرکت، در ایالتی که مرکز اصلی فعالیت آنها در آن متمرکز است، تسلیم کرده و پس تهیه اسناد و مدارک لازم، مبادرت به این امر بنمایند.

تحصیل:

آموزش و پرورش در هند، توسط بخش دولتی و خصوصی، با نظارت و سرمایه گزاری از سه سطح مرکزی، ایالتی و محلی انجام می­شود. مطابق با مواد مختلف از قانون اساسی جمهوری هند، آموزش و پرورش اجباری و رایگان، یک حق اساسی برای کودکان شش تا چهارده ساله می­باشد.

هند به طور سنتی، جزء کشورهایی است که دانشجویان زیادی برای تحصیل به خارج می­فرستد اما تعداد زیادی از دانشجویان خارجی نیز، این کشور را برای تحصیل انتخاب می­کنند. نظام آموزش عالی در هند، رتبه سوم را در سطح جهان، پس از ایالات متحده آمریکا و چین داراست. سطح آموزشی برخی از موسسات در هند در اندازه استانداردهای جهانی، در دنیا مورد تحسین است؛ از جمله؛ موسسه فناوری هند ( iits)، موسسه ملی فناوری(nits)، موسسه فناوری اطلاعات هند (IIITS)، موسسه مدیریت هند (IIMS)، موسسه بین­المللی فناوری اطلاعات (IIIT-H)، دانشگاه بمبئی و دانشگاه جواهر لعل نهرو.

هزینه زندگی:

از آنجاییکه، هند به صورت نظام فدرالی اداره می­شود؛ تعیین میزان هزینه­های جاری زندگی در آن، کار دشواری است چراکه نرخ مالیات، در هر ایالت به طور جداگانه و مستقل تعیین می­شود. از این رو نرخ ثابتی ندارد. اکثر شهرستان­ها، یک استاندارد خوبی از یک هزینه نسبتاً پایین را دارا می­باشد. هزینه بسیاری از چیزها در هند شامل؛ غذا، تحصیل، سرگرمی و … کمتر از کشورهای غربی است، حتی در شهرهای توسعه یافته آن مانند بمبئی و دهلی نو. شایان ذکر است، میزان هزینه­های زندگی اشخاص، بسته به سبک زندگی آنها متفاوت است و نمی­توان به طور کلی یک آمار تقریبی از هزینه­های زندگی را برای افراد مشخص کرد.

پناهندگی:

هند در طول تاریخ، همیشه مورد هجوم پناهندگان بوده است. اما یک قانون خاص داخلی در رابطه با پناهندگان ندارد. به عبارت روشن­تر اصطلاح « پناهنده » در قوانین داخلی این کشور وجود ندارد. همین امر، یعنی فقدان یک سیستم منسجم و رسمی در ارتباط با پناهندگان موجب شده تا هند، رویکردهای متناقضی در رابطه با پناهندگان داشته باشد و اساساً با آنها با توجه به ملیت­شان برخورد نماید. بنابراین، نوعی تبعیض در رفتار هند؛ نسبت به پناهندگان وجود دارد. به همین دلیل، هند، جزء کشورهایی است که پناهندگان در آن، از اوضاع مناسبی برخوردار نمی­باشند، از این رو، براساس این مقاله که مربوط به موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور است، پناهندگی به هیچ عنوان توصیه نمی­گردد.

تابعیت:

مواد ۵ الی ۱۱ مبحث دوم قانون اساسی هند، مربوط به تابعیت است. اعطای تابعیت در این کشور، ابتدا بر اساس اصل خاک بود، منتها بعدها، اصل خون بر آن حاکم شد و علت این امر، جلوگیری از مهاجرت­های خلاف قانون بوده است. به طور کلیف تابعیت در هند بدین صورت است که:

اشخاصی که در روز ۲۶ ژانویه سال ۱۹۵۰ یا بعد از این تاریخ و تا پیش از یکم جولای سال ۱۹۸۷ از طریق تولد در هند، هندی محسوب می­شوند. اشخاصی که در روز اول جولای سال ۱۹۸۷ و بعد از این تاریخ در هند متولد شوند، زمانی هندی محسوب می­شوند که؛ پدر و مادرش در زمان تولد هندی باشند. اشخاصی که در روز سوم دسامبر سال ۲۰۰۴ در هند به دنیا بیایند، اگر در زمان تولد؛ پدر و مادرش هندی باشند یا اینکه یکی هندی باشد و دیگری مهاجر غیرقانونی نباشد، هندی محسوب می­شود.

