تولد در ایسلند و بررسی اخذ تابعیت از طریق تولد

تولد در ایسلند، اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد فرزند در کشور ایسلند و قوانین اخذ پاسپورت ایسلند از طریق تولد در این کشور، در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. در چه صورت تولد در ایسلند منجر به اخذ تابعیت ایسلندی می شود؟ آیا با تولد فرزند در ایسلند، امکان اخذ اقامت برای والدین وجود دارد؟ در این مقاله سعی شده است اساسی ترین نکات تولد در ایسلند به صورت ساده و جامع مورد بحث قرار گیرد. امید است مقاله پیش رو که توسط متخصصین مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور نگارش شده است، ابهامات ذهنی شما را برطرف نماید و به تمامی پرسش های شما پاسخ دهد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با  مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش؛ تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمائید.

تولد در ایسلند 3 تولد در ایسلند

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تولد در ایسلند و شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد

جزیره ایسلند به عنوان دومین جزیره بزرگ اروپا در شمال اقیانوس اطلس قرار دارد. ایسلند یکی از جوان ترین سرزمین های کره زمین است و به همین خاطر تعداد زیادی آتش فشان فعال دارد. تقریبا 80٪ از مساحت این کشور غیر قابل سکونت است و بیشتر زمین های آن شامل فلات ها، کوه ها و دشت های حاصل خیز است. از آنجایی که بزرگ ترین یخچال های طبیعی در اروپا و همچنین برخی از فعال ترین آتشفشان های جهان در ایسلند قرار دارد، از این کشور به عنوان “سرزمین آتش و یخ” یاد می شود. از سوی دیگر به دلیل قرارگیری در نزدیکی مدار قطب شمال، تابستان های طولانی با نزدیک به 24 ساعت نور خورشید و زمستان های کوتاه با نور خورشید خیلی کم دارد و به همین علت “زمین نور و تاریکی” نیز نامیده می شود. ایسلند در کنار نروژ، سوییس و لیختن اشتاین از کشورهایی است که به منطقه شنگن ملحق شده اما عضو اتحادیه اروپا نیست.

آب و هوا در بین مناطق مختلف ایسلند متفاوت است. به طور کلی، ساحل جنوبی گرم تر، مرطوب تر و همراه با وزش بادهای بیشتری نسبت به شمال است. ارتفاعات مرکزی سردترین و مناطق کم عمق واقع در مناطق شمالی، خشک ترین بخش کشور هستند.

تولد در ایسلند تولد در ایسلند

لازم به ذکر است که در نظام حقوق بین الملل به طور کلی دو سیستم خاک و یا خون برای اعطای تابعیت وجود دارد. در کشور هایی که از سیستم خاک یا جوس سولی (Jus soli) تبعیت می کنند، به دنیا آمدن نوزاد در قلمرو آن کشور، یا در برخی موارد، کشتی یا هواپیمای ثبت شده متعلق به حوزه قضایی آن کشور، موجب اعطای تابعیت به آن نوزاد متولد شده می شود. در کشور هایی که از سیستم خون (Jus sanguine) پیروی می کنند، خون شخص، ملیت آن شخص را مشخص می کند. به عنوان مثال، در ایتالیا، اگر شخصی بتواند ثابت کند یکی از اجداد او ایتالیایی بوده اند، می تواند شهروندی ایتالیا را اخذ کند. در حالی که کشورهای دیگر ممکن است انتقال تابعیت از طریق خون را به داشتن تابعیت آن کشور توسط یکی از والدین یا هر دو آن ها محدود کنند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً مجاز نمی باشد. اکثر کشورها در دنیا از سیستم خون تبعیت می کنند، کشور ایسلند نیز از جمله آن کشور ها می باشد، به این معنا که تابعیت ایسلند از طریق والدین به فرزند منتقل می شود.

فایل تصویری مؤسسه حقوقی ملک پور در رابطه با قواعد تولد فرزند در خارج از کشور

video تولد در ایسلند

فایل صوتی مؤسسه حقوقی ملک پور در رابطه با قواعد تولد فرزند در خارج از کشور

audio تولد در ایسلند

تولد در ایسلند و پاسپورت ایسلند

همان گونه که پیش تر ذکر شد، سیستم حقوقی ایسلند، در اعطای تابعیت از سیستم خون پیروی می کند، بنابراین تولد در ایسلند موجب اخذ اقامت برای کودک و والدین نمی شود. بنابراین اتباع خارجی نمی توانند از طریق تولد در این کشور، پاسپورت ایسلند را کسب نمایند.

بنابراین تنها فرزندانی که حداقل یکی از والدین آن ها ایسلندی باشند، به محض تولد شهروند ایسلند محسوب می شود و اتباع خارجی در صورت تمایل به کسب شهروندی و پاسپورت ایسلند باید از روش های دیگر همچون ازدواج، کار و سرمایه گذاری اقدام به دریافت اقامت موقت نمایند و پس از چند سال اقامت قانونی در این کشور و پرداخت مالیات، درخواست اقامت دائم و در نهایت تابعیت ایسلند نمایند.

