تحصیل در دانشگاههای ایتالیا

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا

تحصیل در دانشگاههای ایتالیا در هنگام مهاجرت به ایتالیا 2018 از جمله مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و در نهایت اخذ اقامت ایتالیا چگونه است ؟ تحصیل در دانشگاههای ایتالیا چه شرایطی را طلب می کند؟ هزینه های تحصیل در ایتالیا و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا چگونه است ؟ شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا برای و یا شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چگونه است ؟ آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای ایتالیا وجود دارد؟ تسلط بر زبان ایتالیایی چه تاثیری بر تحصیل در دانشگاههای ایتالیا دارد؟

فایل تصویری آقای ملک پور (دانشجوی دکترا رشته حقوق دانشگاه ملی وین) در باب تحصیل در ایتالیا و بورسیه تحصیلی در ایتالیا

video تحصیل در دانشگاههای ایتالیا

تحصیل در ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر همواره مورد توجه دانشجویان بین المللی در سراسر جهان بوده . این هجم از توجه که به سمت دانشگاههای ایتالیا معطوف شده از دلایل متعددی نشات می گیرد . از جمله آن دلایل قدمت دانشگاهها و کیفیت بالای تحصیل در برخی رشته ها در کشور ایتالیا می باشد.علاوه  بر آن مقرون به صرفه بودن هزینه های دانشگاه ها  در ایتالیا  و بورس های تحصیلی و زندگی در این کشور و فضاهای جذاب دانشجویی است .

در ایتالیا حدود ۹۰ مو سسه آموزش عالی ، ۵۰ دانشگاه دولتی و ۱۷ دانشگاه یا نهاد خصوصی وجود دارد همینطور مراکز آموزشی بسیاری نیز در ایتالیا وجود دارد.

انواع موسسات موجودی برای دوره کارشناسی در ایتالیا عبارتند از :

دانشگاه دولتی

دانشگاه فنی

دانشگاههای ارتباطات و انفورماتیک

دانشگاههای دانشجویان بین المللی

دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در دانشگاههای ایتالیا هستند می بایست ۱۲  سال تحصیلی خود را در دوران دبیرستان تمام کرده باشند یعنی معادل مدرک پیش دانشگاهی را دارا باشند و نیز در صد بالایی از دانشگاهها تسلط و یا اشنایی با زبان ایتالیایی را معیار ی برای پذیرش دانشجویان  به حساب می آید.

دانستن این مسئله مهم است که اکتر امتحانات در دانشگاههای ایتالیا به صورت شفاهی می باشد و دانشجو در دانشگاههای ایتالیا می بایست هر سوال را به صورت شفاهی و چهره به چهره با استاد خویش پاسخ گوید.

دانشگاهها  و نهادهای آموزشی ایتالیا درتعیین میزان شهریه ی خود آزاد هستند اما با این وجود انتظار می رود برای پرداخت شهریه بین دانشجویان اتحادیه اروپا و آن دسته که از غیر از حوزه ی اتحادیه اروپا  ورود کرده اند  تفاوتی نباشد و تقریبا ۸۵۰ یودرو تا ۱۲۰۰ یورو در ماه است با احتساب کمک هزینه ی تحصیلی که در اغلب دانشگاهها شامل حال اکتر دانشجویان می گردد.

البته این مبلغ در دانشگاههای خصوصی به مراتب بالاتر است .

دانشجویانی که از اتحادیه اروپا وارد می شوند . این امکان را دارند که برای دوره های تحصیلی ۳ ماهه وارد دانشگاهها و نهادهای آموزشی مورد تایید گردیده و در یک رشته مدرک لازم را کسب نمایند .

دانشجو های بین المللی جهت اخذ ویزای تحصیلی می بایست علاوه بر پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزا ، حساب مالی کافی بابت تضمین هزینه های زندگی خود ارائه دهند و همچنین بیمه درمانی دانشجویی خود را تهیه نمایند.

دانشجویان در کشور ایتالیا جهت تهیه مسکن خود می توانند با دو گزینه روبرو شوند:

 • سکونت در خوابگههای دانشگاه در ایتالیا
 • ۲-سکونت در سوئیت ها و خانه های دانشجویی

 

اغلب دانشجویان مایل هستند تا در خانه های خصوصی سکونت داشته باشند اما سکونت در خوابگاههای دانشجو خالی از امتیاز نیست از این بابت که دانشجو با نحوه زندگی دانشجویی آشنتا می نماید در کنار آن می توانند از خدمات موجود در خوابگاهها بهره مند شوند. هزینه تهیه مسکن  خصوصی به مراتب بالاتر خواهد بود و همچنین استقرار در مناطق شمالی یلا جنوبی ایتالیا بر این هزینه تاثیر گذار است .

