تحصیل دکتری در فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسه

آیا قصد تحصیل دکتری در فرانسه در سال 2018 را دارید ؟ شرایط  2018 تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه  چگونه می باشد ؟ مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دکتری فرانسه  چه می باشد ؟ تاچه سنی می توان برای تحصیل در مقطع دکتری فرانسه  اقدام نمود ؟ آیا برای تحصیل در مقطع دکتری فرانسه  نیازی به مدرک زبان می باشد ؟ تحصیل در مقطع دکتری فرانسه  در چه رشته هایی ممکن است ؟ هزینه تحصیل در مقطع دکتری فرانسه  چه میزان می باشد ؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه مشاوره ای ام آی ای با همکاری موسسه حقوقی ملک پور ارتباط بگیرید . ما در این مقاله در باب شرایط تحصیل دکتری در فرانسه   و اقدامات تحصیل دکتری در فرانسه  را بررسی خواهیم نمود .

تحصیل دکتری فرانسه

دکتری ی فرانسه معمولا ۳-۴ سال است. کاندیداهای دکتری  در فرانسه به عنوان دانشجویان در نظر گرفته نمی شوند، بلکه بیشتر به عنوان محققان حرفه ای اولیه محسوب می شوند. در حالی که تمام دانشجویان دکتری  دسترسی به آن ندارند، فرانسه از یک شبکه قوی موسسات آموزشات عالی  دکتری  (حدود  ۳۰۰عدد ) که مسئول آموزش دانشجویان دکتری  در همکاری نزدیک با بیش از ۱۲۰۰ آزمایشگاه تحقیقاتی است که دانشجویان دکتری در حال انجام تحقیقات خود هستند، بهره مند می شوند. موسسات آموزش عالی دکتری  به طور معمول بخشی از یک دانشگاه و آموزش دکتری  توسط مدرک دکتری  تحت مسئولیت سرپرست PhD تحویل داده می شود. موسسات آموزش عالی دکتری  اغلب به لحاظ موضوعی هستند و در چندین نهاد تحقیقاتی که منافع پژوهشی مشترک دارند، خدمت خواهد کرد. هدف اصلی موسسات آموزش عالی دکتری  این است که اطمینان حاصل شود که دانشجویان یک ساختار پشتیبانی برای توسعه حرفه ای، برنامه ریزی حرفه ای و آمادگی برای ورود به بازار کار آکادمیک، پژوهش یا جایگزین حرفه ای دارند . آموزش عالی فرانسه ، در مقایسه با سایر کشورها ، دارای تعداد بیشتری موسسات است که نسبتا کوچک هستند. در منطقه پاریس ۱۳ دانشگاه وجود دارد که تمام شاخه های رشته ای را پوشش می دهد ، در حالی که تعداد زیادی از موسسات کوچک مانند Télécom Paris Tech یا Science Po بسیار تخصصی هستند.

 

دانشگاه ها

۸۳ دانشگاه عمومی در فرانسه وجود دارد که همه آنها توسط دولت تامین می شود. وزارت معارف و معاون رئیس جمهور ، موظف است که تمام الزامات ملی را از طریق مکانیسم تضمین کیفیت بسیار دقیق فراهم کند . یارانه های دولتی به همین دلیل است که آموزش عالی را همچنان مقرون به صرفه نگه داشته است . دانشگاه های فرانسه محور اصلی پژوهش های عمومی هستند. با این وجود، بخش بزرگی از تحقیقات علمی توسط سازمان های تحقیقاتی دولتی مانند CNRS یا INSERM انجام می شود که به طور رسمی از دانشگاه ها نمی باشند ، اگرچه تعدادی از واحدهای تحقیقاتی این سازمان ها دارای امکانات تحقیقاتی در دانشگاه ها هستند.