رتبه بندی پاسپورت ها بر اساس امکان سفر بدون ویزا به کشورهای مختلف انجام می شود، پاسپورت ایسلند پنجمین پاسپورت قدرتمند دنیا است و امکان سفر به 164 کشور بدون اخذ ویزا را برای شهروندان آن دارد. در تصویر زیر الزامات دریافت ویزا برای تردد در کشورهای مختلف جهان، برای شهروندان ایسلند نمایش داده شده است.

تولد در ایسلند 2 تولد در ایسلند

پاسپورت ایسلند

تولد در ایسلند و بررسی اخذ اقامت و تابعیت برای والدین

قوانین مهاجرتی ایسلند بسیار سخت گیرانه است. با توجه به این که سیستم حقوقی ایسلند برای اعطای تابعیت از سیستم خون تبعیت می کند و تولد در ایسلند، موجب اعطای تابعیت به کودک نمی شود. اخذ تابعیت برای والدین تنها از طریق اقامت دائم میسر می باشد. شخص برای اخذ اقامت دائم، در ایسلند باید کار کند و اجازه کار برای زندگی و کار در ایسلند داشته باشد. همچنین جهت درخواست تابعیت ایسلندی، فرد باید حداقل 7 سال در ایسلند اقامت داشته باشد. البته این مدت زمان، در صورتی که فرد یکی از شرایط زیر را داشته باشد، کوتاه تر می شود.

 • ازدواج یا داشتن پارتنر

   پس از گذشتن 3 سال از زمان ازدواج یا شروع زندگی مشترک با یک شهروند ایسلندی که حداقل 5 سال اخیر را در ایسلند مقیم بوده است، امکان اقدام برای تابعیت ایسلند وجود دارد.

 • زندگی مشترک (هم خانه شدن)

   با گذشتن 5 سال از زمان شروع زندگی مشترک با یک شهروند ایسلندی، می توان برای تابعیت ایسلندی اقدام کرد.

 • شهروند نوردیک

   با اقامت در ایسلند به مدت 4 سال می توانند برای اخذ تابعیت اقدام کنند.

 • پناهندگی

   پس از اقامت قانونی در ایسلند به مدت 5 سال، از زمانی که متقاضی پناهنده شد، امکان ارائه درخواست برای تابعیت وجود دارد.

 • اجازه اقامت به دلایل بشردوستانه

  پس از اقامت در ایسلند به مدت 5 سال از زمان دریافت اجازه اقامت به دلایل بشردوستانه، متقاضی می تواند برای دریافت تابعیت اقدامات لازم را انجام دهد.

 • شهروند خارجی که پیش از این یک شهروند ایسلندی بوده

   با اقامت یک ساله در ایسلند، امکان اخذ تابعیت برای فرد وجود دارد.

اقامت ایسلند

تولد در ایسلند و بررسی دوتابعیتی در ایسلند

تولد در ایسلند سبب اخد تابعیت نمی گردد از این رو کودکانی که در این کشور از والدین خارجی متولد می شوند، تنها تابعیت والدین خود را اخذ می کنند و دارای دو تابعیت نمی گردند. البته ایسلند در تاریخ 1 ژوئیه 2003 شهروندی دوگانه را تضمین کرد. قبل از آن، یک شهروند ایسلندی با اخذ ملیت خارجی، ملیت ایسلندی را از دست می داد. این افراد می توانند درخواست خود را برای اخذ شهروندی ایسلندی ارائه دهند.

شهروند ایسلندی که در خارج از کشور متولد می شود و در خارج از کشوراقامت دارد، ممکن است در سن 22 سالگی شهروندی ایسلندی را از دست بدهد؛ اما امکان نگه داشتن شهروندی ایسلندی با درخواست فرد وجود دارد.

تولد در ایسلند و آثار حقوقی آن

کودک در صورت تولد در ایسلند اگر یکی از شرایط زیر را دارا باشد، تابعیت ایسلندی را می گیرد.

