تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

آیا یکی از اهداف 2018 شما تحصیل دندانپزشکى در سوئیس است؟ آیا علاقمند به تحصیل دندانپزشکى در سوئیس در سال 2018 هستید؟ در این مقاله اطلاعات کاملی در زمینه تحصیل دندانپزشکى در سوئیس و بررسی شرایط 2018 تحصیل دندانپزشکی در سوئیس و مسائل پیرامون آن مطرح می شود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در سوئیس، راه ها و مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی دندانپزشکى سوئیس ، نحوه درخواست برای اپلای کردن دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس، اقامت دانشجویى در سوئیس و هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس  و معرفی دانشگاه های معتبر کشور سوئیس برای تحصیل دندانپزشکی در مقاطع مختلف از جمله مواردی است که در این مقاله به تفصیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تحصیل دندانپزشکی در سوئیس مشابه بسیاری از کشورهای دیگر در اروپا و ایالات متحده است. دانشکده های دندانپزشکی، که معمولاً به یک یا چند دانشگاه عمده وابسته هستند، مسئول ارائه این نوع آموزش هستند.دوره های دندانپزشکی معمولا پنج سال طول می کشد؛ در سه سال اول، واحدهای دندانپزشکی و پزشکی به دانشجویان ارائه می شود و دو سال آخر به تمرین بالینی اختصاص داده شده است و روش های دندانپزشکی تحت نظارت کادر مجرب دانشکده دندانپزشکی آموزش داده می شود. دانشجویان دوره های دندانپزشکی پس فارغ التحصیلی باید درآزمون ملی صدور مجوز دندانپزشکی شرکت کنند. بعضی از دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در دوره های کارآموزی یک تا دو ساله در یکی از رشته های تخصصی دندان پزشکی مانند جراحی دهان و یا ارتودنسی شرکت می کنند.

دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته دندانپزشکی در سوئیس هستند ابتدا باید مدرک کارشناسی خود را بگیرند. دوره های پیش دندانپزشکی در مقطع کارشناسی موجود است و دانشجویان علاقمند اغلب در زیست شناسی و یا زمینه های مشابه تحصیل می کنند. رشته دندانپزشکی در دانشگاه های متعددی در داخل و اطراف سوئیس ارائه می شود.

متقاضیان دپارتمان آینده دندانپزشکی علاوه بر ارائه مدرک کارشناسی، همچنین باید در امتحان ورودی دانشکده ملی دندانپزشکی شرکت کنند. هر یک از دانشگاه ها ممکن است شرایط متفاوت دیگری برای ثبت نام داشته باشند.

علاوه بر ارائه دانش فنی لازم به دانشجویان دندان پزشکی در دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس مهارت های اجتماعی آنها تقویت می شود. دندانپزشکان باید بتوانند به طور مستقل کار کنند، در برقراری ارتباط و کار تیمی مهارت داشته باشند.

دوره تحصیلی دندانپزشکی به مدت پنج سال است (سه سال در مقطع دوره کارشناسی و دو سال در مقطع کارشناسی ارشد). واحدهای درسی سه سال اول با دانشجویان پزشکی مشترک است. دو سال بعدی، به شدت روی دندانپزشکی عملی در دانشکده دندانپزشکی تمرکز دارد. پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد و قبولی در آزمون کارشناسی ارشد سوئیس، تمام فارغ التحصیلان به سطحی از آموزش و تحصیل می رسند که می توانند هر گونه مراقبت های اولیه دندان و تشخیص موقعیت هایی که نیاز به ارجاع به متخصص دارد را به طور مستقل انجام دهند.

دانشجویان طی چهار ترم تحصیلی دوره کارشناسی ارشد، دانش، مهارت و توانایی اولیه را با کیفیت و ویژگی های فنی و بین فردی لازم برای فعالیت های آینده به عنوان دندانپزشک در زمینه مراقبت های اولیه از جمعیت را کسب می کنند. برای دستیابی به این هدف، سطح مهارت مشخص شده در فهرست اهداف یادگیری باید حاصل شود. سطوح مهارت شامل زمینه های تشخیص، برنامه ریزی موردی، پیشگیری، درمان، بازسازی، مراقبت پس از درمان، مدیریت، مدیریت بیمار و شیوه درمان حرفه ای می شود.

در دوره بالینی، دانشجویان تشخیص های دندانپزشکی را تحت نظارت انجام می دهند، گزینه های درمان را با اساتید خود و پزشکان بالینی انتخاب می کنند و به درمان موارد فردی می پردازند. تمام امتحانات در طول دوره تحصیلی و همچنین مدرک کارشناسی ارشد، توسط دانشکده تنظیم می شود. امتحان نهایی یک آزمون چند گزینه ای فدرال است که در آن اهداف یادگیری در کل سوئیس مورد ارزیابی قرار می گیرد.

