تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه  2018 و مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در ترکیه انتخابی درست یا غلط ، شرایط اخذ پذیرش داروسازی از دانشگاههای ترکیه 2018 ، هزینه های تحصیل داروسازی در ترکیه و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در رشته داروسازی در ترکیه را در این مقاله میخوانید ،  آیا برای تحصیل داروسازی در ترکیه اقدام کرده اید؟مدارک مورد نیاز برای تحصیل داروسازی در ترکیه از کجا باید به دست آورد؟در این نوشتار سعی شده راجع به تحصیل داروسازی در ترکیه اطلاعاتی در اختیار شما قرار بگیرد .چه دلیلی باعث میشود شخص به دنبال تحصیل داروسازی در ترکیه باشد ؟ نظام آموزشی ترکیه جهت تحصیل پزشکی در ترکیه و تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و داروسازی در ترکیه چگونه است ؟

 

با مطالعه مقالات موسسه حقوقی MIE (همکار موسسه حقوقی و مهاجرتی ملک پور)در سایت موسسه حقوقی MIE (همکار موسسه حقوقی و مهاجرتی ملک پور) میتوانید اطلاعات مفیدی راجع به تحصیل داروسازی در ترکیه را بدست بیاورید.

 

کشور ترکیه :

کشور ترکیه ، کشوری اوراسیایی میباشد که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه  واقع شده و بخش کوچکی نیز به نام ترکیه در منطقه بالکان که در قسمت منطقه ای در جنوب شرق اروپا واقع شده است.این کشور از قسمت شرق با کشورهایی مثل ایران،آذربایجان،گرجستان  و ارمنستان و از جنوب شرقی با عراق و سوریه همسایه می باشد.

نظام  آموزشی کشور ترکیه چگونه می باشد؟

سطح توسعه سیاسی ، اجتماعی، اقتصادی،  یک کشور  به سیستم آموزشی آن بستگی خواهد داشت. هر دولت به یک  آرایش گروهی بسیار پیشرفته  در سیستم آموزشی نیازمند می باشد،  تا اجازه داده شود آن علم،صنعت، سیاست یا کشاورزی به طور منظم رشد نماید. و تنها یک سیستم آموزشی قوی و به طور کامل به تفصیل میتواتند این رشد را ضمانت نمایند و آن آموزش و پرورش هر کشور می باشد بنابراین ممکن است، با وجود تمام استعدادهی مردم و مهارت ها ، آنها نتوانند بدون یک آموزش نظام مند به اطلاعات و سواد کافی برسند و نیاز است که یک سیستم آموزشی بسیار نظام مند اطلاعات را گام به گام و با دقت در اختیار آنها بگذاردد.

سیستم آموزشی در دانشگاهای کشور ترکیه برگرفته از استانداردهای سیستم آموزشی کشور آمریکا می باشد و دوره های آموزشی در کشور ترکیه به صورت ترمی-واحدی می باشد. آغاز هر ترم تحصیلی در کشور ترکیه  از پاییز (از ماه اکتبر تا ژانویه) و شروع  ترم بهار (از ماه فوریه  تا ژون)  خواهد بود. زبان اصلی برای تدریس در دانشگاهای ترکیه به زبان های ترکی،انگلیسی،آلمانی و فرانسوی است.

مدت زمان تحصیل در رشته های پزشکی: برای رشته داروسازی ۵ سال / برای رشته دندانپزشکی ۵ سال/ برای رشته پزشکی ۶ سال می باشد، و افرادی که خواهان اخذ مدرک دکتری در رشته داروسازی نیز می باشند، باید ۲ سال مضاعف به تحصیل ادامه بدهند.

 

شرایط تحصیل داروسازی در کشور ترکیه :

تحصیل داروسازی در کشور ترکیه به مدت ۵ سال می باشد.

