امروزه اشخاص زیادی مایل به تحصیل پزشکی می باشند و در خصوص تحصیل پزشکی در بلاروس سوالات زیادی می پرسند .

در این مقاله به سوالات شما عزیزان در خصوص تحصیل پزشکی در بلاروس، هزینه های تحصیل پزشکی در بلاروس و شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس پاسخ داده می شود. بلاروس کشوری درقاره اروپاست که با کشورهای روسیه ،اوکراین ،لهستان ،لیتوانی و لتونی هم مرز میباشد. جمهوری بلاروس یا (روسیه سفید) یکی از کشورهای اروپای شرقی میباشد که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰ تشکیل شد و تا پیش از آن جزو شوروی سابق بود.پایتخت آن شهر زیبای مینسک با قدمت ۹۵۰ سال است و شهر های مهم دیگر آن برست، گرودنو ، گومل، موگیلف و ویتبسک هستند.

کشوربلاروس از نظر دانشگاهی درشاخه های  پزشکی،مهندسی و هنر هر ساله پذیرای عده زیادی طالب علم و تحصیل از اروپا،کشور های سابق شوری،ایران و کشور های امریکای جنوبی است. علت آن را میتوان در هزینه  پایین دانشگاه ها و زندگی دانست که بسیار به صرفه برای دانشجویان نسبت به تحصیل در کشور خودشان است.

بلاروس فاقد دریا میباشد ولی رودخانه های پر آب بسیاری در بلاروس وجود دارد که طبیعت بسیار زیبایی به آن هدیه داده است.بلاروس به لحاظ امتیازات و ویژگیهای خاصی که دارد و تعدادی از آنها درپایین  آمده است مقصد بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا شده است:

۱)  پذیرش آسان در کلیه رشته های فنی مهندسی و باقی رشته ها در کلیه مقاطع تحصیلی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس.)

۲)  دانشگاه دولتی بلاروس دارای رتبه علمی ۵۹۶ در جهان و قدمت ۹۰ ساله میباشد.)

۳)  کشور بلاروس دارای ۲۰ دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران)

۴)  پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورها در کشور بلاروس.)

۵)  محیطی بسیار امن برای تحصیل و زندگی بدون تبعیض نژادی در کشور بلاروس)

۶)برای ورود به دانشکده های پزشکی بلاروس نمره آیلس یا تافل نیاز نمی باشد.)

۷)تحصیل پزشکی در بلاروس در رشته های پزشکی و دندان پزشکی به زبان انگلیسی میباشد.)

۸)برای گرفتن ویزای تحصیل پزشکی بلاروس برخلاف کشور انگلستان نیاز به نشان دادن هیچگونه ساپورت وپشتوانه مالی نیست.)

نکته۱:کسانی که به زبان روسی تحصیل نمایند ،در بلاروس موقعیت بهتری خواهند داشت و در ایران هم در مراکزی خاص از دانشجویان فارغ التحصیل و آشنا به زبان روسی استفاده میکنند.

 

نکته۲:( شرایط ارزشیابی رشته های علوم پزشکی برای تحصیل پزشکی بلاروس: داشتن دیپلم علوم تجربی و یا ریاضی فیزیک که میانگین معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی آنها کمتر از ۱۶نباشد  و برای شروع دوره های دانشگاهی، مدرک پیش دانشگاهی حتما نیاز می باشد. (ضمنا هیچکدام از معدل های کل دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضی نباید کمتر از ۱۴باشد.)

 

نکته۳: در گروه پزشکی در رشته های عمومی / تخصصی گروه پزشکی / دندانپزشکی /مدارک دانشگاه های پزشکی بلاروس یا (روسیه سفید ) مورد تایید کشورهای مختلف بوده به صورت مشروط، مورد تایید وزارت بهداشت ایران است و مشابه بیشتر کشورهای دنیا باید در ایران دوره تکمیلی گذرانده شود. دوره های تکمیلی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایران ۱۸ماه و هم اکنون در دانشگاههای تبریز، کرمانشاه، رشت، تهران و اصفهان برگزار میشود.

