تحصیل در ارمنستان و بررسی شرایط آن

 • تحصیل در ارمنستان و شرایط عمومی آن
 • تحصیل در ارمنستان در مدارس
 • تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در ارمنستان در مقطع دکتری
 • تحصیل در ارمنستان به همراه بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در ارمنستان و هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان
 • تحصیل در ارمنستان و کار دانشجویی
 • تحصیل در ارمنستان و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در ارمنستان و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در ارمنستان و معرفی دانشگاه های برتر
 • تحصیل در ارمنستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان
 • تحصیل در ارمنستان و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در ارمنستان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
تحصیل در ارمنستان تحصیل در ارمنستان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل در ارمنستان و مقدمه ای بر آن

تحصیل در ارمنستان و شرایط اخذ اقامت از طریق تحصیل در ارمنستان در این مقاله به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. آیا کشور ارمنستان گزینه مناسبی برای مهاجرت تحصیلی می باشد؟ تحصیل در ارمنستان نیاز به  چه مدارک و شرایطی دارد؟ کشور ارمنستان از جمله کشورهایی است که به علت نزدیکی جغرافیایی به ایران و هزینه های تحصیل و زندگی مورد توجه برخی از هم وطنان قرار گرفته است. لذا از آنجایی بسیاری از افرادی که تمایل به مهاجرت تحصیلی دارند در صدد هستند تا گزینه ای مناسب را جهت این اقدام انتخاب نمایند، در این مقاله که توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش تهیه و تنظیم گردیده تلاش نموده ایم که شما بزرگواران را با ابعاد گوناگون تحصیل در ارمنستان آشنا نماییم. پیش از هر چیز شرایط عمومی این کشور را مورد بررسی قرار می دهیم. شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهامی در زمنیه اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان می توانی د با کارشناسان موسسه تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان و تخصصی بهره مند گردید.

اعزام دانشجو به ارمنستان

تحصیل در ارمنستان و شرایط عمومی آن

از نخستین مواردی که افراد در انتخاب کشور مقصد خود جهت مهاجرت تحصیلی به آن دقت می نمایند، شرایط عمومی زندگی در آن کشور می باشد. کشور ارمنستان در همسایگی کشور ایران قرار دارد و شاید این از جمله دلایل توجه برخی از افراد جهت ادامه تحصیل در این کشور باشد. اما قطعا نزدیکی جغرافیایی نمی تواند تنها دلیل مناسب برای انتخاب یک کشور به عنوان مقصدی برای مهاجرت تحصیلی باشد. شرایط کار پس از تحصیل و آثار اقامتی کشورها از جمله مسائلی می باشد که نقش بسزایی در انتخاب نهایی آن ها به عنوان مقصدی مناسب برای مهاجرت تحصیلی می باشد. زبان رسمی این کشور ارمنی می باشد و جمعیت آن حدود 3 میلیون نفر می باشد. تحصیل در ارمنستان در مقاطع مختلفی انجام پذیر می باشد اما عموما افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند مقاطع دانشگاهی را برای این منظور انتخاب می نمایند.

تحصیل در ارمنستان در مدارس

تحصیل در ارمنستان در مقاطع مختلفی انجام پذیر می باشد. شناخت سیستم و نظام آموزشی کشور ارمنستان پیش از هر چیز می تواند دید مناسبی در این زمینه ارائه نماید. در جدول زیر می توانید سیستم آموزشی تحصیل در ارمنستان به شرح ذیل می باشد:

تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در ارمنستان می تواند به واسطه اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی انجام پذیرد. دانشگاه های ارمنستان به دو شکل دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و سالانه بالغ بر ده ها دانشجوی خارجی در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل می گردند. افرادی که تمایل به تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی دارند باید حتما دیپلم 12 ساله خود را به همراه ریز نمرات ارائه نمایند. کشور ارمنستان در خصوص گپ تحصیلی چندان حساسیتی ندارد و افراد با سنین مختلف امکان ادامه تحصیل در این کشور را دارند. آموزش ها در این کشور به زبان های ارمنی، روسی و انگلیسی ارائه می شود که طبیعتا دانشجویان سایر کشورها که تحصیل در این کشور را انتخاب می نمایند عموما تمایل دارند به زبان انگلیسی تحصیلات داشته باشند که نیازمند دانش زبان انگلیسی و ارائه مدرک زبان ایلتس 6 می باشد. بعضاً دانشگاه هایی بدون دریافت مدرک زبان نیز امکان ادامه تحصیل را نیز میسر نموده اند.

تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی ارشد

شاید محبوبترین مقطع تحصیلی برای دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در سایر کشورها را دارند مقطع کارشناسی ارشد باشد. افرادی که در این مقطع اقدام به ادامه تحصیل در ارمنستان می نماید یک دوره 2 ساله را طی می نمایند و از الزامات آن گذراندن دوره کارشناسی و ارائه ریزنمرات می باشد. تحصیل در این مقطع نیز در دانشگاه های دولتی و خصوصی انجام می پذیرد. به صورت عمومی افرادی که در دانشگاه های دولتی تحصیل می نمایند به دانش زبان ارمنی نیازمند می باشند و افرادی که از سایر کشورها تمایل به تحصیل در ارمنستان دارند معمولا گزینه تحصیل به زبان انگلیسی را در دانشگاه های خصوصی زبان ارائه می نمایند که عموما نیازمند مدرک آیلتس 6.5 می باشد. دانشگاه های با رنکینگ پایین تر امکان ادامه تحصیل را بدون ارائه مدرک زبان را نیز میسر کرده اند.

تحصیل در ارمنستان در مقطع دکتری

اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری با تفاوت هایی همراه است. افرادی که تحصیل در ارمنستان در مقطع دکتری را انتخاب می نمایند نیازمند رزومه علمی مناسب و تایید پروپوزال توسط استاد سوپروایزر دارند. چرا که در نهایت سوپروایزر یا استاد راهنما در زمینه تحقیقاتی ایشان را همراهی می نماید. از الزامات دیگر تحصیل در ارمنستان در مقطع دکتری نیاز به مدرک زبان می باشد که افرادی که  تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی دارند عموما نیاز به ارائه مدرک ایلتس 7 دارند.

تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان به همراه بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی در کشور ارمنستان به افرادی با رزومه علمی مناسب و قوی تعلق می گیرد. افرادی که از معدل مناسب در مقطع پایانی تحصیل خود برخوردار بوده اند و مقالات بین المللی ISI دارند  معمولا از جمله افرادی هستند که بیشتر مورد تایید استاد سوپروایزر قرار می گیرند و اخذ بورسیه تحصیلی برای ایشان تسهیل می گردد. بورسیه تحصیلی خود به دو شکل تقسیم می گردد. در برخی از دانشگاه ها بورسیه تحصیلی شامل هزینه تحصیل و هزینه زندگی می شود و در برخی موارد نیز صرفا بخشی از هزینه های تحصیلی تامین می شود. بنابراین افرادی که تمایل به اخذ بورسیه دارند بهتر است الزامات مربوطه نظیر دانش زبانی مورد نیاز و نیز رزومه علمی مناسب را فراهم نمایند تا به عنوان افراد واجد شرایط برای اخذ بورسیه تحصیلی برگزیده شوند و تحصیل در ارمنستان را با کمترین هزینه ها تجربه نمایند. این مقاله توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور تهیه و تنظیم گردیده و هرگونه کپی برداری از آن شرعا و قانونا حرام و غیر قانونی می باشد.

بورس تحصیلی ارمنستان

تحصیل در ارمنستان و هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان

از مهم ترین دغدغه های افرادی که تمایل به تحصیل در ارمنستان دارند هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین هزینه های زندگی ایشان از جنبه های مختلف می باشد. هزینه های تحصیل به تناسب مقاطع و رشته های تحصیلی متفاوت هستند اما می تواند گفت هزینه های تحصیل در ارمنستان سالانه عددی بین 2000 الی 7000 دلار می باشد و نیک می دانیم که هزینه های جاری زندگی افراد تا حد زیادی به سبک زندگی ایشان بستگی دارد اما با کسب اطلاع از میانگین هزینه های موجود می توان به برآورد درست و تخمین سرمایه لازم برای تحصیل در ارمنستان رسید. برخی از هزینه های زندگی به شرح جدول ذیل می باشد.