هزینه تهیه مسکن  در ایتالیا :

خانه یک خوابه در مرکز شهر ۶۰۰ یورو

خانه یک خوابه خارج از مرکز شهر ۴۵۰ یورو

خانه ۳ خوابه در مرکز شهر ۱۲۰۰ یورو

و خانه خارج از مرکز شهر ۸۰۰ یورو

 

علومی که در دانشگاههای ایتالیا رواج دارند از بازه ی گسترده ای برخوردارند من جمله :

رشته های مدیریت به خصوص مدیریت بازرگانی

علوم کامپیوتر

مهندسی

روانشناسی

مجموع ۲۸ دانشگاه ایتالیا  در QS آورده شده و ۱۲ دانشگاه از ۲۸ مورد دارای رتبه  زیر ۵۰۰ در رتبه بندی جهانی می باشند.دانشگاه پلی تکنیک میلان بالاترین رتبه  را در میان سایرین داراست  که معادل ۱۸۳ می باشد. این دانشگاه در رشته های هنری خود دارای رنک ۱۰ ، مهندسی ۱۴ ، آرشیتکت ۱۵ و مهندسی مکانیک ۱۸ می باشد.

دانشگاه دیگری که رنک نزدیکی به دانشگاه پلی تکنیک دارد ، دانشگاه  unibo       با رتبه ۲۰۸ در جهان است .

بعد از دو دانشگاه مذکور دانشگاههای زیر در ایتالیا از رتبه های برتر جهانی برخوردارند:

Sapienza – Università di Roma (joint 223rd)                                                                                                     دانشگاه ساپیینزا

Politecnico di Torino (305th) پلی تکنیک تورینو

 

Università degli Studi di Padova (UNIPD, joint 338th)

Università degli Studi di Milano (joint 370th)

Università di Pisa (431-440) دانشگاه پیزا

Università degli Studi di Trento (441-450)

Università degli Studi di Firenze (UNIFI, 451-460)

Universitá degli Studi di Roma – Tor Vergata (481-490)

Università degli Studi di Napoli Federico II (481-490)

Università Cattolica del Sacro Cuore (491-500)

 

دوره های تحصیلی در دانشگاههای ایتالیا به این صورت می باشد: دوره های لیسانس ۳ ساله

دوره های مستر یا همان کارشناسی ارشد  ۲ ساله و دوره ی  دکتری ۶ ساله می باشد.

کشور ایتالیا در زمینه هنر دارای فرهنگی بسیار غنی و تمدنی مثال زدنی است که کالج ها و دانشگاههای مطرحی در زمینه هنر دارد از آن جمله دانشگاه ACCADEMIA DARTE FIRENZE  در مرکز فلورانس می باشد .این دانشگاه علاوه بر آموزش هنر به طرق عملی و تئوری دانشجویان را با فرهنگ هنری کشور خود و همچنین متد های جهانی آشنا می کند و توانایی ها مهارت های هنری آنها را افزایش می دهد .این دانشگاه که در قلب فلورانس واقع شده علاوه بر رشته های هنر دوره های زبان نیز دارد . در کل تحصیل در دانشگاههای ایتالیا نیازمند داشتن ویزای تحصیلی برای دانشجویان غیر از اتحادیه اروپا و اجازه اقامت برای دانشجویان اتحادیه اروپاست.

کشور ایتالیا دارای آماری بالغ بر ۳۲۰۰۰ دانشجوی بین المللی است. دانشجویان بین المللی برای اشتغال دانشجویی در زمان تحصیل می بایست علاوه بر داشتن اجازه کار بر روی ویزاهای تحصیلی مجوزات لازم را برای اشتغال از ایتالیا داشته باشند که البته با اشتغال بطور پاره وقت دانشجو می تواند قسمتی از هزینه های خود را پوشش دهد اما لازم به ذکر است که شهرت دانشگاههای ایتالیا علاوه بر قدمت و کیفیت بالای آموزشی و فضاهای آموزشی و پرورشی مناسب و مدرن اغلب دانشجویان خود کمک هزینه های تحصیلی و زندگی پرداخت می نمایند که پوشش دهنده هزینه های ارزان قیمت تر با بهره مندی از بورس های تحصیلی نیازمند تسلط و آشنایی با زبان ایتالیایی می باشد، البته واضح است که دروسی به زبان انگلیسی هم ارائه می گردد که بیشتر مربوط به رشته های مدیریتی و تجاری است اماکاملا روشن  است که آشنایی و تسلط به زبان ایتالیایی موجب می شود دانشجو انس و تطبیق بیشتری با محیط پیرامون خود داشته باشد و به مراتب راحت تر وارد بازار کار خواهد شد.

