تحصیل دکترا در ترکیه

 

تحصیل دکترا در ترکیه در سال 2018 امروزه گزینه بسیاری از دانشجویان می باشد که تمایل دارند که مهاجرت به ترکیه نموده و درکشور همسایه ایران به ادامه تحصیل بپردازند ، تحصیل دکترا در ترکیه دارای شرایط متفاوت و متعددی می باشند که ما در این مقاله سعی داریم به بررسی شرایط تحصیل دکترا در ترکیه آن بپردازیم ، تحصیل دکترا در ترکیه برای دانشجویان بین المللی در دسترس می باشد ‌، دانشجویان می توانند در مقطع دکترا در رشته های متعدد به زبان انگلیسی در ترکیه به ادامه تحصیل بپردازند ‌، کشور ترکیه برای تحصیلات دکترای بین المللی همواره گزینه بسیاری از دانشجویان بوده است .

موسسه حقوقی ملک پور با همکاری دفتر مشاوره  MIEاتریش می تواند به شما دانشجویان برای تحصیل دکترا در ترکیه کمک شایانی نماید و شما می توانید برای کسب اطلاعات جامع در زمینه تحصیل دکترا در ترکیه به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمائید و با مشاوران خبره موسسه تماس حاصل نمائید .

آموزش عالی در ترکیه

دانشگاههای ترکیه به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند : 104 دانشگاه دولتی و ۶۲ دانشگاه خصوصی در ترکیه وجود دارد که دارای رنکینگ مناسبی در رتبه بندی دانشگاه های جهان دارد ، در دانشگاههای دولتی ترکیه زبان آموزش ترکی می باشد اگر چه بسیاری از برنامه ها به زبان انگلیسی ، آلمانی و یا فرانسوی ارائه می گردد ، دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان ترکی در ترکیه را دارند حتی اگر به زبان ترکی مسلط نمی باشند ، می توانند وارد کشور ترکیه شده و یک سال به آموزش زبان ترکی قبل از شروع ترم اصلی خود بپردازند ، اکثر برنامه های بین المللی در دانشگاههای خصوصی آموزش داده می شود که زبان آموزش در این دانشگاه ها انگلیسی می باشد ، درحال حاضر حدود ۳۰ هزار دانشجوی بین المللی در برنامه های آموزشی مختلف در ترکیه ثبت نام کرده اند ، رشته های متعددی در دانشگاههای ترکیه برای دانشجویان در دسترس می باشد اما از مهمترین رشته هایی که بین دانشجویان بین المللی محبوبیت دارد میتوان به رشته روابط بین المللی ، مطالعات مدیترانه ای شرقی ، رشته های مهندسی ، مدیریت بازرگانی و مهمانداری اشاره نمود .

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع دکترا در ترکیه :

مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه متفاوت است اما به صورت کلی فرم درخواست می بایست به صورت آنلاین تکمیل گردد و مدارک زیر آپلود شود :

فرم درخواست آنلاین
مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات

مدرک کارشناسی و ریز نمرات

مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات

CV فعلی متقاضی

کپی گذرنامه

انگیزه نامه

توصیه نامه

زبان انگلیسی TOEFL نمره حداقل : IBT 79

GRE و GMAT

نمره زبان ترکی برای دوره های ترکی (BAU TURKMER / TOMER min B2  )

برای برنامه دکترا یک کپی از پایان نامه کارشناسی ارشد و پروژه مورد نیاز است .

برخی از برترین برنامه های مقطع دکترا در ترکیه :

در دانشگاه KADIR HAS رشته های زیر در مقطع دکترا ارائه می گردد :

دکترای بیوانفورماتیک و ژنتیک

دکترای اقتصاد

دکترای روابط بین الملل

دکترای سیستم های اطلاعات مدیریت

دانشگاه KOC در استانبول :

دکترای مهندسی مکانیک

دکترای روانشانسی

دکترای مهندسی شیمی و زیست شناسی

دکترای مهندسی مواد و علوم

دکترای مدیریت کسب و کار

دکترای اقتصاد

دکترای مهندسی برق و الکترونیک

دکترای ریاضیات

دکترای فیزیک

دکتری علوم سیاسی و روابط بین الملل

دکترای باستان شناسی و تاریخ هنر

دکترای مهندسی  صنایع

دانشگاه YASAR :