 

هزینه ها، مالیات و بورس تحصیلی

در مقایسه با دیگر رقبای خود در خارج از کشور، فرانسه می تواند یک گزینه بسیار مقرون به صرفه باشد. برای موسسات دولتی هزینه های تحصیلات دکتری  توسط دولت فرانسه تعیین شده است. برای سال ۲۰۱۲-۲۰۱۳، ۳۸۰ یورو بود و برای Ecoles d’Ingènieurs  ۵۹۶ یورو می بود . با این حال، هزینه های تحصیل در موسسات خصوصی می تواند بیشتر باشد. دانشگاه ها همچنین ممکن است هزینه های اداری را (” frais d dossier “) بپردازند . شما ممکن است مجبور باشید برای فعالیت های فوق برنامه آموزشی مانند انجمن های دانشجویی، اگر آنها وجود داشته باشد، مجدد هزینه مضاعف پرداخت کنید. بیمه درمانی دانشجویان تا سن ۲۰ سالگی رایگان است. بعد از ۲۰ سال بیمه درمانی برای دانشجویان مبلغ ۲۰۰ یورو در سال و اغلب هزینه های پزشکی را پوشش می دهد.

 

کنترات دکتری در فرانسه 

دکتری  Contrat یک پیشنهاد شغلی است که مطابق با نیازهای استخدام یک آزمایشگاه تحقیقاتی ، عمدتا در دانشگاه های دولتی تبلیغ می شود و برای دانشجویان دوره دکتری بدون در نظر گرفتن ملیت پیشنهاد می شود . کاندیدا های موفق تحت نظارت رئیس موسسه بر اساس توصیه رئیس دانشکده دکتری و سرپرست دکتری انتخاب شده کار را اجرا خواهند نمود . دوره دکتری  Contrat برای ۳ سال است که برای یک سال قابل تمدید است و قرارداد کاری است که تماما چارچوب قانونی برای نیرو دکتری  را شامل می شود ، از جمله حداقل حقوق و دستمزدها برای محققین و فعالیت هایی که ممکن است در آن شرکت داشته باشند بر دو اصل می باشد ، حقوق و دستمزد در یک حالت برای تحقیقات و دیگری برای مطالعات و بررسی + سایر وظایف حرفه ای مثل تدریس و امثاله .  این حمایت اجتماعی را برای سایر کارکنان ارائه می دهد ، در این حالات فرد می بایست بر حقوق و دستمزد خود مالیات بپردازد .

 

دوره های دو جانبه از وزارت امور خارجه فرانسه

اینها اغلب از سفارتخانه ها و کنسولگری های فرانسه در کشور شما در دسترس می باشند ، بنابراین در وب سایت های سفارت می توانید چک نمایید .

مطالبی از وزارت امور خارجه سوئیس و دلا Recherche

  • دوره های آموزشی CROUS هزینه های مسکن و زندگی را تامین می کنند.اینها مبتنی بر نیازها هستند و معمولا حدود ۷۵۰ یورو می باشد .
  • جایزه معتبر بین المللیاویف بر اساس رشد است که هدف آن جذب دانشجویان بین المللی می باشد . درخواست برای این دوره ها به طور معمول در ماه سپتامبر و سالانه می باشد .

بورس تحصیلی از موسسات تحقیقاتی و شوراهای منطقه ای 

سازمان های تحقیقاتی هر نوعی بورس تحصیلی که ارائه دهند عموما با قرارداد های کاری مرتبط می شوند و اغلب برای انجام یک پروژه تحقیقاتی شکل یافته ای که توسط سرپرست تحقیق طراحی شده است ارائه می شود . و این بورس بسیار رقابتی است.

بورس تحصیلی بخش خصوصی ، کنوانسیون های صنایع فرآوری (CIFRE)

CIFRE به محققان PhD اجازه می دهد تحقیقات دکتری خود را در یک شرکت در همکاری با تیم تحقیقاتی خارج از شرکت (یا در یک دانشگاه یا مرکز تحقیق یا موسسه) انجام دهند. دانشجوی دکتری  به مدت ۳ سال از شرکتی که در آن تحقیق انجام می دهد و یک حقوق ماهانه دریافت می کند (حدود ۲۰۰۰ یورو در هر ماه بسته به مالیات) دریافت می کند. دانشجویانی که علاقه مند به انجام این کار هستند، باید با انجمن ملی علمی-تکنولوژی (ANRT) در ارتباط با دکتری کالج خود تماس بگیرند.