شرط تحصیل در رشته داروسازی در کشور ترکیه به این صورت می باشد که افراد حتما باید ۱ سال در کالج درس بخوانند و سپس وارد دانشگاه شوند.

با وجود اینکه زبان اصلی و رسمی کشور ترکیه ، ترکی می باشد اما اغلب زبان تحصیل در دانشگاهای معتبر کشور ترکیه برای رشته داروسازی زبان انگلیسی می باشد.

مزایای تحصیل به زبان انگلیسی در رشته داروسازی در کشور ترکیه این است که فرد برای تحصیل به مدرک زبان  نیاز ندارد. و تنها تسلط به زبان انگلیسی برای فرد کافی میباشد.

متقاضی تحصیل در رشته داروسازی در کشور ترکیه قبل از ورود به دانشگاه باید در امتحان ورودی شرکت نمایند که در صورت قبولی در این آزمون میتوانند وارد دانشگاه شوند.

امتحان ورودی در کشور ترکیه برای تحصیل در رشته های پزشکی از جمله رشته داروسازی به ۲ صورت برگزار می شود.

۱-آن دسته از افرادی که خواهان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه می باشند باید در آزمون SAT شرکت نمایند

۲-  آن دسته از افرادی که خواهان تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه می باشند باید در آزمون YOS شرکت نمایند.

از مزایای دیگر تحصیل داروسازی در ترکیه این است که افرادی که دارای مدرک دیپلم تجربی نیستند یعنی اینکه دارای دیپلم ریاضی هستند نیز می توانند در رشته داروسازی تحصیل نمایند و همچنین آن دسته از افرادی  که مدرک پیش دانشگاهی ندارند نیز  می توانند در ترکیه دوره پیش دانشگاهی را بگذرانند. نکته مهم در رابطه با تحصیل داروسازی در ترکیه امکان تحصیل افراد  از راه دور نیز وجود خواهد داشت. دانشگاه های ترکیه برای  پذیرش دانشجو محدودیت سنی ندارند این امکان برای  افراد متقاضی  تحصیل داروسازی در ترکیه وجود دارد که  با هر سنی می توانند از دانشگاه پذیرش بگیرند البته شانس افراد برای اقدام در سنین پایین تر در کشور ترکیه بالاتر می باشد.

 

مزایای تحصیل داروسازی در ترکیه:

 

هزینه هایی تحصیلی و زندگی در کشور ترکیه بسیار مقرون به صرفه می باشد.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی بدون مدرک زبان در رشته داروسازی برای افراد متقاضی

اجازه کار به صورت پاره وقت  در حین تحصیل

آموزش طبق الگو و  استانداردهای جهانی

امکان اخذ مدارک معتبر در سراسر جهان

نزدیکی به کشور ایران

نداشتن محدودیت سنی برای پذیرش در رشته داروسازی برای  دانشجویان

 

امکانات دانشگاهی و خوابگاهی‌‌ در کشور ترکیه:

دانشگاه‌های ترکیه از امکانات بسیار وسیع و مناسبی از لحاظ امکانات کتابخانه ای و اینترنتی/ فضای آموزشی/   و تجهیزات آزمایشگاهی، امکانات تفریحی مانند لوازم و زمین‌‌های ورزشی و تفریحی متعدد و خدمات درمانی و… بهره مند می باشد. بیشتر دانشگاه‌ها در کشور ترکیه دارای امکاناتی مانند اسکان در خوابگاه با هزینه های بسیار کم ومناسب می باشند و با وجود اینکه دانشگاه‌ها در این کشور از قبل تعهدی بابت خوابگاه ارائه نمی کنند اما در سال‌های اخیر عملا  دیده شده امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجویان ایرانی فراهم می باشد.