همواره می توانید در خصوص تحصیل در دانشگاههای ایتالیا با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای ام آی ای اتریش در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص و یا راههای مهاجرت به ایتالیا و یا شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا و یا شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و یا هزینه های تحصیل در ایتالیا و یا شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا و در نهایت راههای اخذ اقامت ایتالیا به صورت تخصصی مشاوره رایگان دریافت نمایید .

Rating: 5
20 پاسخ
 1. Sara گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید در رابطه با بورسیه dsu ،استانی ایتالیا میخواستم بپرسم آیا فقط یک سال تحصیلی بورسیه میکنن؟و اینکه چند ماه اول رو باید خودت هزینه کنی تا پاسخ بورسیه بیاد… ورشته های هنر رو هم شامل میشه؟
  بعد اینکه الان بهترین بورسیه ها که خیلی شرایط علمی نمیخوان برا مقطع لیسانس چه بورسایی ان؟ و به صرفه ترین کشور برا داروسازی چیهه؟ممنون💛🧡

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. در مورد سوال اول بستگی به نوع بورسیه و نهاد ارائه دهنده آن دارد.
   در مورد سوال دوم، . اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در دانشگاه های خارجی با توحه به میزان بالای درخواست بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان توسط متقاضیان در سراسر جهان، نیازمند داشتن شرایط ویژه علمی، مقالات ISI، رزومه تحصیلی قوی، مدرک زبان با نمره بالا و سایر شرایط مشابه می باشد. همچنین می بایست از استاد دانشگاهی در دانشگاه های کشور مورد نظر تاییدیه داشته باشید. فرم زیر را پر نموده و در صورت داشتن شرایط لازم، با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000
   https://malekpour.ir/فرم-درخواست-ارزیابی-اخذ-بورسیه
   شما همچنین می توانید فرم ارزیابی را از لینک زیر تکمیل کنید تا کارشناسان ما از طریق واتس اپ با شما تماس بگیرند.
   https://malekpour.ir/contact-us/

   پاسخ
 2. Narges گفته:

  من افغانی هستم و دیپلم و ایلتس ۶/۵ دارم.ایا میتونم منی که مقیم ایران هستم از اینجا برای بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام کنم؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام. شما می توانید مدارک خود را در اختیار دانشگاه های ایتالیا قرار دهید و درخواست بورسیه دهید اما باید بتوانید رزومه ای قوی از خود ارائه دهید.

   پاسخ
 3. نسترن گفته:

  سلام من دانشجوی تربیت بدنی لیسانس هستم برای اخذ بورسیه تحصیل در ایتالیا برای فوق لیسانس چطوری میتونم اقدام کنم؟

  Rating: 4
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در دانشگاه های ایتالیا با توحه به میزان بالای درخواست بورسیه تحصیلی توسط متقاضیان در سراسر جهان، نیازمند داشتن شرایط ویژه علمی، مقالات ISI، رزومه تحصیلی قوی، مدرک زبان با نمره بالا و سایر شرایط مشابه می باشد. همچنین می بایست از استاد دانشگاهی در دانشگاه های کشور مورد نظر تاییدیه داشته باشید. فرم زیر را پر نموده و در صورت داشتن شرایط لازم، با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000

   https://malekpour.ir/فرم-درخواست-ارزیابی-اخذ-بورسیه

   پاسخ
 4. یلدا گفته:

  با عرض سلام خدمت شما
  من دانش آموز سال آخر دبیرستان در نظام جدید هستم و میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل در کشور ایتالیا آیا با مدرک دیپلم و مدرک زبان ielts شانسی برای پذیرش و آخر بورسیه وجود دارد
  همچنین خواهر من دانشجوی دکتری دامپزشکی دانشگاه ملی تهران هستن و ایشون هم مدرک زبان دارن ممکنه در شرایط پذیرش برای هر دو ما یک مقدار توضیح بدین
  با کمال تشکر از لطف شما