کمک هزینه تحصیلی مشترک / PhD / Co-tutelle و Erasmus Mundus

دوره دکتری تحت نظارت مشترک ، دکتری مشترک اعطا شده اغلب به معنی همکلاسی می باشد . یک مفهوم فرانسوی که برای چندین دهه وجود داشته است و به دانشجوی دکتری  امکان می دهد پروژه تحقیقاتی بین دو موسسه را انجام دهد. در حالی که این روش دقیقا برای تأمین مالی PhD نیست، در فرانسه ، همکاریهای بین المللی بسیار رایج است و کمک هزینه تحصیلی برای آنها اختصاص داده شده است.

نحوه درخواست

همه دارندگان مدرک کارشناسی ارشد (یا Diplôme d’Ingénieur ) واجد شرایط درخواست پذیرش در مقطع  دکتری  هستندواین امکان را دارند تا در تمام دانشگاه ها و در تمام رشته های مربوطه در خواست پذیرش نمایند .

تاریخ انقضا برای دانشگاه ملی جهت بهره مندی از دانشگاه های دولتی برای همه نامزدها (ممکن است در Ecoles Grandes و دیگر نهادهای خصوصی متفاوت باشد) اما معمولا ۳۱ ژانویه است . اگر شما برای یک پروژه تعریف شده درخواست می نمایید ، سپس باید از روش درخواست اقدام نمایید .

  • اگر شما پیشنهاد پژوهشی خود را ارائه می دهید و در یکی از ۳۱ کشور می باشید که دفاترCampus France دارند ، می توانید از مرکز تخصیص متمرکز استفاده کنید. شما فقط باید یک حساب کاربری ایجاد کنید تا بتوانید درخواست خود را در چندین موسسه بدون نیاز به فرم درخواست جدید ارسال کنید.
  • اگر شما برای پروژه خود درخواست می کنید و در کشور سفارت فرانسه را ندارید، توصیه می شود با مدرک دانشگاهی و یا مدرک دکتری خود در مورد انتخاب خود با نزدیک ترین سفارت ارتباط بگیرید.

دانشگاه در مقطع دکتری یک سرپرست را شناسایی کرده و امکانات مالی برای کل دوره  دکتری برای افراد را شناسایی می کند (چه از موسسه فرانسوی یا در هر مکان دیگر).

هنگامی که شما یک پیشنهاد از کالج دکتری  دریافت می کنید، سرپرست و محقق PhD یک سند به نام ” Charte des thèses ” (منشور پایان نامه) که قراردادی اخلاقی بین محقق دکتری ، سرپرست، مدیر دانشکده دکتری  و مدیر عامل که مرکز تحقیقاتی که پژوهشگر دکتری  است را امضا می کنند منشور موضوع پروژه تحقیقاتی، شرایط کاری است که از تحقیق و مسئولیت هر یک از طرفین پشتیبانی می کند.

 

مدارک زبان

حداقل نیازهای زبان فرانسه به صورت جداگانه توسط موسسات تنظیم شده است. برای ورود به دکتری ، فرانسوی ممکن است بسته به رشته مدنظر مورد نیاز باشد. توصیه می شود با موسسه ای که از آن درخواست می کنید، بررسی کنید. داوطلبان معمولا باید آزمون آزمایشی فرانسه ( test de connaissance du français )  را شرکت کنند مگر آنکه در کشورهایی که زبان فرانسوی یکی از زبانهای رسمی هستند تحصیل کرده باشد، و  اگر زبان فرانسه برای تحقیقات قبلی زبان فرانسه بکار رفته باشد و اگر داوطلبان قبلا مهارت این زبان را داشته باشند و یک گواهی مانندDELF یا DALF در دست داشته باشند . در کشورهای غیر از فرانسه، این آزمونها در پایان ماه فوریه در سفارتخانه ها، موسسات و اتحادیه های فرانسوی برگزار می شود. اگر شما در فرانسه هستید، آزمون بین پایان ماه فوریه تا آغاز ماه مارس برگزار خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه  می توانید با موسسه مشاوره ای ام آی ای با همکاری موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران ارتباط بگیرید .