الزامات حرفه ای تاجر

الزامات حرفه ای تاجر– نگهداری دفاتر تجاری – عدم رعایت الزامات حرفه ای تاجر-ثبت نام خود در دفتر ثبت تجارتی

همانطور که می دانیم فرد تاجر همانگونه که دارای حقوق و مزایایی نسبت به دیگر افراد می باشد  دارای الزامات حرفه ای تاجر نیز می باشد که باید تکالیف  حرفه ی تجارت را انجام دهد که موسه ی حقوقی ملک پور  به شما عزیزان  مطالب مفید و مورد نیاز در مورد الزامات حرفه ای تجار را ارائه می دهد. تکالیف تجار و همچنین مزایای آنها تا  حدودی در قانون تجارت مشخص شده می باشد که در این مقاله  به طور تفصیل الزامات حرفه ای تاجر را در اختیارتان قرا ر می دهیم تا افرادی که قصد دارند وارد حرفه ی تجارت شوند از طریق سایت موسسه ی حقوقی ملک پور به مطالعه ی الزامات و تکالیف حرفه ی تجارت پرداخته و از آن آگاه شوند.

آیا تجار ملزم به رعایت الزامات حرفه ای می باشند ؟ در صورت عدم رعایت الزامات حرفه ای توسط تجار چه ضمانت اجراهایی وجود دارد؟ آیا تجار ملزم به ثبت نام خود در دفتر تجاری می باشند ؟آیا ثبت اسم تجاری ضرروری می باشد؟

 

نگهداری دفاتر تجاری : بهتر است افراد بدانند در صورت اشتغال به عمل تجارت نگهداری دفاتر تجاری  اجباری می باشد (استناد به ماده ۶ قانون تجارت)

ماده ۶ قانون تجارت -هر تاجری به استثنای کسبه جزء مکلف است دفاتر ذیل یا دفاتر دیگری را که  وزارت عدلیه ( قوه ی قضاییه) به موجب نظام نامه قائم مقام این دفاتر قرار می دهد داشته باشد:

۱-دفتر روزنامه

۲-دفتر کل

۳-دفتر دارایی

۴-دفتر کپیه

درست است که کسبه جزء نیز بازرگان محسوب می شوند اما همانطور که مشاهده نمودیم  از داشتن دفاتر تجاری معافند. در صورتی که تجار دفتر داشته باشند می توان از روی دفتر آنها درآمد فرد را تشخیص داده و به شرط قانونی بودن دفتر و رعایت موارد موجود  از آنها مالیات اخذ کرد . سازمان امور مالیاتی کشور در صورت ضرورت می تواند غیر تاجر را مکلف به داشتن دفاتر تجاری نماید.(تبصره ی ۱ ماده ۹۵ و تبصره ی ۱ ماده ۹۶ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶ با اصلاحات بعدی ) درست است که دفاتر فرد غیر تاجر  در تشخیص میزان مالیات بر درآمد مشاغل قابل استفاده داست ولی در هر صورت به جهت فقدان شرایط مقرر در ماده ۱۴ قانون تجارت  این دفاتر در محاکم قابل استناد نمی باشند.

در اینجا نکته ای اساسی و مهم وجود دارد که بهتر است به آن توجه نماییم که داشتن دفاتر تجارتی ملازمه با تاجر بودن صاحب آن ندارد.یعنی همانطور که صرف نگهداری دفاتر تجاری شخص را تاجر نمی کند نداشتن دفاتر تجارتی نیز صفت تاجر بودن را ذایل نمی کند.

ثبت نام در دفاتر ثبت تجارتی :این عمل به عنوان تکلیف یک عمل اجباری مقتضی می باشد اما در صورت صلاحدید قوه ی قضاییه اجباری می باشد. افراد تاجر اکثرا اقدام به این عمل می نمایند.( استناد به ماده ی ۱۶ قانون تجارت )

ثبت اسم تجارتی : این عمل نیز مانند ثبت نام در دفتر تجارتی اجباری مقتضی می باشد و در صورت صلاحدید قوه ی قضاییه  اجباری می شود.

