تقسیم بندی دولت ها از جهت مالیه عمومی

در این مقاله در رابطه با حقوق مالی شرح می دهیم.

آیا در خصوص مالیه عمومی می دانید؟تعریف مالیه عمومی چیست؟وظایف دولتها به چه صورت می باشد؟دخالت دولت در چه مسائلی می باشد؟آیا اهداف اقتصادی مالیه عمومی را می دانید؟آیا از اهمیت مالیه عمومی اطلاع دارید؟

در رابطه با حقوق مالی می توان اینگونه بیان کرد که، بررسی عملیات و فعالیت های اقتصادی دولت و چگونگی این فعالیت ها و تاثیر آن بربخش خصوصی را مالیه عمومی می گویند.مالیه خود به ۲ بخش تقسیم می شود که ۱:مالیه عمومی ۲:مالیه خصوصی می باشد که هر دو این موارد بردرآمد ناخالص ملی تاثیرگذار هستند.در کشورهای جهان سوم مالیه عمومی بر مالیه خصوصی تسط بیشتری پیدا کرده است.از جمله مسائلی که ذهن اقتصاددانان را به خود مشغول  داشته و در تمامی جوامع و کشورها مورد بحث و بررسی قرار میگیرد موضوع مالیه عمومی می باشد.موسسه حقوقی ملک پور در این مقاله سعی دارد حقوق داخلی از جمله حقوق مالی که خود به بخش های متفاوتی تقسیم میشود را برای شما شرح داده و به سوالات شما در زمینه حقوق مالی پاسخ دهد.

دولت ها از جهت مالیه عمومی خود به ۳ بخش تقسیم می شوند که این تقسیم بندی بر اساس و ظایف دولت ها می باشد:۱:دولت نظام            ۲:دولت رفاه           ۳:دولت مقررات گذار

دولت نظام:در خصوص دولت نظام می توان اینگونه بیان کرد حفاظت از تمام اراضی،برقراری امنیت داخلی و مجازات مجرمین می باشد

دولت رفاه:این دولت برای گسترش خدمات عمومی در جهان به وجود آمد.دولت رفاه در تمام مسائل و موارد مردم از جمله بهداشت و… حق دخالت دارد و برای اینگونه مسائل از هزینه های عمومی استفاده می نمایند.

دولت مقررات گذار:این دولت قسمتی از فعالیت های خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است.دولت مقررات گذار ۳ وظیفه را دارا می باشد ۱:سیاست گذاری     ۲:مقررات اقتصادی و اجتماعی     ۳:باز توزیع ثروت

دخالت دولت در مسائل اقتصادی:دولت در کلیه امور اقصادی امکان دخالت را دارد که میزان دخالت دولت در روابط اقتصادی کشورها کاملا متفاوت می باشد. دولت ها در ۳ مورد دخالت می نمایند:

۱:در سطح ملی        ۲:در سطح محلی        ۳:در سطح بین المللی

در سطح ملی:دولت این امکان را دارد که در سطح ملی  دخالت نماید که میزان شکست و یا موفقیت در میزان دخالت و حمایت دولت می باشد.دولت می تواند در زمینه جهانگردی و مسافرت دخالت نماید.دولت ملی  ورود وخروج افراد از مرزها را کنترل می نماید که از جمله مسئولیت های اصلی دولت ملی در زمینه صدور روادید،اعمال مقررات گمرکی و کنترل مرزها و فرودگاه ها می باشد.

در سطح محلی:دخالت دولت ها در سطح محلی بسیار مهم و حساس می باشد.سازمانهای دولتی در سطح محلی نفوذ بسیار زیادی دارند مثل:کنترل بر ساختمان سازی،محل ساختمان و طرح ساختمان ها،رعایت قوانین و مقررات درمورد اصول ایمنی،بهداشت،نظارت بر هتلها و….،دادن مجوز به آژانس های جهانگردی،هتل ها و همچنین نهادها و ارگانها.

در سطح بین المللی:در سازمانهای بین المللی میتوانیم اینگونه عنوان کنیم که سازمانهای سیاسی بین المللی وجود دارند که از لحاظ اقتصاد و فعالیت تجاری باهم کاملا متفاوت می باشند و به مسائل غیر اقتصادی و سیاسی می پردازند که یکی ازاین سازمانها سازمان ملل می باشد.از دخالت دولت در سطح بین المللی می توانیم به قراردادهای تجاری اشاره کنیم که این قراردادها دارای یک سری اصول می باشند که دولت ها موظف به رعایت آنها می باشند.

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور می باشد.موسسه حقوقی ملک پور این امکان را دارد که شما را در زمینه حقوق داخلی،حقوق بین الملل و مهاجرت شما عزیزان را یاری دهد.

مالیه عمومی برای رسیدن دولتها به اهداف اقتصادی خود چند وظیفه را بیان می کند که از جمله این وظایف عبارتند از:

وظیفه تخصیص منابع،وظیفه تثبیت اقتصادی،تشویق رشد اقتصادی،وظیفه توزیع درآمد و ثروت،تدارک خدمات اساسی و…

اهداف اقتصادی مالیه عمومی:

۱:توازن تراز پرداخت

۲:عدالت اقتصادی و اجتماعی

۳:رشد و توسعه اقتصادی

 

اهمیت مالیه عمومی:

حضور جوامع بشری در مسائل مختلف اقتصادی و اجتماعی رشد روز افزونی داشته است که با توجه به رشد جوامع بشری به تبع باعث رشد و پیشرفت مالیه عمومی شده است.

 

در نهایت می توانیم دررابطه با مالیه عمومی اینگونه بیان کنیم که عملیات و فعالیت های اقتصادی دولت تاثیر بسزایی بر روی مالیه داشته است و با توجه به رشد روز افزون و چشمگیر جامعه بشری باعث پیشرفت مالیه در سطح جهانی شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را بدست آورید و یا با مشاورین همکار موسسه  حقوقی ملک پور در تماس باشید.

 

 

منابع:

 

برگرفته از کتاب مالیه عمومی دکترولی رستمی

برگرفته از کتاب مالیه عمومی دکترابوطالب مهندس ودکتر مهدی تقوی

 

نگارنده: نگار ولی یاری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.