  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا می توانید شخصا با این دانشگاه ها مکاتبه کنید و پذیرش بگیرید. حالت دیگری هم وجود دارد که موسسه ما با دریافت مدارک برای شما از دانشگاه ها پذیرش بگیرد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000

   پاسخ
 5. نوید گفته:

  سلام. من از ایران هستم. مدرک کاردانی عمران از دانشگاه آزاد دارم و مدرک معادل کارشناسی عمران از مرکز آموزش انجمن ایران و کانادا تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی دارم، و ۳۴ سالمه، معدل پیش دانشگاهی ۱۳.۶۵ و معدل کاردانی عمران ۱۵.۵۳ و معدل مدرک معادل کارشناسی عمرانم ۱۸.۲۰ هست. میخوام بدونم این مدرک معادل کارشناسی عمران من را دانشگاه های ایتالیا قبول میکنید؟ که ازین طریق بتونم اونجا فوق لیسانس عمران بخونم؟

  پاسخ
 6. ناشناس گفته:

  سلام ببخشید سوالم درمورد کمک هزینه هایی هست که از دولت ایتالیا به کشورهای جهان سومی داده میشه
  ایا شهریه حذف میشه و 5000هزار تا میدن یا این پول برای کمک به پرداخت شهریه هستش؟
  ممنون از اطللاعات خوبتون

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم نیاز به اطلاعات کاملتر و جزیی تری از شما داریم و برای اینکه بتوانیم پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 7. respina گفته:

  با سلام و احترام
  برای ویزای تحصیلی مهندسی محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد میخواستم ببینم میتونم اقدام کنم ؟؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب در صورت ارایه مدرک ielts 5.5 میتوانید اقدام نمایید.جهت مشاوره تکمیلی و تخصصی در این مورد با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 8. mie editor2 گفته:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر عزیز من ۲۹ ساله هستم و ترم آخر کارشناسی بازگانی و ۱۰ سال سابقه کار منشی با بیمه دارم و همسرم ۳۱ ساله لیسانس حسابداری ۶ سال سابقه کار دارن زبان رو در سطح پایین بلدیم و تا حدودی ایتالیایی یاد گرفتیم و حدود ۱۰۰ میلیون سرمایه داریم و الان تصمیم برای ماسخت شده عده ای میگن پناهنده بشیم ولی خود ما دنبال راه قانونی هستیم که از اون طریق هم هزینه بالا هست اگر میشه راهنمایی کنید که از چه طریق میشه ما به کشور دیگری مهاجرت کنیم

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و احترام. ما برای روش پناهندگی هیچ گونه خدماتی نداریم. امکان اخذ پذیرش تحصیلی برای شما از کشور ایتالیا وجود دارد هم چنین برای سایر کشورها می توان از روش کاری اقدام کرد. برای بررسی بیشتر و اخذ اطلاعات پیشنهاد می کنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 9. mie editor2 گفته:

  با سلام و احترام خدمت جناب دکتر ملک پور. خانمی هستم ۲۷ ساله و مجرد، در لیسانس کشاورزی از دانشگاه پیام نور دماوند با معدل ۱۸ دارم و به تازگی از مقطع کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی تهران با معدل ۱۷ فارق التحصیل شده ام. در صورت داشتن مدرک زبان آیلتس و مقاله شانس ادامه تحصیل در مقطع دکتری را در کدام کشور ها خواهم داشت؟ و آیا امکان گرفتن بورسیه تحصیلی با شرایط بنده وجود دارد؟ با سپاس از توجه و راهنمایی شما

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. با توجه به اینکه رشته تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس شما مرتبط نمی باشد شانس اخذ پذیرش دکتری برای شما اندک است. مدارک شما برای دریافت بورس باید مورد ارزیابی قرار گیرد. برای بررسی شرایط و اخذ اطلاعات بیشتر می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 10. علی گفته:

  عرض سلام و حسته نباشید ..
  خواستم بپرسم گرفتن پذیرش برای فوق لیسانس در کشور های اروپایی ک هزینه تحصیل اون ها پایینه چ شرایطی داره ؟؟ربطی ب دانشگاه آزاد یا ملی داره ؟

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   https://t.me/joinchat/AAAAADuuKeznpNM7t6fyVQ
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   https://goo.gl/YSG82A
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.