 

تحصیل در رشته های پزشکی/دندانپزشکی در بلاروس،تعدادی از رشته های تخصص پزشکی / ۴رشته در زمینه کامپیوتر و تعدادی از رشته ها در مقطع دکترا((فقط استاد راهنما) )به زبان انگلیسی یا روسی است. ((بدون نیاز به مدرک آیلتس یا تافل) )و برای باقی رشته ها به زبان روسی است. (برای رشته های روسی زبان،آشنایی به زبان روسی و یا گذراندن دوره های کالج روسی ۴تا ۹ماهه الزامی است.)

 

رشته های علوم پزشکی عمومی:

طول دوره تحصیل پزشکی در بلاروس (۶ ساله)و تحصیل دندانپزشکی در بلاروس (۵ ساله) به زبان روسی و یا انگلیسی وطول دوره تحصیل داروسازی در بلاروسفقط به زبان روسی ( ۵ساله)

 

پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی در بلاروس از دانشگاههای زیر اخذ می گردد:

 

آکادمی پزشکی مینسک

آکادمی تخصصی پزشکی مینسک

دانشگاه پزشکی دولتی مینسک (رشته های پزشکی ، دندانپزشکی، داروسازی)

 

جهت تعیین وضعیت پایه علمی متقاضیان، فقط از متقاضیان تحصیل رشته های پزشکی بلاروس(انگلیسی)و تحصیل دندان پزشکی در بلاروس ( انگلیسی ) ،معمولا یک امتحان ورودی از دروس زیست، شیمی و زبان انگلیسی به گرفته میشود. در صورت عدم آمادگی و یا عدم تسلط به زبان، بهتر است اینگونه دانشجویان در دوره ی ۹ماهه کالج روسی یا انگلیسی شرکت کنند.

 

دانشجویان بعد از گذراندن دوره ۹ماهه کالج زبان (پاتفک) در بلاروس و انجام امتحان پایان دوره در شهریور ماه و با  یک امتحان ورودی (مشابه دانشجویان انگلیسی زبان) و در صورت قبولی وارد رشته مورد نظر خود می شوند.

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور در باب پزشکی در بلاروس

audio تحصیل پزشکی در بلاروس

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور در باب تحصیل پزشکی در بلاروس

audio تحصیل پزشکی در بلاروس

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور در باب داروسازی بلاروس

audio تحصیل پزشکی در بلاروس

فایل های صوتی توضیحات آقای ملک پور در باب ورود پزشکی در بلاروس

audio تحصیل پزشکی در بلاروس

هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در بلاروس به زبان روسی:

 

تحصیل در رشته پزشکی در بلاروس به زبان روسی ۳۵۰۰ دلار سالیانه

تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلاروس به زبان روسی ۳۸۰۰ دلار سالیانه

 

تحصیل در رشته داروسازی در بلاروس به زبان روسی ۳۵۰۰ دلار سالیانه

 

هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی :

 

تحصیل در رشته پزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی ۴۲۰۰ دلار به صورت سالیانه

 

تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی ۴۸۰۰ دلار به صورت سالیانه

 

هزینه دوره پیش دانشگاهی پزشکی در بلاروس:

 

هزینه دوره پیش دانشگاهیپزشکی در بلاروس در کالج های مورد تایید دانشگاه های علوم پزشکی بلاروس سالیانه بین ۲۸۰۰ الی ۳۵۰۰ دلار بسته به نوع کالج و زبان تحصیل متغیر است.

 

هزینه خوابگاه برای کالج های دوره پیش دانشگاهی پزشکی در بلاروسبا کیفیت خیلی خوب و دو تخته و سه تخته ماهیانه بین ۶۰ دلار الی ۱۰۰ دلار است.

 

هزینه زندگی متوسط دانشجویی  شامل خورد و خوراک و خوابگاه در بلاروس ماهانه ؛ به طور متوسط ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار میباشد .البته زندگی در خوابگاه و در صورت اجاره مسکن بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ دلار اضافه میشود. برای ثبت نام رشته های عمومی علوم پزشکی در بلاروس فقط دانش آموزان رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک که شرایط ذیل را دارند میتوانند اقدام کنند:

داشتن دیپلم تجربی یا ریاضی فیزیک که میانگین معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی کمتر از ۱۶ نباشد.

داشتن مدرک پیش دانشگاهی قبل از شروع  شدن دوره دانشگاهی (ضمنا هیچکدام از معدل های کل دیپلم و پیش دانشگاهی فرد ، کمتر از ۱۴ نباشد.)