اشخاصی که در روز ۲۶ ژانویه سال ۱۹۵۰ یا بعد از آن و تا پیش از ۱۰ دسامبر سال ۱۹۹۲، در خارج از هند به دنیا بیایند، اگر پدرشان در زمان تولدشان هندی باشد، آنها نیز هندی محسوب می­شوند. اشخاصی که در روز ۱۰ دسامبر سال ۱۹۹۲ و بعد از آن، در خارج از هند متولد شوند، اگر پدر و مادرشان در زمان تولد هندی باشند، آنها هندی محسوب می­شوند. از سوم دسامبر سال ۲۰۰۴ به بعد، اشخاصی که در خارج از هند به دنیا بیایند، هندی محسوب نمی­شوند مگر اینکه تولد در حین ماموریت دیپلماتیک، ظرف یک سال از تاریخ تولد، به ثبت برسد. البته در برخی موارد مشخص، ممکن است بعد از یک سال نیز با مجوز حکومت مرکزی پذیرفته شود.

علاوه بر این شرایط درخواست تابعیت هندی در فصل پنجم قانون مدنی فرانسه مصوب سال ۱۹۵۵ بیان شده است. به عنوان مثال؛ اگر کسی با یک شخص هندی ازدواج کند و به مدت هفت سال در هند اقامت داشته باشد، به او تابعیت هندی اعطا می­شود.

تابعیت مضاعف:

بر اساس اصل ۹ قانون اساسی هند، هر شخصی که داوطلبانه، تابعیت کشور دیگر را کسب کند، دیگر هندی نبوده و باید پاسپورت هندی خود را تسلیم کند. در غیر این صورت؛ بر اساس (passport act) قانون گذرنامه، مجازات خواهد شد. قانون گذرنامه در تمام هندوستان و هم چنین اشخاص تبعه هند که در خارج از کشور زندگی می­کنند، حاکم خواهد بود. بنابراین مطابق با ماده ۹ قانون اساسی هند، تابعیت مضاعف در جمهوری هند، ممنوع است. نکته­ای که در این خصوص باید مطرح گردد، این است که، هند، تابعیت مضاعف را به صورت محدود پذیرفته است؛ بدین صورت که، طرح overseas citizenship of india یا oci با اصلاح قانون تابعیت سال ۱۹۵۵، درآگوست ۲۰۰۵، مطرح شد. ،  Oci به شخصی که خودش، یا والدینش یا اجدادش، هندی بوده­اند داده می­شود. به عبارت روشن­تر، این طرح، به واقع؛ تابعیت مضاعف به معنای مصطلح آن نیست؛ شخصی که oci دارد، تبعه خارجه محسوب می­شود، منتها یک تبعه خارجه با ارتباطی ویژه با کشور هند است. به عنوان مثال از مزایای oci این است که می­تواند در هند، دارایی داشته باشد.

 

نتیجه:

در این مقاله که مربوط به موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور می­باشد، دریافتیم که هند در سال­های اخیر، رشد و توسعه فراوانی پیدا کرده و توانسته است از نظر اقتصادی و علمی به موفقیت­های چشمگیری دست پیدا کند. این کشور زیبا با آداب و رسوم گوناگون خود، همواره در کانون توجه گردشگران بوده است. پیشرفت سطح آموزشی دانشگاه­ها، تنوع مشاغل، آب و هوای متنوع، هزینه­های پایین زندگی و بسیاری مسائل دیگر از جمله محاسن این کشور پهناور به شمار می­رود که می­تواند مورد توجه افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، قرار بگیرد. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور، آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در این خصوص می­باشد.

 

 

 

منابع انگلیسی:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_nationality_law
 2. http://blog.careesma.in/current-job-situation-in-india
 3. http://economictimes.indiatimes.com/topic/Indian-job-market9
 4. http://mytabriz.ir/print/?type=modules&module=Articles&print=1243413727
 5. http://thewire.in/17582/its-time-india-had-a-refugee-law/
 6. http://www.expatinfodesk.com/expat-guide/deciding-on-the-right-country/top-expatriate-destinations/india/
 7. https://en.wikipedia.org/wiki/Higher_education_in_India
 8. https://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_India

منابع فارسی:

 1. amir blogfa 15091.blogfa.com/post/9
 2. https://fa.wikipedia.org/wiki/تجارت خارجی و سرمایه گذاری در هند
 3. همتیان زهرا، آشنایی با تجارت در هند، امور بین­الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز، زمستان ۱۳۹۲٫

 

 عادله اسدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.