دکترای مهندسی صنایع

دکترای مهندسی برق و الکترونیک

دکترای تخصصی در هنر

دکترای امور مالی

دکترای مهندسی کامپیوتر

دانشگاه IZMIR UNIVERSITY OF ECONOMICS :

دکترای اقتصاد

دکترای روانشناسی

دانشگاه IZMIR INSTITUTE OF TECHNOLOGY :

دکترای مهندسی کامپیوتر و علوم

دانشگاه ABDULLAH GÜL :

دکترای علوم مواد و مهندسی مکانیک

ترکیه در برنامه های تبادل اراسموس که توسط کمیسیون اروپا اداره می شود نیز شرکت می کند و تاکنون بیش از 5000 دانشجوی بین المللی را در مقطع دکترا استخدام کرده است .

شرایط کار برای دانشجویان مقطع دکترا در ترکیه

تعدادی از دانشجویان خارجی که در ترکیه زندگی می کنند هم زمان با تحصیل به کار نیز مشغول می باشند ، اما زمانی که در حال تحصیل در ترکیه هستید امکان پیدا کردن کار نسبتا مشکل می باشد ، از آنجایی که کشور ترکیه هنوز عضو اتحاد اروپا نمی باشد اتباع کشورهای اروپایی دیگر به طور خودکار حق اشتغال در ترکیه را نخواهند داشت ، بنابراین دانشجو می تواند برای اجازه ی کار درخواست دهد که معمولا این کار نیاز به حمایت یک کارفرمای احتمالی دارد ، امکان پیدا کردن کار در مناطق توریستی ترکیه ممکن است راحتر باشد علی الخصوص زمانی که شما به یک زبان خارجی تسلط داشته باشید ، البته باید اطمینان حاصل نمائید که مشاغلی که انجام می دهید ایمنی و قانونی باشد ، یکی دیگر از گزینه هایی که برای دانشجویان در دسترس میباشد ارتباط با خود دانشگاه می باشد بنابراین دانشجو می تواند از فرصت های شغلی که دانشگاه برای او فراهم می کند استفاده نماید ، دانشجویان مقطع PHD می توانند در بعضی از زمینه ها به عنوان دستیار و یا تکنسین پژوهشی مورد استفاده قرار بگیرند ، همچنین ممکن است بعضی از متقاضیان به تدریس در PHD بپردازند .

سایت PostgraduateFunding.com به عنوان یک پایگاه جامع برای کمک های کوچک موجود برای دانشجویان مقطع دکترا می باشد که میتواند راهی عالی برای جمع آوری کمک های مالی برای دانشجو باشد ، مخصوصا برای دانشجویانی که در پیدا کردن کار درکنار تحصیلات خود با مشکل رو به رو می باشند .

هزینه اقامت و زندگی دانشجویان در ترکیه :

بسیاری از دانشگاههای ترکیه خوابگاه های دانشجویی ارائه می دهند که معمولا دانشجویان بین المللی از آن ها استفاده می نمایند ، میانگین هزینه دانشجوی بین المللی در ترکیه حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه می باشد که این هزینه شامل هزینه های محل اقامت ، غذا ، لباس ، سرگرمی ، حمل و نقل و تلفن می باشد ، هزینه ی اداری و کتاب ها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در هر ترم است اما باید به یاد داشته باشید که این هزینه ها بستگی به محل زندگی ، شیوه زندگی و مقطع تحصیلی دانشجو متفاوت می باشد . هزینه تحصیل در ترکیه با توجه به معیارهای مختلف متفاوت است ، به عنوان مثال دوره های زبان انگلیسی گران تر از زبان های ترکی هستند ، اما هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در مقایسه با سایر گزینه های بین المللی بسیار کم  است .

سیستم حمل و نقل برای دانشجویان بین المللی در ترکیه : گزینه های سفر در ترکیه شامل اتوبوس ها ، قطارها و خدمات مترو می باشد که بسیاری از آنها تخفیفاتی برای دانشجویان بین المللی به همراه دارد .

سیستم پول و بانکداری در ترکیه : ترکیه سیستم بانکداری مدرن به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد که شامل خدمات آنلاین ، مدیریت حساب ، انتقال ارز بین المللی و دستگاههای نقدی اتوماتیک می باشد ، حساب ها برای اثبات هویت و آدرس برای دانشجویان خارجی در دسترس می باشد ، تبادل ارز در اکثریت بانک ها برای دانشجویان بین المللی در دسترس می باشد اما هزینه کمیسیون در پی دارد .