 

قیمت و هزینه های خوابگاه و تحصیل در کشور ترکیه:

 

هزینه های تحصیل در کشور ترکیه شبیه  با ایران خواهد بود. به منظور سکونت در این کشور افراد باید ماهی  مبلغ بین بازه ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار برای کرایه واحد آپارتمان در نظر بگیرند و یا به طور مثال اجاره خوابگاه های یک نفره در  شهر استانبول سالانه ۷۰۰۰ لیر می باشد که دارای امکاناتی مانند اینترنت، نظافت، رستوران و… خواهد بود.

 

هزینه های غذا و خوراکی تقریباً مانند ایران می باشد و افراد  می توانند مبلغی بین بازه  ماهی ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار برای غذا و خوراک در نظر بگیرند.

در کشور ترکیه دانشجویان از تخفیف های  ویژه ای  برای استفاده از وسایط  حمل و نقل عمومی  اعم از تاکسی و اتوبوس و مترو برخوردار خواهند بود. هزینه تحصیل در رشته های داروسازی ، دندانپزشکی و پزشکی در ترکیه بسته به نوع دانشگاه متفاوت می باشد اما به صورت میانگین  از ترمی ۷۰۰ دلار در دانشگاه های دولتی تا ترمی به مبلغ  ۷۰۰۰ دلار در دانشگاه های خصوصی متغییر خواهد بوددد.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در رشته داروسازی در ترکیه:

 

  • ترجمه رسمی ریز نمرات ۳ سال آخر دبیرستان
  • ترجمه رسمی مدرک دیپلم دبیرستان(تجربی یا ریاضی)
  • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات پیش دانشگاهی
  • اسکن پاسپورت و مدارک هویتی افراد مانند شناسنامه و کارت ملی
  • ترجمه رسمی شناسنامه
  • ۲ قطعه عکس ۴*۳

 

افراد برای قبولی و فارغ التحصیلی در رشته داروسازی باید داقل نمره ی ۳۰۰ ECTS را در طول برنامه ی درسی ۵ ساله ی خود کسب نمایند.

 

لیست دانشگاهای کشور ترکیه  مورد تایید وزارت بهداشت ایران:

 

Bilkent University

Middle East Technical University

Eastern Mediterranean TOBB University of Economics and Technology

Izmir Institute of Technology Atilim University

Bogaziçi Üniversitesi Sabanci University

Koc University

Hacettepe University

Istanbul University

Anadolu University

 

معرفی دانشگاهای معتبر ترکیه برای تحصیل داروسازی:

دانشگاه حاجت تپه :

افراد در این داشنگاه می توانند به زبان های ترکی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تحصیل نمایند و همچنین این دانشگاه دارای اعتبار بین المللی برای دانشجویان می باشد و فارغ التحصیلان به اسانی  می توانند در هر جای  جهان در بیمارستان ها، داروخانه ها، مراکز داروسازی  کار نمایند.

دانشگاه اژه:

یکی از معتبر ترین دانشگاها برای تحصیل در رشته داروسازی می باشد که در سال ۱۹۵۵ در شهر ازمیر تاسیس شده و دارای تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی بسیار مجهز می باشد و همچنین تحصیل داروسازی در این دانشگاه طبق استانداردها و الگوهای  بین المللی می باشد  و مدارک آن دارای اعتبار بین المللی خواهد بوددد.

 

 

امید است  که مطالب این مقاله به میزانی  به شما عزیزان  راجع به  تحصیل داروسازی در ترکیه کمک کرده باشد.

اگر شما هم خواهان تحصیل داروسازی در ترکیه هستید وکلای مجرب ما در موسسه  حقوقی  MIE(همکار موسسه حقوقی و مهاجرتی ملک پور) که از معتبرترین و بهترین موسسات مهاجرت کشور می باشد میتوانند شما را یاری دهند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی ، داروسازی  در کشور ترکیه و هزینه های تحصیل در کشور ترکیه و انواع دانشگاهای پزشکی در کشور ترکیه  و یا کشورهای دیگر میتوانید با دفتر ما در وین و یا موسسات همکار ما در ایران تماس بگیرید.