نکته۲: شرایط ارزشیابی رشته های علوم پزشکی برای تحصیل پزشکی بلاروس: داشتن دیپلم علوم تجربی و یا ریاضی فیزیک که میانگین معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی آنها کمتر از ۱۶نباشد  و برای شروع دوره های دانشگاهی، مدرک پیش دانشگاهی حتما نیاز می باشد. (ضمنا هیچکدام از معدل های کل دیپلم و پیش دانشگاهی فرد نباید کمتر از ۱۴باشد.)

 

نکته۳: در گروه پزشکی در رشته های عمومی ، تخصصی گروه پزشکی و دندانپزشکی ، مدارک دانشگاه های پزشکی بلاروس (روسیه سفید ) مورد تایید کشورهای مختلف بوده و به صورت مشروط، مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد و شبیه بیشتر کشورهای دنیا باید در ایران دوره تکمیلی گذرانده شود. دوره های تکمیلی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایران ۱۸ماه و فعلا در دانشگاههای تبریز، کرمانشاه، رشت، تهران و اصفهان برگزار میشود.

 

تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی در بلاروس،تعدادی از رشته های تخصص پزشکی ، ۴رشته در زمینه کامپیوتر و تعدادی از رشته ها در مقطع دکترا((فقط استاد راهنما)) به زبان انگلیسی یا روسی میباشد. ((بدون نیاز به مدرک آیلتس یا تافل) )و برای باقی رشته ها به زبان روسی است. (برای رشته های روسی زبان/آشنایی به زبان روسی و گذراندن دوره های کالج روسی ۴تا ۹ماهه الزامی است.)

 

رشته های علوم پزشکی عمومی:

طول دوره تحصیل پزشکی در بلاروس (۶ ساله)و تحصیل دندانپزشکی در بلاروس (۵ ساله) به زبان روسی و یا انگلیسی وطول دوره تحصیل داروسازی در بلاروسفقط به زبان روسی ( ۵ساله)

 

پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی در بلاروس از دانشگاههای زیر اخذ می گردد:

 

-آکادمی پزشکی مینسک

 

–آکادمی تخصصی پزشکی مینسک.

 

–دانشگاه پزشکی دولتی مینسک (رشته های پزشکی /دندانپزشکی/داروسازی)

 

جهت تعیین وضعیت پایه علمی متقاضیان، فقط از متقاضیان تحصیل رشته های پزشکی بلاروس(انگلیسی)و تحصیل دندان پزشکی در بلاروس ( انگلیسی ) ،معمولا یک امتحان ورودی از دروس زیست/شیمی و زبان انگلیسی به عمل می آید. در صورت عدم آمادگی و یا عدم تسلط به زبان، بهتر است اینگونه دانشجویان در دوره ی ۹ماهه کالج روسی یا انگلیسی شرکت کنند.

 

دانشجویان بعد از گذراندن دوره ۹ماهه کالج زبان (پاتفک) در بلاروس و انجام امتحان پایان دوره در شهریور ماه و با انجام یک امتحان ورودی (مشابه دانشجویان انگلیسی زبان) ودر صورت قبولی، وارد رشته مورد نظرمی شوند.

هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در بلاروس به زبان روسی:

 

–تحصیل در رشته پزشکی در بلاروس به زبان روسی ۳۵۰۰ دلار سالیانه

 

–تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلاروس به زبان روسی ۳۸۰۰ دلار سالیانه

 

–تحصیل در رشته داروسازی در بلاروس به زبان روسی ۳۵۰۰ دلار سالیانه

 

هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی :

 

تحصیل در رشته پزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی ۴۲۰۰ دلار به صورت سالیانه

 

تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی ۴۸۰۰ دلار به صورت سالیانه

 

هزینه دوره پیش دانشگاهی پزشکی در بلاروس:

هزینه دوره پیش دانشگاهی پزشکی در بلاروس در کالج های مورد تایید دانشگاه های علوم پزشکی بلاروس سالیانه بین ۲۸۰۰ الی ۳۵۰۰ دلار بسته به نوع کالج و زبان تحصیل متغیر است.

 

هزینه خوابگاه برای کالج های دوره پیش دانشگاهی پزشکی در بلاروس باکیفیت خیلی خوب و دو تخته و سه تخته ماهیانه بین ۶۰ دلار الی ۱۰۰ دلار است.