نام تجارتی ((trade name:  اسم یا عنوانی است که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد (بند ج ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۷/۸/۱۳۸۶)

علامت تجاری:   باید به نحوی باشد که فرد بتواند  کالاها  یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد(بند الف ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات ، طرحهای صنعتی و علایم تجاری مصوب ۷/۸/۱۳۸۶)

شرکت های غذایی و دارویی حتما باید نام تجارتی  خود را ثبت کنند . ( این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملک پور می باشد)

 

 

عدم رعایت الزامات حرفه ای تاجر

عدم نگهداری دفاتر تجاری :

ضمانت اجرای حقوقی : ماده ۱۴ قانون تجارت : دفاتر مذکور در ماده ۶ و سایر دفاتری که تجار برای امور تجارتی خود به کار می برند در صورتی که مطابق  مقررات این قانون مرتب شده باشد بین تجار – در امور تجارتی – سندیت خواهد د اشت در غیر این صورت اگر مرتب نشده باشد ویژگی و اوصاف باشد ولی تنظیمات ترتیب نباشد ، فقط بر علیه صاحب آن معتبر خواهد بود.

ضمانت اجرا مالیاتی:

در اینصورت جریمه ی فرد به اصل میزان مالیات بر درآمد افزوده می شود .(ماده ۱۹۳ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶)

همچنین در اینصورت میزان مالیات بر درآمد علی الراس محسوب می گردد.(بند ۳ ماده ۹۷ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶)

ضمانت اجرای کیفری:

ماده ۱۵ قانون تجارت : تخلف از ماده ۶ و ماده ۱۱ مستلزم دویست تا ده هزار ریال جزای نقدی است. این مجازات را محکمه حقوق راسا و بدون تقاضای مدعی العموم می تواند حکم بدهد و اجرای آن مانع اجرای مقررات راجع به تاجر ورشکسته که دفتر مرتب ندارد نخواهد بود.

*نگهداری یا عدم نگهداری دفاتر تجاری موجب ورشکستگی نمی باشد ولی می تواند در نوع ورشکستگی موثر باشد.

 

عدم ثبت نام در دفتر تجاری :

اگر افراد در دفتر ثبت تجاری ثبت نام ننمایند  به جزای نقدی از دویست تا دو هزار ریال محکوم خواهند شد. و همچنین اگر شماره ثبت نام خود را نیز بر روی اوراق تجاری خود درج ننمایند علاوه بر دویست هزار تومان جزای نقدی به جهت تحقق تعدد مادی جرایم به مجازات ماده ی ۱۸ قانون تجارت نیز محکوم می شوند.

 

ارایه اطلاعات نادرست به اداره ی ثبت :

برای درج در دفتر ثبت تجاری فاقد ضمانت اجرای کیفری ولی قابل استناد علیه ارائه ارائه دهنده ی آن است. اداره ی ثبت نیز در برابر اخذ اطلاعات نادرست  از  مسئولیت مبراست .زیرا این اداره وظیفه ی تفتیش صحت اطلاعات ارایه شده را ندارد بلکه صرفا وظیفه ی ثبت اطلاعات اعلام شده را دارا می باشد.

 

عدم ثبت اسم تجاری :

اداره ثبت راسا اقدام به ثبت و اخذ ۳ برابر  حق الثبت می نماید (ماده ۵۸۱ قانون تجارت)

 

 

 

منابع

تجارت در نظم دکتر فرشید فرحناکیان

قانون تجارت

قانون ثبت اختراعات صنعتی و علایم تجاری مصوب ۷/۸/۱۳۸۶

قانون مالیات های مستقیم

 

نگارنده: سپیده ایمانعلی زاده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.