عناوین میزان هزینه عناوین میزان هزینه
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 166.700  درام یک جفت کفش مردانه 36.400 درام
اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 90.100   درام یک بسته سیگار مالبرو 600 درام
تعرفه تاکسی ( هر 1 کیلومتر) 100 درام یک لیتر شیر 419 درام
یک وعده غذا در رستوران های ارزان 2.700 درام یک کیلو گرم پنیر محلی 2.215 درام
آب 199 درام یک کیلوگرم سیب زمینی 233 درام
برنج سفید (1 کیلوگرم) 552 درام یک کیلوگرم پیاز 248 درام

متوسط درآمد ماهیانه با کسر مالیات 155.600 درام می باشد که می توان به تناسب هزینه های زندگی فوق پیش بینی و برآورد مناسبی از زندگی در ارمنستان داشت.

هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان و کار دانشجویی

آیا حین تحصیل در ارمنستان می توان مشغول به کار شد؟ پاسخ این سوال مثبت می باشد اما شرایط خاص خود را نیز دارا می باشد. دانشجویانی که تمایل دارند حیل تحصیل در ارمنستان کار کنند و هزینه ها و مخارج خود را تامین بین 3 تا 9 ماه زیر نظر دانشگاه و با تایید دانشگاه مشغول به کار خواهند شد تا مورد ارزیابی تحصیلی قرار گیرند که کار ایشان مانعی بر سر پیشرفت تحصیلی ایشان نمی باشد. میزان ساعات کاری دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیل متفاوت می باشد اما به صورت میانگین چیزی بالغ بر 10 الی 30 ساعت در هفته در مقاطع گوناگون می باشد.

کار ضمن تحصیل در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان و بررسی ویزای همراه

از دیگر موارد مهم قابل بررسی در مورد تحصیل در ارمنستان، ویزای همراه دانشجو می باشد. منظور از همراه ،همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. بسیار از دانشجویان متاهل به دنبال پاسخ به این سوال هستند که آیا امکان بردن همراه حین تحصیل در ارمنستان وجود دارد یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت امکان بردن همراه حین تحصیل در ارمنستان وجود دارد اما افرادی که تمایل به این اقدام دارند باید ابتدا اقامت تحصیلی خود را اخذ نمایند و سپس درخواست ویزای همراه ارائه شود. این بدان معنی است که شخص نمی تواند مستقیما با همسر خود اقدام به اخذ ویزای همزمان نماید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه:

 • نامه ای مبنی بر تمکن مالی
 • اثبات سند ازدواج
 • مدارک شناسایی هویتی
 • 2 قطعه عکس از همراه
 • نامه تایید عدم سوءپیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • تصویر پاسپورت

تحصیل در ارمنستان و معرفی دانشگاه های برتر

از مهم ترین مسائلی که افراد متقاضی تحصیل در ارمنستان تمایل به کسب اطلاعات پیرامون آن دارند، دانشگاه های برتر ارمنستان می باشد. در جدول زیر اطلاعات مربوط به این دانشگاه ها را به ترتیب گردآوری نموده ایم و تقدیم حضور می نماییم.