 • اگر مادرش یک شهروند ایسلندی باشد.
 • اگر پدرش شهروند ایسلندی است و با مادر کودک ازدواج کرده باشد. فرد در صورتی مشمول این بند می شود که ازدواج پدر و مادر در زمان بارورشدن مادر، به صورت قانونی و قضایی برقرار باشد.
 • به موجب قانون اعطای تابعیت در ایسلند، چنان چه کودکی که در ایسلند رها شده باشد، چه تولد در ایسلند انجام گرفته باشد یا خیر، یک شهروند ایسلندی خواهد بود.
 • فرزند یک زن خارجی در صورت تولد در ایسلند و با شرط این که پدر شهروند ایسلند باشد، به موجب قانون حمایت از کودکان، می تواند شهروندی ایسلند را بدست آورد.
 • اگر یک زن خارجی با یک شهروند ایسلندی ازدواج کند و در خارج از کشور صاحب فرزند شوند، قبل از 18 ساله شدن کودک امکان درخواست برای اخذ تابعیت ایسلندی وجود دارد. اگر کودک بیش از 12 سال سن داشته باشد، پدر باید نظر کودک را در مورد این موضوع جویا شود و پس از ارائه مدارک مربوط به این که فرد پدر کودک است، در صورتی که مدارک از نگاه وزارت خانه مورد قبول باشد، تابعیت ایسلندی به کودک اعطا می شود.
 • در صورتی که پدر و مادر ازدواج کنند، کودک در صورتی که ازدواج نکرده و به سن 18 سالگی نرسیده باشد از لحظه ازدواج آن ها شهروندی ایسلندی را بدست می آورد.
 • فرد فاقد تابعیت که از سن 13 سالگی یا فرد خارجی که از سن 11 سالگی به طور مستمر و مستقل در ایسلند اقامت داشته است، پس از رسیدن به سن 18 سالگی و قبل از رسیدن به سن 20 سالگی اگر مایل باشد می تواند تابعیت ایسلندی را اخذ کند.

تولد در ایسلند و ویزای توریستی ایسلند

برخی از افراد جهت اخذ اقامت از طریق تولد و یا بهره بردن از امکانات و تجهیزات مدرن بیمارستان های کشورهای پیشرفته، به اخذ ویزای توریستی برای تولد فرزند خود، اقدام می کنند. نکته بسیار مهم در اخذ اقامت از طریق تولد این است که قوانین کشور مقصد، تابع سیستم خاک باشد. با توجه به این نکته و این که سیستم حقوقی ایسلند، از سیستم خون تبعیت می کند، تولد در ایسلند هیچ آثار حقوقی برای والدین و حتی کودک ندارد. به هر جهت، اگر شخصی مایل به استفاده از تجهیزات پزشکی مدرن بیمارستان های ایسلند، می باشد، می توانند برای اخذ ویزای توریستی اقدام کنند.

از آن جایی که کشور ایسلند عضو منطقه شنگن است، برای سفر به ایسلند، باید ویزای شنگن اخذ شود. برای اخذ ویزای شنگن از سفارت ایسلند ارائه مدارک زیر ضروری است.

 • دو قطعه عکس
 • بیمه درمانی سفر
 • پاسپورت و کپی ویزاهای گذشته
 • نامه ای که در آن اهداف سفر نوشته شده باشد.
 • بلیط پرواز
 • رسید رزرو هتل
 • مدارک مربوط به کفالت مالی
 • اگر متقاضی کارمند باشد:
  • قرارداد استخدام
  • گردش حساب بانکی برای 6 ماه اخیر
  • گواهی رضایت از سوی کارفرمایان
  • فرم بازپرداخت مالیات بر درآمد (ITR) یا گواهی مالیات بر درآمد که از منبع درآمد کسر می شود.
 • اگر متقاضی شغل آزاد داشته باشد:
  • یک کپی از مجوز کسب و کار
  • گردش حساب بانکی برای 6 ماه اخیر
  • بازگشت مالیات بر درآمد (ITR)
 • اگر متقاضی مشغول به تحصیل باشد:
  • اثبات ثبت نام
  • نامه تایید از مدرسه یا دانشگاه
 • اگر متقاضی بازنشسته باشد:

  گواهی حقوق بازنشستگی برای 6 ماه اخیر

 • اگر امکان داشته باشد:

  درآمد منظم حاصل از املاک و مستغلات برای 6 ماه اخیر

ویزای توریستی ایسلند

پس از مشاهده ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تولد در ایسلند و سخن پایانی

تولد در ایسلند، بر اساس آنچه در این نوشتار بررسی شد، به خودی خود منجر به اخذ تابعیت نمی شود؛ به این دلیل که سیستم اعطای تابعیت از طریق تولد در ایسلند بر مبنای خون می باشد. چنان چه قصد به دنیا آوردن فرزند خود را در کشور دیگری دارید، تا فرزندتان از مزایای داشتن تابعیت یک کشور خارجی بهره مند شود، پیشنهاد می شود کشور هایی مثل آمریکا یا کانادا که از سیستم خاک پیروی می کنند را مد نظر قرار دهید. چنانچه در خصوص تولد در ایسلند، کانادا یا آمریکا سؤالی دارید می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. بخش دیدگاه ها در پایان این مطلب نیز، برای درج نظرات و پرسش های شما در نظر گرفته شده است. کارشناسان مؤسسه در اسرع وقت پاسخ گوی سوالات شما در این بخش خواهند بود.