انواع مجازات و دلیل علیه آنها:

در این مقاله در مورد انواع مجازات و دلیل علیه آنها توضیح می دهیم.

آیا انواع مجازات را می شناسید؟ آیا انواع مجازات و دلیل علیه آنها را می دانید؟طبقه بندی مجازات و دلیل علیه آنها به چه صورت می باشد؟جنحه در انواع مجازات ها و دلیل علیه آنها به چند دسته تقسیم می شوند؟مجازات های تبعی و تکمیلی در انواع مجازات ها و دلیل علیه آنها به چه صورت است؟

همانطور که می دانید در قانون مجازات اسلامی انواع مجازات و دلیل علیه آنها بیان شده است که بسیار متعدد می باشد همچنین مجازاتها برای هر جرم متفاوت می باشد و انواعی از مجازاتها وجود دارد که بستگی به نوع جرم دارد که در واقع جرم به چه صورت اتفاق افتاده است موسسه حقوقی ملک پور در این مقاله سعی دارد تا انواع مجازات و دلیل علیه آنها را برای شما توضیح دهد و به سوالات شما در زمینه انواع مجازات ها و دلیل علیه آنها پاسخ دهد.

 

انواع مجازات ها و دلیل علیه آنها:

امروز اغلب قانونگذاران جهان جرایم را در طبقه بندی های خاصی ، با توجه به خدمت و شدت مجازات ، در نظر می گیرند و می کوشند تا با دقت در تحولات جامعه در ایجاد تناسب بین جرم انجام یافته و مجازات مقرر توفیق پیدا کنند و به خصوص داده های جرم شناسی نیز بر وجود این تناسب تأکید فراوان دارد . اینگونه قانون‌گذاری ها را اصطلاحاً به قانونگذاری معرفی تعبیر می کنیم تا از جوامعی که در آن قانونگذاری شرعی وجود دارد تفکیک شود .

در جامعه های اخیر که قوانین شرعی حاکم است می‌توان نوعی دوگانگی در تشریفات تدوین مجازات‌ها دید :

از سوی برخی مجازات ها تغییر ناپذیرند و در هر شرایطی اجرا می شوند از سوی دیگر مجازات هایی هستند که قابلیت تغییر دارند .

انواع مجازات ها را می توان در دو عنوان مجازات های عرفی و شرعی طبقه‌بندی کرد در جامعه ما تا قبل از قانون راجع به مجازات ها ی اسلامی قوانین عرفی حکومت داشته اند .

مجازات های مختلف هر یک طرفداران و مخالفانی سرسخت دارد که دلایل و یا عملکرد کیفر های گوناگون ارائه می دهند . بدیهی است دیدگاههای مختلف در این زمینه مرتبط با برداشتهای متفاوت ، اندیشه های متنوع و قابلیت های تفکرات و آزموده های ناشی از تجربیات است .

مجازات های عرفی:

مقصود از مجازات های عرفی کیفر هایی هستند که قانونگذار هر کشور با توجه به نیازهای جامعه و شرایط حاکم بر آن تدوین می‌کنند که معمولا مجازات های محیط با تعیین حداقل و حداکثر می باشد.

مجازات های اصلی:

قانون مجازات عمومی جرم را از حیث شدت و ضعف مجازات ها به چهار نوع تقسیم می کرد که در واقع باید گفت در برخی از جرایم مبنای این طبقه بندی بود:

۱.جنایت

۲.جنحه مهم

۳.جنحه کوچک

۴.خلاف

مجازات جنایت به ترتیب عبارت بود از اعدام ،حبس موبد با اعمال شاقه ، حبس موقت با اعمال شاقه ، حبس مجرد ، تبعید و محرومیت از حقوق اجتماعی .

مجازات جنحه مهم عبارت بود از :

حبس تادیبی بیش از یک ماه ، اقامت اجباری در نقطه یا نقاط معین یا ممنوعیت از اقامت در نقطه یا نقاط معین ، محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی و غرامت در صورتی که مجازات اصلی بود .

مجازات جنحه کوچک عبارت بود از:

حبس تادیبی از ۱۱ روز تا یکماه و غرامت از ۲۰۱ تا ۵۰۰ ریال . و بلاخره درباره مجازات خلاف حبس تکدیری از دو روز تا ۱۰ روز در غرامت تا ۲۰۰ ریال پیش بینی شده بود .