زبان رشته های تحصیلی نام دانشگاه
ارمنی شیمی، فیزیک، اقتصاد، ریاضی، مکانیک، فلسفه، روانشناسی دانشگاه ایروان
ارمنی، روسی، انگلیسی پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی
ارمنی، روسی، انگلیسی مهندسی برق، مهندسی محیط زیست، ماشین سازی، معدن، مکانیک، فن آوری شیمیایی دانشگاه مهندسی دولتی
انگلیسی تجارت و اقتصاد، علوم اجتماعی، مهندسی، بهداشت دانشگاه آمریکایی ارمنستان
ارمنی، انگلیسی فن آوری اطلاعات، زبان شناسی، مدیریت بهداشت، حقوق، گردشگری، مدیریت دانشگاه آکادمی آموزش اروپایی

 

 

 

تحصیل در ارمنستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان

طبیعتا افراد که تمایل دارند در کشور ارمنستان به تحصیل مشغول شوند نیاز به شناخت مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی خود دارند. بدون دانش کافی در زمینه جمع آوری این مدارک و نحوه ارائه آن به سفارت ممکن است اقدامات مربوطه به شکست منجر شود و نتایج جبران ناپذیری را بر جای گذارد. به همین دلیل در ادامه به مدارک عمومی این پروسه ها اشاره می نماییم.

مدارک عمومی جهت اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان به شرح زیر می باشد:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • چند قطعه عکس
 • ترجمه اخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • بیمه خدمات درمانی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • ارائه مدارک هویتی

  مانند شناسنامه یا کارت ملی

 • ارائه مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه
 • رزومه تحصیلی
 • اثبات تمکن مالی لازم برای هزینه های زندگی و تحصیل در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان و موقعیت کار پس از تحصیل

از جمله مواردی که افراد پی از تحصیل در ارمنستان به آن می اندیشند کار پس از تحصیل و یافتن فرصت های شغلی می باشد. برای پاسخ به دغدغه های این افراد می توان نرخ بیکاری کشور مقصد را مورد بررسی قرار داد. چرا که این شاخص نشانگر آمار تعادل بیکاری در آن جامعه می باشد. در حال حاضر نرخ بیکاری کشور ارمنستان 15.3 درصد می باشد که برای افرادی که تمایل به کار پس از تحصیل و اخذ اقامت ارمنستان از این طریق را دارند بسیار حائز اهمیت می باشد. علی رغم اینکه نرخ بیکاری این کشور در ماه های اخیر روند کاهشی داشته اما کماکان ارقام بالایی را تجربه می کند و نمی توان گفت افراد پس از تحصیل در ارمنستان بستر کاریابی مناسبی در اختیار دارند.

1 14 تحصیل در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

 وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل برای افرادی که قصد تحصیل در ارمنستان را دارند بسیار حائز اهمیت می باشد. تحصیل در ارمنستان باعث صدور اقامت موقت او می گردد که مدت آن تا پایان زمان تحصیلات او تمدیدپذیر است. اما تحصیل در ارمنستان به خودی خود باعث اخذ اقامت این کشور نمی گردد. اما در صورتی که افراد پس از پایان دوره تحصیلات خود موفق به یافتن کار شوند و با یک کارفرما قرارداد کاری امضا نمایند می توانند پس از 3 سال اقامت کاری، اقامت دائم آن را دریافت نموده و در صورتی که زبان ارمنی را به خوبی فرا گرفته باشند و به قوانین ارمنستان التزام عملی نشان داده باشند درخواست حق شهروندی نیز ارائه نمایند. بنابراین نتیجه می گیریم که تحصیل در ارمنستان به تنهایی منجر به اخذ اقامت و اخذ تابعیت این کشور نمی گردد.

تحصیل در ارمنستان و سخن پایانی

تحصیل در ارمنستان و شرایط اخذ اقامت و تابعیت از طریق مهاجرت تحصیلی به ارمنستان به طور جامع برای شما عزیزان تشریح گردید. امید است با مطالعه این مقاله گامی بلند در راستای رفع ابهامات و دریافت پاسخ سوالات خود برداشته باشید و با هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان و مدارک و شرایط لازم برای تحصیل در ارمنستان آشنا شده باشید. موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE و با بهره مندی از مشاورین دلسوز و صدیق و وکلایی توانمند می تواند شما عزیزان را در زمینه تحصیل در ارمنستان و مقایسه آن با سایر کشورها و انتخاب بهترین گزینه موجود شما را یاری نماید. لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر رسمی ما تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان در این زمینه بهره مند شوید.