چارچوب دوره تحصیلی

تحصیل در رشته دندانپزشکی در قالب یک دوره ۵ ساله دانشگاهی تنظیم شده و در دانشگاه های بازل، برن، ژنو و زوریخ (فرایبورگ سال اول و دوم) ارائه می شود. آزمون پزشکی نهایی در دندانپزشکی پس از ۱۰ ترم برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی برای کسب مدرک پیشرفته MAS در زمینه های تخصصی دندانپزشکی لازم است.

برنامه درسی دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس به دو بخش تقسیم می شود: قسمت اول شامل سه سال تحصیلات پایه / کارشناسی

و بخش دوم در چهار تا پنج سال و شامل دوره تخصصی / کارشناسی ارشد است. دانشجویان هر دو بخش را با شرکت در آزمون نهایی هر کدام به اتمام می رسانند:

آزمون کارشناسی رشته دندانپزشکی

آزمون کارشناسی ارشد رشته دندانپزشکی

شرایط تحصیلی فردی

مدارک تحصیلی جهت اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در دندانپزشکی

الف) مدرک کارشناسی در رشته دندانپزشکی

ب) مدرک کارشناسی در رشته دندانپزشکی دانشکده پزشکی سوئیس یا دانشگاه های خارجی که به طور کلی توسط هیئت علمی دانشکده یا در موارد خاص توسط رئیس دانشگاه تایید شود.

دانشجویانی که مدرک کارشناسی خود را زودتر از پنج سال گذشته گرفته اند، به طور خودکار مجاز به پذیرش در دوره کارشناسی ارشد نمی باشند. در این موارد تصمیم گیری در رابطه با پذیرش دانشجویان و دیگر شرایط لازم به صورت موردی انجام می شود.

تعداد دانشجویان در این دوره ها محدود است و دانشجویان تنها در صورت داشتن تمام شرایط لازم پذیرفته می شوند.

دانشجویان ذیل واجد شرایط شرکت در دوره های کارشناسی ارشد (با محدودیت پذیرش) می باشند:

دانشجویانی که در ترم قبل از ترم اول تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد موفق به اخذ مدرک خود در مقطع کارشناسی در دانشگاه سوئیس شده اند.

دانشجویانی که باید با موافقت سایر دانشگاه های سوئیس پذیرفته شوند.

فایل صوتی آقای  ملک پور( فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین)در باب تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

audio تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

پذیرش دانشجویان مطابق با معیارهای زیر در ترتیب نزولی اولویت صورت می گیرد

الف) متقاضیانی که در مقطع کارشناسی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سوئیس فارغ التحصیل شده اند.

ب) متقاضیان دارای مدرک کارشناسی در رشته دندانپزشکی از یکی از دانشگاه های دیگر سوئیس باشند.

ج) متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی در رشته دندانپزشکی از یک دانشگاه خارجی باشند.

الزامات زبانی

متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی از یک دانشگاه خارجی غیر آلمانی زبان هستند، باید مهارت زبان آلمانی خود را مطابق با قوانین آزمون زبان آلمانی در دانشگاه سوئیس تقویت کنند.

پایان نامه کارشناسی ارشد

پایان نامه یا تز دکترا یک پژوهش علمی دقیق تحت نظارت یکی از استادان دانشکده پزشکی است که انجام آن برای تایید صلاحیت و کسب عنوان دکترای پزشکی ضروری است. رقابت در میان دانشجویانی که در تلاش برای دستیابی به این تمایز کیفی هستند، شدید است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئیس

دانشگاه های دولتی سوئیس کمک های قابل توجهی دریافت می کنند و هزینه های تحصیل در این کشور در مقایسه با هزینه تحصیل در دانشگاه های آمریکا مقرون به صرفه تر است و دانشجویان آمریکایی که بر اساس طرح های تبادل دانشجو به سوئیس می آیند، هزینه تحصیل نمی پردازند.

در دانشگاه های دولتی و خصوصی، هزینه های تحصیلی دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا یکسان است.

متوسط هزینه های تحصیل

دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد: ۱۶۰۰ یورو در سال

دوره های دکترا: ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در سال

هزینه تحصیل در برخی از رشته ها مانند دارو سازی بالاتر است و دانشجویان باید مبلغ تقریبی ۱۶۰۰۰ یورو در سال پرداخت کنند.