قانون مجازات عمومی خود جرم را از حیث شدت و ضعف مجازات به ۳ نوع تقسیم کرده بود :

۱.جنایت

۲.جنحه

۳.خلاف

جنحه به دو نوع است:

این قانون جنحه را که در قانون ۱۳۰۴ مهم کوچک تقسیم شده بود که یک نوع تقلیل داد و مجازات‌های هر یک را در ماده ۸ خود مشخص کرد :مجازات های اصلی جنایت عبارت بودند از :

اعدام ، حبس دائم ، حبس جنایی درجه یک از سه تا پانزده سال ، و حبس جنایی درجه دوم تا ده سال .

مجازاتهای اصلی جنحه عبارت بودند از : حبس جنحه ای از شصت و یک روز تا سه سال جزای نقدی از ۵۰۰۱ ریال به بالا .

مجازات خلاف جزای نقدی از ۲۰۰ تا ۵۰۰۰ ریال تعیین شده بود .

قانون ۱۳۵۲ در اصلاحات خود حبسهای با اعمال شاقه راحت و جزای نقدی را جانشین غرامت و مجازات نقدی و جریمه نقدی کرد .جزای نقدی طبق این اصلاحات به ثابت و نسبی تقسیم می‌شود .

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور می باشد. موسسه حقوقی ملک پور این امکان را دارد که پرونده های حقوقی شما عزیزان را به انجام برساند و نیز حامی شما عزیزان در امر حقوقی باشد.

 

 

مجازات های تبعی و تکمیلی:

ماده ۱۵ قانون مجازات عمومی مجازات ها و اقدامات تامینی و تبعی و تکمیلی را به قرار زیر شهر داده بود :

۱.محرومیت از تمام یا بعضی حقوق اجتماعی

۲.اقامت اجباری در محل معین

۳.ممنوعیت از اقامت در محل معین

۴.محرومیت از اشتغال به شغل یا کسب یا حرفه یا کار محیط و یا الزام به انجام امر معین

۵.بستن موسسه

۶. محرومیت از حق ولایت و حضانت یافت و سایت یا نظارت.

این مجازات ها و اقدامات تامینی و ترتیبی در صورتی که در حکم دادگاه قید می‌شدند تکمیلی نام می‌گرفتند و در مواردی که بدون قید در حکم دادگاه بودن تبعی نامیده می شدند .

مجازات های تکمیلی را از نظر اینکه در اختیار دادگاه بود و یا قانون دادگاه را مکلف به اعمال آنها می‌کرد تکمیلی اختیاری و اجباری تقسیم می کردند که البته این تقسیم‌بندی مبنای مشخص قانونی نداشت و فقط از بابت تفکیک انجام شده در قانون به دانها توجه می شد .

مجازاتهای ترهیبی و ترذیلی :

در قوانین مربوط به حقوق جزای عمومی تعریف کیفرهای ترهیبی و ترذیلی وجود ندارد اما در اصطلاح مجازات‌های ترهیبی به عنوان کیفری ترساننده و مجازات ترذیلیی به عنوان کیفری خوارکننده به کار برده میشود .

مجازاتهای شرعی :

مقصود از مجازاتهای شرعی کیفر هایی هستند که یا به طور ثابت معین شده به نظر حاکم شرع واگذار گردیده اند . به عبارت دیگر مقررات شرعی و نیازهای جامعه و شرایط حاکم بر آن غالبند این مجازاتها بخصوص در برخی از کشورهای اسلامی اجرا می‌شود که ایران نیز از همین رویه پیروی می کند باید توجه داشت هر چند در کشور ما این مجازاتها را در قوانین پیش بینی شده است و برای آنها مجازات تعیین شده است.

در نهایت می توان گفت که مجازات ها انواعی دارند و بسته به نوع جرم متفاوت می باشند که برای هر جرم در قانون مجازات اسلامی تعریفی خاص بیان شده است وعلاوه برآن مجازات خاصی هم برای هرجرم تعریف شده است که می تواند نسبت به جرم سبک و یا سنگین باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب کنید. موسسه حقوقی ملک پور آماده انجام هرگونه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

 

نگار ولی یاری اسکندری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.