 

هزینه زندگی متوسط دانشجو ، )شامل خورد و خوراک و خوابگاه) در بلاروس، ماهانه ؛ به طور متوسط ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار میباشد البته زندگی در خوابگاه و در صورت اجاره مسکن بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ دلار اضافه میشود.

برای ثبت نام رشته های عمومی علوم پزشکی در بلاروس، فقط دانش آموزان رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک که شرایط ذیل را دارند میتوانند اقدام کنند:

-داشتن دیپلم تجربی و ریاضی فیزیک که میانگین معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی کمتر از ۱۶ نباشد.

داشتن مدرک پیش دانشگاهی قبل از شروع دوره دانشگاهی (هیچکدام از معدل های کل دیپلم و پیش دانشگاهی فرد ، کمتر از ۱۴ نباشد.)

شما عزیزان میتوانید با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور بصورت تلفنی رایگان و حضوری ارتباط برقرار کنید و اطاعات بیشتری در مورد دانشگاههای بلاروس و سایر کشورها کسب کنید.موسسه حقوقی ملک پور بابیش از دوازده سال سابقه اماده ی مشاوره ی حقوقی به شما عزیزان میباشد.

 

26 پاسخ
 1. پژمان گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت استاد محترم اقای ملک پور
  من الان میانگین معدلم بین ۱۷تا۱۸ است و قصد تحصیل در رشته ی پزشکی در بلاروس هستم و از نظر مالی هم مشکلی برای شهریه ندارم می خواستم از شما کمک بگیرم و من و راهنمایی کنید
  با تشکر

  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای مشاوره در زمینه تحصیل پزشکی در بلاروس و کشورهای دیگر با دفاتر ما تماس بگیرید. کارشناسان ما پس از بررسی کامل شرایط می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. شماره تماس ما: 02149196000

   پاسخ
 2. امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  من معدل دیپلم و پیش دانشگاهیم 18 هست رشته تجربی هم هستم وضعیت مالی خانوادم هم متوسطه مدرک زبان ندارم ولی زبانم خوبه میتونم هزینه های تحصیل توی چین رو بدم ولی میخواستم بدونم اگه برم چین میتونم وای پزشکی بورس بگیرم یا ن اگه جای بهتری با توجه به چیزای که گفتم هست ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 3. فريبرز گفته:

  با عرض سلام و ادب خدمت آقاي ملك پور.
  اين حقير، نيازمنده توجهي از شماست.
  بر من منت نهيد و پاسخ دهيد.
  بنده با 21 سال سن داراي ديپلم رياضي با معدل كل 14.50 و معدل كتبي 10 هستم و فاقد مدرك پيش دانشگاهي.
  و داراي مدرك آيلتس با نمره 7 هستم.
  آيا اين امكان براي بنده وجود دارد كه در كشور بلاروس براي تحصيل در رشته ي پزشكي اقدام كنم؟
  امكان پرداخت سالانه 45 مليون تومان را دارم.
  بي صبرانه منتظر شنيدن پاسخ سرور هستم.

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب در صورتی که در دوره پاتفک شرکت نمایید ممکن است بپذیرند زیرا معدل شما نیز پایین است .پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب این میزان هزینه برای تحصیل پزشکی کافی نمیباشد . اما میتوانید هزینه را مقداری افزایش دهید و برای بلاروس و یا اذربایجان اقدام فرمایید.پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای اخذ اطلاعات در ارتباط با ریز هزینه ها (تحصیل، زندگی، حق الوکاله و …) پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 4. محمد گفته:

  سلام م خسته نباشید به آقای ملک پور عزیز
  من معدل کل دیپلم ۱۵/۲۰ و معدل کل پیش دانشگاهیم ۱۵/۸۰ هسش خواستم بپرسم با چنین معدلی اصلا میشه پذیرش گرفت? تو رو خدا زود تر جوابمو بدید
  ممنون

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. بله امکان اخذ پذیرش برای شما وجود دارد اما توجه نمایید که کشور بلاروس در حال حاضر از لیست مورد تایید وزارت بهداشت خارج شده است. برای بررسی کشورهای متناسب با شرایط خود پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 5. mie editor2 گفته:

  با سلامی پر از انرژی برای شما اقای دکتر ملک پور عزیز و سرورمون ………خواستمم در مورد پزشکی بلاروس بدونم …که ایا پزشکی بلاروس رو اروپا قبول داره مهم نیست مورد قبول ایران نباشه …ولی ایا مورد قبول کشور های اتریش و المان و ….. هست؟ و هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در یک سال چقدر میشود ؟ هزینه گرفتن اقامت تحصیلی توسط موسسه شما هم چقدر میشود یعنی شامل همه هزینه های ترجمه و…..کلا هزینه موسسه شما چقدر میشود تا ما در بلاروس مستقر بشیم؟ خیلی مچکر

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. دانشگاه های این کشور و رنک آنها برای تایید کشورهای اروپایی نیاز به بررسی دارد. برای اطلاع از هزینه ها و شرایط تحصیل پیشنهاد می کنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 6. mie editor2 گفته:

  شرایط ورود به رشته پزشکی تو آلمان اونطور که تو فایل های صوتی تون گفتین که آزمون میخواد و سطح آزمون هم بالاست و دشواره وبعد گفتین که شرایط بلاروس بهتر هستش. ممنون میشم راهنماییم کنید. من ۱۹ سالمه و دختر هستم و قصد تحصیل در رشته پزشکی با هزینه کم و شرایط اسون رو دارم. خواهشا راهنماییم کنید لطفا . خیلی ممنون

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. باید شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد. تحصیل در کشور بلاروس شرایط مناسبی دارد اما دانشگاه مورد نظر شما باید از نظر تاییدیه وزارت علوم مورد بررسی قرار گیرد. پیشنهاد می کنیم برای اخذ اطلاعات با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 7. النا گفته:

  سلام میخواستم بدونم که بعد از تحصیل در بلاروس میشه همونجا اقامت گرفت و موقع تحصیل کار هم کرد؟ و اینکه میشه از ازمون ورودیش اگه نمونه سوالی دارید تو کانال بذارید تا ببینیم سطح سوالای زیست و شیمیش در چه حده؟???

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. بله امکان اخذ اقامت وجود دارد و به طور معمول در این مقطع می توانید به صورت پاره وقت ۱۰ ساعت در هفته کار کنید. برای اخذ اطلاعات بیشتر با دفاتر ما تماس بگیرید.

   پاسخ
 8. سولماز گفته:

  سلام
  من از موسسه های زیادی پرس و جو کردم بعضی ها میگن که دانشگاه های بلاروس مورد تایید ایران نیست .. چطور میشه مطمئن شد ؟ ایا بلاروس برای پذیرش شرایط سنی هم داره ؟ چون من ۲۷ سالمه و برای قبرس نتونستم پذیرش بگیرم پیش دانشگاهی در بلاروس دوره اش چند ساله است ؟ ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   دانشگاه های مختلفی در کشور بلاروس وجود دارد و باید دید که شما از کدام از آنها پذیرش دریافت میکنید تا بتوان بهتر راهنمایی نمود . شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر ما در سایر نقاط ایران و جهان تماس حاصل نمایید .

   پاسخ
 9. حامدفصیحی گفته:

  سلام استاد من اگر فرزندپسرم رو بخوام در دانشکده پزشکی مینسک ثبت نام کنم وپس ازپایان دوره عمومی به یکی از کشورهای انگلیسی یاآلمانی زبان جهت تخصص بفرستم باتوجه به اینکه از الآن نمیدونم به کدام کشور خاهدرفت چون شرایط چندسال دیگه رو نمیدونم به نظرتون پزشکی بلاروس رو به روسی بخوونه یاانگلیسی ممنونم از بذل توجهتون

  پاسخ
 10. الی گفته:

  سلام خسته نباشید
  ممنون بابت اطلاعات خوبتون?
  میخواستم خواهش کنم لطفا در مورد دندانپزشکی و پزشکی در بلاروس و ازمون (چه درسایی و سختی یا اسونیش ) و هزینه هاش و همه شرایطش فایل صوتی بزارید و همچنین درباره اتریش صحبت کنید و این که من امسال کنکور دادم رشته تحصیلیم ریاضی بوده ولی کنکور تجربی دادم و به نظر شما شانس قبولی در ازمون المان دارم یا نه ؟
  واقعا ممنون میشم فایل صوتی بزارید

  پاسخ
 11. سارا گفته:

  سلام
  خواستم بدونم با داشتن مدرک دندونپزشکى بلاروس امکان کار در ایران یا کشورهاى آلمان،انگلستان یا آمریکا هست؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.