دانشگاه های فریبورگ، لوسرن، نوکتل، سنت گالن، زوریخ و لوگانو هزینه های اضافی برای دانشجویان خارجی در نظر می گیرند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی

هزینه های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی معمولاً بالاتر و از ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰۰ یورو در سال است.

دوره دکترای تخصصی در سوئیس بسیار محبوب است و این نه تنها به علت کارهای تحقیقاتی معروف و معتبر در دنیا که توسط موسسات معتبر در این کشور انجام می شود بلکه همچنین به این دلیل است که متقاضیان مقطع دکترا در سوئیس به عنوان شاغل در نظر گرفته می شوند و بنابراین به آنها حقوق پرداخت می شود.

ارزانترین دانشگاه های سوئیس

فهرستی از دانشگاه های سوئیس با بهترین هزینه های تحصیل را بررسی کنید:

دانشگاه ژنو – متوسط هزینه تحصیل ​​۹۰۰ یورو در سال

دانشگاه برن – متوسط هزینه تحصیل ​​۱۵۰۰ یورو در سال

دانشگاه علوم کاربردی و هنر FHNW در شمال غرب سوئیس –  متوسط هزینه تحصیل ​​۱۳۰۰ یورو در سال

دانشگاه لوزان – متوسط هزینه تحصیل ​​۱۵۰۰ یورو در سال

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر سوئیس

در اینجا فهرستی از هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر سوئیس ارائه شده است:

دانشگاهETH  زوریخ – موسسه فدرال فناوری سوئیس Zurich – متوسط هزینه تحصیل ​​۱۶۰۰ یورو در سال

موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان – متوسط هزینه تحصیل ​​۱۱۰۰ یورو در سال

دانشگاه بازل –  متوسط هزینه تحصیل ​​۱۶۰۰ یورو در سال

دانشگاه زوریخ – متوسط هزینه تحصیل ​​۱۴۰۰ یورو در سال

لیست دانشگاهای دندانپزشکی سوئیس مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران سال ۲۰۱۷

Switzerland 2017

University of Basel

University of Berne

University of Geneva

University of Fribourg

University of Lausanne

University of Zurich

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از متقاضیان از سراسر جهان برای تحصیل در رشته های دندانپزشکی در سوئیس وجود دارد و ظرفیت دانشگاه ها محدود است. از این رو پذیرش تا حد زیادی بر اساس زمان ثبت درخواست ها صورت می گیرد. و از طرفی هم داشتن مدرک زبان آلمانی B2  شرایط ورود به دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس را مقداری دشوار میکند.

بنابراین شما می توانید به طیف گسترده ای از دانشگاه هاى  دندانپزشکی سوئیس و سایر کشورهای اروپایی که در این سایت آمده است دسترسی داشته باشید. ما همچنین فرصت تحصیل در دانشگاهای دندانپزشکی انگلستان،کانادا، مجارستان،آلمان،استرالیا و اکثر کشورهای اروپایى را فراهم کرده ایم. این یعنی اینکه شما می توانید موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) را که بیشترین تناسب را با نیازها و آرمان های شما دارد را انتخاب کنید.

انتخاب دانشگاه و کالج تصمیم گیری های بزرگی هستند. کارشناسان و وکلا متخصص ما برای کمک به شما در انتخاب درست اهداف تحصیلی خودتان، مشاوره تخصصی می دهند. آنها همچنین شما را در درخواست های ورود به دانشگاه های برتر دنیا و طرح های پژوهشی حمایت می کنند.موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) با سابقۀ درخشان و قابل توجه به کمک موفقیت شما میاید. سابقه ما در کمک به پیشرفت دانشجویان بین المللی برای تحصیل در بهترین دانشگاههاى دندانپزشکی اروپا و سایر کشورهای مطرح  ثابت شده است. در طول ۱۲ سال گذشته، دانشجویان مادر بیش از ۵۰۰ دانشگاه از سراسر دنیا راه یافته اند. موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) به شما کمک میکند برای زندگی و مطالعه در خارج از کشور آماده شوید، با اعتماد به نفس تحصیلات خود را شروع کنید و مطمئن شوید که آینده موفقی در پیش رو دارید.

3 پاسخ
  1. مجید گفته:

    سلام خدمت شما من دیپلم تجربی دارم و و پیش تجربی هم خوندم و سال بعد برای دومین بار میخوام کنکور بدم تصمیم داشتم ک از ایران برم ولی تو انتخاب کدوم کشور و چ شرایطی بودنش و هزینه هاش موندم خواستم ازتون خواهش کنم ک راهکاری بهم پیشنهاد بدین و اصلا میتونم برم یا ن؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.