خدمات بهداشتی برای دانشجویان در ترکیه : دانشگاههای ترکیه معمولا خدمات پزشکی رایگان به دانشجویان بین المللی  ارائه می دهند ، دانشگاه ها مشاوره اولیه را ارائه می دهند اما برای هزینه های درمانی بیشتر هزینه های بیشتری پرداخت گردد بنابراین دانشجو باید در نظر داشته باشد که بیمه درمانی را به اندازه کافی برای پوشش دادن درمان خود به عنوان دانشجو دکترا درنظر بگیرند ، طیف وسیعی از بیمه گران بین المللی خط مشی مناسب برای این منظور را ارائه می دهند و ممکن است دانشجو را به یک سیاست محلی خاص از موسسه امنیت اجتماعی ترکیه به نام SGK تشویق کند ، دفتر بین المللی دانشگاهها به دانشجویان درمورد این نیازها و تعهدات کمک می کند .

ویزای دانشجویی ترکیه

از آنجائیکه ترکیه هنوز یک کشور کامل عضو اتحادیه اروپا نیست ، دانشجویان بین المللی برای ورود به این کشور به ویزا نیاز دارند ، دانشجو باید درخواست خود را به نزدیک ترین کنسولگری ترکیه در کشور محل اقامت خود اراده دهد ، علاوه بر گذرنامه و هزینه های سفارت دانشجو همچنین باید ثابت نماید که در یک برنامه شناخته شده تحصیلی در ترکیه پذیرفته شده است ، دفتر بین المللی دانشگاه باید قادر به ارائه یک نامه رسمی برای این منظور باشد ، پروسه پردازش ویزای تحصیلی در حدود هشت هفته زمان می برد ، پس از وارد شدن به ترکیه که با مجوز اقامت یک ماهه صادر شده است ، دانشجو می تواند برای یک مجوز به یک اداره پلیس محلی مراجعه و درخواست نماید ، یک کپی از گذرنامه ، ویزا و مدارک ثبت نام در دانشگاه برای دریافت اقامت دانشجویی مورد نیاز است .

در پایان این مقاله میتوان نتیجه گرفت که امکان تحصیل در دکترا در ترکیه برای دانشجویان بین الملل وجود دارد که به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می گردد  و دانشجویانی که در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیل شده اند می توانند با داشتن مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دکترا در ترکیه اقدام نمایند ، بنابراین شما دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در دکترا در ترکیه را در سر دارید می توانید برای به دست آوردن اطلاعات در زمینه تحصیل دکترا در ترکیه با موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE  در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت نمائید .

Rating: 5
8 پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   برای پذیرش در مقطع دکترا شما باید با اساتید فعال در حوزه تحصیلی خود مکاتبه کنید و با ارائه یک رزومه عملی مناسب یک استاد سوپروایزر برای خود بیابید. مدرک زبان یکی از موارد مهم در رزومه شما ست بنابراین بدون این مدرک تقریبا شانسی برای پذیرش ندارید.

   پاسخ
 1. فاطمه گفته:

  سلام. من میخواستم بدونم با کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی جانوری میتونم برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه تحصیل کنم ؟ و این که با کارشناسی ارشد فیزیولوژی جانوری میتونم توی چه رشته ای در مقطع دکترا در ترکیه تحصیل کنم؟ ممنون میشم در اسرع وقت پاسخ بفرمایید.

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام

   شما در رشته های مرتبط می توانید ادامه تحصیل دهید. البته برای پذیرش دکترا شما باید استاد سوپروایزر داشته باشید و مستقیما با اساتید فعال در رشته خود برای پذیرش مکاتبه کنید.
   برای پذیرش در دکترا باید رزومه علمی قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات ISI و … داشته باشید.

   پاسخ
 2. محمد مهدی فرازفر گفته:

  سلام وقت به خیر آیا پذیرفته شدن در دانشگاه های ترکیه به صورت بورس چه تعهداتی را به دنبال دارد مثلا شخصی خودش برای بورس ترکیه اقدام وپذیرفته شده چه تعهدی به آن دانشگاه باید بدهد آیا تعهدات خاصی شبیه ایران دارند واگر تعهدی هست چیست ؟

  پاسخ
  • elnaz qanavati گفته:

   سلام برای این منظور باید شرایط شما بررسی گردد.پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره ۰۲۱٫۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.